Beaver Creek XTERRA '09
Home Up Chip Info Schedule/Results About CCR Services

Beaver Creek XTERRA & Sport Triathlons
XTERRA Mountain Cup Race
Beaver Creek/Avon, Colorado
July 18, 2009

Sport Course

Full XTERRA

Awards

Awards

 

Pros/Elites

Overall Males

Overall Males

Overall Females

Overall Females

Age Groups

Age Groups

 

Relays

IF YOU HAVE ANY QUESTIONS ABOUT THE TIMING & RESULTS,
PLEASE CONTACT US AT liz@ccrtiming.com

Questions about anything else? 
Contact Dave Nicholas [kahunadav@teamunlimited.com].

AWARDS - XTERRA
OVERALL PRO/ELITE WINNERS (CASH AWARDS)

Place Name                           City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Nico Lebrun                M99                      2:15:06.8   20:08    0:54 1:14:45    0:45   38:33            23 
    2 Mike Vine                  M99                      2:16:29.1   18:05    1:03 1:17:19    0:48   39:11            27 
    3 Josiah Middaugh            M99                      2:17:42.2   18:22    0:46 1:18:34    0:41   39:17            22 
    4 Cody Waite                 M31 Lakewood CO          2:18:09.1   20:47    0:55 1:16:28    0:35   37:22    2:00    33 
    5 Branden Rakita             M99                      2:19:14.0   17:24    0:53 1:18:07    0:34   42:14            29 
    6 Brian Smith                M99                      2:20:23.8   21:43    1:11 1:19:11    0:46   37:31            21 
    7 Tyler Butterfield          M26 Boulder CO           2:21:33.0   18:11    0:43 1:24:17    0:58   37:22            20 

    1 Shonny Vanlandingham       F99                      2:30:14.2   21:53    1:11 1:24:37    0:48   41:44             8 
    2 Danelle Kabush             F99                      2:36:16.6   21:26    1:04 1:31:45    0:52   41:08             9 
    3 Sara Tarkington            F28 Boulder CO           2:36:32.4   20:58    1:22 1:29:15    0:48   44:08            13 
    4 Susan Williams             F40 Littleton CO         2:36:58.2   17:31    1:19 1:34:03    0:52   43:11             3 
    5 Rebecca Dussault           F99                      2:40:00.7   21:52    1:19 1:32:56    0:50   43:01            10 
    6 Renata Bucher              F99                      2:41:17.5   21:55    1:07 1:31:57    0:50   45:26             7 
    7 Jenny Smith                F99                      2:41:30.2   23:48    1:09 1:28:53    1:06   46:32             5 

OVERALL AGE GROUP WINNERS

Place Name                           City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Jason Michalak             M31 Lakewood CO          2:28:56.7   19:13    1:19 1:26:52    1:00   40:30           187 
    2 Luke Jay                   M29 Littleton CO         2:29:44.5   24:04    0:56 1:23:31    0:33   40:39           175 
    3 Christoffer Brown          M25 Breckenridge CO      2:34:27.1   23:16    1:17 1:25:18    1:12   43:21           158 

    1 Danielle Kehoe             F22 Arvada CO            2:55:43.7   22:57    1:34 1:40:19    0:49   50:03            52 
    2 Cary Kinross-Wright        F38 Golden CO            2:58:41.1   26:59    1:25 1:42:49    1:05   46:21            84 
    3 Petra Hartmann             F38 Vail CO              2:59:48.3   26:34    1:32 1:44:50    1:04   45:47            87 

OVERALL COLLEGIATE ATHLETE WINNERS

Place Name                           City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Clay Sankey                M20 Charlotte NO         3:10:19.3   31:39    3:55 1:47:48    1:53   45:01           151 


OVERALL CHALLENGED ATHLETE WINNERS

Place Name                           City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Michael Stone              M41 Boulder CO           3:45:48.9   26:05    3:31 2:16:56    2:42   56:32           316 


AGE GROUP WINNERS

MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Christopher Athey           18 Centennial CO        3:40:20.2   27:27    3:50 2:04:33    1:33 1:02:56           150 

FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
    1 Morganne Endicott           16 Alamo CA             3:57:24.3   27:02    2:20 2:10:49    2:17 1:14:54           115 

MALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 Julian Langer               20 Vienna VI            2:36:44.8   22:27    1:12 1:29:04    1:06   42:53           152 
    2 Benton Line                 22 Fort Collins CO      2:37:51.1   21:52    3:33 1:28:42    1:34   42:09           153 
    3 Patrick Valentine           23 Colorado Springs CO  2:38:45.3   18:57    1:05 1:30:57    1:01   46:44           242 

FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 Danielle Kehoe              22 Arvada CO            2:55:43.7   22:57    1:34 1:40:19    0:49   50:03            52 
    2 Amelia Van Dyke             24 Vail CO              3:33:49.5   23:39    1:28 2:03:51    1:19 1:03:30            53 

MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Luke Jay                    29 Littleton CO         2:29:44.5   24:04    0:56 1:23:31    0:33   40:39           175 
    2 Christoffer Brown           25 Breckenridge CO      2:34:27.1   23:16    1:17 1:25:18    1:12   43:21           158 
    3 Greg Abrahamson             28 Lafayette CO         2:40:04.5   23:18    0:59 1:30:59    0:51   43:55           169 

FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 Luisa Bryce                 27 Denver CO            3:00:44.8   20:54    1:30 1:48:31    0:52   48:56            56 
    2 Maia Bogert                 29 Boulder, CO          3:04:57.1   28:12    1:42 1:44:29    1:05   49:27           116 
    3 Erin Collins                26 Cedar Hills UT       3:06:47.2   27:25    2:04 1:45:55    1:12   50:10           124 

MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Jason Michalak              31 Lakewood CO          2:28:56.7   19:13    1:19 1:26:52    1:00   40:30           187 
    2 Steven Beeler               33 Oro Valley AR        2:37:02.7   22:08    1:47 1:26:49    0:47   45:29           200 
    3 Paul Gorbold                30 Avon CO              2:39:30.8   20:51    2:02 1:24:03    1:06   51:27           248 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Jaime Brede                 33 Breckenridge CO      3:03:32.6   25:38    1:37 1:44:31    1:34   50:11            68 
    2 Lisa Heisinger              33 Mill Valley CA       3:06:10.8   27:40    2:03 1:46:25    1:12   48:48           112 
    3 Elizabeth Vollmer           32 Denver CO            3:06:29.8   23:57    1:43 1:44:49    1:06   54:52            70 

MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Fred Hankinson              37 Colorado Springs CO  2:40:09.1   25:06    2:00 1:26:59    1:07   44:55           221 
    2 Henry Reed                  38 Eagle CO             2:41:56.7   24:24    1:59 1:31:26    1:13   42:53           228 
    3 Geoffrey Stacey             38 Frisco CO            2:42:33.1   22:35    1:31 1:30:07    1:05   47:13           245 

FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Cary Kinross-Wright         38 Golden CO            2:58:41.1   26:59    1:25 1:42:49    1:05   46:21            84 
    2 Petra Hartmann              38 Vail CO              2:59:48.3   26:34    1:32 1:44:50    1:04   45:47            87 
    3 Kallie Carpenter            35 Carbondale CO        3:01:00.4   22:42    2:09 1:48:31    1:25   46:12            81 

MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Stephen White               42 Vail CO              2:34:45.5   23:49    1:29 1:23:12    0:54   45:19           325 
    2 Rickey Tolliver             41 Parker CO            2:35:51.7   23:25    1:14 1:26:12    1:00   43:58           317 
    3 Michael Raemisch            40 North Salt Lake UT   2:37:51.1   22:45    1:29 1:30:38    0:52   42:05           310 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Shannon Straub              40 Evergreen CO         3:25:43.1   27:16    2:17 1:59:03    1:43   55:22            92 
    2 Sandi Garcia                43 Denver CO            3:58:18.9   32:23    3:36 2:22:10    1:57   58:10            95 

MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Kevin Shelden               46 Breckenridge CO      2:39:51.5   19:30    1:34 1:31:08    0:51   46:47           338 
    2 Mark Gavach                 46 Boulder CO           2:53:13.5   22:12    1:58 1:37:28    1:15   50:19           336 
    3 Karl Edgerton               47 Vail CO              2:55:42.7   18:20    2:04 1:40:37    1:10   53:30           374 

FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Caroline Colonna            45 Taos NM              3:03:31.5   27:42    1:56 1:44:04    0:53   48:54            98 
    2 Paula Maresh                45 Littleton CO         3:10:12.7   22:46    1:19 1:49:36    1:08   55:21            97 
    3 Kathy Eckert                47 Denver CO            3:12:15.8   24:04    1:43 1:50:11    0:57   55:19           105 

MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Tom Monica                  52 Thousand Oaks CA     2:44:11.2   18:33    1:16 1:34:11    1:29   48:41           353 
    2 Kevin Deighan               50 Vail CO              2:55:24.5   25:14    1:47 1:38:42    1:19   48:20           348 
    3 Peter Dann                  54 Eagle CO             2:59:36.8   22:19    1:45 1:43:24    1:15   50:51           356 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Barbara Peterson            53 Berkeley CA          3:25:04.6   27:36    2:10 1:58:44    1:27   55:07           122 
    2 Susan Griffin-Kaklikian     54 Castle Rock CO       3:43:13.8   21:36    2:11 2:11:25    1:44 1:06:15           110 
    3 Sally Hill                  53 Midvale UT           4:22:09.1   30:23    5:43 2:23:33    3:49 1:18:40           109 

MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Dawes Wilson                56                      2:52:47.7   27:44    1:58 1:28:52    2:23   51:48           375 
    2 Michael Orendorff           58 Pueblo CO            3:00:36.6   21:54    1:36 1:45:07    1:18   50:40           361 
    3 Nils Holten                 57 Aurora CO            3:34:27.9   36:24    2:01 1:51:55    1:56 1:02:10           358 

FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Cindi Toepel                58 Littleton CO         3:36:38.7   29:39    2:07 2:03:00    1:22 1:00:28           126 
    2 Libby Harrow                59 Vero Beach FL        4:39:10.9   32:19    3:10 2:25:16    2:50 1:35:35           111 

MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 David Rakita                60 Durango CO           3:11:09.7   23:33    1:47 1:47:50    1:08   56:50           362 
    2 Al Marvin                   61 Denver CO            3:18:08.1   26:00    2:08 1:48:13    1:26 1:00:19           364 
    3 Lee Cannon                  62 Pleasanton CA        3:24:53.9   23:29    2:32 1:57:02    1:34 1:00:14           365 

OVERALL MALE RESULTS
Place Div   Name                       Cat Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ===== ========================== === === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 PRO-M Nico Lebrun                PR   99                      2:15:06.8   20:08    0:54 1:14:45    0:45   38:33            23 
    2 PRO-M Mike Vine                  PR   99                      2:16:29.1   18:05    1:03 1:17:19    0:48   39:11            27 
    3 PRO-M Josiah Middaugh            PR   99                      2:17:42.2   18:22    0:46 1:18:34    0:41   39:17            22 
    4 PRO-M Cody Waite                 PR   31 Lakewood CO          2:18:09.1   20:47    0:55 1:16:28    0:35   37:22    2:00    33 
    5 PRO-M Branden Rakita             PR   99                      2:19:14.0   17:24    0:53 1:18:07    0:34   42:14            29 
    6 PRO-M Brian Smith                PR   99                      2:20:23.8   21:43    1:11 1:19:11    0:46   37:31            21 
    7 PRO-M Tyler Butterfield          PR   26 Boulder CO           2:21:33.0   18:11    0:43 1:24:17    0:58   37:22            20 
    8 PRO-M Ryan Ignatz                PR   31 Boulder CO           2:21:45.3   21:48    0:47 1:18:51    0:57   39:20            34 
    9 PRO-M Sam Gardner                PR   99                      2:24:05.6   21:05    1:02 1:18:45    0:54   42:18            31 
   10 M3034 Jason Michalak             AG   31 Lakewood CO          2:28:56.7   19:13    1:19 1:26:52    1:00   40:30           187 
   11 PRO-M Will Kelsay                PR   99                      2:29:17.1   22:02    0:49 1:21:45    0:37   44:02            30 
   12 M2529 Luke Jay                   AG   29 Littleton CO         2:29:44.5   24:04    0:56 1:23:31    0:33   40:39           175 
   13 M2529 Christoffer Brown          AG   25 Breckenridge CO      2:34:27.1   23:16    1:17 1:25:18    1:12   43:21           158 
   14 M4044 Stephen White              AG   42 Vail CO              2:34:45.5   23:49    1:29 1:23:12    0:54   45:19           325 
   15 M4044 Rickey Tolliver            AG   41 Parker CO            2:35:51.7   23:25    1:14 1:26:12    1:00   43:58           317 
   16 PRO-M Brad Zoller                PR   32 Avon CO              2:36:10.8   17:33    0:53 1:36:39    1:01   40:02            32 
   17 M2024 Julian Langer              AG   20 Vienna VI            2:36:44.8   22:27    1:12 1:29:04    1:06   42:53           152 
   18 M3034 Steven Beeler              AG   33 Oro Valley AR        2:37:02.7   22:08    1:47 1:26:49    0:47   45:29           200 
   19 M2024 Benton Line                AG   22 Fort Collins CO      2:37:51.1   21:52    3:33 1:28:42    1:34   42:09           153 
   20 M4044 Michael Raemisch           AG   40 North Salt Lake UT   2:37:51.1   22:45    1:29 1:30:38    0:52   42:05           310 
   21 M4044 Edward Oliver              AG   40 Broomfield CO        2:38:40.5   23:08    1:05 1:25:34    0:44   48:06           304 
   22 M2024 Patrick Valentine          AG   23 Colorado Springs CO  2:38:45.3   18:57    1:05 1:30:57    1:01   46:44           242 
   23 M3034 Paul Gorbold               AG   30 Avon CO              2:39:30.8   20:51    2:02 1:24:03    1:06   51:27           248 
   24 M3034 Jeffrey Dewitt             AG   30 Castle Rock CO       2:39:44.7   19:37    1:35 1:34:28    1:04   43:00           176 
   25 M4549 Kevin Shelden              AG   46 Breckenridge CO      2:39:51.5   19:30    1:34 1:31:08    0:51   46:47           338 
   26 M2529 Greg Abrahamson            AG   28 Lafayette CO         2:40:04.5   23:18    0:59 1:30:59    0:51   43:55           169 
   27 M3539 Fred Hankinson             AG   37 Colorado Springs CO  2:40:09.1   25:06    2:00 1:26:59    1:07   44:55           221 
   28 M3034 Erik Kruse                 AG   31 Boulder CO           2:40:14.3   24:13    1:14 1:30:40    1:02   43:02           190 
   29 M4044 Rife Hilgartner            AG   40 Boulder CO           2:41:15.1   23:50    1:20 1:29:35    0:55   45:33           311 
   30 M4044 Nickolas Starkey           AG   40 Colorado Springs CO  2:41:24.2   23:58    1:47 1:30:10    0:51   44:36           302 
   31 M3539 Henry Reed                 AG   38 Eagle CO             2:41:56.7   24:24    1:59 1:31:26    1:13   42:53           228 
   32 M3034 Brian Corff                AG   32 Boulder CO           2:42:10.7   22:37    1:14 1:34:03    0:59   43:15           193 
   33 M3539 Geoffrey Stacey            AG   38 Frisco CO            2:42:33.1   22:35    1:31 1:30:07    1:05   47:13           245 
   34 M2529 Erick Schlang              AG   27 Woodland Park CO     2:42:39.0   22:05    1:39 1:32:24    1:13   45:16           166 
   35 M5054 Tom Monica                 AG   52 Thousand Oaks CA     2:44:11.2   18:33    1:16 1:34:11    1:29   48:41           353 
   36 M3034 Wade Wheatlake             AG   34 Aurora CO            2:45:41.9   20:25    1:48 1:32:47    1:05   49:35           202 
   37 M2024 Gabe Schreiber             AG   24 Boulder CO           2:46:19.8   21:33    1:41 1:37:48    0:53   44:22           157 
   38 M2529 Blake Ottersberg           AG   27 Boulder CO           2:47:15.4   20:09    0:51 1:40:08    0:48   45:17           161 
   39 M3539 Michael Rutter             AG   37 Boulder CO           2:47:30.9   22:03    1:12 1:36:50    1:21   46:02           224 
   40 M3539 Garrett Ford               AG   39 Durango CO           2:48:58.4   20:13    1:39 1:36:32    1:18   49:14           239 
   41 M3539 Matt Lamm                  AG   36 Carbondale CO        2:49:08.4   23:40    1:37 1:33:07    0:52   49:50           217 
   42 M2529 Isaac Watkins              AG   28 Colorado Springs CO  2:49:15.7   24:47    1:46 1:35:56    0:49   45:55           168 
   43 M3539 Ryan Sutter                AG   35 Avon CO              2:49:47.1   27:18    2:01 1:30:18    1:11   48:58           212 
   44 M2529 Ryan Friedman              AG   27 Aurora CO            2:49:51.8   22:40    1:29 1:32:27    1:00   52:14           163 
   45 M3539 Volker Riedlinger          AG   37 Clancy MT            2:50:00.3   19:37    1:56 1:36:29    0:57   50:59           223 
   46 M3034 Brian Baker                AG   32 Vail CO              2:50:07.4   23:04    1:13 1:33:26    1:11   51:12           195 
   47 M3034 Jerry Oliver               AG   34 Edwards CO           2:51:22.7   25:02    1:18 1:31:16    0:58   52:46           204 
   48 M3034 Ken Axford                 AG   32 Colorado Springs CO  2:51:31.1   21:40    1:37 1:39:29    0:54   47:49           196 
   49 M3034 Josh Mortensen             AG   33 Eden UT              2:52:30.2   25:59    1:23 1:31:41    1:00   52:26           247 
   50 M5559 Dawes Wilson               AG   56                      2:52:47.7   27:44    1:58 1:28:52    2:23   51:48           375 
   51 M4549 Mark Gavach                AG   46 Boulder CO           2:53:13.5   22:12    1:58 1:37:28    1:15   50:19           336 
   52 M4044 Brett Wilson               AG   42 Colorado Springs CO  2:53:29.2   23:19    2:11 1:40:29    1:00   46:28           321 
   53 M4044 Dan Bruder                 AG   42 Carbondale CO        2:53:37.6   23:14    1:31 1:38:55    1:09   48:47           323 
   54 M3034 Jon Boord                  AG   34 Edwards CO           2:53:50.9   22:04    1:39 1:38:45    1:42   49:39           205 
   55 M3539 Eric Snowberg              AG   39 Golden CO            2:54:03.1   18:03    1:15 1:42:30    0:51   51:21           236 

Place Div   Name                       Cat Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ===== ========================== === === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
   56 M4044 Michael Koren              AG   43 Lone Tree CO         2:54:56.3   24:51    1:35 1:34:57    1:07   52:23           326 
   57 M5054 Kevin Deighan              AG   50 Vail CO              2:55:24.5   25:14    1:47 1:38:42    1:19   48:20           348 
   58 M3034 Scott Crabtree             AG   33 Boulder CO           2:55:27.3   20:59    2:02 1:39:05    2:14   51:05           198 
   59 M4549 Karl Edgerton              AG   47 Vail CO              2:55:42.7   18:20    2:04 1:40:37    1:10   53:30           374 
   60 M3034 Jp Hutchens                AG   34 Basalt CO            2:57:15.8   25:00    1:44 1:41:31    1:05   47:54           207 
   61 M5054 Peter Dann                 AG   54 Eagle CO             2:59:36.8   22:19    1:45 1:43:24    1:15   50:51           356 
   62 M5054 Brad Goulding              AG   50 Littleton CO         2:59:39.6   24:16    1:33 1:39:33    0:57   53:18           347 
   63 M5054 Cliff Millemann            AG   51 Davis CA             3:00:03.1   24:23    1:24 1:39:51    1:08   53:15           371 
   64 M3539 Chad Mathes                AG   38 Laguna Niguel CA     3:00:04.0   22:58    1:33 1:42:09    0:52   52:30           229 
   65 M5559 Michael Orendorff          AG   58 Pueblo CO            3:00:36.6   21:54    1:36 1:45:07    1:18   50:40           361 
   66 M4549 Will King                  AG   45 Hurricane UT         3:01:58.1   23:37    2:12 1:43:43    1:16   51:09           333 
   67 M3034 Ryan Stranahan             AG   31 Littleton CO         3:03:46.1   26:54    2:08 1:44:46    1:54   48:01           188 
   68 M4549 Marc Kriewaldt             AG   46 Allenspark CO        3:04:11.0   26:53    2:23 1:41:45    1:58   51:10           344 
   69 M3539 Matt Jones                 AG   37 Lafayette CO         3:04:25.3   27:07    2:58 1:34:58    1:33   57:48           250 
   70 M2529 Birk Larsen                AG   29 Park City UT         3:06:07.5   27:41    1:24 1:41:33    1:11   54:16           172 
   71 M2529 Dave Christen              AG   26 Colorado Springs CO  3:08:06.5   26:59    2:50 1:48:18    1:16   48:42           160 
   72 M4044 Matt Johnson               AG   42 Eagle CO             3:08:11.6   27:41    1:48 1:44:55    1:18   52:27           376 
   73 M4044 Patrick Morrissey          AG   42 Albuquerque NE       3:08:56.7   23:59    1:56 1:45:03    1:47   56:09           324 
   74 COL-M Clay Sankey                CO   20 Charlotte NO         3:10:19.3   31:39    3:55 1:47:48    1:53   45:01           151 
   75 M6064 David Rakita               AG   60 Durango CO           3:11:09.7   23:33    1:47 1:47:50    1:08   56:50           362 
   76 M4044 Eric Edgerton              AG   43 Aztec NM             3:12:00.5   20:43    2:32 1:41:11    1:33 1:06:00           327 
   77 M3034 Jay Rezac                  AG   34 Boulder CO           3:12:16.4   25:15    1:06 1:46:50    0:47   58:15           241 
   78 M3539 Robert Davis               AG   39 Basalt CO            3:12:39.5   25:56    2:32 1:45:27    2:17   56:25           237 
   79 M4549 Chris Juels                AG   48 Evergreen CO         3:12:44.9   26:40    1:56 1:46:07    1:07   56:53           341 
   80 M3034 John Boes                  AG   32 Denver CO            3:12:49.7   31:02    3:05 1:41:20    1:46   55:35           192 
   81 M4044 Tj Loftus                  AG   40 Whitewood SD         3:12:53.6   27:57    2:07 1:42:11    1:30   59:07           305 
   82 M4044 Seth Murphy                AG   40 Breckenridge CO      3:13:05.6   19:42    2:22 1:50:41    1:46   58:32           377 
   83 M2529 Taylor Ryan                AG   29 Eagle CO             3:13:29.1   24:46    2:34 1:48:49    1:18   56:00           174 
   84 M5054 Bob Lowry                  AG   52 Hailey ID            3:16:04.6   23:59    1:53 1:55:45    1:36   52:49           351 
   85 M3034 Chris Zingarelli           AG   33 Colorado Springs CO  3:16:17.3   19:56    2:33 1:56:14    1:35   55:57           197 
   86 M2529 Brian Baugh                AG   29 Colorado Springs CO  3:17:06.1   27:44    2:18 1:49:32    1:38   55:52           173 
   87 M5054 Tim Forbert                AG   53 Bailey CO            3:17:21.6   25:49    1:18 1:47:16    1:52 1:01:05           355 
   88 M6064 Al Marvin                  AG   61 Denver CO            3:18:08.1   26:00    2:08 1:48:13    1:26 1:00:19           364 
   89 M4044 Eric Brownson              AG   44 Golden CO            3:18:51.7   27:19    3:17 1:53:39    1:34   53:00           331 
   90 M3034 Dominic Couturier          AG   30 Grand Rapids MI      3:21:31.2   26:45    2:38 1:48:27    2:06 1:01:32           180 
   91 M3539 John T. Horch              AG   35 Glenwoodsprings CO   3:22:02.8   26:42    2:56 1:51:45    1:44   58:54           210 
   92 M5054 John Elm                   AG   52 Crested Butte CO     3:22:23.1   24:46    1:57 1:56:00    1:41   57:57           352 
   93 M5054 Robert Kronkhyte           AG   53 Tahoe City CA        3:22:31.1   29:35    2:27 1:50:16    1:33   58:38           329 
   94 M3539 Thomas Mullins             AG   36 Lascolinas TE        3:22:38.7   26:57    2:07 1:55:43    1:25   56:25           240 
   95 M3539 Todd Pilger                AG   36 Albuquerque NM       3:23:21.4   23:31    2:13 1:54:08    1:37 1:01:49           218 
   96 M6064 Lee Cannon                 AG   62 Pleasanton CA        3:24:53.9   23:29    2:32 1:57:02    1:34 1:00:14           365 
   97 M3034 Ken Sherbenou              AG   30 Denver CO            3:24:58.9   21:48    3:13 1:56:23    2:52 1:00:41           181 
   98 M5054 Blake Roush                AG   50 Grand Junction CO    3:26:51.0   29:52    3:02 1:49:47    1:40 1:02:29           346 
   99 M3034 Scott Bailey               AG   34 Sandy UT             3:26:52.1   30:36    2:56 1:54:09    1:39   57:30           244 
  100 M2529 Robert Hudson              AG   29 Boulder CO           3:27:10.9   31:03    2:30 1:51:43    2:11   59:41           167 
  101 M4044 John Woodhull              AG   41 Englewood CO         3:27:11.3   21:42    3:28 1:53:33    2:44 1:05:42           306 
  102 M3034 Darren Lay                 AG   33 Denver CO            3:27:11.9   29:22    3:46 1:53:34    2:12   58:15           199 
  103 M3034 Joseph Morales             AG   33 Englewood CO         3:27:32.8   25:43    3:17 2:00:24    2:11   55:55           201 
  104 M3034 Jo Van Cutsem              AG   32 Fort Collins CO      3:27:59.8   27:14    3:36 1:53:27    2:07 1:01:34           194 
  105 M4044 Jason Hansen               AG   40 Moab UT              3:28:59.3   24:11    3:27 1:50:52    2:00 1:08:26           309 
  106 M2529 Matthew Lyons              AG   28 Lakewood CO          3:30:20.8                 1:56:36    1:16 1:02:39           170 
  107 M4549 Dave Elmblad               AG   47 Eagle CO             3:32:46.2   24:14    3:11 2:02:11    1:32 1:01:35           342 
  108 M4549 Coy Speer                  AG   45 Roswell NE           3:33:14.9   25:21    2:25 2:06:44    1:33   57:09           332 
  109 M2024 Scott Bradley              AG   22 Denver CO            3:33:40.5   23:28    2:41 1:59:51    2:11 1:05:28           243 
  110 M4044 Mark Piskadlo              AG   42 Evergreen CO         3:33:44.7   30:39    3:04 1:54:26    1:45 1:03:49           368 

Place Div   Name                       Cat Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ===== ========================== === === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
  111 M4549 Chales Srbecky             AG   48 Boulder CO           3:33:56.3   23:44    2:16 1:53:21    1:44 1:12:49           370 
  112 M5559 Nils Holten                AG   57 Aurora CO            3:34:27.9   36:24    2:01 1:51:55    1:56 1:02:10           358 
  113 M2024 Michael Muhlestein         AG   23 North Salt Lake UT   3:34:31.3   31:45    2:49 1:48:54    1:12 1:09:49           154 
  114 M4549 Peter Heitzman             AG   46 Glenwood Springs CO  3:35:14.8   31:11    3:29 1:48:36    2:42 1:09:15           335 
  115 M3034 Peter Bronski              AG   31 Boulder CO           3:35:28.0   28:10    2:09 1:59:42    1:40 1:03:45           186 
  116 M3539 Don Carpenter              AG   36 Carbondale CO        3:35:32.1   29:14    2:32 1:51:18    1:51 1:10:35           213 
  117 M3539 Heath Bowser               AG   38 Boulder CO           3:35:38.1   35:44    3:54 1:59:31    1:46   54:40           231 
  118 M4044 Robert Gaffney             AG   41 Colorado Springs CO  3:35:49.6   28:23    2:57 1:53:41    1:56 1:08:50           315 
  119 M3034 Chris Luscia               AG   30 Denver CO            3:36:00.1   29:07    3:21 1:58:48    2:28 1:02:14           178 
  120 M2529 Matt Honegger              AG   29 Denver CO            3:36:15.9   31:32    1:29 1:52:54    1:16 1:09:03           171 
  121 M2529 Brian Pramann              AG   27 Boulder CO           3:36:41.2   27:46    3:03 2:07:44    2:36   55:31           164 
  122 M3539 Bob Moser                  AG   38 Lone Tree CO         3:36:55.9   28:43    2:41 2:00:21    1:45 1:03:24           220 
  123 M3539 Jason Glasnapp             AG   38 Denver CO            3:37:48.7   25:23    2:47 2:04:29    1:05 1:04:03           222 
  124 M3539 Chris Reed                 AG   39 Fruita CO            3:39:37.5   27:02    2:15 1:55:56    1:40 1:12:42           235 
  125 M6064 John Campbell              AG   64 Spokane WA           3:39:57.1   28:52    3:17 2:04:04    1:38 1:02:03           367 
  126 M1519 Christopher Athey          AG   18 Centennial CO        3:40:20.2   27:27    3:50 2:04:33    1:33 1:02:56           150 
  127 M5054 Todd Scholl                AG   51 Avon CO              3:40:20.2   32:12    2:39 2:00:55    1:40 1:02:52           373 
  128 M3539 Brian Beatte               AG   39 Centennial CO        3:42:16.7   30:00    3:16 2:03:45    1:44 1:03:28           232 
  129 M4044 Chris McCullough           AG   41 Denver CO            3:42:36.9   28:18    3:05 2:04:31    2:07 1:04:33           313 
  130 M4044 Mark Lipman                AG   40 Dillon CO            3:42:43.2   27:16    4:29 2:07:01    2:32 1:01:22           307 
  131 M3034 Benjamin Madden            AG   31 Broomfield CO        3:43:00.9   29:31    1:43 2:04:15    1:23 1:06:07           185 
  132 M4549 Paul Karlsson              AG   46 Golden CO            3:43:50.2   27:00    4:35 2:02:49    2:22 1:07:02           339 
  133 M3034 Jared Biniecki             AG   31 Avon CO              3:43:57.9   31:39    2:06 2:02:23    2:49 1:05:00           182 
  134 M3539 James McIlroy              AG   39 Santa Fe NM          3:44:23.7   29:27    3:07 2:06:42    1:57 1:03:09           234 
  135 M3539 Brady Wolz                 AG   36 Denver CO            3:44:41.0   31:41    4:02 2:10:03    1:41   57:12           216 
  136 M3034 Stephen Brownson           AG   31 Denver CO            3:45:22.0   32:12    4:16 2:03:13    2:55 1:02:43           183 
  137 M3034 Dietz Fry                  AG   31 Denver CO            3:45:22.1   30:47    3:52 2:04:56    3:07 1:02:38           184 
  138  PC-M Michael Stone              PC   41 Boulder CO           3:45:48.9   26:05    3:31 2:16:56    2:42   56:32           316 
  139 M3539 Glen Langhans              AG   37 Dillon CO            3:46:13.7   19:42    3:06 2:09:48    1:31 1:12:05           219 
  140 M4549 Mike Stepanek              AG   47 Eagle CO             3:51:47.0   29:07    3:29 2:06:26    2:23 1:10:20           337 
  141 M3539 Matthew Ozvat              AG   38 Durango CO           3:51:51.7   26:28    3:14 2:06:33    3:06 1:12:29           230 
  142 M3539 Christopher Morrow         AG   37 Aspen CO             3:52:30.4   24:25    2:16 2:10:35    2:31 1:12:43           225 
  143 M3539 Sadler Merrill             AG   35 Boulder CO           3:53:27.1   28:51    4:40 2:11:58    2:37 1:05:19           209 
  144 M5559 Kurt Dallow                AG   57 Greeley CO           3:56:40.1   26:47    3:49 2:21:51    4:42   59:29           359 
  145 M4044 Brian Endicott             AG   43 Alamo CA             3:58:24.3   25:37    4:44 2:10:51    2:23 1:14:47           303 
  146 M3539 Kirk Samsel                AG   39 Park City UT         3:58:28.6   33:10    3:25 2:08:47    1:28 1:11:37           233 
  147 M5559 Gregory Skomp              AG   57 Lone Tree CO         3:59:22.6   30:26    3:07 2:14:58    1:34 1:09:17           357 
  148 M3539 Mike Weir                  AG   37 Longmont CO          3:59:39.4   31:31    2:41 2:19:23    2:44 1:03:18           246 
  149 M4044 Jonathan Gamm              AG   42 Denver CO            3:59:57.1   26:36    3:30 2:18:27    2:45 1:08:36           320 
  150 M4044 Rafer Leach                AG   41 Denver CO            4:03:30.6   25:58    4:45 2:28:19    4:16 1:00:10           319 
  151 M3539 Scott Stegman              AG   35 Castle Rock CO       4:03:54.7   31:52    3:39 2:12:44    2:18 1:13:20           208 
  152 M3034 Jason Bezon                AG   34 Highlands Ranch CO   4:04:24.1   31:20    5:07 2:20:39    3:04 1:04:12           203 
  153 M3539 Doug Cupp                  AG   37 Littleton CO         4:04:39.6   30:19    3:57 2:21:42    3:12 1:05:26           226 
  154 M5054 Brian Hinman               AG   51 Temecula CA          4:04:58.9   34:57    4:14 2:11:08   11:37 1:03:00           372 
  155 M2024 Matthew Olsen              AG   23 Eaton CO             4:05:05.1   33:01    4:11 2:18:32    2:03 1:07:16           155 
  156 M4044 Ben Norton                 AG   44 Avon OH              4:05:26.6   27:54    4:13 2:24:42    2:41 1:05:54           328 
  157 M3539 Darin Smith                AG   38 Colorado Springs CO  4:08:23.5   30:27    5:02 2:15:37    2:41 1:14:34           227 
  158 M4044 Christopher Lanning        AG   40 Colorado Springs CO  4:14:40.3   35:00    4:37 2:22:18    2:58 1:09:45           308 
  159 M4549 Peyman Razifard            AG   48 Boulder CO           4:22:47.6   32:07    3:16 2:16:55    2:54 1:27:34           343 
  160 M3034 Steve Bares                AG   31 Highlands Ranch CO   4:29:21.5   40:18    4:03 2:25:05    3:27 1:16:26           189 
  161 M4044 Aaron Vangelisti           AG   41 Parker CO            4:38:57.3   30:11    5:13 2:44:39    4:41 1:14:11           312 
  162 M4044 Dean Davis                 AG   44 Longmont CO          4:45:04.1   24:49    2:28 3:01:29    2:26 1:13:49           330 
  163 M3539 Chip Parrish               AG   37 Denver CO            4:46:38.8   28:04    4:09 2:58:43    4:31 1:11:09           165 
  164 M3539 Richard Vincent            AG   39 Boulder CO           4:50:41.3   25:08    4:33 3:00:18    3:09 1:17:31           238 
  165 M6064 Robert Martinich           AG   60 Littleton CO         4:59:10.5   29:59    7:57 2:34:45    5:50 1:40:37           363 

Place Div   Name                       Cat Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ===== ========================== === === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
  166 PRO-M Joe McDaniel               PR   27 Colorado Springs CO DNF*******   17:30    1:11                                    25 
  167 PRO-M Seth Wealing               PR   99                     DNF*******   17:28    0:44 1:29:34    1:30                    26 
  168 M2529 Bobby Kennedy              AG   26 New York NY         DNF*******   32:11    2:14 2:12:10                           159 
  169 M3034 Jason Hilgers              AG   31 Englewood CO        DNF*******   25:43    1:31 1:39:51                           191 
  170 M3034 Troy Rackham               AG   34 Centennial CO       DNF*******   34:56    3:54                                   206 
  171 M3539 Matt Connors               AG   36 Colorado Springs CO DNF*******   23:30    1:43                                   215 
  172 M4549 Bud Thompson               AG   49 Boulder CO          DNF*******   23:07    2:01                                   345 
  173 PRO-M Christopher Bagg           PR   30 Portland OR         DQ********   19:20    1:28 1:35:44    1:21   43:36            24 

OVERALL FEMALE RESULTS
Place Div   Name                       Cat Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ===== ========================== === === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 PRO-F Shonny Vanlandingham       PR   99                      2:30:14.2   21:53    1:11 1:24:37    0:48   41:44             8 
    2 PRO-F Danelle Kabush             PR   99                      2:36:16.6   21:26    1:04 1:31:45    0:52   41:08             9 
    3 PRO-F Sara Tarkington            PR   28 Boulder CO           2:36:32.4   20:58    1:22 1:29:15    0:48   44:08            13 
    4 PRO-F Susan Williams             PR   40 Littleton CO         2:36:58.2   17:31    1:19 1:34:03    0:52   43:11             3 
    5 PRO-F Rebecca Dussault           PR   99                      2:40:00.7   21:52    1:19 1:32:56    0:50   43:01            10 
    6 PRO-F Renata Bucher              PR   99                      2:41:17.5   21:55    1:07 1:31:57    0:50   45:26             7 
    7 PRO-F Jenny Smith                PR   99                      2:41:30.2   23:48    1:09 1:28:53    1:06   46:32             5 
    8 PRO-F Emma Garrard               PR   99                      2:47:14.0   21:56    1:24 1:37:52    0:45   45:15             6 
    9 PRO-F Sari Anderson              PR   31 Glenwood Springs CO  2:51:21.5   25:07    1:12 1:37:10    0:56   46:56            15 
   10 PRO-F Tracy Thelen               PR   30 Colorado Springs CO  2:53:41.3   20:45    1:32 1:43:01    0:48   47:33             1 
   11 F2024 Danielle Kehoe             AG   22 Arvada CO            2:55:43.7   22:57    1:34 1:40:19    0:49   50:03            52 
   12 F3539 Cary Kinross-Wright        AG   38 Golden CO            2:58:41.1   26:59    1:25 1:42:49    1:05   46:21            84 
   13 F3539 Petra Hartmann             AG   38 Vail CO              2:59:48.3   26:34    1:32 1:44:50    1:04   45:47            87 
   14 F2529 Luisa Bryce                AG   27 Denver CO            3:00:44.8   20:54    1:30 1:48:31    0:52   48:56            56 
   15 F3539 Kallie Carpenter           AG   35 Carbondale CO        3:01:00.4   22:42    2:09 1:48:31    1:25   46:12            81 
   16 PRO-F Alexandra Borrelly         PR   99                      3:01:32.7   23:16    1:16 1:45:13    1:12   50:34            11 
   17 F3539 Julie Bruckman             AG   35 Littleton CO         3:02:10.9   22:40    1:21 1:47:13    1:11   49:44            82 
   18 F4549 Caroline Colonna           AG   45 Taos NM              3:03:31.5   27:42    1:56 1:44:04    0:53   48:54            98 
   19 F3034 Jaime Brede                AG   33 Breckenridge CO      3:03:32.6   25:38    1:37 1:44:31    1:34   50:11            68 
   20 PRO-F Brandyn Roark Gray         PR   30 Aztec NM             3:04:17.7   20:19    1:04 1:46:35    0:58   55:20            12 
   21 F2529 Maia Bogert                AG   29 Boulder, CO          3:04:57.1   28:12    1:42 1:44:29    1:05   49:27           116 
   22 F3034 Lisa Heisinger             AG   33 Mill Valley CA       3:06:10.8   27:40    2:03 1:46:25    1:12   48:48           112 
   23 F3034 Elizabeth Vollmer          AG   32 Denver CO            3:06:29.8   23:57    1:43 1:44:49    1:06   54:52            70 
   24 F3034 Megan Boord                AG   32 Edwards CO           3:06:41.6   22:36    1:51 1:56:58    1:11   44:04            69 
   25 F2529 Erin Collins               AG   26 Cedar Hills UT       3:06:47.2   27:25    2:04 1:45:55    1:12   50:10           124 
   26 F3034 Ashlie Angel               AG   33 Durango CO           3:08:29.2   24:09    1:56 1:49:43    1:00   51:38            71 
   27 PRO-F Flora Duffy                PR   22 Boulder CO           3:08:42.0   18:25    0:46 1:54:24    0:50   54:15             4 
   28 F2529 Hadley Nylen               AG   28 Steamboat Springs C  3:08:56.4   23:11    2:13 1:49:37    1:21   52:33            57 
   29 F4549 Paula Maresh               AG   45 Littleton CO         3:10:12.7   22:46    1:19 1:49:36    1:08   55:21            97 
   30 F4549 Kathy Eckert               AG   47 Denver CO            3:12:15.8   24:04    1:43 1:50:11    0:57   55:19           105 
   31 F3034 Sage Grossi                AG   32 Tempe AZ             3:14:54.2   24:59    2:22 1:53:13    1:07   53:11           121 
   32 F3539 Lisa Riedlinger            AG   35 Clancy MT            3:16:09.2   22:22    2:31 1:52:33    1:32   57:08            78 
   33 F2529 Vanessa Carmean            AG   26 Aurora CO            3:17:18.0   24:20    1:59 1:53:30    1:14   56:13            55 
   34 F3034 Kim Baugh                  AG   30 Colorado Springs CO  3:20:26.3   27:33    2:02 1:55:43    1:39   53:28            64 
   35 F4549 Susan Petronio             AG   46 Crested Butte CO     3:20:32.6   28:10    2:33 1:55:04    1:31   53:13           100 
   36 F3539 Kelly Reed                 AG   35 Boulder CO           3:21:41.9   20:27    2:04 1:54:45    1:23 1:03:01            96 
   37 F3034 Tamara Donelson            AG   34 Edwards CO           3:21:57.3   28:28    1:41 1:52:37    0:57   58:12           114 
   38 F3539 Lisa Ford                  AG   38 Durango CO           3:23:12.2   29:39    1:44 1:51:49    1:01   58:57            88 
   39 F2529 McKenzie Martin            AG   28 Colorado Springs CO  3:24:55.0   27:36    1:43 1:53:18    1:31 1:00:45           119 
   40 F5054 Barbara Peterson           AG   53 Berkeley CA          3:25:04.6   27:36    2:10 1:58:44    1:27   55:07           122 
   41 F4044 Shannon Straub             AG   40 Evergreen CO         3:25:43.1   27:16    2:17 1:59:03    1:43   55:22            92 
   42 F2529 Jamie Thomas               AG   29 Denver CO            3:28:30.1   30:42    2:44 1:55:03    1:37   58:23            63 
   43 F4549 Jean Hadley                AG   47 Vail CO              3:29:28.6   21:52    2:20 1:58:59    1:08 1:05:08           103 
   44 F3539 Kristin McLaurin-Little    AG   39 Louisville CO        3:30:52.7   30:58    3:01 1:59:46    2:30   54:36           120 
   45 F4549 Kt Desantis                AG   47 Allenspark CO        3:31:43.4   37:00    2:08 1:55:46    1:26   55:20           102 
   46 F3034 Jana White                 AG   34 Draper UT            3:31:45.4   24:06    2:17 2:06:05    1:27   57:50            76 
   47 F3539 Tracy Hankinson            AG   36 Colorado Springs CO  3:31:56.7   30:46    2:05 2:01:53    1:12   55:58            83 
   48 F3034 Allison Schaub             AG   30 Lakewood CO          3:33:33.5   28:22    3:06 2:03:06    2:27   56:30            65 
   49 F2024 Amelia Van Dyke            AG   24 Vail CO              3:33:49.5   23:39    1:28 2:03:51    1:19 1:03:30            53 
   50 F2529 Elizabeth Polson           AG   29 Colorado Springs CO  3:34:14.0   25:51    2:12 2:08:15    1:33   56:20            61 
   51 F4549 Sybil Praski               AG   47 Denver CO            3:34:32.3   26:26    2:42 2:03:18    2:06   59:58           104 
   52 F4549 Janet Soule                AG   47 Davis CA             3:34:43.3   30:29    2:06 2:01:06    1:53   59:06           113 
   53 F3539 Kerry White                AG   39 Vail CO              3:36:07.0   28:23    1:49 2:04:15    1:15 1:00:22            80 
   54 F3034 Corrie Crane               AG   32 Avon CO              3:36:28.5   22:45    1:38 2:09:32    1:10 1:01:21            67 
   55 F5559 Cindi Toepel               AG   58 Littleton CO         3:36:38.7   29:39    2:07 2:03:00    1:22 1:00:28           126 

Place Div   Name                       Cat Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ===== ========================== === === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
   56 F5054 Susan Griffin-Kaklikian    AG   54 Castle Rock CO       3:43:13.8   21:36    2:11 2:11:25    1:44 1:06:15           110 
   57 F3034 Jennifer O'Brien           AG   31 Denver CO            3:43:55.9   29:29    2:56 2:04:42    2:11 1:04:36            66 
   58 F3034 Rachel Rodriguez           AG   34 San Francisco CA     3:44:20.0   27:45    1:43 2:14:25    1:29   58:56            74 
   59 F3034 Rebecca Batizy             AG   34 Boulder CO           3:45:42.4   20:55    2:08 2:09:10    1:53 1:11:34            75 
   60 F3034 Maura McGovern             AG   33 Denver CO            3:47:44.0   30:57    2:27 2:04:56    3:21 1:06:00            72 
   61 F2529 Laura Johnson              AG   28 Golden CO            3:54:09.6   31:13    2:30 2:08:48    1:19 1:10:17            58 
   62 F3539 Cori Spangenberg           AG   38 Salt Lake City UT    3:56:17.1   28:22    2:25 2:20:50    1:55 1:02:43            86 
   63 F3034 Nadine Davis               AG   33 Eagle CO             3:57:17.4   24:01    4:20 2:08:11    4:33 1:16:11            73 
   64 F1519 Morganne Endicott          AG   16 Alamo CA             3:57:24.3   27:02    2:20 2:10:49    2:17 1:14:54           115 
   65 F2529 Debby Sullivan             AG   28 Fraser CO            3:58:09.6   28:33    3:02 2:10:59    1:28 1:14:05            59 
   66 F2529 Katherine Fraga            AG   25 Iowa City IA         3:58:10.6   30:02    3:40 2:19:58    1:55 1:02:33            54 
   67 F4044 Sandi Garcia               AG   43 Denver CO            3:58:18.9   32:23    3:36 2:22:10    1:57   58:10            95 
   68 F3539 Rachel Gerace              AG   35 Denver CO            4:00:15.7   32:31    3:31 2:11:44    2:24 1:10:04            79 
   69 F3034 Trisha Spaeth              AG   32 Denver CO            4:03:58.1   31:09    2:24 2:13:20    2:02 1:15:02           118 
   70 F2529 Karen Reid                 AG   29 Sandy UT             4:04:40.6   33:10    3:22 2:14:45    1:30 1:11:51            62 
   71 F3539 Stormie Wells              AG   35 Colorado Springs CO  4:05:40.4   32:22    4:08 2:22:51    2:07 1:04:10            77 
   72 F3539 Tatjana Smith              AG   38 Colorado Springs CO  4:05:40.5   33:06    3:36 2:12:22    2:43 1:13:52            85 
   73 F4549 Deanna McLain              AG   48 Fort Collins CO      4:11:40.6   31:48    3:14 2:20:53    1:39 1:14:06           106 
   74 F2529 Lisa Bommer                AG   27 San Diego CA         4:11:50.3   28:13    2:36 2:30:47    1:48 1:08:24           117 
   75 F4549 Grace Bollinger            AG   48 Littleton CO         4:14:53.1   28:37    2:27 2:24:33    2:01 1:17:14           107 
   76 F5054 Sally Hill                 AG   53 Midvale UT           4:22:09.1   30:23    5:43 2:23:33    3:49 1:18:40           109 
   77 F5054 Sandy Morrissey            AG   50 Albuquerque NE       4:33:43.8   25:55    3:47 2:39:53    2:30 1:21:37           108 
   78 F4549 Karen Copeland             AG   46 Sylvan Grove KS      4:37:08.6   31:28    4:59 2:40:08    3:17 1:17:14           101 
   79 F5559 Libby Harrow               AG   59 Vero Beach FL        4:39:10.9   32:19    3:10 2:25:16    2:50 1:35:35           111 
   80 F2529 Lori Hennessy              AG   29 Edwards CO          DNF*******   34:22    3:18                                    60 

FULL AGE GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Christopher Athey           18 Centennial CO        3:40:20.2   27:27    3:50 2:04:33    1:33 1:02:56           150 

FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Morganne Endicott           16 Alamo CA             3:57:24.3   27:02    2:20 2:10:49    2:17 1:14:54           115 

MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Julian Langer               20 Vienna VI            2:36:44.8   22:27    1:12 1:29:04    1:06   42:53           152 
    2 Benton Line                 22 Fort Collins CO      2:37:51.1   21:52    3:33 1:28:42    1:34   42:09           153 
    3 Patrick Valentine           23 Colorado Springs CO  2:38:45.3   18:57    1:05 1:30:57    1:01   46:44           242 
    4 Gabe Schreiber              24 Boulder CO           2:46:19.8   21:33    1:41 1:37:48    0:53   44:22           157 
    5 Scott Bradley               22 Denver CO            3:33:40.5   23:28    2:41 1:59:51    2:11 1:05:28           243 
    6 Michael Muhlestein          23 North Salt Lake UT   3:34:31.3   31:45    2:49 1:48:54    1:12 1:09:49           154 
    7 Matthew Olsen               23 Eaton CO             4:05:05.1   33:01    4:11 2:18:32    2:03 1:07:16           155 

FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Danielle Kehoe              22 Arvada CO            2:55:43.7   22:57    1:34 1:40:19    0:49   50:03            52 
    2 Amelia Van Dyke             24 Vail CO              3:33:49.5   23:39    1:28 2:03:51    1:19 1:03:30            53 

MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Luke Jay                    29 Littleton CO         2:29:44.5   24:04    0:56 1:23:31    0:33   40:39           175 
    2 Christoffer Brown           25 Breckenridge CO      2:34:27.1   23:16    1:17 1:25:18    1:12   43:21           158 
    3 Greg Abrahamson             28 Lafayette CO         2:40:04.5   23:18    0:59 1:30:59    0:51   43:55           169 
    4 Erick Schlang               27 Woodland Park CO     2:42:39.0   22:05    1:39 1:32:24    1:13   45:16           166 
    5 Blake Ottersberg            27 Boulder CO           2:47:15.4   20:09    0:51 1:40:08    0:48   45:17           161 
    6 Isaac Watkins               28 Colorado Springs CO  2:49:15.7   24:47    1:46 1:35:56    0:49   45:55           168 
    7 Ryan Friedman               27 Aurora CO            2:49:51.8   22:40    1:29 1:32:27    1:00   52:14           163 
    8 Birk Larsen                 29 Park City UT         3:06:07.5   27:41    1:24 1:41:33    1:11   54:16           172 
    9 Dave Christen               26 Colorado Springs CO  3:08:06.5   26:59    2:50 1:48:18    1:16   48:42           160 
   10 Taylor Ryan                 29 Eagle CO             3:13:29.1   24:46    2:34 1:48:49    1:18   56:00           174 
   11 Brian Baugh                 29 Colorado Springs CO  3:17:06.1   27:44    2:18 1:49:32    1:38   55:52           173 
   12 Robert Hudson               29 Boulder CO           3:27:10.9   31:03    2:30 1:51:43    2:11   59:41           167 
   13 Matthew Lyons               28 Lakewood CO          3:30:20.8                 1:56:36    1:16 1:02:39           170 
   14 Matt Honegger               29 Denver CO            3:36:15.9   31:32    1:29 1:52:54    1:16 1:09:03           171 
   15 Brian Pramann               27 Boulder CO           3:36:41.2   27:46    3:03 2:07:44    2:36   55:31           164 
   16 Bobby Kennedy               26 New York NY         DNF*******   32:11    2:14 2:12:10                           159 

FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Luisa Bryce                 27 Denver CO            3:00:44.8   20:54    1:30 1:48:31    0:52   48:56            56 
    2 Maia Bogert                 29 Boulder, CO          3:04:57.1   28:12    1:42 1:44:29    1:05   49:27           116 
    3 Erin Collins                26 Cedar Hills UT       3:06:47.2   27:25    2:04 1:45:55    1:12   50:10           124 
    4 Hadley Nylen                28 Steamboat Springs C  3:08:56.4   23:11    2:13 1:49:37    1:21   52:33            57 
    5 Vanessa Carmean             26 Aurora CO            3:17:18.0   24:20    1:59 1:53:30    1:14   56:13            55 
    6 McKenzie Martin             28 Colorado Springs CO  3:24:55.0   27:36    1:43 1:53:18    1:31 1:00:45           119 
    7 Jamie Thomas                29 Denver CO            3:28:30.1   30:42    2:44 1:55:03    1:37   58:23            63 
    8 Elizabeth Polson            29 Colorado Springs CO  3:34:14.0   25:51    2:12 2:08:15    1:33   56:20            61 
    9 Laura Johnson               28 Golden CO            3:54:09.6   31:13    2:30 2:08:48    1:19 1:10:17            58 
   10 Debby Sullivan              28 Fraser CO            3:58:09.6   28:33    3:02 2:10:59    1:28 1:14:05            59 
   11 Katherine Fraga             25 Iowa City IA         3:58:10.6   30:02    3:40 2:19:58    1:55 1:02:33            54 
   12 Karen Reid                  29 Sandy UT             4:04:40.6   33:10    3:22 2:14:45    1:30 1:11:51            62 
   13 Lisa Bommer                 27 San Diego CA         4:11:50.3   28:13    2:36 2:30:47    1:48 1:08:24           117 
   14 Lori Hennessy               29 Edwards CO          DNF*******   34:22    3:18                                    60 

MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Jason Michalak              31 Lakewood CO          2:28:56.7   19:13    1:19 1:26:52    1:00   40:30           187 
    2 Steven Beeler               33 Oro Valley AR        2:37:02.7   22:08    1:47 1:26:49    0:47   45:29           200 
    3 Paul Gorbold                30 Avon CO              2:39:30.8   20:51    2:02 1:24:03    1:06   51:27           248 
    4 Jeffrey Dewitt              30 Castle Rock CO       2:39:44.7   19:37    1:35 1:34:28    1:04   43:00           176 
    5 Erik Kruse                  31 Boulder CO           2:40:14.3   24:13    1:14 1:30:40    1:02   43:02           190 
    6 Brian Corff                 32 Boulder CO           2:42:10.7   22:37    1:14 1:34:03    0:59   43:15           193 
    7 Wade Wheatlake              34 Aurora CO            2:45:41.9   20:25    1:48 1:32:47    1:05   49:35           202 
    8 Brian Baker                 32 Vail CO              2:50:07.4   23:04    1:13 1:33:26    1:11   51:12           195 
    9 Jerry Oliver                34 Edwards CO           2:51:22.7   25:02    1:18 1:31:16    0:58   52:46           204 
   10 Ken Axford                  32 Colorado Springs CO  2:51:31.1   21:40    1:37 1:39:29    0:54   47:49           196 
   11 Josh Mortensen              33 Eden UT              2:52:30.2   25:59    1:23 1:31:41    1:00   52:26           247 
   12 Jon Boord                   34 Edwards CO           2:53:50.9   22:04    1:39 1:38:45    1:42   49:39           205 
   13 Scott Crabtree              33 Boulder CO           2:55:27.3   20:59    2:02 1:39:05    2:14   51:05           198 
   14 Jp Hutchens                 34 Basalt CO            2:57:15.8   25:00    1:44 1:41:31    1:05   47:54           207 
   15 Ryan Stranahan              31 Littleton CO         3:03:46.1   26:54    2:08 1:44:46    1:54   48:01           188 
   16 Jay Rezac                   34 Boulder CO           3:12:16.4   25:15    1:06 1:46:50    0:47   58:15           241 
   17 John Boes                   32 Denver CO            3:12:49.7   31:02    3:05 1:41:20    1:46   55:35           192 
   18 Chris Zingarelli            33 Colorado Springs CO  3:16:17.3   19:56    2:33 1:56:14    1:35   55:57           197 
   19 Dominic Couturier           30 Grand Rapids MI      3:21:31.2   26:45    2:38 1:48:27    2:06 1:01:32           180 
   20 Ken Sherbenou               30 Denver CO            3:24:58.9   21:48    3:13 1:56:23    2:52 1:00:41           181 
   21 Scott Bailey                34 Sandy UT             3:26:52.1   30:36    2:56 1:54:09    1:39   57:30           244 
   22 Darren Lay                  33 Denver CO            3:27:11.9   29:22    3:46 1:53:34    2:12   58:15           199 
   23 Joseph Morales              33 Englewood CO         3:27:32.8   25:43    3:17 2:00:24    2:11   55:55           201 
   24 Jo Van Cutsem               32 Fort Collins CO      3:27:59.8   27:14    3:36 1:53:27    2:07 1:01:34           194 
   25 Peter Bronski               31 Boulder CO           3:35:28.0   28:10    2:09 1:59:42    1:40 1:03:45           186 
   26 Chris Luscia                30 Denver CO            3:36:00.1   29:07    3:21 1:58:48    2:28 1:02:14           178 
   27 Benjamin Madden             31 Broomfield CO        3:43:00.9   29:31    1:43 2:04:15    1:23 1:06:07           185 
   28 Jared Biniecki              31 Avon CO              3:43:57.9   31:39    2:06 2:02:23    2:49 1:05:00           182 
   29 Stephen Brownson            31 Denver CO            3:45:22.0   32:12    4:16 2:03:13    2:55 1:02:43           183 
   30 Dietz Fry                   31 Denver CO            3:45:22.1   30:47    3:52 2:04:56    3:07 1:02:38           184 
   31 Jason Bezon                 34 Highlands Ranch CO   4:04:24.1   31:20    5:07 2:20:39    3:04 1:04:12           203 
   32 Steve Bares                 31 Highlands Ranch CO   4:29:21.5   40:18    4:03 2:25:05    3:27 1:16:26           189 
   33 Jason Hilgers               31 Englewood CO        DNF*******   25:43    1:31 1:39:51                           191 
   34 Troy Rackham                34 Centennial CO       DNF*******   34:56    3:54                                   206 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Jaime Brede                 33 Breckenridge CO      3:03:32.6   25:38    1:37 1:44:31    1:34   50:11            68 
    2 Lisa Heisinger              33 Mill Valley CA       3:06:10.8   27:40    2:03 1:46:25    1:12   48:48           112 
    3 Elizabeth Vollmer           32 Denver CO            3:06:29.8   23:57    1:43 1:44:49    1:06   54:52            70 
    4 Megan Boord                 32 Edwards CO           3:06:41.6   22:36    1:51 1:56:58    1:11   44:04            69 
    5 Ashlie Angel                33 Durango CO           3:08:29.2   24:09    1:56 1:49:43    1:00   51:38            71 
    6 Sage Grossi                 32 Tempe AZ             3:14:54.2   24:59    2:22 1:53:13    1:07   53:11           121 
    7 Kim Baugh                   30 Colorado Springs CO  3:20:26.3   27:33    2:02 1:55:43    1:39   53:28            64 
    8 Tamara Donelson             34 Edwards CO           3:21:57.3   28:28    1:41 1:52:37    0:57   58:12           114 
    9 Jana White                  34 Draper UT            3:31:45.4   24:06    2:17 2:06:05    1:27   57:50            76 
   10 Allison Schaub              30 Lakewood CO          3:33:33.5   28:22    3:06 2:03:06    2:27   56:30            65 
   11 Corrie Crane                32 Avon CO              3:36:28.5   22:45    1:38 2:09:32    1:10 1:01:21            67 
   12 Jennifer O'Brien            31 Denver CO            3:43:55.9   29:29    2:56 2:04:42    2:11 1:04:36            66 
   13 Rachel Rodriguez            34 San Francisco CA     3:44:20.0   27:45    1:43 2:14:25    1:29   58:56            74 
   14 Rebecca Batizy              34 Boulder CO           3:45:42.4   20:55    2:08 2:09:10    1:53 1:11:34            75 
   15 Maura McGovern              33 Denver CO            3:47:44.0   30:57    2:27 2:04:56    3:21 1:06:00            72 
   16 Nadine Davis                33 Eagle CO             3:57:17.4   24:01    4:20 2:08:11    4:33 1:16:11            73 
   17 Trisha Spaeth               32 Denver CO            4:03:58.1   31:09    2:24 2:13:20    2:02 1:15:02           118 

MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Fred Hankinson              37 Colorado Springs CO  2:40:09.1   25:06    2:00 1:26:59    1:07   44:55           221 
    2 Henry Reed                  38 Eagle CO             2:41:56.7   24:24    1:59 1:31:26    1:13   42:53           228 
    3 Geoffrey Stacey             38 Frisco CO            2:42:33.1   22:35    1:31 1:30:07    1:05   47:13           245 
    4 Michael Rutter              37 Boulder CO           2:47:30.9   22:03    1:12 1:36:50    1:21   46:02           224 
    5 Garrett Ford                39 Durango CO           2:48:58.4   20:13    1:39 1:36:32    1:18   49:14           239 
    6 Matt Lamm                   36 Carbondale CO        2:49:08.4   23:40    1:37 1:33:07    0:52   49:50           217 
    7 Ryan Sutter                 35 Avon CO              2:49:47.1   27:18    2:01 1:30:18    1:11   48:58           212 
    8 Volker Riedlinger           37 Clancy MT            2:50:00.3   19:37    1:56 1:36:29    0:57   50:59           223 
    9 Eric Snowberg               39 Golden CO            2:54:03.1   18:03    1:15 1:42:30    0:51   51:21           236 
   10 Chad Mathes                 38 Laguna Niguel CA     3:00:04.0   22:58    1:33 1:42:09    0:52   52:30           229 
   11 Matt Jones                  37 Lafayette CO         3:04:25.3   27:07    2:58 1:34:58    1:33   57:48           250 
   12 Robert Davis                39 Basalt CO            3:12:39.5   25:56    2:32 1:45:27    2:17   56:25           237 
   13 John T. Horch               35 Glenwoodsprings CO   3:22:02.8   26:42    2:56 1:51:45    1:44   58:54           210 
   14 Thomas Mullins              36 Lascolinas TE        3:22:38.7   26:57    2:07 1:55:43    1:25   56:25           240 
   15 Todd Pilger                 36 Albuquerque NM       3:23:21.4   23:31    2:13 1:54:08    1:37 1:01:49           218 
   16 Don Carpenter               36 Carbondale CO        3:35:32.1   29:14    2:32 1:51:18    1:51 1:10:35           213 
   17 Heath Bowser                38 Boulder CO           3:35:38.1   35:44    3:54 1:59:31    1:46   54:40           231 
   18 Bob Moser                   38 Lone Tree CO         3:36:55.9   28:43    2:41 2:00:21    1:45 1:03:24           220 
   19 Jason Glasnapp              38 Denver CO            3:37:48.7   25:23    2:47 2:04:29    1:05 1:04:03           222 
   20 Chris Reed                  39 Fruita CO            3:39:37.5   27:02    2:15 1:55:56    1:40 1:12:42           235 
   21 Brian Beatte                39 Centennial CO        3:42:16.7   30:00    3:16 2:03:45    1:44 1:03:28           232 
   22 James McIlroy               39 Santa Fe NM          3:44:23.7   29:27    3:07 2:06:42    1:57 1:03:09           234 
   23 Brady Wolz                  36 Denver CO            3:44:41.0   31:41    4:02 2:10:03    1:41   57:12           216 
   24 Glen Langhans               37 Dillon CO            3:46:13.7   19:42    3:06 2:09:48    1:31 1:12:05           219 
   25 Matthew Ozvat               38 Durango CO           3:51:51.7   26:28    3:14 2:06:33    3:06 1:12:29           230 
   26 Christopher Morrow          37 Aspen CO             3:52:30.4   24:25    2:16 2:10:35    2:31 1:12:43           225 
   27 Sadler Merrill              35 Boulder CO           3:53:27.1   28:51    4:40 2:11:58    2:37 1:05:19           209 
   28 Kirk Samsel                 39 Park City UT         3:58:28.6   33:10    3:25 2:08:47    1:28 1:11:37           233 
   29 Mike Weir                   37 Longmont CO          3:59:39.4   31:31    2:41 2:19:23    2:44 1:03:18           246 
   30 Scott Stegman               35 Castle Rock CO       4:03:54.7   31:52    3:39 2:12:44    2:18 1:13:20           208 
   31 Doug Cupp                   37 Littleton CO         4:04:39.6   30:19    3:57 2:21:42    3:12 1:05:26           226 
   32 Darin Smith                 38 Colorado Springs CO  4:08:23.5   30:27    5:02 2:15:37    2:41 1:14:34           227 
   33 Chip Parrish                37 Denver CO            4:46:38.8   28:04    4:09 2:58:43    4:31 1:11:09           165 
   34 Richard Vincent             39 Boulder CO           4:50:41.3   25:08    4:33 3:00:18    3:09 1:17:31           238 
   35 Matt Connors                36 Colorado Springs CO DNF*******   23:30    1:43                                   215 

FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Cary Kinross-Wright         38 Golden CO            2:58:41.1   26:59    1:25 1:42:49    1:05   46:21            84 
    2 Petra Hartmann              38 Vail CO              2:59:48.3   26:34    1:32 1:44:50    1:04   45:47            87 
    3 Kallie Carpenter            35 Carbondale CO        3:01:00.4   22:42    2:09 1:48:31    1:25   46:12            81 
    4 Julie Bruckman              35 Littleton CO         3:02:10.9   22:40    1:21 1:47:13    1:11   49:44            82 
    5 Lisa Riedlinger             35 Clancy MT            3:16:09.2   22:22    2:31 1:52:33    1:32   57:08            78 
    6 Kelly Reed                  35 Boulder CO           3:21:41.9   20:27    2:04 1:54:45    1:23 1:03:01            96 
    7 Lisa Ford                   38 Durango CO           3:23:12.2   29:39    1:44 1:51:49    1:01   58:57            88 
    8 Kristin McLaurin-Little     39 Louisville CO        3:30:52.7   30:58    3:01 1:59:46    2:30   54:36           120 
    9 Tracy Hankinson             36 Colorado Springs CO  3:31:56.7   30:46    2:05 2:01:53    1:12   55:58            83 
   10 Kerry White                 39 Vail CO              3:36:07.0   28:23    1:49 2:04:15    1:15 1:00:22            80 
   11 Cori Spangenberg            38 Salt Lake City UT    3:56:17.1   28:22    2:25 2:20:50    1:55 1:02:43            86 
   12 Rachel Gerace               35 Denver CO            4:00:15.7   32:31    3:31 2:11:44    2:24 1:10:04            79 
   13 Stormie Wells               35 Colorado Springs CO  4:05:40.4   32:22    4:08 2:22:51    2:07 1:04:10            77 
   14 Tatjana Smith               38 Colorado Springs CO  4:05:40.5   33:06    3:36 2:12:22    2:43 1:13:52            85 

MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Stephen White               42 Vail CO              2:34:45.5   23:49    1:29 1:23:12    0:54   45:19           325 
    2 Rickey Tolliver             41 Parker CO            2:35:51.7   23:25    1:14 1:26:12    1:00   43:58           317 
    3 Michael Raemisch            40 North Salt Lake UT   2:37:51.1   22:45    1:29 1:30:38    0:52   42:05           310 
    4 Edward Oliver               40 Broomfield CO        2:38:40.5   23:08    1:05 1:25:34    0:44   48:06           304 
    5 Rife Hilgartner             40 Boulder CO           2:41:15.1   23:50    1:20 1:29:35    0:55   45:33           311 
    6 Nickolas Starkey            40 Colorado Springs CO  2:41:24.2   23:58    1:47 1:30:10    0:51   44:36           302 
    7 Brett Wilson                42 Colorado Springs CO  2:53:29.2   23:19    2:11 1:40:29    1:00   46:28           321 
    8 Dan Bruder                  42 Carbondale CO        2:53:37.6   23:14    1:31 1:38:55    1:09   48:47           323 
    9 Michael Koren               43 Lone Tree CO         2:54:56.3   24:51    1:35 1:34:57    1:07   52:23           326 
   10 Matt Johnson                42 Eagle CO             3:08:11.6   27:41    1:48 1:44:55    1:18   52:27           376 
   11 Patrick Morrissey           42 Albuquerque NE       3:08:56.7   23:59    1:56 1:45:03    1:47   56:09           324 
   12 Eric Edgerton               43 Aztec NM             3:12:00.5   20:43    2:32 1:41:11    1:33 1:06:00           327 
   13 Tj Loftus                   40 Whitewood SD         3:12:53.6   27:57    2:07 1:42:11    1:30   59:07           305 
   14 Seth Murphy                 40 Breckenridge CO      3:13:05.6   19:42    2:22 1:50:41    1:46   58:32           377 
   15 Eric Brownson               44 Golden CO            3:18:51.7   27:19    3:17 1:53:39    1:34   53:00           331 
   16 John Woodhull               41 Englewood CO         3:27:11.3   21:42    3:28 1:53:33    2:44 1:05:42           306 
   17 Jason Hansen                40 Moab UT              3:28:59.3   24:11    3:27 1:50:52    2:00 1:08:26           309 
   18 Mark Piskadlo               42 Evergreen CO         3:33:44.7   30:39    3:04 1:54:26    1:45 1:03:49           368 
   19 Robert Gaffney              41 Colorado Springs CO  3:35:49.6   28:23    2:57 1:53:41    1:56 1:08:50           315 
   20 Chris McCullough            41 Denver CO            3:42:36.9   28:18    3:05 2:04:31    2:07 1:04:33           313 
   21 Mark Lipman                 40 Dillon CO            3:42:43.2   27:16    4:29 2:07:01    2:32 1:01:22           307 
   22 Brian Endicott              43 Alamo CA             3:58:24.3   25:37    4:44 2:10:51    2:23 1:14:47           303 
   23 Jonathan Gamm               42 Denver CO            3:59:57.1   26:36    3:30 2:18:27    2:45 1:08:36           320 
   24 Rafer Leach                 41 Denver CO            4:03:30.6   25:58    4:45 2:28:19    4:16 1:00:10           319 
   25 Ben Norton                  44 Avon OH              4:05:26.6   27:54    4:13 2:24:42    2:41 1:05:54           328 
   26 Christopher Lanning         40 Colorado Springs CO  4:14:40.3   35:00    4:37 2:22:18    2:58 1:09:45           308 
   27 Aaron Vangelisti            41 Parker CO            4:38:57.3   30:11    5:13 2:44:39    4:41 1:14:11           312 
   28 Dean Davis                  44 Longmont CO          4:45:04.1   24:49    2:28 3:01:29    2:26 1:13:49           330 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Shannon Straub              40 Evergreen CO         3:25:43.1   27:16    2:17 1:59:03    1:43   55:22            92 
    2 Sandi Garcia                43 Denver CO            3:58:18.9   32:23    3:36 2:22:10    1:57   58:10            95 

MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Kevin Shelden               46 Breckenridge CO      2:39:51.5   19:30    1:34 1:31:08    0:51   46:47           338 
    2 Mark Gavach                 46 Boulder CO           2:53:13.5   22:12    1:58 1:37:28    1:15   50:19           336 
    3 Karl Edgerton               47 Vail CO              2:55:42.7   18:20    2:04 1:40:37    1:10   53:30           374 
    4 Will King                   45 Hurricane UT         3:01:58.1   23:37    2:12 1:43:43    1:16   51:09           333 
    5 Marc Kriewaldt              46 Allenspark CO        3:04:11.0   26:53    2:23 1:41:45    1:58   51:10           344 
    6 Chris Juels                 48 Evergreen CO         3:12:44.9   26:40    1:56 1:46:07    1:07   56:53           341 
    7 Dave Elmblad                47 Eagle CO             3:32:46.2   24:14    3:11 2:02:11    1:32 1:01:35           342 
    8 Coy Speer                   45 Roswell NE           3:33:14.9   25:21    2:25 2:06:44    1:33   57:09           332 
    9 Chales Srbecky              48 Boulder CO           3:33:56.3   23:44    2:16 1:53:21    1:44 1:12:49           370 
   10 Peter Heitzman              46 Glenwood Springs CO  3:35:14.8   31:11    3:29 1:48:36    2:42 1:09:15           335 
   11 Paul Karlsson               46 Golden CO            3:43:50.2   27:00    4:35 2:02:49    2:22 1:07:02           339 
   12 Mike Stepanek               47 Eagle CO             3:51:47.0   29:07    3:29 2:06:26    2:23 1:10:20           337 
   13 Peyman Razifard             48 Boulder CO           4:22:47.6   32:07    3:16 2:16:55    2:54 1:27:34           343 
   14 Bud Thompson                49 Boulder CO          DNF*******   23:07    2:01                                   345 

FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Caroline Colonna            45 Taos NM              3:03:31.5   27:42    1:56 1:44:04    0:53   48:54            98 
    2 Paula Maresh                45 Littleton CO         3:10:12.7   22:46    1:19 1:49:36    1:08   55:21            97 
    3 Kathy Eckert                47 Denver CO            3:12:15.8   24:04    1:43 1:50:11    0:57   55:19           105 
    4 Susan Petronio              46 Crested Butte CO     3:20:32.6   28:10    2:33 1:55:04    1:31   53:13           100 
    5 Jean Hadley                 47 Vail CO              3:29:28.6   21:52    2:20 1:58:59    1:08 1:05:08           103 
    6 Kt Desantis                 47 Allenspark CO        3:31:43.4   37:00    2:08 1:55:46    1:26   55:20           102 
    7 Sybil Praski                47 Denver CO            3:34:32.3   26:26    2:42 2:03:18    2:06   59:58           104 
    8 Janet Soule                 47 Davis CA             3:34:43.3   30:29    2:06 2:01:06    1:53   59:06           113 
    9 Deanna McLain               48 Fort Collins CO      4:11:40.6   31:48    3:14 2:20:53    1:39 1:14:06           106 
   10 Grace Bollinger             48 Littleton CO         4:14:53.1   28:37    2:27 2:24:33    2:01 1:17:14           107 
   11 Karen Copeland              46 Sylvan Grove KS      4:37:08.6   31:28    4:59 2:40:08    3:17 1:17:14           101 

MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Tom Monica                  52 Thousand Oaks CA     2:44:11.2   18:33    1:16 1:34:11    1:29   48:41           353 
    2 Kevin Deighan               50 Vail CO              2:55:24.5   25:14    1:47 1:38:42    1:19   48:20           348 
    3 Peter Dann                  54 Eagle CO             2:59:36.8   22:19    1:45 1:43:24    1:15   50:51           356 
    4 Brad Goulding               50 Littleton CO         2:59:39.6   24:16    1:33 1:39:33    0:57   53:18           347 
    5 Cliff Millemann             51 Davis CA             3:00:03.1   24:23    1:24 1:39:51    1:08   53:15           371 
    6 Bob Lowry                   52 Hailey ID            3:16:04.6   23:59    1:53 1:55:45    1:36   52:49           351 
    7 Tim Forbert                 53 Bailey CO            3:17:21.6   25:49    1:18 1:47:16    1:52 1:01:05           355 
    8 John Elm                    52 Crested Butte CO     3:22:23.1   24:46    1:57 1:56:00    1:41   57:57           352 
    9 Robert Kronkhyte            53 Tahoe City CA        3:22:31.1   29:35    2:27 1:50:16    1:33   58:38           329 
   10 Blake Roush                 50 Grand Junction CO    3:26:51.0   29:52    3:02 1:49:47    1:40 1:02:29           346 
   11 Todd Scholl                 51 Avon CO              3:40:20.2   32:12    2:39 2:00:55    1:40 1:02:52           373 
   12 Brian Hinman                51 Temecula CA          4:04:58.9   34:57    4:14 2:11:08   11:37 1:03:00           372 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Barbara Peterson            53 Berkeley CA          3:25:04.6   27:36    2:10 1:58:44    1:27   55:07           122 
    2 Susan Griffin-Kaklikian     54 Castle Rock CO       3:43:13.8   21:36    2:11 2:11:25    1:44 1:06:15           110 
    3 Sally Hill                  53 Midvale UT           4:22:09.1   30:23    5:43 2:23:33    3:49 1:18:40           109 
    4 Sandy Morrissey             50 Albuquerque NE       4:33:43.8   25:55    3:47 2:39:53    2:30 1:21:37           108 

MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Dawes Wilson                56                      2:52:47.7   27:44    1:58 1:28:52    2:23   51:48           375 
    2 Michael Orendorff           58 Pueblo CO            3:00:36.6   21:54    1:36 1:45:07    1:18   50:40           361 
    3 Nils Holten                 57 Aurora CO            3:34:27.9   36:24    2:01 1:51:55    1:56 1:02:10           358 
    4 Kurt Dallow                 57 Greeley CO           3:56:40.1   26:47    3:49 2:21:51    4:42   59:29           359 
    5 Gregory Skomp               57 Lone Tree CO         3:59:22.6   30:26    3:07 2:14:58    1:34 1:09:17           357 

FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Cindi Toepel                58 Littleton CO         3:36:38.7   29:39    2:07 2:03:00    1:22 1:00:28           126 
    2 Libby Harrow                59 Vero Beach FL        4:39:10.9   32:19    3:10 2:25:16    2:50 1:35:35           111 

MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 David Rakita                60 Durango CO           3:11:09.7   23:33    1:47 1:47:50    1:08   56:50           362 
    2 Al Marvin                   61 Denver CO            3:18:08.1   26:00    2:08 1:48:13    1:26 1:00:19           364 
    3 Lee Cannon                  62 Pleasanton CA        3:24:53.9   23:29    2:32 1:57:02    1:34 1:00:14           365 
    4 John Campbell               64 Spokane WA           3:39:57.1   28:52    3:17 2:04:04    1:38 1:02:03           367 
    5 Robert Martinich            60 Littleton CO         4:59:10.5   29:59    7:57 2:34:45    5:50 1:40:37           363 

 RELAY RESULTS
ALL MALE RELAYS
Place Team                           Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ============================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Team Melvin                     2:57:20.1   36:42    0:44 1:38:24    0:39   40:48           391 

MIXED/COED RELAYS
Place Team                           Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ============================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Team JSK                        2:58:27.1   24:41    1:03 1:42:02    0:46   49:53           390 
    2 Just Kidding                    3:03:08.6   33:49    1:00 1:33:17    0:50   54:11           392 
    3 Remodelvail.com                 3:21:55.9   34:04    1:02 1:48:39    0:46   57:23           393 

 PRO/ELITE RESULTS
Place Name                           City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Nico Lebrun                M99                      2:15:06.8   20:08    0:54 1:14:45    0:45   38:33            23 
    2 Mike Vine                  M99                      2:16:29.1   18:05    1:03 1:17:19    0:48   39:11            27 
    3 Josiah Middaugh            M99                      2:17:42.2   18:22    0:46 1:18:34    0:41   39:17            22 
    4 Cody Waite                 M31 Lakewood CO          2:18:09.1   20:47    0:55 1:16:28    0:35   37:22    2:00    33 
    5 Branden Rakita             M99                      2:19:14.0   17:24    0:53 1:18:07    0:34   42:14            29 
    6 Brian Smith                M99                      2:20:23.8   21:43    1:11 1:19:11    0:46   37:31            21 
    7 Tyler Butterfield          M26 Boulder CO           2:21:33.0   18:11    0:43 1:24:17    0:58   37:22            20 
    8 Ryan Ignatz                M31 Boulder CO           2:21:45.3   21:48    0:47 1:18:51    0:57   39:20            34 
    9 Sam Gardner                M99                      2:24:05.6   21:05    1:02 1:18:45    0:54   42:18            31 
   10 Will Kelsay                M99                      2:29:17.1   22:02    0:49 1:21:45    0:37   44:02            30 
   11 Brad Zoller                M32 Avon CO              2:36:10.8   17:33    0:53 1:36:39    1:01   40:02            32 

    1 Shonny Vanlandingham       F99                      2:30:14.2   21:53    1:11 1:24:37    0:48   41:44             8 
    2 Danelle Kabush             F99                      2:36:16.6   21:26    1:04 1:31:45    0:52   41:08             9 
    3 Sara Tarkington            F28 Boulder CO           2:36:32.4   20:58    1:22 1:29:15    0:48   44:08            13 
    4 Susan Williams             F40 Littleton CO         2:36:58.2   17:31    1:19 1:34:03    0:52   43:11             3 
    5 Rebecca Dussault           F99                      2:40:00.7   21:52    1:19 1:32:56    0:50   43:01            10 
    6 Renata Bucher              F99                      2:41:17.5   21:55    1:07 1:31:57    0:50   45:26             7 
    7 Jenny Smith                F99                      2:41:30.2   23:48    1:09 1:28:53    1:06   46:32             5 
    8 Emma Garrard               F99                      2:47:14.0   21:56    1:24 1:37:52    0:45   45:15             6 
    9 Sari Anderson              F31 Glenwood Springs CO  2:51:21.5   25:07    1:12 1:37:10    0:56   46:56            15 
   10 Tracy Thelen               F30 Colorado Springs CO  2:53:41.3   20:45    1:32 1:43:01    0:48   47:33             1 
   11 Alexandra Borrelly         F99                      3:01:32.7   23:16    1:16 1:45:13    1:12   50:34            11 
   12 Brandyn Roark Gray         F30 Aztec NM             3:04:17.7   20:19    1:04 1:46:35    0:58   55:20            12 
   13 Flora Duffy                F22 Boulder CO           3:08:42.0   18:25    0:46 1:54:24    0:50   54:15             4 

 AWARDS - SPORT
OVERALL AGE GROUP WINNERS

Place Name                           City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Scott Rogers               M40 Vail CO              1:34:23.5   12:35    1:31   56:02    0:41   23:33           656 
    2 Charlie Wertheim           M47 Glenwood Springs CO  1:41:35.7   10:57    1:58 1:01:27    1:10   26:00           672 
    3 Kenneth McDonald           M42 Boulder CO           1:41:54.8   12:25    1:10 1:01:19    1:10   25:48           658 

    1 Brynna Vogt                F27 Steamboat Springs C  1:48:14.3   13:26    3:59 1:27:51                           603 
    2 Beth Fisk                  F34 Boulder CO           1:53:12.7   11:13    2:07 1:06:21    1:34   31:55           610 
    3 Elizabeth Watkins          F27 Colorado Springs CO  1:54:35.8   12:56    2:35 1:11:04    1:35   26:23           604 

AGE GROUP WINNERS

MALE AGE GROUP:  1 - 14
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Parker McDonald             14 Wolcott CO           1:59:55.0   18:06    3:52 1:04:48    1:12   31:55           674 

MALE AGE GROUP:  15 - 19
    1 Quin Ralston                16 Colorado Springs CO  1:50:21.4   12:12    4:01 1:05:28    1:38   27:00           641 
    2 Tyler Ozvat                 16 Durango CO           2:23:29.7   17:17    4:57 1:22:53    2:06   36:13           640 

MALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 Paul Datsko                 24 Avon CO              2:04:58.9   17:13    5:00 1:11:51    2:37   28:16           667 
    2 Josh Peterson               24 Salt Lake City UT    2:28:01.7   15:46    2:30 1:30:25    1:05   38:14           642 
    3 Dan Jaklic                  24 Hermitage PA         2:29:51.3   19:39    7:51 1:28:45    3:04   30:30           664 

FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 Max Van Dyke                20 Vail CO              2:28:41.0   12:02    1:54 1:39:33    1:07   34:03           635 
    2 Mary Nix                    23 Lakewood CO          2:45:27.9   19:55    2:37 1:42:11    2:02   38:41           601 

MALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 Eric Yeast                  29 Lakewood CO          1:55:27.5   14:23    1:27 1:10:32    1:08   27:55           644 
    2 George Tafel                25 Eagle-Vail CO        1:57:08.8   13:48    1:41 1:10:11    1:22   30:05           675 
    3 Sam Brandt                  28 Avon CO              2:20:20.7   15:26    4:13 1:34:32    1:19   24:48           669 

FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 Brynna Vogt                 27 Steamboat Springs C  1:48:14.3   13:26    3:59 1:27:51                           603 
    2 Elizabeth Watkins           27 Colorado Springs CO  1:54:35.8   12:56    2:35 1:11:04    1:35   26:23           604 
    3 Katie Hartmann              29 Avon CO              1:56:50.1   11:37    2:10 1:13:16    1:36   28:10           629 

MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 David Metz                  30 Edwards CO           1:58:40.7   16:29    1:31 1:08:39    1:00   30:59           645 
    2 Miller Harper               30 Avon CO              1:59:56.5   13:02    2:25 1:15:51    0:49   27:47           646 
    3 Robert Swenson              31 P.G. VT              2:12:31.4   14:16    3:08 1:17:59    1:35   35:31           683 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Beth Fisk                   34 Boulder CO           1:53:12.7   11:13    2:07 1:06:21    1:34   31:55           610 
    2 Debbie Mortensen            30 Eden UT              2:03:24.9   17:01    2:01 1:11:12    1:33   31:36           638 
    3 Liz Peach                   33 Boulder CO           2:32:59.8   15:50    2:45 1:34:46    2:06   37:30           608 

MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Darren Wren                 36 Colorado Springs CO  1:58:40.5   16:58    2:43 1:08:53    1:22   28:42           648 
    2 Andrew Yon                  38 Centennial CO        2:06:36.6   14:31    3:39 1:12:18    1:17   34:50           673 
    3 Jason Schelhaas             38 Littleton CO         2:06:52.2   14:38    4:07 1:13:24    1:27   33:14           650 

FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Shannon Koch                35 Grand Junction CO    2:00:29.1   12:48    2:17 1:16:48    0:57   27:37           631 
    2 Nathalie Pratt              38 Boulder CO           2:07:24.4   14:27    1:53 1:21:06    0:53   29:03           620 
    3 Kim Olivieri                36 Jackson WY           2:17:19.8   14:05    2:43 1:25:02    1:39   33:49           615 

MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Scott Rogers                40 Vail CO              1:34:23.5   12:35    1:31   56:02    0:41   23:33           656 
    2 Kenneth McDonald            42 Boulder CO           1:41:54.8   12:25    1:10 1:01:19    1:10   25:48           658 
    3 Paul Mikle                  42 Longmont CO          2:03:42.5   13:08    2:22 1:12:42    1:03   34:26           657 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Laurie Mizener              40 Boulder CO           1:58:57.6   11:40    1:57 1:14:49    1:33   28:55           624 
    2 Claire Christensen-Kippola  40 Edwards CO           1:59:37.4   12:29    2:17 1:09:49    1:52   33:07           639 
    3 Susan Mocatta               40 Breckenridge CO      2:28:13.0   15:44    3:17 1:33:33    1:45   33:52           623 

MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Charlie Wertheim            47 Glenwood Springs CO  1:41:35.7   10:57    1:58 1:01:27    1:10   26:00           672 
    2 Dave Kupernik               48 Parker CO            3:12:55.0   31:18    9:13 1:49:19    3:21   39:42           662 

FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Tracy Tutag                 45 Vail CO              2:07:58.8   11:06    3:02 1:19:43    1:36   32:30           632 
    2 Debbie Oatley               47 Fairplay CO          2:25:17.8   19:03    2:22 1:23:18    1:51   38:41           627 
    3 Jenifer Ralston             46 Colorado Springs CO  2:52:03.0   16:31    3:17 1:47:55    1:31   42:47           626 

MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Jeff Layman                 52 Avon CO              1:49:17.5   11:22    2:09 1:07:55    1:27   26:23           666 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Clare Shemeta               53 Boulder CO           2:24:56.6   13:46    2:07 1:30:06    1:29   37:27           628 
    2 Karen Hoiem                 51 Avon CO              2:43:08.3   16:52    4:34 1:39:45    3:27   38:27           630 

MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Mark Burgeson               55 Denver CO            2:08:55.5   16:50    2:40 1:09:20    2:23   37:40           681 

 OVERALL MALE RESULTS - SPORT
Place Name                       Cat Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Scott Rogers               AG   40 Vail CO              1:34:23.5   12:35    1:31   56:02    0:41   23:33           656 
    2 Charlie Wertheim           AG   47 Glenwood Springs CO  1:41:35.7   10:57    1:58 1:01:27    1:10   26:00           672 
    3 Kenneth McDonald           AG   42 Boulder CO           1:41:54.8   12:25    1:10 1:01:19    1:10   25:48           658 
    4 Jeff Layman                AG   52 Avon CO              1:49:17.5   11:22    2:09 1:07:55    1:27   26:23           666 
    5 Quin Ralston               AG   16 Colorado Springs CO  1:50:21.4   12:12    4:01 1:05:28    1:38   27:00           641 
    6 Eric Yeast                 AG   29 Lakewood CO          1:55:27.5   14:23    1:27 1:10:32    1:08   27:55           644 
    7 George Tafel               AG   25 Eagle-Vail CO        1:57:08.8   13:48    1:41 1:10:11    1:22   30:05           675 
    8 Darren Wren                AG   36 Colorado Springs CO  1:58:40.5   16:58    2:43 1:08:53    1:22   28:42           648 
    9 David Metz                 AG   30 Edwards CO           1:58:40.7   16:29    1:31 1:08:39    1:00   30:59           645 
   10 Parker McDonald            AG   14 Wolcott CO           1:59:55.0   18:06    3:52 1:04:48    1:12   31:55           674 
   11 Miller Harper              AG   30 Avon CO              1:59:56.5   13:02    2:25 1:15:51    0:49   27:47           646 
   12 Paul Mikle                 AG   42 Longmont CO          2:03:42.5   13:08    2:22 1:12:42    1:03   34:26           657 
   13 Paul Datsko                AG   24 Avon CO              2:04:58.9   17:13    5:00 1:11:51    2:37   28:16           667 
   14 Andrew Yon                 AG   38 Centennial CO        2:06:36.6   14:31    3:39 1:12:18    1:17   34:50           673 
   15 Jason Schelhaas            AG   38 Littleton CO         2:06:52.2   14:38    4:07 1:13:24    1:27   33:14           650 
   16 Geoffrey Thompson          AG   38 Denver CO            2:07:31.7   15:13    4:21 1:10:49    2:30   34:37           651 
   17 Mark Burgeson              AG   55 Denver CO            2:08:55.5   16:50    2:40 1:09:20    2:23   37:40           681 
   18 Joe Larkin                 AG   39 Avon CO              2:10:05.3   16:26    1:27 1:14:11    1:12   36:47           676 
   19 Shawn Allison              AG   41 Denver CO            2:11:37.7   12:57    3:00 1:21:14    1:27   32:57           665 
   20 Robert Swenson             AG   31 P.G. VT              2:12:31.4   14:16    3:08 1:17:59    1:35   35:31           683 
   21 George Euler               AG   44 Grand Junction CO    2:14:50.9   16:34    3:54 1:15:49    1:41   36:50           671 
   22 Ocky Goewey                AG   34 Littleton CO         2:16:01.0   13:07    2:29 1:19:09    1:54   39:20           668 
   23 Dave Engle                 AG   39 Avon CO              2:19:32.8   16:35    4:13 1:20:46    3:15   34:42           652 
   24 Greg Poulos                AG   43 Golden CO            2:19:36.5   17:00    2:36 1:26:20    0:30   33:08           660 
   25 Sam Brandt                 AG   28 Avon CO              2:20:20.7   15:26    4:13 1:34:32    1:19   24:48           669 
   26 Michael Glueckert          AG   42 Colorado Springs CO  2:20:36.7   17:37    4:31 1:20:20    1:36   36:30           659 
   27 Jared Alam                 AG   28 Lakewood CO          2:23:20.0   15:50    3:43 1:28:02    0:52   34:51           643 
   28 Tyler Ozvat                AG   16 Durango CO           2:23:29.7   17:17    4:57 1:22:53    2:06   36:13           640 
   29 Jerry Bailey               AG   40 Aurora CO            2:23:56.9   17:32    3:56 1:27:51    1:42   32:54           655 
   30 Aaron Berg                 AG   40 Grand Junction CO    2:24:48.3   22:08    2:45 1:24:11    2:07   33:35           670 
   31 Josh Peterson              AG   24 Salt Lake City UT    2:28:01.7   15:46    2:30 1:30:25    1:05   38:14           642 
   32 Dan Jaklic                 AG   24 Hermitage PA         2:29:51.3   19:39    7:51 1:28:45    3:04   30:30           664 
   33 Gregory Baker              AG   39 Saluda VA            2:33:11.6   14:30    4:12 1:36:36    1:37   36:14           653 
   34 Scott Phillips             AG   31 Denver CO            2:39:51.9   12:06    2:43 1:44:51    1:38   38:33           647 
   35 Mike Elberts               AG   27 Vail CO              2:43:02.5   21:25    3:39 1:36:35    1:30   39:51           249 
   36 Matt Jones                 AG   34 Edwards CO           2:43:06.6   16:58    6:50 1:38:59    5:33   34:45           679 
   37 Gabriel Gonzalez           AG   34 Vail CO              2:46:41.0   18:02    5:03 1:42:10    3:56   37:27           680 
   38 Cameron Williams           AG   36 Denver CO            3:04:40.8   18:13    5:41 1:53:00    1:54   45:50           678 
   39 Glenn Hyman                AG   40 Denver CO            3:10:39.5   16:20    4:58 1:53:29    2:11   53:40           654 
   40 Dave Kupernik              AG   48 Parker CO            3:12:55.0   31:18    9:13 1:49:19    3:21   39:42           662 
   41 Greg Seiler                AG   46 Edinburg TX         DNF*******   18:48    3:50 2:13:34    4:06                   661 

 OVERALL FEMALE RESULTS - SPORT
Place Name                       Cat Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Brynna Vogt                AG   27 Steamboat Springs C  1:48:14.3   13:26    3:59 1:27:51                           603 
    2 Beth Fisk                  AG   34 Boulder CO           1:53:12.7   11:13    2:07 1:06:21    1:34   31:55           610 
    3 Elizabeth Watkins          AG   27 Colorado Springs CO  1:54:35.8   12:56    2:35 1:11:04    1:35   26:23           604 
    4 Katie Hartmann             AG   29 Avon CO              1:56:50.1   11:37    2:10 1:13:16    1:36   28:10           629 
    5 Laurie Mizener             AG   40 Boulder CO           1:58:57.6   11:40    1:57 1:14:49    1:33   28:55           624 
    6 Claire Christensen-Kippola AG   40 Edwards CO           1:59:37.4   12:29    2:17 1:09:49    1:52   33:07           639 
    7 Shannon Koch               AG   35 Grand Junction CO    2:00:29.1   12:48    2:17 1:16:48    0:57   27:37           631 
    8 Debbie Mortensen           AG   30 Eden UT              2:03:24.9   17:01    2:01 1:11:12    1:33   31:36           638 
    9 Nathalie Pratt             AG   38 Boulder CO           2:07:24.4   14:27    1:53 1:21:06    0:53   29:03           620 
   10 Tracy Tutag                AG   45 Vail CO              2:07:58.8   11:06    3:02 1:19:43    1:36   32:30           632 
   11 Jessica Kimball            AG   29 Frisco CO            2:08:58.9   17:25    3:27 1:14:30    1:25   32:11           605 
   12 Tricia Class               AG   27 Vail CO              2:10:58.9   12:06    2:06 1:24:49    0:51   31:04           634 
   13 Kailey Cotton              AG   28 Edwards CO           2:11:37.5   15:48    2:37 1:19:55    1:35   31:40           125 
   14 Kim Olivieri               AG   36 Jackson WY           2:17:19.8   14:05    2:43 1:25:02    1:39   33:49           615 
   15 Alison Conrad              AG   37 Evergreen CO         2:21:43.4   15:41    2:34 1:29:26    1:08   32:53           617 
   16 Clare Shemeta              AG   53 Boulder CO           2:24:56.6   13:46    2:07 1:30:06    1:29   37:27           628 
   17 Debbie Oatley              AG   47 Fairplay CO          2:25:17.8   19:03    2:22 1:23:18    1:51   38:41           627 
   18 Susan Mocatta              AG   40 Breckenridge CO      2:28:13.0   15:44    3:17 1:33:33    1:45   33:52           623 
   19 Max Van Dyke               AG   20 Vail CO              2:28:41.0   12:02    1:54 1:39:33    1:07   34:03           635 
   20 Lisa Heisey                AG   37 Colorado Springs CO  2:31:02.9   22:04    7:04 1:28:36    1:28   31:49           616 
   21 Veronica Whitney           AG   44 Edwards CO           2:31:37.4   17:25    3:48 1:31:46    1:50   36:46           636 
   22 Liz Peach                  AG   33 Boulder CO           2:32:59.8   15:50    2:45 1:34:46    2:06   37:30           608 
   23 Shay Tande                 AG   40 Golden CO            2:33:04.8   19:05    5:25 1:28:27    3:55   36:12           682 
   24 Jennifer Strong            AG   36 Grand Junction CO    2:33:05.8   16:17    4:29 1:32:48    2:35   36:54           614 
   25 Debbie Brown               AG   36 Castle Rock CO       2:39:53.9   19:23    4:00 1:37:16    1:47   37:26           613 
   26 Sarah Vincent              AG   37 Boulder CO           2:41:28.1   15:41    3:11 1:45:57    1:35   35:03           618 
   27 Karen Hoiem                AG   51 Avon CO              2:43:08.3   16:52    4:34 1:39:45    3:27   38:27           630 
   28 Mary Nix                   AG   23 Lakewood CO          2:45:27.9   19:55    2:37 1:42:11    2:02   38:41           601 
   29 Jen Schlenker              AG   29 Avon CO              2:45:49.2   19:19    2:54 1:43:04    1:41   38:49           633 
   30 Anne Polyzou               AG   30 Denver CO            2:47:00.2   18:40    3:51 1:46:03    2:29   35:56           606 
   31 Jenifer Ralston            AG   46 Colorado Springs CO  2:52:03.0   16:31    3:17 1:47:55    1:31   42:47           626 
   32 Erin Gray                  AG   33 Denver CO            2:53:04.8   24:45    3:50 1:46:02    2:12   36:14           609 
   33 Tara Adis                  AG   37 Castle Rock CO       2:56:31.2   18:58    2:21 1:48:00    2:06   45:04           637 
   34 Julie Frisbey Decker       AG   39 Denver CO            3:07:47.6   17:50    3:39 1:58:59    2:52   44:25           622 

 AGE GROUP RESULTS - SPORT
MALE AGE GROUP:  1 - 14
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Parker McDonald             14 Wolcott CO           1:59:55.0   18:06    3:52 1:04:48    1:12   31:55           674 

MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Quin Ralston                16 Colorado Springs CO  1:50:21.4   12:12    4:01 1:05:28    1:38   27:00           641 
    2 Tyler Ozvat                 16 Durango CO           2:23:29.7   17:17    4:57 1:22:53    2:06   36:13           640 

MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Paul Datsko                 24 Avon CO              2:04:58.9   17:13    5:00 1:11:51    2:37   28:16           667 
    2 Josh Peterson               24 Salt Lake City UT    2:28:01.7   15:46    2:30 1:30:25    1:05   38:14           642 
    3 Dan Jaklic                  24 Hermitage PA         2:29:51.3   19:39    7:51 1:28:45    3:04   30:30           664 

FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Max Van Dyke                20 Vail CO              2:28:41.0   12:02    1:54 1:39:33    1:07   34:03           635 
    2 Mary Nix                    23 Lakewood CO          2:45:27.9   19:55    2:37 1:42:11    2:02   38:41           601 

MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Eric Yeast                  29 Lakewood CO          1:55:27.5   14:23    1:27 1:10:32    1:08   27:55           644 
    2 George Tafel                25 Eagle-Vail CO        1:57:08.8   13:48    1:41 1:10:11    1:22   30:05           675 
    3 Sam Brandt                  28 Avon CO              2:20:20.7   15:26    4:13 1:34:32    1:19   24:48           669 
    4 Jared Alam                  28 Lakewood CO          2:23:20.0   15:50    3:43 1:28:02    0:52   34:51           643 
    5 Mike Elberts                27 Vail CO              2:43:02.5   21:25    3:39 1:36:35    1:30   39:51           249 

FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Brynna Vogt                 27 Steamboat Springs C  1:48:14.3   13:26    3:59 1:27:51                           603 
    2 Elizabeth Watkins           27 Colorado Springs CO  1:54:35.8   12:56    2:35 1:11:04    1:35   26:23           604 
    3 Katie Hartmann              29 Avon CO              1:56:50.1   11:37    2:10 1:13:16    1:36   28:10           629 
    4 Jessica Kimball             29 Frisco CO            2:08:58.9   17:25    3:27 1:14:30    1:25   32:11           605 
    5 Tricia Class                27 Vail CO              2:10:58.9   12:06    2:06 1:24:49    0:51   31:04           634 
    6 Kailey Cotton               28 Edwards CO           2:11:37.5   15:48    2:37 1:19:55    1:35   31:40           125 
    7 Jen Schlenker               29 Avon CO              2:45:49.2   19:19    2:54 1:43:04    1:41   38:49           633 

MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 David Metz                  30 Edwards CO           1:58:40.7   16:29    1:31 1:08:39    1:00   30:59           645 
    2 Miller Harper               30 Avon CO              1:59:56.5   13:02    2:25 1:15:51    0:49   27:47           646 
    3 Robert Swenson              31 P.G. VT              2:12:31.4   14:16    3:08 1:17:59    1:35   35:31           683 
    4 Ocky Goewey                 34 Littleton CO         2:16:01.0   13:07    2:29 1:19:09    1:54   39:20           668 
    5 Scott Phillips              31 Denver CO            2:39:51.9   12:06    2:43 1:44:51    1:38   38:33           647 
    6 Matt Jones                  34 Edwards CO           2:43:06.6   16:58    6:50 1:38:59    5:33   34:45           679 
    7 Gabriel Gonzalez            34 Vail CO              2:46:41.0   18:02    5:03 1:42:10    3:56   37:27           680 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Beth Fisk                   34 Boulder CO           1:53:12.7   11:13    2:07 1:06:21    1:34   31:55           610 
    2 Debbie Mortensen            30 Eden UT              2:03:24.9   17:01    2:01 1:11:12    1:33   31:36           638 
    3 Liz Peach                   33 Boulder CO           2:32:59.8   15:50    2:45 1:34:46    2:06   37:30           608 
    4 Anne Polyzou                30 Denver CO            2:47:00.2   18:40    3:51 1:46:03    2:29   35:56           606 
    5 Erin Gray                   33 Denver CO            2:53:04.8   24:45    3:50 1:46:02    2:12   36:14           609 

MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Darren Wren                 36 Colorado Springs CO  1:58:40.5   16:58    2:43 1:08:53    1:22   28:42           648 
    2 Andrew Yon                  38 Centennial CO        2:06:36.6   14:31    3:39 1:12:18    1:17   34:50           673 
    3 Jason Schelhaas             38 Littleton CO         2:06:52.2   14:38    4:07 1:13:24    1:27   33:14           650 
    4 Geoffrey Thompson           38 Denver CO            2:07:31.7   15:13    4:21 1:10:49    2:30   34:37           651 
    5 Joe Larkin                  39 Avon CO              2:10:05.3   16:26    1:27 1:14:11    1:12   36:47           676 
    6 Dave Engle                  39 Avon CO              2:19:32.8   16:35    4:13 1:20:46    3:15   34:42           652 
    7 Gregory Baker               39 Saluda VA            2:33:11.6   14:30    4:12 1:36:36    1:37   36:14           653 
    8 Cameron Williams            36 Denver CO            3:04:40.8   18:13    5:41 1:53:00    1:54   45:50           678 

FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Shannon Koch                35 Grand Junction CO    2:00:29.1   12:48    2:17 1:16:48    0:57   27:37           631 
    2 Nathalie Pratt              38 Boulder CO           2:07:24.4   14:27    1:53 1:21:06    0:53   29:03           620 
    3 Kim Olivieri                36 Jackson WY           2:17:19.8   14:05    2:43 1:25:02    1:39   33:49           615 
    4 Alison Conrad               37 Evergreen CO         2:21:43.4   15:41    2:34 1:29:26    1:08   32:53           617 
    5 Lisa Heisey                 37 Colorado Springs CO  2:31:02.9   22:04    7:04 1:28:36    1:28   31:49           616 
    6 Jennifer Strong             36 Grand Junction CO    2:33:05.8   16:17    4:29 1:32:48    2:35   36:54           614 
    7 Debbie Brown                36 Castle Rock CO       2:39:53.9   19:23    4:00 1:37:16    1:47   37:26           613 
    8 Sarah Vincent               37 Boulder CO           2:41:28.1   15:41    3:11 1:45:57    1:35   35:03           618 
    9 Tara Adis                   37 Castle Rock CO       2:56:31.2   18:58    2:21 1:48:00    2:06   45:04           637 
   10 Julie Frisbey Decker        39 Denver CO            3:07:47.6   17:50    3:39 1:58:59    2:52   44:25           622 

MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Scott Rogers                40 Vail CO              1:34:23.5   12:35    1:31   56:02    0:41   23:33           656 
    2 Kenneth McDonald            42 Boulder CO           1:41:54.8   12:25    1:10 1:01:19    1:10   25:48           658 
    3 Paul Mikle                  42 Longmont CO          2:03:42.5   13:08    2:22 1:12:42    1:03   34:26           657 
    4 Shawn Allison               41 Denver CO            2:11:37.7   12:57    3:00 1:21:14    1:27   32:57           665 
    5 George Euler                44 Grand Junction CO    2:14:50.9   16:34    3:54 1:15:49    1:41   36:50           671 
    6 Greg Poulos                 43 Golden CO            2:19:36.5   17:00    2:36 1:26:20    0:30   33:08           660 
    7 Michael Glueckert           42 Colorado Springs CO  2:20:36.7   17:37    4:31 1:20:20    1:36   36:30           659 
    8 Jerry Bailey                40 Aurora CO            2:23:56.9   17:32    3:56 1:27:51    1:42   32:54           655 
    9 Aaron Berg                  40 Grand Junction CO    2:24:48.3   22:08    2:45 1:24:11    2:07   33:35           670 
   10 Glenn Hyman                 40 Denver CO            3:10:39.5   16:20    4:58 1:53:29    2:11   53:40           654 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Laurie Mizener              40 Boulder CO           1:58:57.6   11:40    1:57 1:14:49    1:33   28:55           624 
    2 Claire Christensen-Kippola  40 Edwards CO           1:59:37.4   12:29    2:17 1:09:49    1:52   33:07           639 
    3 Susan Mocatta               40 Breckenridge CO      2:28:13.0   15:44    3:17 1:33:33    1:45   33:52           623 
    4 Veronica Whitney            44 Edwards CO           2:31:37.4   17:25    3:48 1:31:46    1:50   36:46           636 
    5 Shay Tande                  40 Golden CO            2:33:04.8   19:05    5:25 1:28:27    3:55   36:12           682 

MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Charlie Wertheim            47 Glenwood Springs CO  1:41:35.7   10:57    1:58 1:01:27    1:10   26:00           672 
    2 Dave Kupernik               48 Parker CO            3:12:55.0   31:18    9:13 1:49:19    3:21   39:42           662 
    3 Greg Seiler                 46 Edinburg TX         DNF*******   18:48    3:50 2:13:34    4:06                   661 

FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Tracy Tutag                 45 Vail CO              2:07:58.8   11:06    3:02 1:19:43    1:36   32:30           632 
    2 Debbie Oatley               47 Fairplay CO          2:25:17.8   19:03    2:22 1:23:18    1:51   38:41           627 
    3 Jenifer Ralston             46 Colorado Springs CO  2:52:03.0   16:31    3:17 1:47:55    1:31   42:47           626 

MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Jeff Layman                 52 Avon CO              1:49:17.5   11:22    2:09 1:07:55    1:27   26:23           666 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Clare Shemeta               53 Boulder CO           2:24:56.6   13:46    2:07 1:30:06    1:29   37:27           628 
    2 Karen Hoiem                 51 Avon CO              2:43:08.3   16:52    4:34 1:39:45    3:27   38:27           630 

MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place Name                       Age City/state          Total      Swim    T1      Bike    T2      Run     Penalty No.   
===== ========================== === =================== ========== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Mark Burgeson               55 Denver CO            2:08:55.5   16:50    2:40 1:09:20    2:23   37:40           681 

 

The contents of this website belong exclusively to CCR Timing.
You may link to any page on this site, but please don't steal our stuff! 
Copyright  2002-2010 CCR Timing. All rights reserved.
This page was last edited on: 07/18/2009 07:34 PM