Cheyenne Sprint Tri '08
Home Up Chip Info Schedule/Results About CCR Services

Cheyenne Sprint Triathlon
Cheyenne, Wyoming
July 6, 2008

IF YOU HAVE ANY QUESTIONS ABOUT THE TIMING & RESULTS,
PLEASE CONTACT US AT eas@ccrtiming.com
Lake Swim Triathlon Pool Swim Triathlon
Awards Awards
Overall Males Overall Males
Overall Females Overall Females
Age Groups Age Groups
Clydesdale/Athena Clydesdale/Athena
Relays Relays
USAT sanctioned event: Results submitted for Rankings.

AGE shown and used for results is as of 12/31/2008 per USAT.

 AWARDS - LAKE 
OVERALL WINNERS - EXCLUDED FROM AGE GROUPS

Place Name                        City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 JAMES BALES             M29 SAN ANTONIO TX      1:02:01.9    9:20    0:45   33:52    0:37   17:25           188 AG  

    1 JUDYANN CUMMINGS        F49 DENVER CO           1:12:32.6   11:55    0:47   37:16    0:32   22:00           103 AG  

CLYDESDALE/ATHENA WINNERS

 CLYDESDALE AGE GROUP: 1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 MATTHEW BRINKMAN         28 DENVER CO           1:23:42.2   13:23    1:22   44:18    0:53   23:44           184 CL  
    2 MATTHEW STREET           35 FT. COLLINS CO      1:26:51.6   11:16    1:06   44:54    1:02   28:32           167 CL  
    3 ERIK MORSE               28 FT. COLLINS CO      1:30:04.5   12:34    0:36   44:19    0:50   31:43           185 CL  

 CLYDESDALE AGE GROUP: 40 - 98
    1 KENT SHRINER             46 CHEYENNE WY         1:22:58.6   13:01    1:10   41:26    0:33   26:46           151 CL  
    2 ROD JENSEN               44 CHEYENNE WY         1:27:52.7   12:37    1:36   44:37    0:50   28:10           160 CL  
    3 DAVID HOLT               49 LONGMONT CO         1:29:37.4   15:37    0:45   43:07    1:05   29:02           147 CL  

 ATHENA AGE GROUP: 1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 SONYA WILSTERMAN         34 FT. COLLINS CO      1:40:31.5   23:02    1:47   46:47    1:00   27:54           121 AT  
    2 AUDRI JO MORGAN          27 RAWLINS WY          1:46:16.3   15:16    3:06   54:26    1:16   32:11           125 AT  

 ATHENA AGE GROUP: 40 - 98
    1 LAURIE MACDONALD         46 CHEYENNE WY         1:59:58.9   18:34    1:26 1:01:02    0:56   37:59           102 AT  

AGE GROUP WINNERS

MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 CALEB WILKINS            16 CHEYENNE WY         1:21:26.9   14:21    1:32   42:44    1:03   21:46           199 AG  

FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
    1 LAURA TREMBLAY           17 LOVELAND CO         1:21:51.6   13:44    2:03   44:57    0:27   20:38           133 AG  
    2 HANNAH ROSE PENSACK-RIN  17 LOVELAND CO         1:27:29.2   13:25    1:22   49:00    0:20   23:20           132 AG  
    3 ELIZABETH TREMBLAY       17 LOVELAND CO         1:34:01.8   17:49    2:20   48:42    0:56   24:13           134 AG  

MALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 DAN SCOTT MCINTOSH       24 BOULDER CO          1:03:59.8   10:21    0:35   35:00    0:20   17:41           196 AG  
    2 AARON HERSH              23 BOULDER CO          1:05:57.1   10:47    0:36   34:54    0:36   19:01           198 AG  
    3 TYLER LEE SHORT          20 MASONVILLE CO       1:17:13.5   13:46    0:54   40:38    0:26   21:27           195 AG  

FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 MAGGIE DILLER            24 LARAMIE WY          1:25:46.1   13:13    0:56   48:52    0:23   22:20           130 AG  
    2 LISA ERICKSON            21 CHEYENNE WY         1:37:27.1   15:49    1:26   49:20    0:49   30:00           129 AG  

MALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 GALEN GOUGH              29 CASPER WY           1:08:40.7    9:27    0:38   37:47    0:26   20:20           193 AG  
    2 HEATH BROWN              29 LARAMIE WY          1:17:19.7   13:45    1:17   39:06    0:50   22:19           178 AG  
    3 JOSH WILKIN              29 LONGMONT CO         1:17:57.5   17:01    0:58   37:42    0:37   21:37           186 AG  

FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 CATHERINE LEIGH REEVES   25 CHEYENNE WY         1:33:35.6   13:50    2:53   49:57    0:50   26:03           128 AG  
    2 CAROLYN BURKE            26 LARAMIE WY          1:40:44.3   16:34    2:47   53:47    0:51   26:44           127 AG  
    3 HILLARY WOOD             26 CHEYENNE WY         1:41:11.6   14:06    1:32   48:47    0:40   36:05           126 AG  

MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 DERICK PAGE              34 ROANOKE VA          1:13:00.2   12:59    0:37   37:07    0:29   21:47           176 AG  
    2 TODD SCHEMPER            34 DES MOINES IA       1:14:57.4   12:22   40:50            0:27   21:18           182 AG  
    3 AARON VOOS               34 LARAMIE WY          1:18:48.4   14:04    1:33           41:13   21:56           172 AG  

FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 STEPHANIE MURPHY         32 BERTHOUD CO         1:17:04.3   12:30    0:58   39:16    0:30   23:47           123 AG  
    2 VIRGINIA SCHMIT          34 LIVERMORE CO        1:24:02.6   15:29    1:50   43:15    0:55   22:31           119 AG  
    3 ARA JAGGER               33 HENDERSON CO        1:50:04.2   21:15    2:19   51:33    0:54   34:01           120 AG  

MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 PHILIP HULL HACKBARTH    39 COLORADO SPRINGS CO 1:07:52.9   10:57    0:40   35:54    0:33   19:47           166 AG  
    2 TED HASKELL              38 LARAMIE WY          1:08:55.8   12:01    1:06   36:21    0:51   18:34           171 AG  
    3 DANIEL HAUSER            39 CENTENNIAL CO       1:18:21.1   13:27    1:06   39:22    0:37   23:48           165 AG  

FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 NIKKI STEVENS            37 FT. COLLINS CO      1:19:31.0   14:31    0:46   39:38    0:28   24:05           110 AG  
    2 KAREN BALES              35 SAN ANTONIO TX      1:21:52.0   12:48    1:32   41:46    0:54   24:50           113 AG  
    3 KRISTI RUBEN             38 CHEYENNE WY         1:23:44.1   13:44    1:10   44:26    0:52   23:30           114 AG  

MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 RICHARD PARADIS          43 DENVER CO           1:09:25.2   14:33    0:50   34:25    0:36   18:59           162 AG  
    2 JASON BIRD               43 CHEYENNE WY         1:13:23.2   12:02    1:17   37:20    0:41   22:01           159 AG  
    3 DOUGLAS J SCAMBLER       41 LARAMIE WY          1:24:30.6   15:23    2:19   40:13    1:17   25:16           161 AG  

FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 KRIS AYERS               43 GREELEY CO          1:24:57.8   11:45    1:15   44:48    0:49   26:19           108 AG  
    2 AVI ROCKLIN              43 FT. COLLINS CO      1:30:14.1   15:01    0:49   45:34    1:02   27:45           104 AG  
    3 STACEY FARMAN            40 CHEYENNE WY         1:31:24.6   17:05    1:29   45:23    1:03   26:21           105 AG  

MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 MICHAEL WALKER           49 CHEYENNE WY         1:13:25.7   11:33    0:58   37:51    0:43   22:19           150 AG  
    2 RICK FLOOD               48 LOVELAND CO         1:15:33.0   14:01    0:50   36:17    0:35   23:47           148 AG  
    3 RICHARD BARRANS          45 CHEYENNE WY         1:20:01.4   13:27    2:28   39:43    1:00   23:20           155 AG  

MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 BOB KOEHLER              52 CHEYENNE WY         1:15:59.4   13:51    0:54   35:28    0:42   25:02           145 AG  
    2 DAN STAIGHT              54 CASPER WY           1:22:10.4   14:25    1:23   42:23    0:51   23:07           144 AG  

FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 SHARON MAU               50 LAKEWOOD CO         1:31:06.9   15:29    0:40   46:33    0:37   27:46            99 AG  
    2 SUSAN YASUHARA           54 ENGLEWOOD CO        1:34:01.0   16:29    0:51           47:20   29:19            98 AG  
    3 SUSAN SPACKMAN           52 LARAMIE WY          1:40:15.3   16:20    1:40   49:05    1:16   31:53           101 AG  

MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 JOSE VALDES              56 WINDSOR CO          1:15:43.7   12:18    1:06   38:44    0:39   22:55           140 AG  
    2 MARK STECHER             59 DENVER CO           1:23:56.2   16:15    1:34   40:15    0:55   24:54           142 AG  
    3 DAVE LONGPRE             55 CHEYENNE WY         1:29:50.0   15:41    2:26   46:50    0:31   24:20           143 AG  

MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 ROGER B MYERS            60 LAKEWOOD CO         1:25:51.9   13:42    1:11   40:17    1:03   29:36           137 AG  
    2 HARLAN MEKELBURG         60 FT. COLLINS CO      1:33:08.7   15:11    1:15   44:07    0:52   31:42           138 AG  

FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 PATTI TOWNSEND           68 EVERGREEN CO        1:46:14.5   17:35    1:52   51:43    0:47   34:15            97 AG  

MALE AGE GROUP:  70 - 98
    1 KEN WHITNEY              79 GREELEY CO          1:54:21.8   21:10    4:11   49:03    2:06   37:50           135 AG  

 OVERALL MALE RESULTS - LAKE 
Place Cat Name                    Ag City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== === ======================= == =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 AG  JAMES BALES             29 SAN ANTONIO TX      1:02:01.9    9:20    0:45   33:52    0:37   17:25           188 
    2 AG  DAN SCOTT MCINTOSH      24 BOULDER CO          1:03:59.8   10:21    0:35   35:00    0:20   17:41           196 
    3 AG  AARON HERSH             23 BOULDER CO          1:05:57.1   10:47    0:36   34:54    0:36   19:01           198 
    4 AG  PHILIP HULL HACKBARTH   39 COLORADO SPRINGS CO 1:07:52.9   10:57    0:40   35:54    0:33   19:47           166 
    5 AG  GALEN GOUGH             29 CASPER WY           1:08:40.7    9:27    0:38   37:47    0:26   20:20           193 
    6 AG  TED HASKELL             38 LARAMIE WY          1:08:55.8   12:01    1:06   36:21    0:51   18:34           171 
    7 AG  RICHARD PARADIS         43 DENVER CO           1:09:25.2   14:33    0:50   34:25    0:36   18:59           162 
    8 AG  DERICK PAGE             34 ROANOKE VA          1:13:00.2   12:59    0:37   37:07    0:29   21:47           176 
    9 AG  JASON BIRD              43 CHEYENNE WY         1:13:23.2   12:02    1:17   37:20    0:41   22:01           159 
   10 AG  MICHAEL WALKER          49 CHEYENNE WY         1:13:25.7   11:33    0:58   37:51    0:43   22:19           150 
   11 AG  TODD SCHEMPER           34 DES MOINES IA       1:14:57.4   12:22   40:50            0:27   21:18           182 
   12 AG  RICK FLOOD              48 LOVELAND CO         1:15:33.0   14:01    0:50   36:17    0:35   23:47           148 
   13 AG  JOSE VALDES             56 WINDSOR CO          1:15:43.7   12:18    1:06   38:44    0:39   22:55           140 
   14 AG  BOB KOEHLER             52 CHEYENNE WY         1:15:59.4   13:51    0:54   35:28    0:42   25:02           145 
   15 AG  TYLER LEE SHORT         20 MASONVILLE CO       1:17:13.5   13:46    0:54   40:38    0:26   21:27           195 
   16 AG  HEATH BROWN             29 LARAMIE WY          1:17:19.7   13:45    1:17   39:06    0:50   22:19           178 
   17 AG  JOSH WILKIN             29 LONGMONT CO         1:17:57.5   17:01    0:58   37:42    0:37   21:37           186 
   18 AG  JAMES JOSEPH LICKEL     25 LARAMIE WY          1:18:04.4   12:25    1:23   42:39    0:44   20:51           190 
   19 AG  DANIEL HAUSER           39 CENTENNIAL CO       1:18:21.1   13:27    1:06   39:22    0:37   23:48           165 
   20 AG  AARON VOOS              34 LARAMIE WY          1:18:48.4   14:04    1:33           41:13   21:56           172 
   21 AG  WILL FORTIN             23 LARAMIE WY          1:19:50.8   12:28    2:38           42:30   22:13           194 
   22 AG  RICHARD BARRANS         45 CHEYENNE WY         1:20:01.4   13:27    2:28   39:43    1:00   23:20           155 
   23 AG  NICK CRAMER             24 LARAMIE WY          1:20:36.6   15:50    0:36   44:26    0:23   19:18           197 
   24 AG  JONATHAN HABERKORN      34 CHEYENNE WY         1:21:23.3   13:58    1:01   40:08    0:31   25:44           179 
   25 AG  CALEB WILKINS           16 CHEYENNE WY         1:21:26.9   14:21    1:32   42:44    1:03   21:46           199 
   26 AG  DAN STAIGHT             54 CASPER WY           1:22:10.4   14:25    1:23   42:23    0:51   23:07           144 
   27 CL  KENT SHRINER            46 CHEYENNE WY         1:22:58.6   13:01    1:10   41:26    0:33   26:46           151 
   28 AG  ANDREW HOWARD           48 LOVELAND CO         1:23:40.2   16:27    2:48   40:21    1:29   22:34           154 
   29 CL  MATTHEW BRINKMAN        28 DENVER CO           1:23:42.2   13:23    1:22   44:18    0:53   23:44           184 
   30 AG  PATRICK AUER            46 CHEYENNE WY         1:23:43.1   14:39    1:09   42:27    0:33   24:52           152 
   31 AG  MARK STECHER            59 DENVER CO           1:23:56.2   16:15    1:34   40:15    0:55   24:54           142 
   32 AG  PETER BRONSKI           30 BOULDER CO          1:24:11.1   16:08    2:13   41:09    0:46   23:52           173 
   33 AG  DOUGLAS J SCAMBLER      41 LARAMIE WY          1:24:30.6   15:23    2:19   40:13    1:17   25:16           161 
   34 AG  DONALD WOOD             33 CHEYENNE WY         1:24:30.9   13:02    1:14   43:44    0:34   25:55           177 
   35 AG  BENJAMIN MADDEN         30 BROOMFIELD CO       1:24:51.3   15:27    2:18   42:30    0:52   23:42           175 
   36 AG  CARL MELTZER            42 FT. COLLINS CO      1:25:41.8   14:28    0:44   43:04    1:00   26:24           158 
   37 AG  ROGER B MYERS           60 LAKEWOOD CO         1:25:51.9   13:42    1:11   40:17    1:03   29:36           137 
   38 CL  MATTHEW STREET          35 FT. COLLINS CO      1:26:51.6   11:16    1:06   44:54    1:02   28:32           167 
   39 CL  ROD JENSEN              44 CHEYENNE WY         1:27:52.7   12:37    1:36   44:37    0:50   28:10           160 
   40 AG  DAMON RIETH             40 SUPERIOR CO         1:28:22.3   15:57    1:13   44:02    0:48   26:20           156 
   41 CL  DAVID HOLT              49 LONGMONT CO         1:29:37.4   15:37    0:45   43:07    1:05   29:02           147 
   42 AG  DAVE LONGPRE            55 CHEYENNE WY         1:29:50.0   15:41    2:26   46:50    0:31   24:20           143 
   43 CL  ERIK MORSE              28 FT. COLLINS CO      1:30:04.5   12:34    0:36   44:19    0:50   31:43           185 
   44 AG  WILLIAM PAYNE           37 LARAMIE WY          1:31:31.0   15:02    2:04   48:13    0:25   25:45           168 
   45 AG  ANDREW RUBEN            39 CHEYENNE WY         1:31:44.2   16:06    1:54   44:32    1:16   27:54           170 
   46 CL  BRIAN ROBERT INMAN      40 LOVELAND CO         1:32:03.1   14:57    1:39   43:57    1:24   30:04           157 
   47 AG  RICH WESSENBERG         45 CHEYENNE WY         1:32:04.5   13:48    1:52   47:00    1:09   28:13           153 
   48 AG  HARLAN MEKELBURG        60 FT. COLLINS CO      1:33:08.7   15:11    1:15   44:07    0:52   31:42           138 
   49 CL  DAN KUNKEL              25 LARAMIE WY          1:34:23.6   16:51    1:58   46:53    0:31   28:08           189 
   50 AG  JAMES MODRELL           37 AURORA CO           1:35:18.5   16:34    1:20   44:23    1:04   31:55           163 
   51 CL  ROGER FINLEY            36 CHEYENNE WY         1:37:46.4   16:14    1:55           48:17   31:20           169 
   52 AG  LOGAN KILLAM            26 FT. COLLINS CO      1:37:49.3   19:57    2:15   46:00    1:15   28:21           192 
   53 AG  RICHARD BRISTOW         48 ROME GA             1:39:01.9   16:48    2:36   47:31    0:54   31:10           149 
   54 AG  PAUL REECK              32 COLO. SPRINGS CO    1:40:16.0   24:15    3:38   42:34    2:22   27:26           174 
   55 AG  KEN BUNYA               32 CHEYENNE WY         1:47:19.0   21:07    2:51   52:08    1:15   29:56           181 
   56 AG  ROBERT BUSCHMAN         56 DACONO CO           1:49:58.1   17:56    2:50   50:38    2:06   36:25           139 
   57 CL  JARROD MICHEL           37 FT. LUPTON CO       1:50:59.8   19:41    2:22   46:10    1:25   41:19           164 
   58 AG  KEN WHITNEY             79 GREELEY CO          1:54:21.8   21:10    4:11   49:03    2:06   37:50           135 
   59 CL  MARK ECKHARDT           30 CHEYENNE WY         1:55:20.0   23:41    2:50   54:19    0:31   33:57           180 
   60 CL  GARRETT RUDKIN          17 CHEYENNE WY         1:59:57.5   15:47    2:03   59:53    1:06   41:07           200 
   61 CL  CRAIG MORGAN            27 RAWLINS WY          2:03:12.8   12:46    2:57 1:03:48    1:19   42:21           191 
   62 AG  DEAN THORPE ANDERSON    65 MISSION VIEJO CA    DNF******                                                   136 

 OVERALL FEMALE RESULTS - LAKE 
Place Cat Name                    Ag City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== === ======================= == =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 AG  JUDYANN CUMMINGS        49 DENVER CO           1:12:32.6   11:55    0:47   37:16    0:32   22:00           103 
    2 AG  STEPHANIE MURPHY        32 BERTHOUD CO         1:17:04.3   12:30    0:58   39:16    0:30   23:47           123 
    3 AG  NIKKI STEVENS           37 FT. COLLINS CO      1:19:31.0   14:31    0:46   39:38    0:28   24:05           110 
    4 AG  LAURA TREMBLAY          17 LOVELAND CO         1:21:51.6   13:44    2:03   44:57    0:27   20:38           133 
    5 AG  KAREN BALES             35 SAN ANTONIO TX      1:21:52.0   12:48    1:32   41:46    0:54   24:50           113 
    6 AG  KRISTI RUBEN            38 CHEYENNE WY         1:23:44.1   13:44    1:10   44:26    0:52   23:30           114 
    7 AG  VIRGINIA SCHMIT         34 LIVERMORE CO        1:24:02.6   15:29    1:50   43:15    0:55   22:31           119 
    8 AG  JULIA CHENOWETH         38 FT. COLLINS CO      1:24:24.9   14:29    1:08           44:00   24:47           112 
    9 AG  KRIS AYERS              43 GREELEY CO          1:24:57.8   11:45    1:15   44:48    0:49   26:19           108 
   10 AG  MAGGIE DILLER           24 LARAMIE WY          1:25:46.1   13:13    0:56   48:52    0:23   22:20           130 
   11 AG  HANNAH ROSE PENSACK-RIN 17 LOVELAND CO         1:27:29.2   13:25    1:22   49:00    0:20   23:20           132 
   12 AG  AVI ROCKLIN             43 FT. COLLINS CO      1:30:14.1   15:01    0:49   45:34    1:02   27:45           104 
   13 AG  DANA INMAN              35 LOVELAND CO         1:30:19.8   14:28    2:27   45:30    0:58   26:54           111 
   14 AG  SHARON MAU              50 LAKEWOOD CO         1:31:06.9   15:29    0:40   46:33    0:37   27:46            99 
   15 AG  STACEY FARMAN           40 CHEYENNE WY         1:31:24.6   17:05    1:29   45:23    1:03   26:21           105 
   16 AG  KAREN POPE              41 CHEYENNE WY         1:32:26.5   12:58    1:20   49:43    1:10   27:13           106 
   17 AG  CATHERINE LEIGH REEVES  25 CHEYENNE WY         1:33:35.6   13:50    2:53   49:57    0:50   26:03           128 
   18 AG  REBECCA HOLT            35 LONGMONT CO         1:33:58.0   16:13    1:34   45:44    1:15   29:10           109 
   19 AG  SUSAN YASUHARA          54 ENGLEWOOD CO        1:34:01.0   16:29    0:51           47:20   29:19            98 
   20 AG  ELIZABETH TREMBLAY      17 LOVELAND CO         1:34:01.8   17:49    2:20   48:42    0:56   24:13           134 
   21 AG  ROBYN RASMUSSEN         38 CHEYENNE WY         1:35:21.8   16:30    1:34   48:30    0:36   28:10           116 
   22 AG  LISA ERICKSON           21 CHEYENNE WY         1:37:27.1   15:49    1:26   49:20    0:49   30:00           129 
   23 AG  SUSAN SPACKMAN          52 LARAMIE WY          1:40:15.3   16:20    1:40   49:05    1:16   31:53           101 
   24 AT  SONYA WILSTERMAN        34 FT. COLLINS CO      1:40:31.5   23:02    1:47   46:47    1:00   27:54           121 
   25 AG  CAROLYN BURKE           26 LARAMIE WY          1:40:44.3   16:34    2:47   53:47    0:51   26:44           127 
   26 AG  HILLARY WOOD            26 CHEYENNE WY         1:41:11.6   14:06    1:32   48:47    0:40   36:05           126 
   27 AG  MILLIE T WOLFGANG       43 PARKER CO           1:42:21.3   16:14    2:11   53:47    0:41   29:26           107 
   28 AG  PATTI TOWNSEND          68 EVERGREEN CO        1:46:14.5   17:35    1:52   51:43    0:47   34:15            97 
   29 AT  AUDRI JO MORGAN         27 RAWLINS WY          1:46:16.3   15:16    3:06   54:26    1:16   32:11           125 
   30 AG  ARA JAGGER              33 HENDERSON CO        1:50:04.2   21:15    2:19   51:33    0:54   34:01           120 
   31 AG  JESSICA L CUNNINGHAM    17 LOVELAND CO         1:51:57.2   18:23    1:34 1:08:29    0:24   23:06           131 
   32 AG  SUSIE MARIE GRIFFIN     32 CASPER WY           1:55:31.7   21:38    3:05   52:13    1:21   37:14           118 
   33 AG  RACHEL MCCRARY          25 FT. COLLINS CO      1:57:29.3   19:17    2:25   56:06    0:36   39:04           124 
   34 AG  LAURA HAMMOND           37 CASPER WY           1:59:04.0   20:07    3:22 1:00:05    1:18   34:09           115 
   35 AT  LAURIE MACDONALD        46 CHEYENNE WY         1:59:58.9   18:34    1:26 1:01:02    0:56   37:59           102 

 CLYDESDALE/ATHENA RESULTS - LAKE 
 CLYDESDALE AGE GROUP: 1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 MATTHEW BRINKMAN         28 DENVER CO           1:23:42.2   13:23    1:22   44:18    0:53   23:44           184 CL  
    2 MATTHEW STREET           35 FT. COLLINS CO      1:26:51.6   11:16    1:06   44:54    1:02   28:32           167 CL  
    3 ERIK MORSE               28 FT. COLLINS CO      1:30:04.5   12:34    0:36   44:19    0:50   31:43           185 CL  
    4 DAN KUNKEL               25 LARAMIE WY          1:34:23.6   16:51    1:58   46:53    0:31   28:08           189 CL  
    5 ROGER FINLEY             36 CHEYENNE WY         1:37:46.4   16:14    1:55           48:17   31:20           169 CL  
    6 JARROD MICHEL            37 FT. LUPTON CO       1:50:59.8   19:41    2:22   46:10    1:25   41:19           164 CL  
    7 MARK ECKHARDT            30 CHEYENNE WY         1:55:20.0   23:41    2:50   54:19    0:31   33:57           180 CL  
    8 GARRETT RUDKIN           17 CHEYENNE WY         1:59:57.5   15:47    2:03   59:53    1:06   41:07           200 CL  
    9 CRAIG MORGAN             27 RAWLINS WY          2:03:12.8   12:46    2:57 1:03:48    1:19   42:21           191 CL  

 CLYDESDALE AGE GROUP: 40 - 98
    1 KENT SHRINER             46 CHEYENNE WY         1:22:58.6   13:01    1:10   41:26    0:33   26:46           151 CL  
    2 ROD JENSEN               44 CHEYENNE WY         1:27:52.7   12:37    1:36   44:37    0:50   28:10           160 CL  
    3 DAVID HOLT               49 LONGMONT CO         1:29:37.4   15:37    0:45   43:07    1:05   29:02           147 CL  
    4 BRIAN ROBERT INMAN       40 LOVELAND CO         1:32:03.1   14:57    1:39   43:57    1:24   30:04           157 CL  

 ATHENA AGE GROUP: 1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 SONYA WILSTERMAN         34 FT. COLLINS CO      1:40:31.5   23:02    1:47   46:47    1:00   27:54           121 AT  
    2 AUDRI JO MORGAN          27 RAWLINS WY          1:46:16.3   15:16    3:06   54:26    1:16   32:11           125 AT  

 ATHENA AGE GROUP: 40 - 98
    1 LAURIE MACDONALD         46 CHEYENNE WY         1:59:58.9   18:34    1:26 1:01:02    0:56   37:59           102 AT  

 RELAY RESULTS - LAKE 
 RELAY DIVISION: MALE UNDER 120
Place Team                           Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ============================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 WONDER QUINN                   1:25:13.0   12:28    0:49   47:21    0:31   24:02            48 

 AGE GROUP RESULTS - LAKE 
MALE AGE GROUP:  1 - 19
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 CALEB WILKINS            16 CHEYENNE WY         1:21:26.9   14:21    1:32   42:44    1:03   21:46           199 AG  
    2 GARRETT RUDKIN           17 CHEYENNE WY         1:59:57.5   15:47    2:03   59:53    1:06   41:07           200 CL  

FEMALE AGE GROUP:  1 - 19
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 LAURA TREMBLAY           17 LOVELAND CO         1:21:51.6   13:44    2:03   44:57    0:27   20:38           133 AG  
    2 HANNAH ROSE PENSACK-RIN  17 LOVELAND CO         1:27:29.2   13:25    1:22   49:00    0:20   23:20           132 AG  
    3 ELIZABETH TREMBLAY       17 LOVELAND CO         1:34:01.8   17:49    2:20   48:42    0:56   24:13           134 AG  
    4 JESSICA L CUNNINGHAM     17 LOVELAND CO         1:51:57.2   18:23    1:34 1:08:29    0:24   23:06           131 AG  

MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 DAN SCOTT MCINTOSH       24 BOULDER CO          1:03:59.8   10:21    0:35   35:00    0:20   17:41           196 AG  
    2 AARON HERSH              23 BOULDER CO          1:05:57.1   10:47    0:36   34:54    0:36   19:01           198 AG  
    3 TYLER LEE SHORT          20 MASONVILLE CO       1:17:13.5   13:46    0:54   40:38    0:26   21:27           195 AG  
    4 WILL FORTIN              23 LARAMIE WY          1:19:50.8   12:28    2:38           42:30   22:13           194 AG  
    5 NICK CRAMER              24 LARAMIE WY          1:20:36.6   15:50    0:36   44:26    0:23   19:18           197 AG  

FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 MAGGIE DILLER            24 LARAMIE WY          1:25:46.1   13:13    0:56   48:52    0:23   22:20           130 AG  
    2 LISA ERICKSON            21 CHEYENNE WY         1:37:27.1   15:49    1:26   49:20    0:49   30:00           129 AG  

MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 JAMES BALES              29 SAN ANTONIO TX      1:02:01.9    9:20    0:45   33:52    0:37   17:25           188 AG  
    2 GALEN GOUGH              29 CASPER WY           1:08:40.7    9:27    0:38   37:47    0:26   20:20           193 AG  
    3 HEATH BROWN              29 LARAMIE WY          1:17:19.7   13:45    1:17   39:06    0:50   22:19           178 AG  
    4 JOSH WILKIN              29 LONGMONT CO         1:17:57.5   17:01    0:58   37:42    0:37   21:37           186 AG  
    5 JAMES JOSEPH LICKEL      25 LARAMIE WY          1:18:04.4   12:25    1:23   42:39    0:44   20:51           190 AG  
    6 MATTHEW BRINKMAN         28 DENVER CO           1:23:42.2   13:23    1:22   44:18    0:53   23:44           184 CL  
    7 ERIK MORSE               28 FT. COLLINS CO      1:30:04.5   12:34    0:36   44:19    0:50   31:43           185 CL  
    8 DAN KUNKEL               25 LARAMIE WY          1:34:23.6   16:51    1:58   46:53    0:31   28:08           189 CL  
    9 LOGAN KILLAM             26 FT. COLLINS CO      1:37:49.3   19:57    2:15   46:00    1:15   28:21           192 AG  
   10 CRAIG MORGAN             27 RAWLINS WY          2:03:12.8   12:46    2:57 1:03:48    1:19   42:21           191 CL  

FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 CATHERINE LEIGH REEVES   25 CHEYENNE WY         1:33:35.6   13:50    2:53   49:57    0:50   26:03           128 AG  
    2 BURKE BURKE              26 LARAMIE WY          1:40:44.3   16:34    2:47   53:47    0:51   26:44           127 AG  
    3 HILLARY WOOD             26 CHEYENNE WY         1:41:11.6   14:06    1:32   48:47    0:40   36:05           126 AG  
    4 AUDRI JO MORGAN          27 RAWLINS WY          1:46:16.3   15:16    3:06   54:26    1:16   32:11           125 AT  
    5 RACHEL MCCRARY           25 FT. COLLINS CO      1:57:29.3   19:17    2:25   56:06    0:36   39:04           124 AG  

MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 DERICK PAGE              34 ROANOKE VA          1:13:00.2   12:59    0:37   37:07    0:29   21:47           176 AG  
    2 TODD SCHEMPER            34 DES MOINES IA       1:14:57.4   12:22   40:50            0:27   21:18           182 AG  
    3 AARON VOOS               34 LARAMIE WY          1:18:48.4   14:04    1:33           41:13   21:56           172 AG  
    4 JONATHAN HABERKORN       34 CHEYENNE WY         1:21:23.3   13:58    1:01   40:08    0:31   25:44           179 AG  
    5 PETER BRONSKI            30 BOULDER CO          1:24:11.1   16:08    2:13   41:09    0:46   23:52           173 AG  
    6 DONALD WOOD              33 CHEYENNE WY         1:24:30.9   13:02    1:14   43:44    0:34   25:55           177 AG  
    7 BENJAMIN MADDEN          30 BROOMFIELD CO       1:24:51.3   15:27    2:18   42:30    0:52   23:42           175 AG  
    8 PAUL REECK               32 COLO. SPRINGS CO    1:40:16.0   24:15    3:38   42:34    2:22   27:26           174 AG  
    9 KEN BUNYA                32 CHEYENNE WY         1:47:19.0   21:07    2:51   52:08    1:15   29:56           181 AG  
   10 MARK ECKHARDT            30 CHEYENNE WY         1:55:20.0   23:41    2:50   54:19    0:31   33:57           180 CL  

FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 STEPHANIE MURPHY         32 BERTHOUD CO         1:17:04.3   12:30    0:58   39:16    0:30   23:47           123 AG  
    2 VIRGINIA SCHMIT          34 LIVERMORE CO        1:24:02.6   15:29    1:50   43:15    0:55   22:31           119 AG  
    3 SONYA WILSTERMAN         34 FT. COLLINS CO      1:40:31.5   23:02    1:47   46:47    1:00   27:54           121 AT  
    4 ARA JAGGER               33 HENDERSON CO        1:50:04.2   21:15    2:19   51:33    0:54   34:01           120 AG  
    5 SUSIE MARIE GRIFFIN      32 CASPER WY           1:55:31.7   21:38    3:05   52:13    1:21   37:14           118 AG  

MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 PHILIP HULL HACKBARTH    39 COLORADO SPRINGS CO 1:07:52.9   10:57    0:40   35:54    0:33   19:47           166 AG  
    2 TED HASKELL              38 LARAMIE WY          1:08:55.8   12:01    1:06   36:21    0:51   18:34           171 AG  
    3 DANIEL HAUSER            39 CENTENNIAL CO       1:18:21.1   13:27    1:06   39:22    0:37   23:48           165 AG  
    4 MATTHEW STREET           35 FT. COLLINS CO      1:26:51.6   11:16    1:06   44:54    1:02   28:32           167 CL  
    5 WILLIAM PAYNE            37 LARAMIE WY          1:31:31.0   15:02    2:04   48:13    0:25   25:45           168 AG  
    6 ANDREW RUBEN             39 CHEYENNE WY         1:31:44.2   16:06    1:54   44:32    1:16   27:54           170 AG  
    7 JAMES MODRELL            37 AURORA CO           1:35:18.5   16:34    1:20   44:23    1:04   31:55           163 AG  
    8 ROGER FINLEY             36 CHEYENNE WY         1:37:46.4   16:14    1:55           48:17   31:20           169 CL  
    9 JARROD MICHEL            37 FT. LUPTON CO       1:50:59.8   19:41    2:22   46:10    1:25   41:19           164 CL  

FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 NIKKI STEVENS            37 FT. COLLINS CO      1:19:31.0   14:31    0:46   39:38    0:28   24:05           110 AG  
    2 KAREN BALES              35 SAN ANTONIO TX      1:21:52.0   12:48    1:32   41:46    0:54   24:50           113 AG  
    3 KRISTI RUBEN             38 CHEYENNE WY         1:23:44.1   13:44    1:10   44:26    0:52   23:30           114 AG  
    4 JULIA CHENOWETH          38 FT. COLLINS CO      1:24:24.9   14:29    1:08           44:00   24:47           112 AG  
    5 DANA INMAN               35 LOVELAND CO         1:30:19.8   14:28    2:27   45:30    0:58   26:54           111 AG  
    6 REBECCA HOLT             35 LONGMONT CO         1:33:58.0   16:13    1:34   45:44    1:15   29:10           109 AG  
    7 ROBYN RASMUSSEN          38 CHEYENNE WY         1:35:21.8   16:30    1:34   48:30    0:36   28:10           116 AG  
    8 LAURA HAMMOND            37 CASPER WY           1:59:04.0   20:07    3:22 1:00:05    1:18   34:09           115 AG  

MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 RICHARD PARADIS          43 DENVER CO           1:09:25.2   14:33    0:50   34:25    0:36   18:59           162 AG  
    2 JASON BIRD               43 CHEYENNE WY         1:13:23.2   12:02    1:17   37:20    0:41   22:01           159 AG  
    3 DOUGLAS J SCAMBLER       41 LARAMIE WY          1:24:30.6   15:23    2:19   40:13    1:17   25:16           161 AG  
    4 CARL MELTZER             42 FT. COLLINS CO      1:25:41.8   14:28    0:44   43:04    1:00   26:24           158 AG  
    5 ROD JENSEN               44 CHEYENNE WY         1:27:52.7   12:37    1:36   44:37    0:50   28:10           160 CL  
    6 DAMON RIETH              40 SUPERIOR CO         1:28:22.3   15:57    1:13   44:02    0:48   26:20           156 AG  
    7 BRIAN ROBERT INMAN       40 LOVELAND CO         1:32:03.1   14:57    1:39   43:57    1:24   30:04           157 CL  

FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 KRIS AYERS               43 GREELEY CO          1:24:57.8   11:45    1:15   44:48    0:49   26:19           108 AG  
    2 AVI ROCKLIN              43 FT. COLLINS CO      1:30:14.1   15:01    0:49   45:34    1:02   27:45           104 AG  
    3 STACEY FARMAN            40 CHEYENNE WY         1:31:24.6   17:05    1:29   45:23    1:03   26:21           105 AG  
    4 KAREN POPE               41 CHEYENNE WY         1:32:26.5   12:58    1:20   49:43    1:10   27:13           106 AG  
    5 MILLIE T WOLFGANG        43 PARKER CO           1:42:21.3   16:14    2:11   53:47    0:41   29:26           107 AG  

MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 MICHAEL WALKER           49 CHEYENNE WY         1:13:25.7   11:33    0:58   37:51    0:43   22:19           150 AG  
    2 RICK FLOOD               48 LOVELAND CO         1:15:33.0   14:01    0:50   36:17    0:35   23:47           148 AG  
    3 RICHARD BARRANS          45 CHEYENNE WY         1:20:01.4   13:27    2:28   39:43    1:00   23:20           155 AG  
    4 KENT SHRINER             46 CHEYENNE WY         1:22:58.6   13:01    1:10   41:26    0:33   26:46           151 CL  
    5 ANDREW HOWARD            48 LOVELAND CO         1:23:40.2   16:27    2:48   40:21    1:29   22:34           154 AG  
    6 PATRICK AUER             46 CHEYENNE WY         1:23:43.1   14:39    1:09   42:27    0:33   24:52           152 AG  
    7 DAVID HOLT               49 LONGMONT CO         1:29:37.4   15:37    0:45   43:07    1:05   29:02           147 CL  
    8 RICH WESSENBERG          45 CHEYENNE WY         1:32:04.5   13:48    1:52   47:00    1:09   28:13           153 AG  
    9 RICHARD BRISTOW          48 ROME GA             1:39:01.9   16:48    2:36   47:31    0:54   31:10           149 AG  

FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 JUDYANN CUMMINGS         49 DENVER CO           1:12:32.6   11:55    0:47   37:16    0:32   22:00           103 AG  
    2 LAURIE MACDONALD         46 CHEYENNE WY         1:59:58.9   18:34    1:26 1:01:02    0:56   37:59           102 AT  

MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 BOB KOEHLER              52 CHEYENNE WY         1:15:59.4   13:51    0:54   35:28    0:42   25:02           145 AG  
    2 DAN STAIGHT              54 CASPER WY           1:22:10.4   14:25    1:23   42:23    0:51   23:07           144 AG  

FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 SHARON MAU               50 LAKEWOOD CO         1:31:06.9   15:29    0:40   46:33    0:37   27:46            99 AG  
    2 SUSAN YASUHARA           54 ENGLEWOOD CO        1:34:01.0   16:29    0:51           47:20   29:19            98 AG  
    3 SUSAN SPACKMAN           52 LARAMIE WY          1:40:15.3   16:20    1:40   49:05    1:16   31:53           101 AG  

MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 JOSE VALDES              56 WINDSOR CO          1:15:43.7   12:18    1:06   38:44    0:39   22:55           140 AG  
    2 MARK STECHER             59 DENVER CO           1:23:56.2   16:15    1:34   40:15    0:55   24:54           142 AG  
    3 DAVE LONGPRE             55 CHEYENNE WY         1:29:50.0   15:41    2:26   46:50    0:31   24:20           143 AG  
    4 ROBERT BUSCHMAN          56 DACONO CO           1:49:58.1   17:56    2:50   50:38    2:06   36:25           139 AG  

MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 ROGER B MYERS            60 LAKEWOOD CO         1:25:51.9   13:42    1:11   40:17    1:03   29:36           137 AG  
    2 HARLAN MEKELBURG         60 FT. COLLINS CO      1:33:08.7   15:11    1:15   44:07    0:52   31:42           138 AG  

MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 DEAN THORPE ANDERSON     65 MISSION VIEJO CA    DNF******                                                   136 AG  

FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 PATTI TOWNSEND           68 EVERGREEN CO        1:46:14.5   17:35    1:52   51:43    0:47   34:15            97 AG  

MALE AGE GROUP:  70 - 98
    1 KEN WHITNEY              79 GREELEY CO          1:54:21.8   21:10    4:11   49:03    2:06   37:50           135 AG  

 AWARDS - POOL 
OVERALL WINNERS - EXCLUDED FROM AGE GROUPS

Place Name                        City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 LES MCPEAK              M27 CHEYENNE WY         1:23:45.9   13:23    1:28   43:16    0:45   24:52            67 AG  

    1 MEREK DEACON            F34 LARAMIE WY          1:23:31.3   10:59    1:28   46:54    0:30   23:38           117 AG  

CLYDESDALE/ATHENA WINNERS

 CLYDESDALE AGE GROUP: 1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 JACOB DOSS               24 LARAMIE WY          1:36:00.5   10:32    1:19   47:30    1:04   35:33            75 CL  
    2 CHUCK PYLE               38 CHEYENNE WY         1:46:34.3   15:38    2:15   49:57    1:21   37:22            80 CL  
    3 TY STOCKTON              34 CHEYENNE WY         1:50:42.1   24:09    2:32   56:57    0:37   26:24           183 CL  

 CLYDESDALE AGE GROUP: 40 - 98
    1 GORDON MACDONALD         47 CHEYENNE WY         1:49:18.7   17:31    1:50   56:58    0:43   32:14            74 CL  

 ATHENA AGE GROUP: 1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 SARA B JANES             27 CHEYENNE WY         1:30:51.4   15:16    1:04   48:23    0:22   25:45            85 AT  
    2 KAREN GODMAN             37 CHEYENNE WY         1:33:00.5   13:38    0:48   49:15    0:33   28:44            60 AT  
    3 JAMIE O'DELL             29 CHEYENNE WY         2:04:38.5   18:45    2:22   58:28    0:42   44:19            61 AT  

 ATHENA AGE GROUP: 40 - 98
    1 HARRIET CHASE            40 CHEYENNE WY         1:37:15.4   15:39    1:08   51:23    0:53   28:10            91 AT  
    2 JANINE THOMPSON          46 CHEYENNE WY         1:43:58.8   17:01    0:55   51:05    0:39   34:16            92 AT  

AGE GROUP WINNERS

FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 KATIE LYNN KAUFMAN       19 LOVELAND CO         1:30:08.7   12:57    2:10   48:00    0:22   26:38            64 AG  
    2 KATIE BIEDRON            16 LOVELAND CO         1:37:05.8   16:38    2:17   52:57    0:19   24:51            84 AG  
    3 EMMA HOWARD              17 LOVELAND CO         1:37:19.3   16:52    2:19   51:59    1:17   24:51            83 AG  

FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 MONICA HAYNES            29 BRIGHTON CO         1:42:53.2   14:13    1:39   56:28    1:15   29:16            78 AG  
    2 AMY LATENDRESSE          28 WELLINGTON CO       1:45:12.5   15:39    1:09   52:38    1:18   34:27            89 AG  

FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 LISA BOMENGAN            31 THERMOPOLIS WY      1:23:51.0   15:51    1:06   43:59    1:00   21:53            95 AG  
    2 LAURA LEWIS              31 CHEYENNE WY         1:47:21.6   14:57    1:49   59:54    2:07   28:33            72 AG  

MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 TY DRAGE                 38 FT. COLLINS CO      1:36:48.5   10:50    2:13   52:42    1:05   29:55            66 AG  

FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 LIZ MAHONEY              39 THERMOPOLIS WY      1:34:31.0   13:37    1:43   51:01    1:18   26:51            68 AG  
    2 SHANNON AREFORD          36 CHEYENNE WY         1:37:42.0   14:45    1:27   48:55    0:52   31:40            65 AG  
    3 MELISSA JENNINGS         38 THORNTON CO         1:49:43.2   15:42    2:27   55:34    0:52   35:07            79 AG  

MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 RAY BRAND                42 CHEYENNE WY         1:45:29.6   16:58    1:01   59:44    0:34   27:11            62 AG  
    2 WILLIAM H WERST          43 FT. COLLINS CO      2:00:50.6   18:45    0:59   54:21    6:49   39:54            69 AG  

FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 KIMBERLI A MCGARVEY      40 CHEYENNE WY         1:31:44.8   14:06    3:48   45:07    1:28   27:13            59 AG  
    2 HEATHER SACHSE           40 CHEYENNE WY         1:41:03.6   17:08    1:47   53:07    1:19   27:40            58 AG  
    3 KARI SHRINER             44 CHEYENNE WY         1:46:12.7   19:56    1:07   52:41    0:30   31:56            86 AG  

MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 DAVID KUKAFKA            45 FT. COLLINS CO      1:30:12.0   14:30    1:26   45:44    1:05   27:25            73 AG  

FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 SANDY CHAMPLIN           51 CHEYENNE WY         1:39:11.6   17:18    1:43   44:40    1:44   33:44            76 AG  
    2 LORIE ANDREWS            51 CHEYENNE WY         2:03:01.2   22:49    1:11   55:22    1:50   41:46            87 AG  

MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 DANIEL EUGENE WHITE      58 CHEYENNE WY         1:37:54.4   13:38    3:50   47:15    3:46   29:23            93 AG  

FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 PAMELA WINTER            62 CHEYENNE WY         2:02:06.4   23:13    2:28   54:25    1:41   40:17            94 AG  

 OVERALL MALE RESULTS - POOL 
Place Cat Name                    Ag City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== === ======================= == =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 AG  LES MCPEAK              27 CHEYENNE WY         1:23:45.9   13:23    1:28   43:16    0:45   24:52            67 
    2 AG  DAVID KUKAFKA           45 FT. COLLINS CO      1:30:12.0   14:30    1:26   45:44    1:05   27:25            73 
    3 CL  JACOB DOSS              24 LARAMIE WY          1:36:00.5   10:32    1:19   47:30    1:04   35:33            75 
    4 AG  TY DRAGE                38 FT. COLLINS CO      1:36:48.5   10:50    2:13   52:42    1:05   29:55            66 
    5 AG  DANIEL EUGENE WHITE     58 CHEYENNE WY         1:37:54.4   13:38    3:50   47:15    3:46   29:23            93 
    6 AG  RAY BRAND               42 CHEYENNE WY         1:45:29.6   16:58    1:01   59:44    0:34   27:11            62 
    7 CL  CHUCK PYLE              38 CHEYENNE WY         1:46:34.3   15:38    2:15   49:57    1:21   37:22            80 
    8 CL  GORDON MACDONALD        47 CHEYENNE WY         1:49:18.7   17:31    1:50   56:58    0:43   32:14            74 
    9 CL  TY STOCKTON             34 CHEYENNE WY         1:50:42.1   24:09    2:32   56:57    0:37   26:24           183 
   10 CL  ROBERT A BAILEY         33 BROOMFIELD CO       1:53:07.2   17:44    3:03   53:41    1:34   37:03            81 
   11 AG  WILLIAM H WERST         43 FT. COLLINS CO      2:00:50.6   18:45    0:59   54:21    6:49   39:54            69 

 OVERALL FEMALE RESULTS - POOL 
Place Cat Name                    Ag City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== === ======================= == =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 AG  MEREK DEACON            34 LARAMIE WY          1:23:31.3   10:59    1:28   46:54    0:30   23:38           117 
    2 AG  LISA BOMENGAN           31 THERMOPOLIS WY      1:23:51.0   15:51    1:06   43:59    1:00   21:53            95 
    3 AG  KATIE LYNN KAUFMAN      19 LOVELAND CO         1:30:08.7   12:57    2:10   48:00    0:22   26:38            64 
    4 AT  SARA B JANES            27 CHEYENNE WY         1:30:51.4   15:16    1:04   48:23    0:22   25:45            85 
    5 AG  KIMBERLI A MCGARVEY     40 CHEYENNE WY         1:31:44.8   14:06    3:48   45:07    1:28   27:13            59 
    6 AT  KAREN GODMAN            37 CHEYENNE WY         1:33:00.5   13:38    0:48   49:15    0:33   28:44            60 
    7 AG  LIZ MAHONEY             39 THERMOPOLIS WY      1:34:31.0   13:37    1:43   51:01    1:18   26:51            68 
    8 AG  KATIE BIEDRON           16 LOVELAND CO         1:37:05.8   16:38    2:17   52:57    0:19   24:51            84 
    9 AT  HARRIET CHASE           40 CHEYENNE WY         1:37:15.4   15:39    1:08   51:23    0:53   28:10            91 
   10 AG  EMMA HOWARD             17 LOVELAND CO         1:37:19.3   16:52    2:19   51:59    1:17   24:51            83 
   11 AG  SHANNON AREFORD         36 CHEYENNE WY         1:37:42.0   14:45    1:27   48:55    0:52   31:40            65 
   12 AG  KRISTIN LEA KAUFMAN     17 LOVELAND CO         1:38:40.7   12:34    3:03   54:13    0:24   28:24            63 
   13 AG  SANDY CHAMPLIN          51 CHEYENNE WY         1:39:11.6   17:18    1:43   44:40    1:44   33:44            76 
   14 AG  HEATHER SACHSE          40 CHEYENNE WY         1:41:03.6   17:08    1:47   53:07    1:19   27:40            58 
   15 AG  MONICA HAYNES           29 BRIGHTON CO         1:42:53.2   14:13    1:39   56:28    1:15   29:16            78 
   16 AT  JANINE THOMPSON         46 CHEYENNE WY         1:43:58.8   17:01    0:55   51:05    0:39   34:16            92 
   17 AG  AMY LATENDRESSE         28 WELLINGTON CO       1:45:12.5   15:39    1:09   52:38    1:18   34:27            89 
   18 AG  KARI SHRINER            44 CHEYENNE WY         1:46:12.7   19:56    1:07   52:41    0:30   31:56            86 
   19 AG  LAURA LEWIS             31 CHEYENNE WY         1:47:21.6   14:57    1:49   59:54    2:07   28:33            72 
   20 AG  TERRI WESSENBERG        42 CHEYENNE WY         1:49:39.7   15:45    2:39   52:44    1:29   37:00            71 
   21 AG  MELISSA JENNINGS        38 THORNTON CO         1:49:43.2   15:42    2:27   55:34    0:52   35:07            79 
   22 AG  KERRY MICHELE-BULLER    37 SCOTTSBLUFF NE      1:51:57.6   18:43    0:47   59:52    1:06   31:28            82 
   23 AG  STEPHANIE HANSEN        35 THORNTON CO         1:53:33.9   15:57    1:45   59:41    0:42   35:27            77 
   24 AG  MARGARET AMMONS         40 CHEYENNE WY         2:00:48.5   17:07    1:02 1:04:18    1:14   37:05            90 
   25 AG  JULIE R WERST           42 FT. COLLINS CO      2:01:54.1   19:07    1:16   59:18    1:45   40:26            70 
   26 AG  PAMELA WINTER           62 CHEYENNE WY         2:02:06.4   23:13    2:28   54:25    1:41   40:17            94 
   27 AG  LORIE ANDREWS           51 CHEYENNE WY         2:03:01.2   22:49    1:11   55:22    1:50   41:46            87 
   28 AT  JAMIE O'DELL            29 CHEYENNE WY         2:04:38.5   18:45    2:22   58:28    0:42   44:19            61 

 CLYDESDALE/ATHENA RESULTS - POOL 
 CLYDESDALE AGE GROUP: 1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 JACOB DOSS               24 LARAMIE WY          1:36:00.5   10:32    1:19   47:30    1:04   35:33            75 CL  
    2 CHUCK PYLE               38 CHEYENNE WY         1:46:34.3   15:38    2:15   49:57    1:21   37:22            80 CL  
    3 TY STOCKTON              34 CHEYENNE WY         1:50:42.1   24:09    2:32   56:57    0:37   26:24           183 CL  
    4 ROBERT A BAILEY          33 BROOMFIELD CO       1:53:07.2   17:44    3:03   53:41    1:34   37:03            81 CL  

 CLYDESDALE AGE GROUP: 40 - 98
    1 GORDON MACDONALD         47 CHEYENNE WY         1:49:18.7   17:31    1:50   56:58    0:43   32:14            74 CL  

 ATHENA AGE GROUP: 1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 SARA B JANES             27 CHEYENNE WY         1:30:51.4   15:16    1:04   48:23    0:22   25:45            85 AT  
    2 KAREN GODMAN             37 CHEYENNE WY         1:33:00.5   13:38    0:48   49:15    0:33   28:44            60 AT  
    3 JAMIE O'DELL             29 CHEYENNE WY         2:04:38.5   18:45    2:22   58:28    0:42   44:19            61 AT  

 ATHENA AGE GROUP: 40 - 98
    1 HARRIET CHASE            40 CHEYENNE WY         1:37:15.4   15:39    1:08   51:23    0:53   28:10            91 AT  
    2 JANINE THOMPSON          46 CHEYENNE WY         1:43:58.8   17:01    0:55   51:05    0:39   34:16            92 AT  

 RELAY RESULTS - POOL 
 RELAY DIVISION: FEMALE UNDER 120
Place Team                           Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ============================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 TRES AMIGAS                    1:22:13.3   11:40    0:38   41:47    0:27   27:39            44 
    2 STRESS RELIEF                  1:56:11.1   15:48    0:51 1:04:50    0:40   34:00            45 

 RELAY DIVISION: FEMALE 120+
    1 LARAMIE CNTY COMM COLLEGE      1:47:35.1   18:35    0:27   57:13    0:27   30:51            46 

 RELAY DIVISION: COED 120+
    1 TRIPLE PLAY                    1:31:20.0   11:47    0:45   45:35    0:26   32:45            47 

 AGE GROUP RESULTS - POOL 
FEMALE AGE GROUP:  13 - 19
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 KATIE LYNN KAUFMAN       19 LOVELAND CO         1:30:08.7   12:57    2:10   48:00    0:22   26:38            64 AG  
    2 KATIE BIEDRON            16 LOVELAND CO         1:37:05.8   16:38    2:17   52:57    0:19   24:51            84 AG  
    3 EMMA HOWARD              17 LOVELAND CO         1:37:19.3   16:52    2:19   51:59    1:17   24:51            83 AG  
    4 KRISTIN LEA KAUFMAN      17 LOVELAND CO         1:38:40.7   12:34    3:03   54:13    0:24   28:24            63 AG  

MALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 JACOB DOSS               24 LARAMIE WY          1:36:00.5   10:32    1:19   47:30    1:04   35:33            75 CL  

MALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 LES MCPEAK               27 CHEYENNE WY         1:23:45.9   13:23    1:28   43:16    0:45   24:52            67 AG  

FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 SARA B JANES             27 CHEYENNE WY         1:30:51.4   15:16    1:04   48:23    0:22   25:45            85 AT  
    2 MONICA HAYNES            29 BRIGHTON CO         1:42:53.2   14:13    1:39   56:28    1:15   29:16            78 AG  
    3 AMY LATENDRESSE          28 WELLINGTON CO       1:45:12.5   15:39    1:09   52:38    1:18   34:27            89 AG  
    4 JAMIE O'DELL             29 CHEYENNE WY         2:04:38.5   18:45    2:22   58:28    0:42   44:19            61 AT  

MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 TY STOCKTON              34 CHEYENNE WY         1:50:42.1   24:09    2:32   56:57    0:37   26:24           183 CL  
    2 ROBERT A BAILEY          33 BROOMFIELD CO       1:53:07.2   17:44    3:03   53:41    1:34   37:03            81 CL  

FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 MEREK DEACON             34 LARAMIE WY          1:23:31.3   10:59    1:28   46:54    0:30   23:38           117 AG  
    2 LISA BOMENGAN            31 THERMOPOLIS WY      1:23:51.0   15:51    1:06   43:59    1:00   21:53            95 AG  
    3 LAURA LEWIS              31 CHEYENNE WY         1:47:21.6   14:57    1:49   59:54    2:07   28:33            72 AG  

MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 TY DRAGE                 38 FT. COLLINS CO      1:36:48.5   10:50    2:13   52:42    1:05   29:55            66 AG  
    2 CHUCK PYLE               38 CHEYENNE WY         1:46:34.3   15:38    2:15   49:57    1:21   37:22            80 CL  

FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 KAREN GODMAN             37 CHEYENNE WY         1:33:00.5   13:38    0:48   49:15    0:33   28:44            60 AT  
    2 LIZ MAHONEY              39 THERMOPOLIS WY      1:34:31.0   13:37    1:43   51:01    1:18   26:51            68 AG  
    3 SHANNON AREFORD          36 CHEYENNE WY         1:37:42.0   14:45    1:27   48:55    0:52   31:40            65 AG  
    4 MELISSA JENNINGS         38 THORNTON CO         1:49:43.2   15:42    2:27   55:34    0:52   35:07            79 AG  
    5 KERRY MICHELE-BULLER     37 SCOTTSBLUFF NE      1:51:57.6   18:43    0:47   59:52    1:06   31:28            82 AG  
    6 STEPHANIE HANSEN         35 THORNTON CO         1:53:33.9   15:57    1:45   59:41    0:42   35:27            77 AG  

MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 RAY BRAND                42 CHEYENNE WY         1:45:29.6   16:58    1:01   59:44    0:34   27:11            62 AG  
    2 WILLIAM H WERST          43 FT. COLLINS CO      2:00:50.6   18:45    0:59   54:21    6:49   39:54            69 AG  

FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 KIMBERLI A MCGARVEY      40 CHEYENNE WY         1:31:44.8   14:06    3:48   45:07    1:28   27:13            59 AG  
    2 HARRIET CHASE            40 CHEYENNE WY         1:37:15.4   15:39    1:08   51:23    0:53   28:10            91 AT  
    3 HEATHER SACHSE           40 CHEYENNE WY         1:41:03.6   17:08    1:47   53:07    1:19   27:40            58 AG  
    4 KARI SHRINER             44 CHEYENNE WY         1:46:12.7   19:56    1:07   52:41    0:30   31:56            86 AG  
    5 TERRI WESSENBERG         42 CHEYENNE WY         1:49:39.7   15:45    2:39   52:44    1:29   37:00            71 AG  
    6 MARGARET AMMONS          40 CHEYENNE WY         2:00:48.5   17:07    1:02 1:04:18    1:14   37:05            90 AG  
    7 JULIE R WERST            42 FT. COLLINS CO      2:01:54.1   19:07    1:16   59:18    1:45   40:26            70 AG  

MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 DAVID KUKAFKA            45 FT. COLLINS CO      1:30:12.0   14:30    1:26   45:44    1:05   27:25            73 AG  
    2 GORDON MACDONALD         47 CHEYENNE WY         1:49:18.7   17:31    1:50   56:58    0:43   32:14            74 CL  

FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 JANINE THOMPSON          46 CHEYENNE WY         1:43:58.8   17:01    0:55   51:05    0:39   34:16            92 AT  

FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 SANDY CHAMPLIN           51 CHEYENNE WY         1:39:11.6   17:18    1:43   44:40    1:44   33:44            76 AG  
    2 LORIE ANDREWS            51 CHEYENNE WY         2:03:01.2   22:49    1:11   55:22    1:50   41:46            87 AG  

MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 DANIEL EUGENE WHITE      58 CHEYENNE WY         1:37:54.4   13:38    3:50   47:15    3:46   29:23            93 AG  

FEMALE AGE GROUP:  60 - 98
    1 PAMELA WINTER            62 CHEYENNE WY         2:02:06.4   23:13    2:28   54:25    1:41   40:17            94 AG  

The contents of this website belong exclusively to CCR Timing.
You may link to any page on this site, but please don't steal our stuff! 
Copyright  2002-2010 CCR Timing. All rights reserved.
This page was last edited on: 05/09/2010 10:55 AM