Shiprock Marathon 2009
Home Up Chip Info Schedule/Results About CCR Services

Shiprock Marathon & Half Marathon
Navajo Nation, Shiprock NM
May 2, 2009

If you still have a timing chip, please return it to us.
Click HERE for instructions .
Marathon Half Marathon Marathon Relays

Awards

Awards

Awards

Overall Males

Overall Males

Overall

Overall Females

Overall Females   
Age Groups Age Groups Age Categories

IF YOU HAVE ANY QUESTIONS ABOUT THE TIMING & RESULTS,
PLEASE CONTACT US AT Liz@ccrtiming.com

 RACEDAY AWARDS - MARATHON
TOP OVERALL MALE & FEMALE WINNERS

Place Name                           City/state         1/2split 20msplit Guntime Pace   Bib# 
===== ========================== === ================== ======== ======== ======= ===== ===== 
    1 Shaun Martin               M27 Chinle AZ          1:18:01   1:59:21 2:36:11  5:58   117 

    1 Sherry Denton              F36 Fort Collins, CO   1:39:11   2:33:40 3:29:09  7:59    33 

AGE GROUP AWARDS

MALE AGE GROUP:  12 - 29
Place Name                       Age City/state         1/2split 20msplit Finish  Pace   Bib# 
===== ========================== === ================== ======== ======== ======= ===== ===== 
    1 Micheal Thomas              21 Shiprock NM        1:26:33   2:20:29 3:17:46  7:33    64 
    2 John Ferrell                24 Durango CO         1:38:57   2:33:40 3:26:28  7:53    86 
    3 Elijah Kamermans            23 Carlsbad NM        1:34:42   2:43:28 3:56:22  9:01    53 

FEMALE AGE GROUP:  12 - 29
    1 Jami Petner-Arrey           28 Albuquerque NM     2:04:59   3:09:59 4:09:03  9:30    81 
    2 Sierra Symonette            26 Colorado Springs C 1:58:40   3:20:31 4:42:23 10:47    44 
    3 Maggie Parrack              24 Richardson TX      2:13:59   3:31:22 4:45:05 10:53    12 

MALE AGE GROUP:  30 - 39
    1 Willis Sandoval Jr.         30 Farmington NM      1:24:31   2:12:23 2:57:28  6:47    48 
    2 James Boddy                 39 Cibolo TX          1:26:53   2:14:18 2:57:49  6:47    32 
    3 Mathieu Brown               33 Grand Canyon AZ    1:32:49   2:21:56 3:07:45  7:10    68 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
    1 Stephanie Apache            34 Lakewood CO        1:45:27   2:45:41 3:43:16  8:31    94 
    2 Stephanie Moore             31 Amarillo TX        1:52:43   2:54:10 3:54:59  8:58    17 
    3 Theresa Majeed              34 Fort Collins CO    1:58:28   3:01:27 3:56:59  9:03    89 

MALE AGE GROUP:  40 - 49
    1 John Goodloe                47 Colorado Springs C 1:29:25   2:17:38 3:03:42  7:01    34 
    2 Joseph Ray                  43 Albuquerque NM     1:30:08   2:20:32 3:07:55  7:11    55 
    3 Tony Gallegos               46 Espanola NM        1:36:11   2:29:01 3:17:35  7:33   109 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
    1 Bekkie Wright               46 East Hartford CT   1:54:37   2:52:33 3:44:52  8:35     3 
    2 Lenna Kirby                 46 Dayton OH          1:50:02   2:51:44 3:48:18  8:43   111 
    3 Cynthia Haug-West           43 Sacramento CA      1:48:56   2:53:21 3:50:34  8:48    25 

MALE AGE GROUP:  50 - 59
    1 Miles Baron                 50 Los Alamos NM      1:28:19   2:17:03 3:02:15  6:58    66 
    2 Richard Knapp               57 Albuquerque NM     1:31:57   2:21:35 3:09:21  7:14    92 
    3 Michael Waldo               55 Las Cruces NM      1:47:16   2:41:05 3:25:07  7:50    93 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
    1 Darlene Naegle              50 Phoenix AZ         1:52:18   2:54:39 3:51:19  8:50    80 
    2 Deborah Lazaroff            53 Jackson MI         1:53:40   2:57:27 3:55:20  8:59    24 
    3 Maxine Begaye               51 Kirtland NM        2:07:46   3:20:51 4:29:00 10:16   123 

MALE AGE GROUP:  60 - 98
    1 Art Rohr                    60 Cortez CO          1:40:12   2:35:30 3:27:03  7:54    99 
    2 John Martino                60 Sharon MA          1:50:45   2:50:54 3:44:34  8:34    23 
    3 Alan Remele                 62 Yucaipa CA         2:00:21   3:04:19 4:00:15  9:10     1 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 98
    1 Autumn Perry                61 Milledgeville GA   2:31:24   4:00:29 5:26:22 12:27    63 
    2 Judith Remele               62 Yucaipa CA         2:50:51   4:27:27 5:56:14 13:36     2 

 OVERALL MALE RESULTS - MARATHON
Place Name                       Age City/state         1/2split 20msplit Finish  Pace   Bib# 
===== ========================== === ================== ======== ======== ======= ===== ===== 
    1 Shaun Martin                27 Chinle AZ          1:18:01   1:59:21 2:36:11  5:58   117 
    2 Willis Sandoval Jr.         30 Farmington NM      1:24:31   2:12:23 2:57:28  6:47    48 
    3 James Boddy                 39 Cibolo TX          1:26:53   2:14:18 2:57:49  6:47    32 
    4 Miles Baron                 50 Los Alamos NM      1:28:19   2:17:03 3:02:15  6:58    66 
    5 John Goodloe                47 Colorado Springs C 1:29:25   2:17:38 3:03:42  7:01    34 
    6 Mathieu Brown               33 Grand Canyon AZ    1:32:49   2:21:56 3:07:45  7:10    68 
    7 Joseph Ray                  43 Albuquerque NM     1:30:08   2:20:32 3:07:55  7:11    55 
    8 Richard Knapp               57 Albuquerque NM     1:31:57   2:21:35 3:09:21  7:14    92 
    9 Randy Billey                30 Farmington NM      1:23:49   2:18:12 3:16:12  7:29   102 
   10 Tony Gallegos               46 Espanola NM        1:36:11   2:29:01 3:17:35  7:33   109 
   11 Micheal Thomas              21 Shiprock NM        1:26:33   2:20:29 3:17:46  7:33    64 
   12 Michael Malone              39 Farmington NM      1:37:22   2:31:48 3:21:38  7:42    85 
   13 Max Mujynya                 42 Santa Fe NM        1:36:34   2:33:34 3:24:08  7:48   116 
   14 Dean Dischler               40 Fort Collins CO    1:38:53   2:33:02 3:24:25  7:48   112 
   15 Michael Waldo               55 Las Cruces NM      1:47:16   2:41:05 3:25:07  7:50    93 
   16 Brian Reardon               38 Jemez Springs NM   1:36:58   2:33:30 3:25:32  7:51    18 
   17 John Ferrell                24 Durango CO         1:38:57   2:33:40 3:26:28  7:53    86 
   18 Art Rohr                    60 Cortez CO          1:40:12   2:35:30 3:27:03  7:54    99 
   19 Thomas Riggenbach           43 Teec Nos Pos AZ    1:38:57   2:35:32 3:28:09  7:57    42 
   20 Delbert Henio               45 Ramah NM           1:41:01   2:36:48 3:30:00  8:01   114 
   21 Mick Barrett                52 Cardiff CA         1:41:28   2:38:07 3:30:43  8:03    59 
   22 Pete Littlehat              34 Lakewood CO        1:44:16   2:42:20 3:33:38  8:09    95 
   23 Mark Dangerfield            58 Mesa AZ            1:49:02   2:46:28 3:39:06  8:22    36 
   24 Francois Brault             59 Lions Bay BC       1:49:14   2:50:33 3:43:33  8:32   105 
   25 Ron Haven                   51 Kayenta AZ         1:52:16   2:51:23 3:44:03  8:33    61 
   26 John Martino                60 Sharon MA          1:50:45   2:50:54 3:44:34  8:34    23 
   27 Peter Mitchell              34 Polacca AZ         1:46:16   2:47:49 3:45:03  8:35    69 
   28 Brian Jackson               47 New Orleans LA     1:52:27   2:53:43 3:45:15  8:36    11 
   29 Willem Maas                 52 Lake Jackson TX    1:48:46   2:50:08 3:46:18  8:38    98 
   30 Ross Hartman                50 Westminster CO     1:58:17   2:59:48 3:50:18  8:48     5 
   31 Russ Kremer                 54 Dayton OH          1:49:58   2:54:12 3:51:04  8:49   104 
   32 Richard Yazzie              39 Shiprock NM        1:51:31   2:50:23 3:51:47  8:51   103 
   33 John Lankford               41 Lexington KY       1:50:30   2:53:37 3:56:02  9:01    75 
   34 Elijah Kamermans            23 Carlsbad NM        1:34:42   2:43:28 3:56:22  9:01    53 
   35 Alfred Smith                51 Todineeshzhee AZ   1:45:12   2:48:20 3:56:56  9:03    84 
   36 Matthew Vanwormer           26 Shiprock NM        1:55:56   2:57:42 3:58:40  9:07    49 
   37 Erwin Thomas                55 Bapchule AZ        1:57:18   3:01:25 3:59:13  9:08    78 
   38 Fernando Bosseloo           52 Oceano CA          1:57:52   3:01:55 3:59:16  9:08    30 
   39 Scott Patterson             51 San Luis Obispo CA 1:57:52   3:01:55 3:59:16  9:08    31 
   40 Joseph Poliquin             56 East Hartford CT   1:54:37   2:58:19 4:00:07  9:10     4 
   41 Alan Remele                 62 Yucaipa CA         2:00:21   3:04:19 4:00:15  9:10     1 
   42 Jerry Wojtech               30 Las Vegas NV       1:57:17   3:03:50 4:03:23  9:17    97 
   43 Doug Brown                  61 Flagstaff AZ       2:01:04   3:06:04 4:07:28  9:27   113 
   44 Steve Waite                 41 Fort Defiance AZ   1:43:25   2:49:36 4:11:29  9:36    46 
   45 Bryan Yeager                99 Montrose CO        1:56:22   3:05:34 4:11:47  9:37    72 
   46 Paul Braxton                54 Chinle AZ          1:55:08   3:05:44 4:15:03  9:44   110 
   47 Ronnie Ben                  49 Window Rock AZ     1:48:14   2:57:17 4:17:32  9:50    91 
   48 Ryan Harmon                 29 Riverton UT        2:01:14   3:08:07 4:18:45  9:53    45 
   49 Earl Ortiz                  63 Albuquerque NM     2:11:16   3:19:33 4:19:19  9:54   115 
   50 Lee Pattison                61 Albuquerque NM     2:09:54   3:19:26 4:22:04 10:00    65 
   51 David Nelson                47 North Liberty IA   2:02:19   3:12:12 4:23:23 10:03    73 
   52 Keith Neubauer              38 Swisher IA         2:02:23   3:12:12 4:23:23 10:03    76 
   53 Joe Mutte                   55 Kearns UT          1:52:51   3:01:58 4:25:06 10:07    82 
   54 Kevin Joseph                51 Dolores CO         2:09:49   3:19:31 4:26:17 10:10    60 
   55 Jerrold Hogue               55 Fruitland NM       2:00:37   3:15:28 4:27:49 10:13   101 
   56 Kermit Begaye               31 Window Rock AZ     2:00:19   3:13:20 4:29:41 10:18    51 
   57 Derrick Hogue               26 Kirtland NM        1:47:08   3:13:10 4:30:14 10:19   119 
   58 Carl Jess                   50 Farmington NM      2:07:40   3:20:33 4:31:08 10:21    70 
   59 Ricardo Valenzuela          45 Roswell NM         1:57:43   3:13:46 4:31:44 10:22   107 
   60 Nathan Kizer                29 Plymouth IN        2:08:24   3:23:20 4:32:05 10:23    41 
   61 Jason Maintzer              37 Salt Lake City UT  2:00:45   3:20:18 4:36:58 10:34    77 
   62 Arthur Benally              56 Chinle AZ          2:11:32   3:33:07 4:37:30 10:36    96 
   63 Wayne Lilley                45 Sumter SC          2:09:52   3:25:44 4:41:12 10:44    37 
   64 Eric Stoltzfus              49 Farmington NM      2:08:05   3:24:54 4:44:12 10:51    58 
   65 Ted Chance                  48 Mancos CO          2:19:18   3:34:34 4:44:15 10:51    28 
   66 Arne Hales                  64 Edmonds WA         1:58:33   3:21:57 4:47:40 10:59    20 
   67 Jeremiah Yazzie             27 Waterflow NM       1:59:56   3:21:35 4:53:05 11:11   121 
   68 Jason Howard                32 West Valley City U 2:11:36   3:35:06 4:58:21 11:23   100 
   69 Billy Bishop                38 Scottsdale AZ      2:27:54   3:48:01 4:59:54 11:27    47 
   70 Leonard Brown               48 Farmington NM      2:14:46   3:43:14 5:08:43 11:47   108 
   71 Gary Johnson                62 Chandler AZ        2:24:50   3:58:43 5:21:40 12:17    79 
   72 Dory Silversmith            39 Pocatello ID       2:07:05   3:49:34 5:22:12 12:18    39 
   73 Allan Crandell              58 Cortez CO          2:23:02   3:51:12 5:24:56 12:24    54 
   74 Gary Harding                57 San Jose CO        2:35:59   4:01:11 5:28:01 12:31    43 
   75 David Perry                 62 Milledgeville GA   2:37:58   4:12:56 5:49:29 13:20    62 

 OVERALL FEMALE RESULTS - MARATHON
Place Name                       Age City/state         1/2split 20msplit Finish  Pace   Bib# 
===== ========================== === ================== ======== ======== ======= ===== ===== 
    1 Sherry Denton               36 Fort Collins, CO   1:39:11   2:33:40 3:29:09  7:59    33 
    2 Stephanie Apache            34 Lakewood CO        1:45:27   2:45:41 3:43:16  8:31    94 
    3 Bekkie Wright               46 East Hartford CT   1:54:37   2:52:33 3:44:52  8:35     3 
    4 Lenna Kirby                 46 Dayton OH          1:50:02   2:51:44 3:48:18  8:43   111 
    5 Cynthia Haug-West           43 Sacramento CA      1:48:56   2:53:21 3:50:34  8:48    25 
    6 Darlene Naegle              50 Phoenix AZ         1:52:18   2:54:39 3:51:19  8:50    80 
    7 Stephanie Moore             31 Amarillo TX        1:52:43   2:54:10 3:54:59  8:58    17 
    8 Deborah Lazaroff            53 Jackson MI         1:53:40   2:57:27 3:55:20  8:59    24 
    9 Theresa Majeed              34 Fort Collins CO    1:58:28   3:01:27 3:56:59  9:03    89 
   10 Susan Wood                  42 Las Cruces NM      1:54:35   2:58:36 3:58:55  9:07    74 
   11 Coreta Keeto                44 Window Rock AZ     1:53:02   2:58:54 4:01:14  9:13   122 
   12 Jami Petner-Arrey           28 Albuquerque NM     2:04:59   3:09:59 4:09:03  9:30    81 
   13 Susan Larsen                49 Ogden ID           2:02:40   3:11:00 4:15:59  9:46     9 
   14 Deidra Vicenti              42 Dulce NM           2:03:07   3:12:28 4:21:13  9:58    52 
   15 Brooke Greene               30 Woodland Park CO   2:06:42   3:17:35 4:21:37  9:59    21 
   16 Heather King                36 Farmington NM      2:10:46   3:20:15 4:22:06 10:00    67 
   17 Maxine Begaye               51 Kirtland NM        2:07:46   3:20:51 4:29:00 10:16   123 
   18 Blaise Supler               48 Farmington NM      2:07:39   3:20:33 4:31:08 10:21    71 
   19 Kyle Ambrosino              38 Farmington NM      2:02:33   3:16:47 4:31:35 10:22    57 
   20 Suzanne Chee                48 Fort Defiance AZ   2:08:59   3:26:43 4:39:45 10:41   106 
   21 Sierra Symonette            26 Colorado Springs C 1:58:40   3:20:31 4:42:23 10:47    44 
   22 Maggie Parrack              24 Richardson TX      2:13:59   3:31:22 4:45:05 10:53    12 
   23 Karen Parrack               46 Richardson TX      2:27:39   3:50:07 5:16:36 12:05    13 
   24 McKenzie Parrack            22 Washington DC      2:29:58   3:50:06 5:19:14 12:11    14 
   25 Autumn Perry                61 Milledgeville GA   2:31:24   4:00:29 5:26:22 12:27    63 
   26 Pat Cole                    54 Plattsmouth NE     2:43:45   4:19:57 5:52:51 13:28     6 
   27 Marla Billey                26 Window Rock AZ     2:43:17   4:21:20 5:55:41 13:34    87 
   28 Judith Remele               62 Yucaipa CA         2:50:51   4:27:27 5:56:14 13:36     2 

 AGE GROUP RESULTS - MARATHON
MALE AGE GROUP:  12 - 29
Place Name                       Age City/state         1/2split 20msplit Finish   Pace   Bib# 
===== ========================== === ================== ======== ======== ======== ===== ===== 
    1 Shaun Martin                27 Chinle AZ          1:18:01   1:59:21  2:36:11  5:58   117 
    2 Micheal Thomas              21 Shiprock NM        1:26:33   2:20:29  3:17:46  7:33    64 
    3 John Ferrell                24 Durango CO         1:38:57   2:33:40  3:26:28  7:53    86 
    4 Elijah Kamermans            23 Carlsbad NM        1:34:42   2:43:28  3:56:22  9:01    53 
    5 Matthew Vanwormer           26 Shiprock NM        1:55:56   2:57:42  3:58:40  9:07    49 
    6 Ryan Harmon                 29 Riverton UT        2:01:14   3:08:07  4:18:45  9:53    45 
    7 Derrick Hogue               26 Kirtland NM        1:47:08   3:13:10  4:30:14 10:19   119 
    8 Nathan Kizer                29 Plymouth IN        2:08:24   3:23:20  4:32:05 10:23    41 
    9 Jeremiah Yazzie             27 Waterflow NM       1:59:56   3:21:35  4:53:05 11:11   121 

FEMALE AGE GROUP:  12 - 29
Place Name                       Age City/state         1/2split 20msplit Finish   Pace   Bib# 
===== ========================== === ================== ======== ======== ======== ===== ===== 
    1 Jami Petner-Arrey           28 Albuquerque NM     2:04:59   3:09:59  4:09:03  9:30    81 
    2 Sierra Symonette            26 Colorado Springs C 1:58:40   3:20:31  4:42:23 10:47    44 
    3 Maggie Parrack              24 Richardson TX      2:13:59   3:31:22  4:45:05 10:53    12 
    4 McKenzie Parrack            22 Washington DC      2:29:58   3:50:06  5:19:14 12:11    14 
    5 Marla Billey                26 Window Rock AZ     2:43:17   4:21:20  5:55:41 13:34    87 

MALE AGE GROUP:  30 - 39
Place Name                       Age City/state         1/2split 20msplit Finish   Pace   Bib# 
===== ========================== === ================== ======== ======== ======== ===== ===== 
    1 Willis Sandoval Jr.         30 Farmington NM      1:24:31   2:12:23  2:57:28  6:47    48 
    2 James Boddy                 39 Cibolo TX          1:26:53   2:14:18  2:57:49  6:47    32 
    3 Mathieu Brown               33 Grand Canyon AZ    1:32:49   2:21:56  3:07:45  7:10    68 
    4 Randy Billey                30 Farmington NM      1:23:49   2:18:12  3:16:12  7:29   102 
    5 Michael Malone              39 Farmington NM      1:37:22   2:31:48  3:21:38  7:42    85 
    6 Brian Reardon               38 Jemez Springs NM   1:36:58   2:33:30  3:25:32  7:51    18 
    7 Pete Littlehat              34 Lakewood CO        1:44:16   2:42:20  3:33:38  8:09    95 
    8 Peter Mitchell              34 Polacca AZ         1:46:16   2:47:49  3:45:03  8:35    69 
    9 Richard Yazzie              39 Shiprock NM        1:51:31   2:50:23  3:51:47  8:51   103 
   10 Jerry Wojtech               30 Las Vegas NV       1:57:17   3:03:50  4:03:23  9:17    97 
   11 Keith Neubauer              38 Swisher IA         2:02:23   3:12:12  4:23:23 10:03    76 
   12 Kermit Begaye               31 Window Rock AZ     2:00:19   3:13:20  4:29:41 10:18    51 
   13 Jason Maintzer              37 Salt Lake City UT  2:00:45   3:20:18  4:36:58 10:34    77 
   14 Jason Howard                32 West Valley City U 2:11:36   3:35:06  4:58:21 11:23   100 
   15 Billy Bishop                38 Scottsdale AZ      2:27:54   3:48:01  4:59:54 11:27    47 
   16 Dory Silversmith            39 Pocatello ID       2:07:05   3:49:34  5:22:12 12:18    39 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
Place Name                       Age City/state         1/2split 20msplit Finish   Pace   Bib# 
===== ========================== === ================== ======== ======== ======== ===== ===== 
    1 Sherry Denton               36 Fort Collins, CO   1:39:11   2:33:40  3:29:09  7:59    33 
    2 Stephanie Apache            34 Lakewood CO        1:45:27   2:45:41  3:43:16  8:31    94 
    3 Stephanie Moore             31 Amarillo TX        1:52:43   2:54:10  3:54:59  8:58    17 
    4 Theresa Majeed              34 Fort Collins CO    1:58:28   3:01:27  3:56:59  9:03    89 
    5 Brooke Greene               30 Woodland Park CO   2:06:42   3:17:35  4:21:37  9:59    21 
    6 Heather King                36 Farmington NM      2:10:46   3:20:15  4:22:06 10:00    67 
    7 Kyle Ambrosino              38 Farmington NM      2:02:33   3:16:47  4:31:35 10:22    57 

MALE AGE GROUP:  40 - 49
Place Name                       Age City/state         1/2split 20msplit Finish   Pace   Bib# 
===== ========================== === ================== ======== ======== ======== ===== ===== 
    1 John Goodloe                47 Colorado Springs C 1:29:25   2:17:38  3:03:42  7:01    34 
    2 Joseph Ray                  43 Albuquerque NM     1:30:08   2:20:32  3:07:55  7:11    55 
    3 Tony Gallegos               46 Espanola NM        1:36:11   2:29:01  3:17:35  7:33   109 
    4 Max Mujynya                 42 Santa Fe NM        1:36:34   2:33:34  3:24:08  7:48   116 
    5 Dean Dischler               40 Fort Collins CO    1:38:53   2:33:02  3:24:25  7:48   112 
    6 Thomas Riggenbach           43 Teec Nos Pos AZ    1:38:57   2:35:32  3:28:09  7:57    42 
    7 Delbert Henio               45 Ramah NM           1:41:01   2:36:48  3:30:00  8:01   114 
    8 Brian Jackson               47 New Orleans LA     1:52:27   2:53:43  3:45:15  8:36    11 
    9 John Lankford               41 Lexington KY       1:50:30   2:53:37  3:56:02  9:01    75 
   10 Steve Waite                 41 Fort Defiance AZ   1:43:25   2:49:36  4:11:29  9:36    46 
   11 Ronnie Ben                  49 Window Rock AZ     1:48:14   2:57:17  4:17:32  9:50    91 
   12 David Nelson                47 North Liberty IA   2:02:19   3:12:12  4:23:23 10:03    73 
   13 Ricardo Valenzuela          45 Roswell NM         1:57:43   3:13:46  4:31:44 10:22   107 
   14 Wayne Lilley                45 Sumter SC          2:09:52   3:25:44  4:41:12 10:44    37 
   15 Eric Stoltzfus              49 Farmington NM      2:08:05   3:24:54  4:44:12 10:51    58 
   16 Ted Chance                  48 Mancos CO          2:19:18   3:34:34  4:44:15 10:51    28 
   17 Leonard Brown               48 Farmington NM      2:14:46   3:43:14  5:08:43 11:47   108 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
Place Name                       Age City/state         1/2split 20msplit Finish   Pace   Bib# 
===== ========================== === ================== ======== ======== ======== ===== ===== 
    1 Bekkie Wright               46 East Hartford CT   1:54:37   2:52:33  3:44:52  8:35     3 
    2 Lenna Kirby                 46 Dayton OH          1:50:02   2:51:44  3:48:18  8:43   111 
    3 Cynthia Haug-West           43 Sacramento CA      1:48:56   2:53:21  3:50:34  8:48    25 
    4 Susan Wood                  42 Las Cruces NM      1:54:35   2:58:36  3:58:55  9:07    74 
    5 Coreta Keeto                44 Window Rock AZ     1:53:02   2:58:54  4:01:14  9:13   122 
    6 Susan Larsen                49 Ogden ID           2:02:40   3:11:00  4:15:59  9:46     9 
    7 Deidra Vicenti              42 Dulce NM           2:03:07   3:12:28  4:21:13  9:58    52 
    8 Blaise Supler               48 Farmington NM      2:07:39   3:20:33  4:31:08 10:21    71 
    9 Suzanne Chee                48 Fort Defiance AZ   2:08:59   3:26:43  4:39:45 10:41   106 
   10 Karen Parrack               46 Richardson TX      2:27:39   3:50:07  5:16:36 12:05    13 

MALE AGE GROUP:  50 - 59
Place Name                       Age City/state         1/2split 20msplit Finish   Pace   Bib# 
===== ========================== === ================== ======== ======== ======== ===== ===== 
    1 Miles Baron                 50 Los Alamos NM      1:28:19   2:17:03  3:02:15  6:58    66 
    2 Richard Knapp               57 Albuquerque NM     1:31:57   2:21:35  3:09:21  7:14    92 
    3 Michael Waldo               55 Las Cruces NM      1:47:16   2:41:05  3:25:07  7:50    93 
    4 Mick Barrett                52 Cardiff CA         1:41:28   2:38:07  3:30:43  8:03    59 
    5 Mark Dangerfield            58 Mesa AZ            1:49:02   2:46:28  3:39:06  8:22    36 
    6 Francois Brault             59 Lions Bay BC       1:49:14   2:50:33  3:43:33  8:32   105 
    7 Ron Haven                   51 Kayenta AZ         1:52:16   2:51:23  3:44:03  8:33    61 
    8 Willem Maas                 52 Lake Jackson TX    1:48:46   2:50:08  3:46:18  8:38    98 
    9 Ross Hartman                50 Westminster CO     1:58:17   2:59:48  3:50:18  8:48     5 
   10 Russ Kremer                 54 Dayton OH          1:49:58   2:54:12  3:51:04  8:49   104 
   11 Alfred Smith                51 Todineeshzhee AZ   1:45:12   2:48:20  3:56:56  9:03    84 
   12 Erwin Thomas                55 Bapchule AZ        1:57:18   3:01:25  3:59:13  9:08    78 
   13 Fernando Bosseloo           52 Oceano CA          1:57:52   3:01:55  3:59:16  9:08    30 
   14 Scott Patterson             51 San Luis Obispo CA 1:57:52   3:01:55  3:59:16  9:08    31 
   15 Joseph Poliquin             56 East Hartford CT   1:54:37   2:58:19  4:00:07  9:10     4 
   16 Paul Braxton                54 Chinle AZ          1:55:08   3:05:44  4:15:03  9:44   110 
   17 Joe Mutte                   55 Kearns UT          1:52:51   3:01:58  4:25:06 10:07    82 
   18 Kevin Joseph                51 Dolores CO         2:09:49   3:19:31  4:26:17 10:10    60 
   19 Jerrold Hogue               55 Fruitland NM       2:00:37   3:15:28  4:27:49 10:13   101 
   20 Carl Jess                   50 Farmington NM      2:07:40   3:20:33  4:31:08 10:21    70 
   21 Arthur Benally              56 Chinle AZ          2:11:32   3:33:07  4:37:30 10:36    96 
   22 Allan Crandell              58 Cortez CO          2:23:02   3:51:12  5:24:56 12:24    54 
   23 Gary Harding                57 San Jose CO        2:35:59   4:01:11  5:28:01 12:31    43 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
Place Name                       Age City/state         1/2split 20msplit Finish   Pace   Bib# 
===== ========================== === ================== ======== ======== ======== ===== ===== 
    1 Darlene Naegle              50 Phoenix AZ         1:52:18   2:54:39  3:51:19  8:50    80 
    2 Deborah Lazaroff            53 Jackson MI         1:53:40   2:57:27  3:55:20  8:59    24 
    3 Maxine Begaye               51 Kirtland NM        2:07:46   3:20:51  4:29:00 10:16   123 
    4 Pat Cole                    54 Plattsmouth NE     2:43:45   4:19:57  5:52:51 13:28     6 

MALE AGE GROUP:  60 - 98
Place Name                       Age City/state         1/2split 20msplit Finish   Pace   Bib# 
===== ========================== === ================== ======== ======== ======== ===== ===== 
    1 Art Rohr                    60 Cortez CO          1:40:12   2:35:30  3:27:03  7:54    99 
    2 John Martino                60 Sharon MA          1:50:45   2:50:54  3:44:34  8:34    23 
    3 Alan Remele                 62 Yucaipa CA         2:00:21   3:04:19  4:00:15  9:10     1 
    4 Doug Brown                  61 Flagstaff AZ       2:01:04   3:06:04  4:07:28  9:27   113 
    5 Earl Ortiz                  63 Albuquerque NM     2:11:16   3:19:33  4:19:19  9:54   115 
    6 Lee Pattison                61 Albuquerque NM     2:09:54   3:19:26  4:22:04 10:00    65 
    7 Arne Hales                  64 Edmonds WA         1:58:33   3:21:57  4:47:40 10:59    20 
    8 Gary Johnson                62 Chandler AZ        2:24:50   3:58:43  5:21:40 12:17    79 
    9 David Perry                 62 Milledgeville GA   2:37:58   4:12:56  5:49:29 13:20    62 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 98
Place Name                       Age City/state         1/2split 20msplit Finish   Pace   Bib# 
===== ========================== === ================== ======== ======== ======== ===== ===== 
    1 Autumn Perry                61 Milledgeville GA   2:31:24   4:00:29  5:26:22 12:27    63 
    2 Judith Remele               62 Yucaipa CA         2:50:51   4:27:27  5:56:14 13:36     2 

MALE AGE GROUP:  UNKNOWN AGE
Place Name                       Age City/state         1/2split 20msplit Finish   Pace   Bib# 
===== ========================== === ================== ======== ======== ======== ===== ===== 
    1 Bryan Yeager                99 Montrose CO        1:56:22   3:05:34  4:11:47  9:37    72 

 RACEDAY AWARDS - MARATHON RELAYS
Category: 125 & BELOW
Place Team                           1/2split 20msplit Finish   Pace   Bib# 
===== ============================== ======== ======== ======== ===== ===== 
    1 Dine Runners Running Club      1:19:35   2:09:02  2:48:55  6:27   558 
    2 Mesa Runners                   1:46:03   2:52:25  3:36:21  8:16   551 
  
Category: 126-175
    1 LA Runner                      1:29:15   2:20:37  2:58:41  6:49   515 
    2 Running Badgers                1:45:51   2:39:42  3:24:08  7:48   528 
    3 Team Pinon                     1:50:58   2:50:19  3:35:43  8:14   541 
  
Category: 176-225
    1 Pagosa Trail Nuts              1:36:21   2:29:25  3:17:03  7:31   542 
    2 Ft. Defiance IHS               1:46:43   2:40:47  3:28:20  7:57   548 
    3 Heartbeat Runners              1:49:53   2:49:45  3:35:13  8:13   560 
  
Category: 226 & ABOVE
    1 Heart and Soul                 1:36:44   2:31:09  3:18:40  7:35   556 
    2 4 Sheep - 1 Goat               1:52:31   2:45:13  3:30:27  8:02   539 
    3 Tohaali Cardinals              2:09:17   3:23:52  4:17:02  9:49   538 

 OVERALL RESULTS - MARATHON RELAYS
Place Team                           Category     1/2split 20msplit Finish  Pace   Bib# 
===== ============================== ============ ======== ======== ======= ===== ===== 
    1 Dine Runners Running Club      125 & BELOW  1:19:35   2:09:02 2:48:55  6:27   558 
    2 LA Runner                      126-175      1:29:15   2:20:37 2:58:41  6:49   515 
    3 Pagosa Trail Nuts              176-225      1:36:21   2:29:25 3:17:03  7:31   542 
    4 Heart and Soul                 226 & ABOVE  1:36:44   2:31:09 3:18:40  7:35   556 
    5 Running Badgers                126-175      1:45:51   2:39:42 3:24:08  7:48   528 
    6 Ft. Defiance IHS               176-225      1:46:43   2:40:47 3:28:20  7:57   548 
    7 4 Sheep - 1 Goat               226 & ABOVE  1:52:31   2:45:13 3:30:27  8:02   539 
    8 Heartbeat Runners              176-225      1:49:53   2:49:45 3:35:13  8:13   560 
    9 Team Pinon                     126-175      1:50:58   2:50:19 3:35:43  8:14   541 
   10 Mesa Runners                   125 & BELOW  1:46:03   2:52:25 3:36:21  8:16   551 
   11 Native Turtles                 126-175      1:48:59   2:47:14 3:41:30  8:27   507 
   12 Ten                            126-175      1:54:44   2:58:58 3:48:47  8:44   508 
   13 Mighty Pacers-Team Extreme     176-225      1:59:00   3:02:01 3:49:16  8:45   536 
   14 Water Spiders                  126-175      1:49:53   2:51:42 3:50:06  8:47   559 
   15 Dusteaters                     126-175      2:01:35   3:04:48 3:50:09  8:47   502 
   16 Da 5 Ben-Gay Star Runners      176-225      2:05:09   3:09:13 3:50:22  8:48   535 
   17 Team Apache                    176-225      2:04:51   3:01:19 3:51:41  8:51   546 
   18 Mountain Steppers              176-225      2:02:27   3:01:00 3:51:46  8:51   505 
   19 Nenahnezad Club Feet III       126-175                3:13:08 3:52:06  8:52   525 
   20 *25 (star two-five)            176-225      1:56:33   2:59:05 3:52:09  8:52   527 
   21 Tibbetts Middle School         176-225      1:41:06   2:56:50 3:53:19  8:54   543 
   22 SJRMC Racing Hearts Team One   126-175      2:04:11   3:07:11 3:54:35  8:57   509 
   23 Chaco Wash Runners             126-175      2:01:42   3:04:06 3:55:42  9:00   554 
   24 ~~ SOLES IN MOTION ~~          126-175      2:00:11   3:08:55 3:56:46  9:02   521 
   25 Strive 4 Strive Fantastic Five 176-225      2:12:16   3:12:03 3:57:35  9:04   517 
   26 Sole Train                     126-175      1:58:56   3:03:15 3:57:57  9:05   547 
   27 Mighty Pacers - Wii Not Fit    126-175      2:03:36   3:19:35 4:03:29  9:18   513 
   28 Go Big or Go Home              176-225      1:50:18   3:18:01 4:03:58  9:19   524 
   29 Wings                          126-175      2:03:04   3:09:50 4:04:13  9:19   514 
   30 Batteries Not Included         126-175      2:03:02   3:10:40 4:05:35  9:22   545 
   31 NT Foot Racers                 176-225      2:04:46   3:12:01 4:06:43  9:25   518 
   32 The Sentinel Events            176-225      2:05:59   3:18:14 4:06:57  9:26   531 
   33 I'yani' Bi' Runners            126-175      2:03:05   3:08:53 4:07:19  9:26   501 
   34 Pavement Stompers              126-175      2:01:54   3:05:11 4:07:30  9:27   540 
   35 4CRHC Roadrunners              126-175      1:57:49   3:13:09 4:09:23  9:31   526 
   36 Sonic Boom                     126-175      2:01:02   3:18:35 4:09:37  9:32   552 
   37 Nenahnezad Club Feet I         126-175      2:07:58   3:18:08 4:12:49  9:39   503 
   38 SJRMC Racing Hearts Team Two   126-175      2:21:14   3:31:59 4:15:47  9:46   510 
   39 Team Coogie                    126-175      2:21:45   3:14:40 4:16:00  9:46   522 
   40 Tohaali Cardinals              226 & ABOVE  2:09:17   3:23:52 4:17:02  9:49   538 
   41 Code Blues                     226 & ABOVE  2:16:21   3:22:33 4:22:10 10:00   532 
   42 Navajo Prep Hozho Runners      176-225      2:13:59   3:22:47 4:24:23 10:06   557 
   43 Nenahnezad Club Feet II        126-175      2:20:20   3:28:07 4:26:36 10:11   504 
   44 SJC Team Turtlespeed           176-225      2:14:24   3:36:43 4:28:21 10:15   553 
   45 Road Runners                   126-175      2:14:11   3:32:42 4:28:56 10:16   520 
   46 Treatables                     226 & ABOVE  2:20:36   3:34:31 4:30:11 10:19   549 
   47 SJRMC Racing Hearts Team Three 176-225      2:31:44   3:36:27 4:31:17 10:21   511 
   48 Running Big                    126-175      2:06:38   3:32:23 4:33:57 10:27   534 
   49 Dine College                   126-175      2:13:56   3:31:52 4:34:50 10:29   537 
   50 The Young and the Restless     126-175      2:13:52   3:32:00 4:34:52 10:29   533 
   51 NNMC Med Surg Unit             126-175      2:26:41   3:56:06 4:40:13 10:42   530 
   52 Chinle Hospital Team 2         126-175      2:26:23   3:39:14 4:54:10 11:14   523 
   53 Goal Setters                   176-225      2:18:49   3:32:58 4:58:48 11:24   516 
   54 Moon Monkeys                   176-225      2:53:12   4:14:07 5:04:14 11:37   506 
   55 Mighty Pacers United Spirit    176-225      2:33:09   3:53:31 DQ***** 11:22   544 
   56 Lady Lightnings                176-225      1:49:51   2:52:00 DQ*****  8:35   555 

 AGE CATEGORY RESULTS - MARATHON RELAYS
Category: 125 & BELOW
Place Team                           1/2split 20msplit Finish   Pace   Bib# 
===== ============================== ======== ======== ======== ===== ===== 
    1 Dine Runners Running Club      1:19:35   2:09:02  2:48:55  6:27   558 
    2 Mesa Runners                   1:46:03   2:52:25  3:36:21  8:16   551 
  
Category: 126-175
Place Team                           1/2split 20msplit Finish   Pace   Bib# 
===== ============================== ======== ======== ======== ===== ===== 
    1 LA Runner                      1:29:15   2:20:37  2:58:41  6:49   515 
    2 Running Badgers                1:45:51   2:39:42  3:24:08  7:48   528 
    3 Team Pinon                     1:50:58   2:50:19  3:35:43  8:14   541 
    4 Native Turtles                 1:48:59   2:47:14  3:41:30  8:27   507 
    5 Ten                            1:54:44   2:58:58  3:48:47  8:44   508 
    6 Water Spiders                  1:49:53   2:51:42  3:50:06  8:47   559 
    7 Dusteaters                     2:01:35   3:04:48  3:50:09  8:47   502 
    8 Nenahnezad Club Feet III                 3:13:08  3:52:06  8:52   525 
    9 SJRMC Racing Hearts Team One   2:04:11   3:07:11  3:54:35  8:57   509 
   10 Chaco Wash Runners             2:01:42   3:04:06  3:55:42  9:00   554 
   11 ~~ SOLES IN MOTION ~~          2:00:11   3:08:55  3:56:46  9:02   521 
   12 Sole Train                     1:58:56   3:03:15  3:57:57  9:05   547 
   13 Mighty Pacers - Wii Not Fit    2:03:36   3:19:35  4:03:29  9:18   513 
   14 Wings                          2:03:04   3:09:50  4:04:13  9:19   514 
   15 Batteries Not Included         2:03:02   3:10:40  4:05:35  9:22   545 
   16 I'yani' Bi' Runners            2:03:05   3:08:53  4:07:19  9:26   501 
   17 Pavement Stompers              2:01:54   3:05:11  4:07:30  9:27   540 
   18 4CRHC Roadrunners              1:57:49   3:13:09  4:09:23  9:31   526 
   19 Sonic Boom                     2:01:02   3:18:35  4:09:37  9:32   552 
   20 Nenahnezad Club Feet I         2:07:58   3:18:08  4:12:49  9:39   503 
   21 SJRMC Racing Hearts Team Two   2:21:14   3:31:59  4:15:47  9:46   510 
   22 Team Coogie                    2:21:45   3:14:40  4:16:00  9:46   522 
   23 Nenahnezad Club Feet II        2:20:20   3:28:07  4:26:36 10:11   504 
   24 Road Runners                   2:14:11   3:32:42  4:28:56 10:16   520 
   25 Running Big                    2:06:38   3:32:23  4:33:57 10:27   534 
   26 Dine College                   2:13:56   3:31:52  4:34:50 10:29   537 
   27 The Young and the Restless     2:13:52   3:32:00  4:34:52 10:29   533 
   28 NNMC Med Surg Unit             2:26:41   3:56:06  4:40:13 10:42   530 
   29 Chinle Hospital Team 2         2:26:23   3:39:14  4:54:10 11:14   523 
  
Category: 176-225
Place Team                           1/2split 20msplit Finish   Pace   Bib# 
===== ============================== ======== ======== ======== ===== ===== 
    1 Pagosa Trail Nuts              1:36:21   2:29:25  3:17:03  7:31   542 
    2 Ft. Defiance IHS               1:46:43   2:40:47  3:28:20  7:57   548 
    3 Heartbeat Runners              1:49:53   2:49:45  3:35:13  8:13   560 
    4 Mighty Pacers-Team Extreme     1:59:00   3:02:01  3:49:16  8:45   536 
    5 Da 5 Ben-Gay Star Runners      2:05:09   3:09:13  3:50:22  8:48   535 
    6 Team Apache                    2:04:51   3:01:19  3:51:41  8:51   546 
    7 Mountain Steppers              2:02:27   3:01:00  3:51:46  8:51   505 
    8 *25 (star two-five)            1:56:33   2:59:05  3:52:09  8:52   527 
    9 Tibbetts Middle School         1:41:06   2:56:50  3:53:19  8:54   543 
   10 Strive 4 Strive Fantastic Five 2:12:16   3:12:03  3:57:35  9:04   517 
   11 Go Big or Go Home              1:50:18   3:18:01  4:03:58  9:19   524 
   12 NT Foot Racers                 2:04:46   3:12:01  4:06:43  9:25   518 
   13 The Sentinel Events            2:05:59   3:18:14  4:06:57  9:26   531 
   14 Navajo Prep Hozho Runners      2:13:59   3:22:47  4:24:23 10:06   557 
   15 SJC Team Turtlespeed           2:14:24   3:36:43  4:28:21 10:15   553 
   16 SJRMC Racing Hearts Team Three 2:31:44   3:36:27  4:31:17 10:21   511 
   17 Goal Setters                   2:18:49   3:32:58  4:58:48 11:24   516 
   18 Moon Monkeys                   2:53:12   4:14:07  5:04:14 11:37   506 
   19 Mighty Pacers United Spirit    2:33:09   3:53:31  DQ***** 11:22   544 
   20 Lady Lightnings                1:49:51   2:52:00  DQ*****  8:35   555 
  
Category: 226 & ABOVE
Place Team                           1/2split 20msplit Finish   Pace   Bib# 
===== ============================== ======== ======== ======== ===== ===== 
    1 Heart and Soul                 1:36:44   2:31:09  3:18:40  7:35   556 
    2 4 Sheep - 1 Goat               1:52:31   2:45:13  3:30:27  8:02   539 
    3 Tohaali Cardinals              2:09:17   3:23:52  4:17:02  9:49   538 
    4 Code Blues                     2:16:21   3:22:33  4:22:10 10:00   532 
    5 Treatables                     2:20:36   3:34:31  4:30:11 10:19   549 

 RACEDAY AWARDS - HALF MARATHON
TOP OVERALL MALE & FEMALE WINNERS

Place Name                           City/state         20msplit Guntime Pace   Bib# 
===== ========================== === ================== ======== ======= ===== ===== 
    1 Teo-Sean White             M22 Lukachukai AZ         42:00 1:18:10  5:58   414 

    1 Erica Baron                F37 Los Alamos NM         43:32 1:21:57  6:16   328 

AGE GROUP AWARDS

MALE AGE GROUP:  12 - 29
Place Name                       Age City/state         20msplit Finish  Pace   Bib# 
===== ========================== === ================== ======== ======= ===== ===== 
    1 Donovan Nelson              27 Aneth UT              46:03 1:28:55  6:47   259 
    2 Leon Anderson               26 Fruitland NM          48:01 1:31:14  6:58   395 
    3 Sterling Morris             25 Tohatchi NM           54:33 1:38:39  7:32   225 

FEMALE AGE GROUP:  12 - 29
    1 Farrah Begay                26 Lukachukai AZ         47:36 1:30:32  6:55   323 
    2 Andrea Ash                  25 Durango CO            55:54 1:46:25  8:08   371 
    3 Lauren Hinkle               19 Colorado Springs C  1:00:17 1:53:07  8:38   340 

MALE AGE GROUP:  30 - 39
    1 Alfred Murphy               31 Churchrock NM         44:12 1:25:13  6:30   394 
    2 Mark Koppa                  35 Denver CO             55:10 1:42:53  7:51   222 
    3 Joshua Williams             32 Farmington NM         57:23 1:45:33  8:04   229 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
    1 Lucy Ranney                 33 Santa Fe NM         1:03:00 1:54:18  8:44   381 
    2 Esther Arviso               39 Farmington NM       1:02:28 1:57:25  8:58   271 
    3 Darlys Tsinnie              34 Mesa AZ             1:01:40 2:00:46  9:13   242 

MALE AGE GROUP:  40 - 49
    1 Carlos Sanchez              42 Albuquerque NM        45:24 1:27:11  6:39   326 
    2 Nelson McCabe               47 Brimhall NM           47:14 1:28:57  6:48   403 
    3 Dwayne Antonio              42 Church Rock NM        48:55 1:31:27  6:59   309 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
    1 Marilyn Goodloe             47 Colorado Springs C    56:21 1:46:51  8:09   362 
    2 Erika Walker                46 Navajo NM             56:54 1:47:53  8:14   367 
    3 Denise Dorner               46 Farmington NM       1:00:38 1:57:31  8:58   333 

MALE AGE GROUP:  50 - 59
    1 Darrell Armstrong           52 Albuquerque NM        45:11 1:27:14  6:40   256 
    2 Bill Wright                 55 West Lafayette IN     48:56 1:32:43  7:05   383 
    3 Ron Nelson                  50 Colorado Springs C    51:44 1:38:21  7:31   273 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
    1 Cathy Tibbetts              54 Farmington NM         58:24 1:51:43  8:32   319 
    2 Lynn Alford                 57 Las Cruces NM       1:02:54 1:57:43  8:59   386 
    3 Margaret Valair             50 Lions Bay BC        1:04:36 2:02:30  9:21   363 

MALE AGE GROUP:  60 - 98
    1 Bob Yazzie                  64 Kirtland NM         1:02:48 1:57:22  8:58   336 
    2 Howard Dunbar               61 Las Vegas NM        1:04:27 2:05:58  9:37   366 
    3 Samuel Eckhart              61 Cortez CO           1:07:55 2:06:51  9:41   243 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 98
    1 Jean Freeman                60 Farmington NM       1:07:51 2:12:31 10:07   215 
    2 Karen Rougeux               64 Las Vegas NM        1:27:42 2:57:04 13:31   307 
    3 Fannie Hogue                66 Kirtland NM         1:38:38 3:19:08 15:12   293 

 OVERALL MALE RESULTS - HALF MARATHON
Place Name                       Age City/state         20msplit Finish  Pace   Bib# 
===== ========================== === ================== ======== ======= ===== ===== 
    1 Teo-Sean White              22 Lukachukai AZ         42:00 1:18:10  5:58   414 
    2 Alfred Murphy               31 Churchrock NM         44:12 1:25:13  6:30   394 
    3 Carlos Sanchez              42 Albuquerque NM        45:24 1:27:11  6:39   326 
    4 Darrell Armstrong           52 Albuquerque NM        45:11 1:27:14  6:40   256 
    5 Donovan Nelson              27 Aneth UT              46:03 1:28:55  6:47   259 
    6 Nelson McCabe               47 Brimhall NM           47:14 1:28:57  6:48   403 
    7 Leon Anderson               26 Fruitland NM          48:01 1:31:14  6:58   395 
    8 Dwayne Antonio              42 Church Rock NM        48:55 1:31:27  6:59   309 
    9 Bill Wright                 55 West Lafayette IN     48:56 1:32:43  7:05   383 
   10 Hank Starr                  44 Bloomfield NM         50:43 1:33:24  7:08   305 
   11 Michael Chee                46 Teec Nos Pos AZ       50:53 1:35:30  7:18   274 
   12 Ron Nelson                  50 Colorado Springs C    51:44 1:38:21  7:31   273 
   13 Sterling Morris             25 Tohatchi NM           54:33 1:38:39  7:32   225 
   14 Irvin Lee                   44 Lukachukai AZ         53:05 1:42:35  7:50   427 
   15 Mark Koppa                  35 Denver CO             55:10 1:42:53  7:51   222 
   16 Lorenzo Filfred             40 Los Lunas NM          55:31 1:45:07  8:02   416 
   17 Leonard Seanez              14 Window Rock AZ        57:12 1:45:30  8:03   408 
   18 Joshua Williams             32 Farmington NM         57:23 1:45:33  8:04   229 
   19 Travis Freeman              33 Albuquerque NM        54:08 1:50:02  8:24   400 
   20 Christopher Talker          40 Shonto AZ             58:42 1:50:31  8:26   231 
   21 Delvin Williams             44 Shiprock NM           58:06 1:54:00  8:42   355 
   22 Ed Johnson                  50 Albuquerque NM        59:46 1:55:35  8:49   254 
   23 Raymond Cook                24 Albuquerque NM        58:25 1:56:17  8:53   401 
   24 Hershman Yazzie             57 Window Rock AZ        58:32 1:57:05  8:56   420 
   25 Bob Yazzie                  64 Kirtland NM         1:02:48 1:57:22  8:58   336 
   26 Chris Percy                 50 Cortez CO           1:00:57 1:57:26  8:58   291 
   27 Hans Aspaas                 34 Phoenix AZ          1:07:57 1:57:50  9:00   365 
   28 George Baacke               55 Cortez CO           1:04:11 2:00:30  9:12   246 
   29 Larry Benally               47 Cortez CO           1:03:36 2:00:35  9:12   292 
   30 Marcus Martinez             27 Kirtland NM           59:46 2:01:31  9:17   359 
   31 Mark Bauer                  59 Farmington NM       1:02:56 2:02:30  9:21   396 
   32 Ralph Roanhorse             38 St. Micheals AZ     1:01:27 2:04:42  9:31   322 
   33 Michial Morgan              16 Tempe AZ            1:08:04 2:05:15  9:34   289 
   34 Joseph Wood                 13 Las Cruces NM         59:11 2:05:49  9:36   265 
   35 Adam Gorman                 33 Chinle AZ           1:10:52 2:05:52  9:37   411 
   36 Howard Dunbar               61 Las Vegas NM        1:04:27 2:05:58  9:37   366 
   37 Darrell Yazzie              38 Lukachukai AZ       1:06:52 2:05:58  9:37   428 
   38 Ballard Wood                49 Las Cruces NM       1:06:43 2:06:18  9:39   266 
   39 Shelly Schreiber            33 Los Lunas NM        1:06:57 2:06:50  9:41   415 
   40 Samuel Eckhart              61 Cortez CO           1:07:55 2:06:51  9:41   243 
   41 Matthew Koppa               23 Albuquerque NM      1:02:51 2:07:24  9:44   223 
   42 Jeff Himes                  37 Bloomfield NM       1:06:46 2:10:29  9:58   285 
   43 Herbert Charley             52 Kirtland NM         1:02:36 2:10:38  9:58   344 
   44 Domonick Dan                23 Farmington NM       1:05:51 2:12:18 10:06   261 
   45 James Villa                 56 Ventura CA          1:03:21 2:12:28 10:07   268 
   46 William Skeet               59 Kirtland NM         1:08:26 2:14:13 10:15   354 
   47 Fred Johnson, Jr.           47 Window Rock AZ      1:11:54 2:16:22 10:25   284 
   48 David Holden                35 Las Cruces NM       1:08:32 2:17:22 10:29   280 
   49 Eric Blackburn              30 Salt Lake City UT   1:09:19 2:17:31 10:30   250 
   50 Julie Chavis                52 Radford VA          1:12:53 2:18:21 10:34   253 
   51 Ben Benallie                49 Blanding UT         1:02:07 2:20:21 10:43   375 
   52 Bodie Davis                 50 Las Cruces NM       1:12:03 2:23:44 10:58   278 
   53 Gene Martinez               51 Window Rock AZ      1:17:12 2:27:57 11:18   413 
   54 Terry Middagh               61 Tucson AZ           1:16:49 2:28:47 11:21   209 
   55 Raymond Paul                50 Kirtland NM         1:11:16 2:31:43 11:35   351 
   56 Brian Peterson              35 Kirtland NM         1:17:22 2:33:02 11:41   353 
   57 Justin Johnson              25 Shiprock NM         1:09:34 2:36:14 11:56   279 
   58 Unknown Runner              99                     1:14:36 2:39:01 12:08   230 
   59 Jasper Begay                29 Tucson AZ           1:24:43 2:44:42 12:34   282 
   60 Albert Allen                49 Kirtland NM         1:22:17 2:47:13 12:46   334 
   61 Merle Lee                   36 Kirtland NM         1:19:49 2:55:07 13:22   348 
   62 John Platero                48 Gallup NJ           1:26:40 2:59:31 13:42   212 
   63 Hulet Terry                 52 Sacaton AZ          1:32:36 3:09:50 14:29   257 
   64 Fred Peter                  42 Kirtland NM         1:37:21 3:10:53 14:34   352 

 OVERALL FEMALE RESULTS - HALF MARATHON
Place Name                       Age City/state         20msplit Finish  Pace   Bib# 
===== ========================== === ================== ======== ======= ===== ===== 
    1 Erica Baron                 37 Los Alamos NM         43:32 1:21:57  6:16   328 
    2 Farrah Begay                26 Lukachukai AZ         47:36 1:30:32  6:55   323 
    3 Andrea Ash                  25 Durango CO            55:54 1:46:25  8:08   371 
    4 Marilyn Goodloe             47 Colorado Springs C    56:21 1:46:51  8:09   362 
    5 Erika Walker                46 Navajo NM             56:54 1:47:53  8:14   367 
    6 Cathy Tibbetts              54 Farmington NM         58:24 1:51:43  8:32   319 
    7 Lauren Hinkle               19 Colorado Springs C  1:00:17 1:53:07  8:38   340 
    8 Chesleigh Nelson            27 Aneth UT              58:05 1:53:09  8:38   258 
    9 Jessica Englehart           25 Farmington NM         57:56 1:53:44  8:41   306 
   10 Lucy Ranney                 33 Santa Fe NM         1:03:00 1:54:18  8:44   381 
   11 Johana Billy                27 Kirtland NM           59:52 1:55:00  8:47   358 
   12 Sheryl Manygoats            29 Farmington NM       1:01:45 1:57:12  8:57   324 
   13 Esther Arviso               39 Farmington NM       1:02:28 1:57:25  8:58   271 
   14 Denise Dorner               46 Farmington NM       1:00:38 1:57:31  8:58   333 
   15 Lynn Alford                 57 Las Cruces NM       1:02:54 1:57:43  8:59   386 
   16 Greta Quintana              41 Aztec NM            1:01:50 1:58:58  9:05   272 
   17 Henrietta Haven             46 Teecnospos AZ       1:04:28 2:00:32  9:12   314 
   18 Darlys Tsinnie              34 Mesa AZ             1:01:40 2:00:46  9:13   242 
   19 Reycita Six                 39 Houck AZ            1:04:21 2:01:11  9:15   429 
   20 Gloria Finney               46 Ganado AZ           1:03:27 2:01:43  9:18   331 
   21 Earlinda Keeswood           43 Shiprock NM         1:01:48 2:01:45  9:18   295 
   22 Elfreida Barton             43 Ft. Defiance AZ     1:03:46 2:02:16  9:20   373 
   23 Margaret Valair             50 Lions Bay BC        1:04:36 2:02:30  9:21   363 
   24 Marilyn Charlee             49 Gallup NM           1:01:56 2:02:34  9:21   337 
   25 Tanya Clah                  32 Farmington NM       1:01:58 2:03:12  9:24   275 
   26 Lavina Tsosie               31 Chinle AZ           1:06:01 2:03:13  9:24   402 
   27 Danelle Benally             20 Chinle AZ           1:06:01 2:03:42  9:27   372 
   28 Tashina Shirley             24 Mesa AZ             1:04:20 2:03:53  9:27   315 
   29 Marishka Yazzie             23 Kirtland NM         1:08:12 2:04:09  9:29   335 
   30 Ethelyn Stevenson           45 Montezuma Creek UT  1:05:55 2:04:56  9:32   385 
   31 Anna Williams               50 Ganado AZ           1:02:45 2:05:04  9:33   320 
   32 Tiffany Charley             25 Kirtland NM         1:06:53 2:05:20  9:34   244 
   33 Junette Russell             30 Tsaile AZ           1:06:51 2:05:57  9:37   393 
   34 Nicole Murillo              33 Farmington NM       1:05:13 2:06:39  9:40   341 
   35 Cori Griffith               36 Santa Fe NM         1:06:44 2:07:30  9:44   382 
   36 Maxine Chapman              43 Farmington NM       1:07:24 2:07:58  9:46   260 
   37 Megan Tripp                 33 Los Alamos NM       1:07:53 2:08:08  9:47   262 
   38 Julianne Robinson           33 Farmington NM       1:07:54 2:08:10  9:47   263 
   39 Beth Davenport              48 Santa Fe NM         1:08:07 2:08:39  9:49   325 
   40 Ingrid Peterson             33 Fort Defiance AZ    1:08:09 2:09:01  9:51   296 
   41 Alexandra Kreslin           38 Gallup NM           1:08:01 2:09:02  9:51   267 
   42 Charmayne Sagg              22 Rock Point AZ       1:05:36 2:09:40  9:54   405 
   43 Megan Hellum                26 Albuquerque NM      1:08:01 2:10:02  9:56   312 
   44 Anita Hadlock               54 Sharon MA           1:08:17 2:10:23  9:57   204 
   45 Gina Milford                99 Window Rock AZ      1:08:14 2:10:39  9:58   298 
   46 Alicia O'Brien              36 Pagosa Springs CO   1:07:09 2:12:20 10:06   236 
   47 Rulaina Billy               20 Kirtland NM         1:06:51 2:12:23 10:06   370 
   48 Jean Freeman                60 Farmington NM       1:07:51 2:12:31 10:07   215 
   49 Christina James             37 Window Rock, AZ     1:06:17 2:12:49 10:08   374 
   50 Lori Lee                    44 Crownpoint NM       1:04:51 2:13:24 10:11   388 
   51 Cyndi Larsen                29 Sanford CO          1:10:51 2:13:28 10:11   313 
   52 Chelsie Wallace             22 Farmington NM       1:12:59 2:13:34 10:12   226 
   53 Lauren Shoemaker            19 Colorado Springs C  1:08:47 2:13:41 10:12   339 
   54 Aimee Harmon                27 Riverton UT         1:07:58 2:16:16 10:24   221 
   55 Leticia Crisp               32 Shiprock NM         1:13:53 2:16:50 10:27   224 
   56 Margaret Fedder             28 Salt Lake City MI   1:09:19 2:17:31 10:30   327 
   57 Brendan King                18 Farmington NM       1:10:05 2:18:07 10:33   248 
   58 Karmen Billey               29 Window Rock AZ      1:08:53 2:18:16 10:33   247 
   59 Jessica Fillmore            35 Albuquerque NM      1:11:53 2:18:36 10:35   228 
   60 Janet Hayes                 41 Waterflow NM        1:10:08 2:18:37 10:35   299 
   61 Sandra Skogen               46 Santa Fe NM         1:11:26 2:18:54 10:36   369 
   62 Evangeline Benally          46 Shiprock NM         1:06:07 2:19:03 10:37   287 
   63 Wylma Montoya-Arviso        40 Ganado AZ           1:10:16 2:19:07 10:37   330 
   64 Raquel Whitehorse           33 Fort Defiance AZ    1:13:36 2:19:10 10:37   301 
   65 Vermonica Fox               32 Shiprock NM         1:11:49 2:19:11 10:37   391 
   66 Faye Benally                47 Cortez CO           1:12:06 2:19:26 10:39   290 
   67 Margaret Capps              50 Driggs ID           1:11:39 2:19:27 10:39   234 
   68 Mardy Johnson               51 Window Rock AZ      1:12:58 2:20:02 10:41   316 
   69 Candace Haven               17 St. Micheals AZ     1:08:03 2:20:52 10:45   241 
   70 Baylee Davis                16 Las Cruces NM       1:12:02 2:21:23 10:48   276 
   71 Ashley Epright              23 Nucla CO            1:11:55 2:21:24 10:48   332 
   72 Kaycee Davis                16 Las Cruces NM       1:12:03 2:21:25 10:48   277 
   73 Fran Roanhorse              43 St. Micheals AZ     1:12:57 2:22:15 10:51   321 
   74 Madeline Roanhorse          45 Window Rock AZ      1:14:10 2:23:56 10:59   430 
   75 Debbie Ihnen                54 Aztec NM            1:13:06 2:24:14 11:01   390 

Place Name                       Age City/state         20msplit Finish  Pace   Bib# 
===== ========================== === ================== ======== ======= ===== ===== 
   76 Charlene Chavez             34 Albuquerque NM      1:14:14 2:24:36 11:02   304 
   77 Janice Yazzie               31 Kirtland NM         1:14:31 2:24:41 11:03   387 
   78 Delphine McThomas           50 Shiprock NM         1:13:23 2:25:26 11:06   255 
   79 Elrena Naljahih             36 Mesa AZ             1:13:12 2:25:30 11:06   232 
   80 Sharon Todicheeney          40 Gallup NM           1:14:20 2:25:33 11:07   368 
   81 Jaylynn James               29 Window Rock AZ      1:13:46 2:25:34 11:07   360 
   82 Marvene Blueeyes            36 Fruitland NM        1:11:55 2:25:43 11:07   364 
   83 Josie Wallace               45 Farmington NM       1:16:40 2:26:09 11:09   409 
   84 Carmenlita Chief            27 Tempe AZ            1:18:51 2:26:16 11:10   269 
   85 Glenna Lee                  37 Window Rock AZ      1:15:24 2:26:22 11:10   406 
   86 Lietishaiona Villegas       32 Fruitland NM        1:12:49 2:26:27 11:11   208 
   87 Drusella Mutte              46 Albuquerque NM      1:14:09 2:26:34 11:11   302 
   88 Tonia Clark                 36 Shiprock NM         1:19:06 2:27:27 11:15   310 
   89 Brenda Middagh              56 Tucson AZ           1:16:45 2:28:41 11:21   210 
   90 Anna Dause                  39 Gallup NM           1:13:43 2:29:00 11:22   216 
   91 Veronica Joe                42 Fruitland NM        1:14:38 2:29:29 11:25   392 
   92 Rhonda Ash                  48 Pagosa Springs CO   1:16:03 2:29:53 11:26   421 
   93 Kristin Spiegel             43 Ignacio CO          1:16:12 2:30:07 11:28   308 
   94 Louise Tsosie               48 Chinle AZ           1:14:43 2:32:09 11:37   426 
   95 Martha Quinlin              33 Amarillo TX         1:17:46 2:32:12 11:37   213 
   96 Cora Charley                46 Montezuma Creek UT  1:19:00 2:36:00 11:54   418 
   97 Connie Williams             42 Kayenta AZ          1:17:00 2:36:40 11:57   318 
   98 Marilee Herman              34 Farmington NM       1:22:30 2:38:41 12:07   317 
   99 Lula Curley                 44 Gamerco NM          1:17:59 2:38:55 12:08   404 
  100 Sharon Mutte                50 Albuquerque NM      1:19:35 2:38:58 12:08   303 
  101 Tana Covey                  35 Missoula MT         1:14:36 2:39:01 12:08   230 
  102 Shannon Kady                32 Waterflow NM        1:13:44 2:39:30 12:10   423 
  103 Mamie Denetclaw             45 Shiprock NM         1:20:35 2:40:19 12:14   424 
  104 Stacey Williams             29 Farmington NM       1:22:29 2:40:46 12:16   431 
  105 Leonora Shurley             39 Fort Defiance AZ    1:20:41 2:40:49 12:16   220 
  106 Edith Morris                53 Gallup NM           1:14:24 2:42:05 12:22   286 
  107 Ursula Hogue                29 Kirtland NM         1:22:06 2:44:54 12:35   412 
  108 Marcellina Dennison         37 Shiprock NM         1:21:15 2:47:42 12:48   297 
  109 Michelle Nez                32 Kirtland NM         1:19:43 2:47:54 12:49   350 
  110 Laura Delmar                40 Kayenta AZ          1:19:03 2:49:55 12:58   251 
  111 Cecelia Benally             53 Chinle AZ           1:33:38 2:52:25 13:10   419 
  112 Mercedes Morgan             39 Tempe AZ            1:23:04 2:52:40 13:11   288 
  113 Marinda Morgan              32 Window Rock AZ      1:23:04 2:55:27 13:24   300 
  114 Karen Rougeux               64 Las Vegas NM        1:27:42 2:57:04 13:31   307 
  115 Deborah Denetclaw           48 Farmington NM       1:29:29 2:57:30 13:33   422 
  116 Tia Tsosie-Begay            28 Tucson AZ           1:30:34 3:02:17 13:55   283 
  117 Cherish Mullins             17 Blanding UT         1:30:36 3:02:57 13:58   398 
  118 Roberta Suarez              48 Farmington NM       1:33:38 3:08:43 14:24   384 
  119 Pauline Yazzie              49 Window Rock AZ      1:36:21 3:08:52 14:25   389 
  120 Lisa Tsosie                 25 Tucson AZ           1:38:51 3:10:25 14:32   281 
  121 Charlene Johns              53 Window Rock AZ      1:28:54 3:10:35 14:33   410 
  122 Evelyn Mullins              53 Blanding UT         1:28:17 3:17:23 15:04   397 
  123 Roxie Tacheene-Lee          40 Kirtland NM         1:35:24 3:17:55 15:06   349 
  124 Fannie Hogue                66 Kirtland NM         1:38:38 3:19:08 15:12   293 
  125 Aneda Riebeek               56 Arboles CO          1:43:02 3:20:40 15:19   206 
  126 Carolyn Robinson            59 Belgrade MT         1:43:49 3:21:40 15:23   240 
  127 Alta Yazzie                 56 Window Rock AZ      1:33:07 3:30:11 16:02   361 
  128 Phyllis Hill                49 Mancos CO           1:56:42 3:45:19 17:12   205 
  129 Chastity Mullins            25 Albuquerque NM      1:54:39 3:52:47 17:46   399 
  130 Wendy Hunt                  36 Waterflow NM        1:38:23 3:55:44 17:59   239 
  131 Rita Shirley                50 Cortez CO           1:56:46 3:56:58 18:05   237 
  132 Christina Legrand           48 Albuquerque NM              4:28:11 20:28   202 

 AGE GROUP RESULTS - HALF MARATHON
MALE AGE GROUP:  12 - 29
Place Name                       Age City/state         20msplit Finish   Pace   Bib# 
===== ========================== === ================== ======== ======== ===== ===== 
    1 Teo-Sean White              22 Lukachukai AZ         42:00  1:18:10  5:58   414 
    2 Donovan Nelson              27 Aneth UT              46:03  1:28:55  6:47   259 
    3 Leon Anderson               26 Fruitland NM          48:01  1:31:14  6:58   395 
    4 Sterling Morris             25 Tohatchi NM           54:33  1:38:39  7:32   225 
    5 Leonard Seanez              14 Window Rock AZ        57:12  1:45:30  8:03   408 
    6 Raymond Cook                24 Albuquerque NM        58:25  1:56:17  8:53   401 
    7 Marcus Martinez             27 Kirtland NM           59:46  2:01:31  9:17   359 
    8 Michial Morgan              16 Tempe AZ            1:08:04  2:05:15  9:34   289 
    9 Joseph Wood                 13 Las Cruces NM         59:11  2:05:49  9:36   265 
   10 Matthew Koppa               23 Albuquerque NM      1:02:51  2:07:24  9:44   223 
   11 Domonick Dan                23 Farmington NM       1:05:51  2:12:18 10:06   261 
   12 Justin Johnson              25 Shiprock NM         1:09:34  2:36:14 11:56   279 
   13 Jasper Begay                29 Tucson AZ           1:24:43  2:44:42 12:34   282 

FEMALE AGE GROUP:  12 - 29
Place Name                       Age City/state         20msplit Finish   Pace   Bib# 
===== ========================== === ================== ======== ======== ===== ===== 
    1 Farrah Begay                26 Lukachukai AZ         47:36  1:30:32  6:55   323 
    2 Andrea Ash                  25 Durango CO            55:54  1:46:25  8:08   371 
    3 Lauren Hinkle               19 Colorado Springs C  1:00:17  1:53:07  8:38   340 
    4 Chesleigh Nelson            27 Aneth UT              58:05  1:53:09  8:38   258 
    5 Jessica Englehart           25 Farmington NM         57:56  1:53:44  8:41   306 
    6 Johana Billy                27 Kirtland NM           59:52  1:55:00  8:47   358 
    7 Sheryl Manygoats            29 Farmington NM       1:01:45  1:57:12  8:57   324 
    8 Danelle Benally             20 Chinle AZ           1:06:01  2:03:42  9:27   372 
    9 Tashina Shirley             24 Mesa AZ             1:04:20  2:03:53  9:27   315 
   10 Marishka Yazzie             23 Kirtland NM         1:08:12  2:04:09  9:29   335 
   11 Tiffany Charley             25 Kirtland NM         1:06:53  2:05:20  9:34   244 
   12 Charmayne Sagg              22 Rock Point AZ       1:05:36  2:09:40  9:54   405 
   13 Megan Hellum                26 Albuquerque NM      1:08:01  2:10:02  9:56   312 
   14 Rulaina Billy               20 Kirtland NM         1:06:51  2:12:23 10:06   370 
   15 Cyndi Larsen                29 Sanford CO          1:10:51  2:13:28 10:11   313 
   16 Chelsie Wallace             22 Farmington NM       1:12:59  2:13:34 10:12   226 
   17 Lauren Shoemaker            19 Colorado Springs C  1:08:47  2:13:41 10:12   339 
   18 Aimee Harmon                27 Riverton UT         1:07:58  2:16:16 10:24   221 
   19 Margaret Fedder             28 Salt Lake City MI   1:09:19  2:17:31 10:30   327 
   20 Brendan King                18 Farmington NM       1:10:05  2:18:07 10:33   248 
   21 Karmen Billey               29 Window Rock AZ      1:08:53  2:18:16 10:33   247 
   22 Candace Haven               17 St. Micheals AZ     1:08:03  2:20:52 10:45   241 
   23 Baylee Davis                16 Las Cruces NM       1:12:02  2:21:23 10:48   276 
   24 Ashley Epright              23 Nucla CO            1:11:55  2:21:24 10:48   332 
   25 Kaycee Davis                16 Las Cruces NM       1:12:03  2:21:25 10:48   277 
   26 Jaylynn James               29 Window Rock AZ      1:13:46  2:25:34 11:07   360 
   27 Carmenlita Chief            27 Tempe AZ            1:18:51  2:26:16 11:10   269 
   28 Stacey Williams             29 Farmington NM       1:22:29  2:40:46 12:16   431 
   29 Ursula Hogue                29 Kirtland NM         1:22:06  2:44:54 12:35   412 
   30 Tia Tsosie-Begay            28 Tucson AZ           1:30:34  3:02:17 13:55   283 
   31 Cherish Mullins             17 Blanding UT         1:30:36  3:02:57 13:58   398 
   32 Lisa Tsosie                 25 Tucson AZ           1:38:51  3:10:25 14:32   281 
   33 Chastity Mullins            25 Albuquerque NM      1:54:39  3:52:47 17:46   399 

MALE AGE GROUP:  30 - 39
Place Name                       Age City/state         20msplit Finish   Pace   Bib# 
===== ========================== === ================== ======== ======== ===== ===== 
    1 Alfred Murphy               31 Churchrock NM         44:12  1:25:13  6:30   394 
    2 Mark Koppa                  35 Denver CO             55:10  1:42:53  7:51   222 
    3 Joshua Williams             32 Farmington NM         57:23  1:45:33  8:04   229 
    4 Travis Freeman              33 Albuquerque NM        54:08  1:50:02  8:24   400 
    5 Hans Aspaas                 34 Phoenix AZ          1:07:57  1:57:50  9:00   365 
    6 Ralph Roanhorse             38 St. Micheals AZ     1:01:27  2:04:42  9:31   322 
    7 Adam Gorman                 33 Chinle AZ           1:10:52  2:05:52  9:37   411 
    8 Darrell Yazzie              38 Lukachukai AZ       1:06:52  2:05:58  9:37   428 
    9 Shelly Schreiber            33 Los Lunas NM        1:06:57  2:06:50  9:41   415 
   10 Jeff Himes                  37 Bloomfield NM       1:06:46  2:10:29  9:58   285 
   11 David Holden                35 Las Cruces NM       1:08:32  2:17:22 10:29   280 
   12 Eric Blackburn              30 Salt Lake City UT   1:09:19  2:17:31 10:30   250 
   13 Brian Peterson              35 Kirtland NM         1:17:22  2:33:02 11:41   353 
   14 Merle Lee                   36 Kirtland NM         1:19:49  2:55:07 13:22   348 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
Place Name                       Age City/state         20msplit Finish   Pace   Bib# 
===== ========================== === ================== ======== ======== ===== ===== 
    1 Erica Baron                 37 Los Alamos NM         43:32  1:21:57  6:16   328 
    2 Lucy Ranney                 33 Santa Fe NM         1:03:00  1:54:18  8:44   381 
    3 Esther Arviso               39 Farmington NM       1:02:28  1:57:25  8:58   271 
    4 Darlys Tsinnie              34 Mesa AZ             1:01:40  2:00:46  9:13   242 
    5 Reycita Six                 39 Houck AZ            1:04:21  2:01:11  9:15   429 
    6 Tanya Clah                  32 Farmington NM       1:01:58  2:03:12  9:24   275 
    7 Lavina Tsosie               31 Chinle AZ           1:06:01  2:03:13  9:24   402 
    8 Junette Russell             30 Tsaile AZ           1:06:51  2:05:57  9:37   393 
    9 Nicole Murillo              33 Farmington NM       1:05:13  2:06:39  9:40   341 
   10 Cori Griffith               36 Santa Fe NM         1:06:44  2:07:30  9:44   382 
   11 Megan Tripp                 33 Los Alamos NM       1:07:53  2:08:08  9:47   262 
   12 Julianne Robinson           33 Farmington NM       1:07:54  2:08:10  9:47   263 
   13 Ingrid Peterson             33 Fort Defiance AZ    1:08:09  2:09:01  9:51   296 
   14 Alexandra Kreslin           38 Gallup NM           1:08:01  2:09:02  9:51   267 
   15 Alicia O'Brien              36 Pagosa Springs CO   1:07:09  2:12:20 10:06   236 
   16 Christina James             37 Window Rock, AZ     1:06:17  2:12:49 10:08   374 
   17 Leticia Crisp               32 Shiprock NM         1:13:53  2:16:50 10:27   224 
   18 Jessica Fillmore            35 Albuquerque NM      1:11:53  2:18:36 10:35   228 
   19 Raquel Whitehorse           33 Fort Defiance AZ    1:13:36  2:19:10 10:37   301 
   20 Vermonica Fox               32 Shiprock NM         1:11:49  2:19:11 10:37   391 
   21 Charlene Chavez             34 Albuquerque NM      1:14:14  2:24:36 11:02   304 
   22 Janice Yazzie               31 Kirtland NM         1:14:31  2:24:41 11:03   387 
   23 Elrena Naljahih             36 Mesa AZ             1:13:12  2:25:30 11:06   232 
   24 Marvene Blueeyes            36 Fruitland NM        1:11:55  2:25:43 11:07   364 
   25 Glenna Lee                  37 Window Rock AZ      1:15:24  2:26:22 11:10   406 
   26 Lietishaiona Villegas       32 Fruitland NM        1:12:49  2:26:27 11:11   208 
   27 Tonia Clark                 36 Shiprock NM         1:19:06  2:27:27 11:15   310 
   28 Anna Dause                  39 Gallup NM           1:13:43  2:29:00 11:22   216 
   29 Martha Quinlin              33 Amarillo TX         1:17:46  2:32:12 11:37   213 
   30 Marilee Herman              34 Farmington NM       1:22:30  2:38:41 12:07   317 
   31 Tana Covey                  35 Missoula MT         1:14:36  2:39:01 12:08   230 
   32 Shannon Kady                32 Waterflow NM        1:13:44  2:39:30 12:10   423 
   33 Leonora Shurley             39 Fort Defiance AZ    1:20:41  2:40:49 12:16   220 
   34 Marcellina Dennison         37 Shiprock NM         1:21:15  2:47:42 12:48   297 
   35 Michelle Nez                32 Kirtland NM         1:19:43  2:47:54 12:49   350 
   36 Mercedes Morgan             39 Tempe AZ            1:23:04  2:52:40 13:11   288 
   37 Marinda Morgan              32 Window Rock AZ      1:23:04  2:55:27 13:24   300 
   38 Wendy Hunt                  36 Waterflow NM        1:38:23  3:55:44 17:59   239 

MALE AGE GROUP:  40 - 49
Place Name                       Age City/state         20msplit Finish   Pace   Bib# 
===== ========================== === ================== ======== ======== ===== ===== 
    1 Carlos Sanchez              42 Albuquerque NM        45:24  1:27:11  6:39   326 
    2 Nelson McCabe               47 Brimhall NM           47:14  1:28:57  6:48   403 
    3 Dwayne Antonio              42 Church Rock NM        48:55  1:31:27  6:59   309 
    4 Hank Starr                  44 Bloomfield NM         50:43  1:33:24  7:08   305 
    5 Michael Chee                46 Teec Nos Pos AZ       50:53  1:35:30  7:18   274 
    6 Irvin Lee                   44 Lukachukai AZ         53:05  1:42:35  7:50   427 
    7 Lorenzo Filfred             40 Los Lunas NM          55:31  1:45:07  8:02   416 
    8 Christopher Talker          40 Shonto AZ             58:42  1:50:31  8:26   231 
    9 Delvin Williams             44 Shiprock NM           58:06  1:54:00  8:42   355 
   10 Larry Benally               47 Cortez CO           1:03:36  2:00:35  9:12   292 
   11 Ballard Wood                49 Las Cruces NM       1:06:43  2:06:18  9:39   266 
   12 Fred Johnson, Jr.           47 Window Rock AZ      1:11:54  2:16:22 10:25   284 
   13 Ben Benallie                49 Blanding UT         1:02:07  2:20:21 10:43   375 
   14 Albert Allen                49 Kirtland NM         1:22:17  2:47:13 12:46   334 
   15 John Platero                48 Gallup NJ           1:26:40  2:59:31 13:42   212 
   16 Fred Peter                  42 Kirtland NM         1:37:21  3:10:53 14:34   352 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
Place Name                       Age City/state         20msplit Finish   Pace   Bib# 
===== ========================== === ================== ======== ======== ===== ===== 
    1 Marilyn Goodloe             47 Colorado Springs C    56:21  1:46:51  8:09   362 
    2 Erika Walker                46 Navajo NM             56:54  1:47:53  8:14   367 
    3 Denise Dorner               46 Farmington NM       1:00:38  1:57:31  8:58   333 
    4 Greta Quintana              41 Aztec NM            1:01:50  1:58:58  9:05   272 
    5 Henrietta Haven             46 Teecnospos AZ       1:04:28  2:00:32  9:12   314 
    6 Gloria Finney               46 Ganado AZ           1:03:27  2:01:43  9:18   331 
    7 Earlinda Keeswood           43 Shiprock NM         1:01:48  2:01:45  9:18   295 
    8 Elfreida Barton             43 Ft. Defiance AZ     1:03:46  2:02:16  9:20   373 
    9 Marilyn Charlee             49 Gallup NM           1:01:56  2:02:34  9:21   337 
   10 Ethelyn Stevenson           45 Montezuma Creek UT  1:05:55  2:04:56  9:32   385 
   11 Maxine Chapman              43 Farmington NM       1:07:24  2:07:58  9:46   260 
   12 Beth Davenport              48 Santa Fe NM         1:08:07  2:08:39  9:49   325 
   13 Lori Lee                    44 Crownpoint NM       1:04:51  2:13:24 10:11   388 
   14 Janet Hayes                 41 Waterflow NM        1:10:08  2:18:37 10:35   299 
   15 Sandra Skogen               46 Santa Fe NM         1:11:26  2:18:54 10:36   369 
   16 Evangeline Benally          46 Shiprock NM         1:06:07  2:19:03 10:37   287 
   17 Wylma Montoya-Arviso        40 Ganado AZ           1:10:16  2:19:07 10:37   330 
   18 Faye Benally                47 Cortez CO           1:12:06  2:19:26 10:39   290 
   19 Fran Roanhorse              43 St. Micheals AZ     1:12:57  2:22:15 10:51   321 
   20 Madeline Roanhorse          45 Window Rock AZ      1:14:10  2:23:56 10:59   430 
   21 Sharon Todicheeney          40 Gallup NM           1:14:20  2:25:33 11:07   368 
   22 Josie Wallace               45 Farmington NM       1:16:40  2:26:09 11:09   409 
   23 Drusella Mutte              46 Albuquerque NM      1:14:09  2:26:34 11:11   302 
   24 Veronica Joe                42 Fruitland NM        1:14:38  2:29:29 11:25   392 
   25 Rhonda Ash                  48 Pagosa Springs CO   1:16:03  2:29:53 11:26   421 
   26 Kristin Spiegel             43 Ignacio CO          1:16:12  2:30:07 11:28   308 
   27 Louise Tsosie               48 Chinle AZ           1:14:43  2:32:09 11:37   426 
   28 Cora Charley                46 Montezuma Creek UT  1:19:00  2:36:00 11:54   418 
   29 Connie Williams             42 Kayenta AZ          1:17:00  2:36:40 11:57   318 
   30 Lula Curley                 44 Gamerco NM          1:17:59  2:38:55 12:08   404 
   31 Mamie Denetclaw             45 Shiprock NM         1:20:35  2:40:19 12:14   424 
   32 Laura Delmar                40 Kayenta AZ          1:19:03  2:49:55 12:58   251 
   33 Deborah Denetclaw           48 Farmington NM       1:29:29  2:57:30 13:33   422 
   34 Roberta Suarez              48 Farmington NM       1:33:38  3:08:43 14:24   384 
   35 Pauline Yazzie              49 Window Rock AZ      1:36:21  3:08:52 14:25   389 
   36 Roxie Tacheene-Lee          40 Kirtland NM         1:35:24  3:17:55 15:06   349 
   37 Phyllis Hill                49 Mancos CO           1:56:42  3:45:19 17:12   205 
   38 Christina Legrand           48 Albuquerque NM               4:28:11 20:28   202 

MALE AGE GROUP:  50 - 59
Place Name                       Age City/state         20msplit Finish   Pace   Bib# 
===== ========================== === ================== ======== ======== ===== ===== 
    1 Darrell Armstrong           52 Albuquerque NM        45:11  1:27:14  6:40   256 
    2 Bill Wright                 55 West Lafayette IN     48:56  1:32:43  7:05   383 
    3 Ron Nelson                  50 Colorado Springs C    51:44  1:38:21  7:31   273 
    4 Ed Johnson                  50 Albuquerque NM        59:46  1:55:35  8:49   254 
    5 Hershman Yazzie             57 Window Rock AZ        58:32  1:57:05  8:56   420 
    6 Chris Percy                 50 Cortez CO           1:00:57  1:57:26  8:58   291 
    7 George Baacke               55 Cortez CO           1:04:11  2:00:30  9:12   246 
    8 Mark Bauer                  59 Farmington NM       1:02:56  2:02:30  9:21   396 
    9 Herbert Charley             52 Kirtland NM         1:02:36  2:10:38  9:58   344 
   10 James Villa                 56 Ventura CA          1:03:21  2:12:28 10:07   268 
   11 William Skeet               59 Kirtland NM         1:08:26  2:14:13 10:15   354 
   12 Julie Chavis                52 Radford VA          1:12:53  2:18:21 10:34   253 
   13 Bodie Davis                 50 Las Cruces NM       1:12:03  2:23:44 10:58   278 
   14 Gene Martinez               51 Window Rock AZ      1:17:12  2:27:57 11:18   413 
   15 Raymond Paul                50 Kirtland NM         1:11:16  2:31:43 11:35   351 
   16 Hulet Terry                 52 Sacaton AZ          1:32:36  3:09:50 14:29   257 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
Place Name                       Age City/state         20msplit Finish   Pace   Bib# 
===== ========================== === ================== ======== ======== ===== ===== 
    1 Cathy Tibbetts              54 Farmington NM         58:24  1:51:43  8:32   319 
    2 Lynn Alford                 57 Las Cruces NM       1:02:54  1:57:43  8:59   386 
    3 Margaret Valair             50 Lions Bay BC        1:04:36  2:02:30  9:21   363 
    4 Anna Williams               50 Ganado AZ           1:02:45  2:05:04  9:33   320 
    5 Anita Hadlock               54 Sharon MA           1:08:17  2:10:23  9:57   204 
    6 Margaret Capps              50 Driggs ID           1:11:39  2:19:27 10:39   234 
    7 Mardy Johnson               51 Window Rock AZ      1:12:58  2:20:02 10:41   316 
    8 Debbie Ihnen                54 Aztec NM            1:13:06  2:24:14 11:01   390 
    9 Delphine McThomas           50 Shiprock NM         1:13:23  2:25:26 11:06   255 
   10 Brenda Middagh              56 Tucson AZ           1:16:45  2:28:41 11:21   210 
   11 Sharon Mutte                50 Albuquerque NM      1:19:35  2:38:58 12:08   303 
   12 Edith Morris                53 Gallup NM           1:14:24  2:42:05 12:22   286 
   13 Cecelia Benally             53 Chinle AZ           1:33:38  2:52:25 13:10   419 
   14 Charlene Johns              53 Window Rock AZ      1:28:54  3:10:35 14:33   410 
   15 Evelyn Mullins              53 Blanding UT         1:28:17  3:17:23 15:04   397 
   16 Aneda Riebeek               56 Arboles CO          1:43:02  3:20:40 15:19   206 
   17 Carolyn Robinson            59 Belgrade MT         1:43:49  3:21:40 15:23   240 
   18 Alta Yazzie                 56 Window Rock AZ      1:33:07  3:30:11 16:02   361 
   19 Rita Shirley                50 Cortez CO           1:56:46  3:56:58 18:05   237 

MALE AGE GROUP:  60 - 98
Place Name                       Age City/state         20msplit Finish   Pace   Bib# 
===== ========================== === ================== ======== ======== ===== ===== 
    1 Bob Yazzie                  64 Kirtland NM         1:02:48  1:57:22  8:58   336 
    2 Howard Dunbar               61 Las Vegas NM        1:04:27  2:05:58  9:37   366 
    3 Samuel Eckhart              61 Cortez CO           1:07:55  2:06:51  9:41   243 
    4 Terry Middagh               61 Tucson AZ           1:16:49  2:28:47 11:21   209 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 98
Place Name                       Age City/state         20msplit Finish   Pace   Bib# 
===== ========================== === ================== ======== ======== ===== ===== 
    1 Jean Freeman                60 Farmington NM       1:07:51  2:12:31 10:07   215 
    2 Karen Rougeux               64 Las Vegas NM        1:27:42  2:57:04 13:31   307 
    3 Fannie Hogue                66 Kirtland NM         1:38:38  3:19:08 15:12   293 

FEMALE AGE GROUP:  99 - 99
Place Name                       Age City/state         20msplit Finish   Pace   Bib# 
===== ========================== === ================== ======== ======== ===== ===== 
    1 Gina Milford                99 Window Rock AZ      1:08:14  2:10:39  9:58   298 

The contents of this website belong exclusively to CCR Timing.
You may link to any page on this site, but please don't steal our stuff! 
Copyright  2002-2010 CCR Timing. All rights reserved.
This page was last edited on: 06/28/2009 07:39 PM