Patriot Tri 08
Home Up Chip Info Schedule/Results About CCR Services

The Patriot Triathlon
Rio Rancho, New Mexico
September 14, 2008

Awards

Overall Males

Age Groups

Overall Females

Heroes

Relays

IF YOU HAVE ANY QUESTIONS ABOUT THE TIMING & RESULTS,
PLEASE CONTACT US AT eas@ccrtiming.com

Questions about anything else? 
Contact the race director: Andie Talmadge [andie@fitfundamentals.com].

 

AWARDS
OVERALL WINNERS

Place Name                       Div   Total   Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== ===== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Hector Tovar               M3539 1:07:35    5:55    1:17   38:52    0:49   20:44           114 

    1 Tracy Ljone                F3034 1:23:33    5:07    2:20   50:45    1:08   24:14           101 

HERO CATEGORY

Place Name                           Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Nick Jonte                 M30 1:21:56.4    5:49    3:11   51:09    1:17   20:32           429 
    2 Adam Getty                 M32 1:24:30.5    6:29    1:29   50:50    0:50   24:54           127 
    3 Justin Shook               M36 1:24:55.3    7:07    2:11   51:44    1:41   22:15           135 

CLYDESDALES/ATHENAS

Place Name                           Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Earl Higgs                 M43 1:34:15.5    6:43    2:13   52:04    1:12   32:06           165 
    2 Ryan Mummert               M35 1:34:38.2    6:38    1:30   52:43    1:46   32:04           158 
    3 Adam Trubow                M27 1:35:34.5    7:37    1:55   59:15    1:08   25:42           151 

    1 Karen Williams             F46 1:41:55.3    8:38    2:13   56:34    2:05   32:28           252 
    2 Carol McConnell            F45 1:56:25.4    9:23    2:31 1:07:45    1:09   35:40           433 
    3 Alyce De Chant             F47 2:00:27.0    8:50    2:07 1:08:23    1:43   39:26           347 

AGE GROUP WINNERS

MALE AGE GROUP:  1 - 12
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Solomon Barsun               9 1:49:19.3    7:44    2:12 1:09:26    1:40   28:20           171 

FEMALE AGE GROUP:  1 - 12
    1 Heidi Barsun                12 1:52:15.6    6:28    2:13 1:13:06    1:18   29:14           121 
    2 Cassaundra Pino             11 1:55:45.8    5:14    2:06 1:15:41    1:04   31:43           109 

MALE AGE GROUP:  13 - 14
    1 Arthur Schwalm              13 2:20:32.0    9:46    2:47 1:12:44    1:13   54:03           196 

FEMALE AGE GROUP:  13 - 14
    1 Courtney Franklin           14 2:43:14.1    9:31    2:12 1:47:15    1:56   42:23           375 

MALE AGE GROUP:  15 - 17
    1 Zachary Romero              16 1:40:03.7    5:48    1:19 1:10:55    0:54   21:11           115 
    2 Daniel Fant                 16 2:24:00.1    9:46    3:29 1:33:51    0:57   35:59           348 

FEMALE AGE GROUP:  15 - 17
    1 Ellie Warrick               15 1:40:34.6    7:02    3:45 1:01:30    1:12   27:08           125 
    2 Kaitlyn Biernacki           17 1:41:26.1    6:53    3:22   58:53    2:24   29:57           123 
    3 Adrienne Long               17 1:41:58.2    5:24    2:30 1:02:43    1:36   29:48           107 

MALE AGE GROUP:  18 - 19
    1 Nathan Romero               19 1:15:32.4    6:30    0:54   47:16    0:39   20:16           116 
    2 Max Benson                  19 1:27:08.9    5:08    2:07   53:12    1:19   25:26           104 
    3 Lindsey Barbeau             19 1:43:29.5    8:21    2:32 1:06:33    1:03   25:03           373 

FEMALE AGE GROUP:  18 - 19
    1 Clare Callahan              18 1:34:48.3    8:00    1:39   54:21    1:16   29:34           237 

MALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 Andrew Poore                20 1:27:49.5    6:15    3:16   53:03    1:09   24:10           153 
    2 Chris Sabo                  23 1:28:15.5    8:22    1:19   51:20    1:26   25:51           304 
    3 John Heine                  21 1:34:09.1    9:35    2:13   50:54    1:42   29:46           220 

FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 Adrienne McGill             24 1:28:30.3    6:01    1:30   52:36    1:12   27:14           387 
    2 Lisbet Rauh                 24 1:32:56.5    7:41    2:25   54:46    1:03   27:03           170 
    3 Myrriah Gomez               23 1:48:55.5    9:38    3:00 1:09:43    1:04   25:33           225 

MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Wesley Donald               29 1:21:59.1    5:19    1:43   48:50    1:18   24:51           110 
    2 Shawn Taylor                29 1:22:00.8    7:32    1:37   47:08    1:26   24:21           179 
    3 Brandon Boucher             25 1:26:07.4    7:31    0:58   50:24    1:18   25:59           143 

FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 Penny Ferguson              29 1:38:59.1    8:54    1:33   56:24    1:01   29:09    2:00   224 
    2 Erin McSherry               28 1:40:07.3    9:42    2:48   58:38    1:27   27:35           312 
    3 Rebecca Lies                25 1:42:35.6    9:12    2:23 1:05:46    1:15   24:03           385 

MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Nathan Tarver               31 1:10:04.0    6:02    1:12   42:41    0:41   19:30           419 
    2 Richard Sena                34 1:12:09.7    6:52    1:00   43:19    0:54   20:07           132 
    3 Michael Loiselle            30 1:15:44.4    6:25    1:34   45:08    1:09   21:31           124 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Tracy Ljone                 32 1:23:32.3    5:07    2:20   50:45    1:08   24:14           101 
    2 Bonnie Bowman               33 1:35:19.8    8:35    2:04   54:34    0:51   29:19           260 
    3 Laura Taylor                30 1:37:11.3    7:19    2:15   56:15    1:39   29:46           177 

MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Hector Tovar                37 1:07:34.8    5:55    1:17   38:52    0:49   20:44           114 
    2 Steve Hall                  39 1:08:04.2    5:35    0:51   40:29    0:39   20:33           108 
    3 Robert Browning             38 1:18:08.5    5:53    2:09   45:23    1:20   23:25           162 

FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Anne O'Neill                37 1:30:35.0    7:32    2:14   54:10    1:44   24:58           471 
    2 Kori Mannon                 38 1:31:48.3    8:30    1:44   53:01    1:14   27:22           406 
    3 Amy Daniels                 39 1:33:23.3    8:12    1:51   55:13    1:39   26:30           394 

MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Jeff Melvin                 40 1:13:47.8    6:43    1:22   43:03    0:59   21:44           119 
    2 Jaime Dispenza              42 1:14:19.6    5:58    1:19   42:48    1:01   23:16           122 
    3 Trace Peck                  43 1:26:35.2    9:16    1:39   49:17    1:02   25:23           253 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Kathryn Beranek             44 1:26:49.1    7:25    1:52   50:29    1:29   25:37           105 
    2 Molly Roberts               40 1:30:34.8    6:43    1:29   55:02    1:20   26:04           130 
    3 Ardy Reed                   43 1:41:12.8    5:57    1:39 1:06:25    0:59   26:15           103 

MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Mark Liesse                 46 1:21:54.6    6:16    1:13   46:33    1:02   26:53           139 
    2 Gustavo Goler               45 1:25:00.7    8:09    2:21   49:43    1:30   23:20           241 
    3 Greg Roybal                 46 1:25:03.7    7:46    2:33   46:33    1:28   26:46           192 

FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Naomi Finson                48 1:33:29.8    9:46    1:27   50:59    0:54   30:25           259 
    2 Nancy Fortin                49 1:37:55.2    9:50    2:07   55:44    1:44   28:33           381 
    3 Linda Stevens               49 1:38:48.7    8:00    2:35   58:37    1:45   27:53           216 

MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Patrick Hall                53 1:20:45.8    6:54    1:46   47:02    1:21   23:46           161 
    2 Curt McGill                 52 1:22:52.5    6:56    1:53   47:44    1:07   25:15           147 
    3 John Long                   51 1:29:08.7    7:02    1:17   52:56    1:02   26:54           157 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Joann Brown                 52 1:38:00.2    9:54    1:55   54:06    1:34   30:33           222 
    2 Maripat Glover              52 1:41:31.2    8:43    1:33   58:09    1:03   32:06           229 
    3 Lisa Cohn                   50 1:49:18.3    9:44    2:01   58:35    3:34   35:27           239 

MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Miguel Sanchez              59 1:20:31.3    5:44    1:14   48:29    1:08   23:59           435 
    2 John Barry Iii              55 1:31:37.9    7:01    1:28   52:16    1:11   27:45    2:00   142 
    3 Richard Jaramillo           56 1:41:15.1    9:14    2:02   58:43    1:58   29:21           261 

FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Tove Shere                  56 1:27:01.9    7:11    1:56   48:42    1:19   27:57           149 
    2 Ruth Chow                   57 1:43:29.9    8:51    3:18   57:46    2:12   31:25           238 
    3 Sybil Keyser                56 1:49:35.1    9:13    2:04 1:02:16    2:04   34:01           308 

MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Alan Overmier               60 1:33:00.9    7:13    2:27   55:00    1:25   26:59           169 
    2 Hartley Wess                61 1:44:42.8    9:00    2:16   59:41    1:35   32:13           226 
    3 Alden Cockburn              61 2:09:42.1    7:31    3:48 1:21:38    2:24   34:23           183 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Gail Aycock                 61 1:51:10.5    9:17    1:58 1:04:21    1:25   34:13           318 
    2 Carole Cook                 64 1:53:21.8   10:23    2:31 1:06:32    1:04   32:54           282 
    3 Lynette Napier              61 2:04:44.4   12:26    3:57 1:06:58    2:10   39:16           342 

MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Jerry Shere                 65 1:34:28.9    8:27    1:44   52:49    1:42   29:49           215 

MALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Kenneth O'Connor            70 1:40:54.3    9:53    2:52   56:50    1:07   30:16           271 

OVERALL MALE RESULTS
Place Name                       Cat Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Hector Tovar               AG   37 1:07:34.8    5:55    1:17   38:52    0:49   20:44           114 
    2 Steve Hall                 AG   39 1:08:04.2    5:35    0:51   40:29    0:39   20:33           108 
    3 Nathan Tarver              AG   31 1:10:04.0    6:02    1:12   42:41    0:41   19:30           419 
    4 Richard Sena               AG   34 1:12:09.7    6:52    1:00   43:19    0:54   20:07           132 
    5 Jeff Melvin                AG   40 1:13:47.8    6:43    1:22   43:03    0:59   21:44           119 
    6 Jaime Dispenza             AG   42 1:14:19.6    5:58    1:19   42:48    1:01   23:16           122 
    7 Nathan Romero              AG   19 1:15:32.4    6:30    0:54   47:16    0:39   20:16           116 
    8 Michael Loiselle           AG   30 1:15:44.4    6:25    1:34   45:08    1:09   21:31           124 
    9 Joseph Weiss               AG   34 1:17:33.4    6:13    1:29   49:04    0:42   20:07           126 
   10 Robert Browning            AG   38 1:18:08.5    5:53    2:09   45:23    1:20   23:25           162 
   11 Miguel Sanchez             AG   59 1:20:31.3    5:44    1:14   48:29    1:08   23:59           435 
   12 Patrick Hall               AG   53 1:20:45.8    6:54    1:46   47:02    1:21   23:46           161 
   13 Mark Liesse                AG   46 1:21:54.6    6:16    1:13   46:33    1:02   26:53           139 
   14 Nick Jonte                 AG   30 1:21:56.4    5:49    3:11   51:09    1:17   20:32           429 
   15 Wesley Donald              AG   29 1:21:59.1    5:19    1:43   48:50    1:18   24:51           110 
   16 Shawn Taylor               AG   29 1:22:00.8    7:32    1:37   47:08    1:26   24:21           179 
   17 Todd Rinner                AG   31 1:22:11.8    6:37    2:15   50:29    1:31   21:23           148 
   18 Curt McGill                AG   52 1:22:52.5    6:56    1:53   47:44    1:07   25:15           147 
   19 Adam Getty                 AG   32 1:24:30.5    6:29    1:29   50:50    0:50   24:54           127 
   20 Justin Shook               AG   36 1:24:55.3    7:07    2:11   51:44    1:41   22:15           135 
   21 Gustavo Goler              AG   45 1:25:00.7    8:09    2:21   49:43    1:30   23:20           241 
   22 Greg Roybal                AG   46 1:25:03.7    7:46    2:33   46:33    1:28   26:46           192 
   23 Brandon Boucher            AG   25 1:26:07.4    7:31    0:58   50:24    1:18   25:59           143 
   24 Trace Peck                 AG   43 1:26:35.2    9:16    1:39   49:17    1:02   25:23           253 
   25 Jason Ricker               AG   34 1:26:38.2    6:26    2:15   53:17    1:47   22:55           412 
   26 Max Benson                 AG   19 1:27:08.9    5:08    2:07   53:12    1:19   25:26           104 
   27 Andrew Poore               AG   20 1:27:49.5    6:15    3:16   53:03    1:09   24:10           153 
   28 Gilbert Chavez             AG   49 1:28:01.7    6:31    2:13   52:34    1:21   25:26           182 
   29 Chris Sabo                 AG   23 1:28:15.5    8:22    1:19   51:20    1:26   25:51           304 
   30 John Long                  AG   51 1:29:08.7    7:02    1:17   52:56    1:02   26:54           157 
   31 John Stuecker              AG   34 1:30:13.6    8:02    2:20   52:28    1:04   26:22           199 
   32 James Hewett Jr            AG   27 1:30:17.7    6:58    2:50   53:00    2:21   25:11           188 
   33 John Barry Iii             AG   55 1:31:37.9    7:01    1:28   52:16    1:11   27:45    2:00   142 
   34 Geron Spray                AG   38 1:31:48.7    9:57    1:59   50:14    1:30   28:11           327 
   35 Mike Torneby               AG   49 1:31:57.8    8:00    2:27   53:20    1:28   26:44           250 
   36 Gregory Ebel               AG   41 1:31:58.7    8:53    1:28   53:16    1:33   26:50           184 
   37 Louis Salazar              AG   47 1:32:41.3    6:57    1:02   57:04    0:59   26:42           160 
   38 Alan Overmier              AG   60 1:33:00.9    7:13    2:27   55:00    1:25   26:59           169 
   39 Brian Dolan                AG   27 1:34:01.1    8:05    2:27   55:06    1:26   27:00           223 
   40 Tom Bullard                AG   47 1:34:08.4    9:21    2:39   52:01    2:13   27:57           281 
   41 John Heine                 AG   21 1:34:09.1    9:35    2:13   50:54    1:42   29:46           220 
   42 Earl Higgs                 CL   43 1:34:15.5    6:43    2:13   52:04    1:12   32:06           165 
   43 Bryan Crespin              AG   35 1:34:20.3   10:39    3:02   56:36    1:08   22:58           274 
   44 Jerry Shere                AG   65 1:34:28.9    8:27    1:44   52:49    1:42   29:49           215 
   45 Matt Lovett                AG   34 1:34:34.3    6:52    2:45   59:59    1:30   23:30           245 
   46 Ryan Mummert               CL   35 1:34:38.2    6:38    1:30   52:43    1:46   32:04           158 
   47 Daniel Phillips            AG   32 1:34:39.8    8:45    1:58   55:47    1:36   26:36           343 
   48 Michael Rock               AG   35 1:34:48.2    8:25    2:08   53:37    1:41   28:58           266 
   49 Eric Manske                AG   42 1:34:56.3    9:15    2:19   54:23    1:42   27:19           255 
   50 Adam Trubow                CL   27 1:35:34.5    7:37    1:55   59:15    1:08   25:42           151 
   51 Matt Trujillo              AG   34 1:35:35.8    9:19    1:49   53:29    1:48   29:13           434 
   52 Cornel Heitzman            AG   50 1:35:56.5    9:42    2:05   56:27    1:26   26:19           288 
   53 Scott Dotson               AG   38 1:36:00.1    7:36    2:49   59:17    1:16   25:05           210 
   54 Kurt Schwalm               CL   42 1:36:08.0    7:49    2:14   51:55    1:32   32:39           324 
   55 Ray Soto                   AG   39 1:36:13.1    7:34    2:35   58:38    1:58   25:31           198 

Place Name                       Cat Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
   56 Reuben Sutter              AG   34 1:36:21.8    6:49    3:27   55:32    1:38   26:57    2:00   150 
   57 Isaac Garcia               AG   22 1:36:24.7    7:07    3:02   57:01    0:50   28:27           186 
   58 Derek Arana                AG   35 1:37:14.2    6:20    3:10   56:39    1:21   29:47           137 
   59 Larry Harvey               CL   43 1:37:54.5    7:35    2:13   56:38    1:44   29:47           111 
   60 Tim Wagner                 AG   42 1:38:03.2    8:12    1:12   57:46    1:11   29:45           201 
   61 Brian Barlow               AG   38 1:38:03.9    8:05    2:23   55:30    1:20   30:48           221 
   62 Michael Sandoval           AG   35 1:38:55.9    7:59    1:58   57:41    1:28   29:53           213 
   63 Zachary Romero             AG   16 1:40:03.7    5:48    1:19 1:10:55    0:54   21:11           115 
   64 Kenneth O'Connor           AG   70 1:40:54.3    9:53    2:52   56:50    1:07   30:16           271 
   65 Chris Midgett              AG   35 1:40:57.6    6:33    3:03   58:36    2:16   30:32           120 
   66 Kenny Black                AG   34 1:41:00.5    7:53    2:08   57:48    1:10   32:04           180 
   67 Richard Jaramillo          AG   56 1:41:15.1    9:14    2:02   58:43    1:58   29:21           261 
   68 Mark Ahrens                AG   39 1:41:35.7    8:30    2:11 1:00:54    1:20   28:43           235 
   69 Ruben Griego               AG   37 1:41:38.6   11:53    1:56   53:13    1:43   32:56           331 
   70 Rob Drager                 AG   39 1:41:43.5    9:17    2:56 1:00:05    1:30   27:59           240 
   71 John Polinko               AG   51 1:41:54.6    8:51    2:22 1:00:21    1:30   28:52           194 
   72 Karl Smith                 AG   35 1:42:14.3    9:00    2:28 1:00:51    2:12   27:45           326 
   73 Carl Schwyzer              CL   33 1:42:46.9    6:28    3:32   59:44    1:59   31:06           131 
   74 Bill Yelverton             AG   44 1:42:53.5    6:00    2:42   57:32    2:06   34:35           117 
   75 David Martin               AG   43 1:43:14.3    8:26    2:25 1:00:25    1:41   30:19           247 
   76 Lindsey Barbeau            AG   19 1:43:29.5    8:21    2:32 1:06:33    1:03   25:03           373 
   77 Matt Bercovitch            AG   24 1:43:29.5   11:02    1:58 1:03:50    0:59   25:44           388 
   78 Robert Smith               CL   40 1:43:41.3    7:14    3:24 1:02:27    2:10   28:30           197 
   79 Michael Vigil              AG   42 1:44:21.9    9:07    3:40   55:11    1:54   34:32           251 
   80 Zack Snyder                CL   31 1:44:42.2    8:58    3:00   56:25    1:44   34:37           254 
   81 Hartley Wess               AG   61 1:44:42.8    9:00    2:16   59:41    1:35   32:13           226 
   82 David Liotta               AG   32 1:45:49.8    7:01    3:48 1:02:35    1:35   30:54           427 
   83 Joseph Bergsten            AG   27 1:46:28.0   10:50    3:17 1:02:42    2:47   26:54           306 
   84 Gabriel Martinez           AG   21 1:46:36.0    9:50    2:43 1:06:16    0:57   26:53           152 
   85 Sean Debuck                AG   21 1:47:57.1    8:32    3:24 1:05:28    1:12   29:23           305 
   86 Ronald Schranz             AG   51 1:48:25.3    6:23    3:34 1:03:04    2:03   33:23           113 
   87 Douglas Baker              AG   56 1:49:03.6    9:47    2:59 1:01:32    2:15   32:32           280 
   88 Solomon Barsun             AG    9 1:49:19.3    7:44    2:12 1:09:26    1:40   28:20           171 
   89 Daniel Garcia              AG   33 1:49:22.6   14:40    2:39 1:02:12    1:34   28:20           320 
   90 Dennis McQuillan           AG   53 1:49:23.3   11:28    2:42   58:30    2:01   34:45           277 
   91 Jeff Chavez                AG   38 1:50:28.7   11:48    3:20 1:05:11    1:00   29:11           337 
   92 Chip Grady                 CL   43 1:50:50.1    6:28    2:57 1:07:17    2:16   31:54           163 
   93 Joseph Floch               AG   42 1:51:08.3   11:37    3:48   56:08    2:11   37:28           307 
   94 Roger Woodrum              AG   48 1:52:23.8    8:10    3:55 1:08:56    1:24   30:02           300 
   95 Mario Maez                 AG   37 1:52:28.7    8:17    4:17 1:04:05    2:02   33:50           364 
   96 Lloyd Voights              AG   38 1:52:58.7    9:33    2:20 1:05:02    0:58   35:08           268 
   97 Ronnie Baird               AG   41 1:53:39.7   10:42    4:01 1:04:34    1:17   33:09           335 
   98 Jeffrey Williams           CL   42 1:53:52.3   12:39    3:54 1:01:33    2:47   33:02           351 
   99 Richard Nevarez            AG   45 1:53:59.8   11:43    3:21 1:05:05    1:45   32:09           357 
  100 John Hocker                AG   59 1:55:03.6   12:37    2:45 1:07:31    2:49   29:24           350 
  101 Mike Marra                 CL   41 1:58:45.4    8:28    2:52 1:07:50    2:03   37:34           246 
  102 Raphael Martinez           AG   40 1:59:18.4    8:58    2:46 1:13:20    2:09   32:07           292 
  103 Daniel Stafford            AG   39 2:00:07.4   10:21    2:38 1:05:27    3:06   38:39           297 
  104 Michael Valdez             AG   34 2:02:11.5    9:49    3:46 1:14:37    0:57   33:05           315 
  105 Mike Lawson                CL   37 2:03:09.0    8:27    3:34 1:14:14    1:25   35:32           204 
  106 William Klein              AG   39 2:03:33.9    8:20    3:11 1:16:24    2:48   32:53           166 
  107 Charlie Weimer             AG   51 2:04:46.3    9:12    2:52 1:06:15    2:20   44:11           298 
  108 Alden Cockburn             AG   61 2:09:42.1    7:31    3:48 1:21:38    2:24   34:23           183 
  109 Luke Lilevjen              CL   28 2:09:45.0    6:24    3:50 1:09:47    1:10   48:36           118 
  110 Gerald Curley              AG   39 2:10:44.5   15:41    3:30 1:17:23    2:13   32:01           359 

Place Name                       Cat Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
  111 Matthew Anderson           AG   40 2:12:12.9    9:51    3:56 1:11:41    2:16   44:31           279 
  112 Steven Serna               AG   41 2:13:53.0   11:12    3:58 1:13:53    2:10   42:43           330 
  113 Cody Stinson               AG   34 2:14:44.4   16:10    9:57 1:06:09    5:24   37:07           384 
  114 Rick Ricker                CL   60 2:15:32.1    7:08    5:12 1:27:09    1:35   34:30           248 
  115 Jerry Reeder               AG   39 2:15:43.2   12:13    1:59 1:16:15    1:04   44:14           344 
  116 Arthur Schwalm             AG   13 2:20:32.0    9:46    2:47 1:12:44    1:13   54:03           196 
  117 Nicki Voights              AG   33 2:21:07.5   12:48    3:22 1:09:53    2:40   52:27           314 
  118 Daniel Fant                AG   16 2:24:00.1    9:46    3:29 1:33:51    0:57   35:59           348 
  119 Henry Varela               AG   30 2:36:59.8   17:05    3:50 1:42:56    0:58   32:14           369 
  120 Nathan Larason             AG   29 2:46:15.8   11:48    4:11 1:36:54    1:29   51:57           289 
  121 Paul Tyhurst               CL   24 2:56:29.9   14:12    4:32 1:36:28    3:12   58:09           372 
  122 Chris Hernandez            AG   33 DNF******                                                   242 
  123 Robben Gingery             CL   57 DQ*******    9:05                           32:53           382 

OVERALL FEMALE RESULTS
Place Name                       Cat Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Tracy Ljone                AG   32 1:23:32.3    5:07    2:20   50:45    1:08   24:14           101 
    2 Kathryn Beranek            AG   44 1:26:49.1    7:25    1:52   50:29    1:29   25:37           105 
    3 Tove Shere                 AG   56 1:27:01.9    7:11    1:56   48:42    1:19   27:57           149 
    4 Adrienne McGill            AG   24 1:28:30.3    6:01    1:30   52:36    1:12   27:14           387 
    5 Molly Roberts              AG   40 1:30:34.8    6:43    1:29   55:02    1:20   26:04           130 
    6 Anne O'Neill               AG   37 1:30:35.0    7:32    2:14   54:10    1:44   24:58           471 
    7 Kori Mannon                AG   38 1:31:48.3    8:30    1:44   53:01    1:14   27:22           406 
    8 Lisbet Rauh                AG   24 1:32:56.5    7:41    2:25   54:46    1:03   27:03           170 
    9 Amy Daniels                AG   39 1:33:23.3    8:12    1:51   55:13    1:39   26:30           394 
   10 Naomi Finson               AG   48 1:33:29.8    9:46    1:27   50:59    0:54   30:25           259 
   11 Clare Callahan             AG   18 1:34:48.3    8:00    1:39   54:21    1:16   29:34           237 
   12 Beverly Tovar              AG   38 1:35:00.6    8:55    1:41   54:39    1:51   27:57           231 
   13 Jennifer Garcia            AG   36 1:35:11.6    9:07    2:36   52:41    1:38   29:11           269 
   14 Bonnie Bowman              AG   33 1:35:19.8    8:35    2:04   54:34    0:51   29:19           260 
   15 Kimberly Arroyo            AG   38 1:36:16.0    9:26    1:47   57:19    1:16   26:30           232 
   16 Laura Taylor               AG   30 1:37:11.3    7:19    2:15   56:15    1:39   29:46           177 
   17 Regan Stuecker             AG   33 1:37:15.6    6:42    1:54   55:47    1:31   31:23           134 
   18 Nancy Fortin               AG   49 1:37:55.2    9:50    2:07   55:44    1:44   28:33           381 
   19 Joann Brown                AG   52 1:38:00.2    9:54    1:55   54:06    1:34   30:33           222 
   20 Christina Mead             AG   31 1:38:14.3    9:06    3:05   56:12    1:34   28:19           168 
   21 Kimberly Ison              AG   34 1:38:18.7    8:48    1:57   59:34    1:00   27:03           243 
   22 Linda Stevens              AG   49 1:38:48.7    8:00    2:35   58:37    1:45   27:53           216 
   23 Penny Ferguson             AG   29 1:38:59.1    8:54    1:33   56:24    1:01   29:09    2:00   224 
   24 Katie Gruchalla            AG   30 1:39:09.3    7:56    2:11   57:16    1:12   30:37           175 
   25 Melinda Napier             AG   32 1:39:25.4    7:41    1:57   58:42    1:11   29:56           193 
   26 Erin McSherry              AG   28 1:40:07.3    9:42    2:48   58:38    1:27   27:35           312 
   27 Kristin Munson             AG   30 1:40:29.4    7:30    1:12   56:41    0:54   34:15           202 
   28 Ellie Warrick              AG   15 1:40:34.6    7:02    3:45 1:01:30    1:12   27:08           125 
   29 Ardy Reed                  AG   43 1:41:12.8    5:57    1:39 1:06:25    0:59   26:15           103 
   30 Kaitlyn Biernacki          AG   17 1:41:26.1    6:53    3:22   58:53    2:24   29:57           123 
   31 Maripat Glover             AG   52 1:41:31.2    8:43    1:33   58:09    1:03   32:06           229 
   32 Chandler Liberty           AG   47 1:41:53.6    7:54    2:49   57:13    1:28   32:33           167 
   33 Karen Williams             AT   46 1:41:55.3    8:38    2:13   56:34    2:05   32:28           252 
   34 Adrienne Long              AG   17 1:41:58.2    5:24    2:30 1:02:43    1:36   29:48           107 
   35 Christina Behr-Andres      AG   46 1:42:19.1    7:40    1:26   57:03    1:41   34:31           178 
   36 Rebecca Lies               AG   25 1:42:35.6    9:12    2:23 1:05:46    1:15   24:03           385 
   37 Paula Hensley              AG   42 1:43:07.9    9:31    2:03 1:00:24    1:20   29:53           438 
   38 Ruth Chow                  AG   57 1:43:29.9    8:51    3:18   57:46    2:12   31:25           238 
   39 Carm Michaud               AG   33 1:43:31.9    9:06    1:46 1:02:20    1:09   29:13           273 
   40 K.D. Pass                  AG   45 1:43:49.1    7:51    1:55   58:59    1:21   33:45           428 
   41 Kelly Maes                 AG   30 1:43:55.8    8:34    1:51                   32:13           262 
   42 Amy Suman                  AG   36 1:44:19.7    7:20    2:00 1:07:33    1:01   26:28           383 
   43 Karen Lovato               AG   28 1:45:39.2    8:34    2:40   59:06    1:11   34:10           386 
   44 Emily Metzloff             AG   28 1:46:43.8    8:57    2:07   59:35    1:41   34:27           436 
   45 Kelsie Benson              AG   15 1:47:10.2    5:50    2:10 1:07:47    0:45   30:41           128 
   46 Rosanna Bartra             AG   47 1:48:10.4    9:32    2:00 1:00:25    1:15   35:00           233 
   47 Barbara Elliott            AG   37 1:48:14.0    9:03    3:10 1:04:20    2:00   29:43           319 
   48 Tracey O'Donnell           AG   27 1:48:31.8    6:48    2:55 1:03:53    1:13   33:45           173 
   49 Noelle Sharp               AG   47 1:48:39.1   10:00    3:42 1:01:04    2:10   31:45           295 
   50 Christine Sandoval         AG   44 1:48:41.3   11:04    2:52 1:02:27    3:42   28:39           294 
   51 Myrriah Gomez              AG   23 1:48:55.5    9:38    3:00 1:09:43    1:04   25:33           225 
   52 Lisa Cohn                  AG   50 1:49:18.3    9:44    2:01   58:35    3:34   35:27           239 
   53 Heather Morgan             AG   40 1:49:23.9    8:46    1:54 1:02:17    1:22   35:06           206 
   54 Debbie Bose                AG   38 1:49:26.7    7:54    2:29 1:02:51    1:48   34:27           205 
   55 Sybil Keyser               AG   56 1:49:35.1    9:13    2:04 1:02:16    2:04   34:01           308 

Place Name                       Cat Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
   56 Claire Wright              AG   22 1:49:41.2    6:58    3:04 1:02:57    1:06   35:38           437 
   57 Amy Eveleth                AG   38 1:49:41.3   10:37    4:26 1:01:04    2:25   31:12           285 
   58 Brooke David               AG   35 1:50:17.3    7:41    4:17 1:04:07    2:27   31:48           172 
   59 Kelly Klein                AG   38 1:50:22.8    6:54    2:28 1:01:31    2:22   37:11           146 
   60 Kathy Nail                 AG   42 1:50:46.7   10:31    1:52   58:03    1:22   39:01           311 
   61 Gail Aycock                AG   61 1:51:10.5    9:17    1:58 1:04:21    1:25   34:13           318 
   62 Tania Lovato               AG   46 1:51:11.3    9:36    3:12 1:02:53    2:19   33:15           290 
   63 Marisa Snyder              AG   35 1:52:03.7    9:09    2:28 1:04:19    2:14   33:55           296 
   64 Heidi Barsun               AG   12 1:52:15.6    6:28    2:13 1:13:06    1:18   29:14           121 
   65 Charolette Yazzie          AG   45 1:52:49.4   10:57    1:58 1:02:03    1:21   36:33           302 
   66 Carole Cook                AG   64 1:53:21.8   10:23    2:31 1:06:32    1:04   32:54           282 
   67 Candy Jones                AG   48 1:53:43.2    9:10    2:13 1:03:35    2:04   36:43           234 
   68 Sumiko Moots               AG   40 1:53:58.2    8:48    3:10 1:02:23    1:46   37:54           410 
   69 Tricia Romesberg           AG   37 1:54:30.1    8:18    2:40 1:06:56    1:36   35:02           228 
   70 Nicole Midgett             AG   35 1:54:38.0    8:25    2:39 1:10:53    1:21   31:22           195 
   71 Sandy Drake-Rubin          AG   47 1:54:46.6    9:49    1:47 1:08:51    0:56   33:25           203 
   72 Natasha Sutherlin          AG   30 1:55:05.4    8:08    1:48 1:10:42    1:36   32:54           249 
   73 Peggy Clews                AG   50 1:55:15.1   10:31    2:47 1:09:39    1:11   31:10           332 
   74 Cassaundra Pino            AG   11 1:55:45.8    5:14    2:06 1:15:41    1:04   31:43           109 
   75 Kristin Kjeldgaard         AG   37 1:55:47.9    9:45    2:50 1:05:40    2:39   34:56           362 
   76 Becky Caalim               AG   47 1:56:05.1    6:06    2:12 1:06:26    1:44   39:40           236 
   77 Amy Walker                 AG   43 1:56:08.5   12:56    2:58 1:01:45    1:28   37:04           365 
   78 Carol McConnell            AT   45 1:56:25.4    9:23    2:31 1:07:45    1:09   35:40           433 
   79 Valeria Soto               AG   29 1:56:37.5    9:48    3:54 1:07:19    1:29   34:10           313 
   80 Katherine Dahl             AG   24 1:56:46.2   11:49    3:02 1:08:24    0:47   32:47           329 
   81 Sheri Jett                 AG   34 1:56:46.8    7:19    2:53 1:09:58    1:14   35:24           432 
   82 Tracy McFadden             AG   38 1:57:21.9    8:05    3:28 1:05:28    2:45   37:37           323 
   83 Mieke Breck                AG   40 1:57:27.0   11:30    2:25 1:10:31    2:07   30:56           390 
   84 Lynda Michalk              AG   45 1:57:32.1    8:02    3:06 1:09:43    1:02   35:42           265 
   85 Mari Jackson               AG   52 1:57:35.4    7:33    5:13 1:06:56    2:08   35:47           106 
   86 Judy Davidson              AG   55 1:57:55.0    9:17    2:19 1:08:58    1:16   36:08           227 
   87 Peggy Gray                 AG   47 1:58:24.4    8:48    2:41 1:12:59    0:49   33:10           156 
   88 Kristen Connally           AG   40 1:58:30.4    8:50    3:04 1:05:36    3:08   37:55           339 
   89 Stephanie Tiger            AG   43 1:59:44.2   11:14    2:33 1:03:33    3:05   39:21           355 
   90 Jaime Easchief             AG   28 2:00:21.5    8:58    3:51 1:14:15    1:42   31:38           283 
   91 Alyce De Chant             AT   47 2:00:27.0    8:50    2:07 1:08:23    1:43   39:26           347 
   92 Lorilynn Bergsten          AG   30 2:00:49.4    8:49    4:57 1:09:56    2:33   34:37           257 
   93 Lisa Isenberger            AG   43 2:01:25.2    8:50    2:27 1:10:43    1:32   37:56           230 
   94 Meghan Valdez              AG   17 2:01:56.1   10:06    3:15 1:14:36    0:56   33:05           316 
   95 Leigh Johnson              AG   28 2:02:00.5   11:50    3:00 1:10:51    1:31   34:51           276 
   96 Cindy Arnold Humiston      AG   48 2:02:26.0    8:22    2:39 1:10:52    1:06   39:29           207 
   97 Jacqueline Kottenstette    AG   30 2:02:34.0   11:45    3:34 1:13:39    1:04   32:34           191 
   98 Sonja Erp                  AG   35 2:02:52.6    8:22    2:43 1:16:17    2:24   33:09           174 
   99 Bettina Seaton             AG   49 2:04:07.6    9:45    2:02 1:11:40    1:48   38:55           325 
  100 Lynette Napier             AG   61 2:04:44.4   12:26    3:57 1:06:58    2:10   39:16           342 
  101 Carol Cochran              AG   46 2:05:09.3   10:58    2:39 1:18:00    1:25   32:10           338 
  102 Randi Sevigny              AG   40 2:05:10.2    9:17    2:58 1:14:03    1:29   37:26           267 
  103 Anise Yarbrough            AG   44 2:06:35.6    8:33    2:39 1:12:20    2:10   40:57           367 
  104 Martha Arroyo              AG   39 2:06:37.9   10:41    2:03 1:11:40    1:48   40:29           310 
  105 Cynthia Ediger             AT   50 2:06:54.7    8:27    3:03 1:08:19    2:17   44:50           218 
  106 Christine Kozikowski       AG   30 2:07:29.2    8:48    3:58 1:14:27    2:47   37:32           270 
  107 Suzanne Harper             AG   54 2:07:39.1   10:08    2:31 1:15:00    2:20   37:41           309 
  108 Camille Hancock            AT   35 2:07:47.5    6:31    3:13 1:18:45    2:09   37:12           187 
  109 Carmela Martin             AG   40 2:07:55.9   12:20    2:13 1:16:58    1:52   34:36           407 
  110 Erin Longoria              AG   27 2:10:37.0    9:32    5:18 1:17:52    1:41   36:16           340 

Place Name                       Cat Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
  111 Erica Stell                AG   38 2:10:37.9    7:56    2:54 1:19:33    1:48   38:29           415 
  112 Joylynn Lovato             AG   23 2:10:41.3   11:43    4:01 1:19:13    1:18   34:28           341 
  113 Cathy Camargo              AG   54 2:11:08.2   13:09    4:34 1:05:45    2:43   45:00           336 
  114 Ellen Gonzales             AG   36 2:11:17.2    7:59    4:23 1:16:17    2:39   40:01           159 
  115 Mary Baca                  AG   51 2:11:17.2   11:02    2:51 1:21:35    1:15   34:37           389 
  116 Carol Akright              AG   61 2:13:10.1   11:08    3:40 1:19:42    1:41   37:01           334 
  117 Shawn Lawson               AG   38 2:13:31.0   12:38    3:14 1:23:37    1:37   32:28           333 
  118 Regina Howell              AG   26 2:15:31.2    8:22    5:28 1:22:34    1:16   37:54           154 
  119 Nicole Sy                  AG   38 2:16:46.7    9:42    5:27 1:14:49    3:41   43:10           418 
  120 Trish Schlichte            AG   50 2:17:15.7    8:35    3:52 1:18:35    2:13   44:04           214 
  121 Salley Trefethen           AG   61 2:17:40.2   11:45    5:09 1:15:29    2:56   42:24           356 
  122 Robin Lubarsky             AG   28 2:17:59.6    9:53    3:29 1:21:45    1:57   40:57           322 
  123 Clasina Put                AG   46 2:18:06.8   10:42    5:16 1:17:26    2:30   42:16           354 
  124 Sabrina Yonemoto           AG   23 2:19:55.0   13:15    5:04 1:18:58    2:24   40:17           352 
  125 Meredith Green             AG   34 2:20:52.3    9:43    4:57 1:20:54    2:11   43:09           321 
  126 Kathlynn Roybal            AG   37 2:21:30.5   15:54    3:58 1:27:03    1:41   32:56           366 
  127 Maria Lane                 AG   35 2:21:45.8   10:30    3:23 1:23:11    1:39   43:05           272 
  128 Debbie McFarland           AG   50 2:21:52.2   15:04    3:37 1:22:18    2:07   38:48           371 
  129 Stacy Woodrum              AG   26 2:27:46.5    9:53    5:42 1:30:00    1:26   40:48           345 
  130 Jennifer Weitzel           AG   26 2:29:24.0   18:35    2:59 1:27:24    1:37   38:52           377 
  131 Kara Sanchez               AG   35 2:32:01.2    9:49    5:31 1:24:56    4:58   46:49           303 
  132 Aly Sanchez                AT   34 2:32:08.7   10:00    5:33 1:24:38    5:15   46:45           293 
  133 Linda Marchiondo           AG   49 2:33:32.8   10:07    5:28 1:29:25    3:38   44:57           291 
  134 Trouble Sullivan           AG   46 2:34:56.6   15:41    3:31 1:10:39    1:07 1:04:00           376 
  135 Peggy Franklin             AG   43 2:43:00.0   11:44    2:51 1:44:20    1:42   42:25           399 
  136 Courtney Franklin          AG   14 2:43:14.1    9:31    2:12 1:47:15    1:56   42:23           375 
  137 Terri Bertrand             AG   56 3:15:17.3   16:14    5:59 1:48:01    2:08 1:02:59           374 
  138 Leanne Lynch               AG   54 3:15:43.6   14:27    6:01 1:43:55    2:59 1:08:24           363 
  139 Heather Holter             AT   31 3:19:58.1   14:42                    8:35   58:29           378 
  140 Tana Reber                 AG   41 DNF******   16:30                                           380 

FULL AGE GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  1 - 12
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Solomon Barsun               9 1:49:19.3    7:44    2:12 1:09:26    1:40   28:20           171 

FEMALE AGE GROUP:  1 - 12
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Heidi Barsun                12 1:52:15.6    6:28    2:13 1:13:06    1:18   29:14           121 
    2 Cassaundra Pino             11 1:55:45.8    5:14    2:06 1:15:41    1:04   31:43           109 

MALE AGE GROUP:  13 - 14
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Arthur Schwalm              13 2:20:32.0    9:46    2:47 1:12:44    1:13   54:03           196 

FEMALE AGE GROUP:  13 - 14
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Courtney Franklin           14 2:43:14.1    9:31    2:12 1:47:15    1:56   42:23           375 

MALE AGE GROUP:  15 - 17
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Zachary Romero              16 1:40:03.7    5:48    1:19 1:10:55    0:54   21:11           115 
    2 Daniel Fant                 16 2:24:00.1    9:46    3:29 1:33:51    0:57   35:59           348 

FEMALE AGE GROUP:  15 - 17
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Ellie Warrick               15 1:40:34.6    7:02    3:45 1:01:30    1:12   27:08           125 
    2 Kaitlyn Biernacki           17 1:41:26.1    6:53    3:22   58:53    2:24   29:57           123 
    3 Adrienne Long               17 1:41:58.2    5:24    2:30 1:02:43    1:36   29:48           107 
    4 Kelsie Benson               15 1:47:10.2    5:50    2:10 1:07:47    0:45   30:41           128 
    5 Meghan Valdez               17 2:01:56.1   10:06    3:15 1:14:36    0:56   33:05           316 

MALE AGE GROUP:  18 - 19
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Nathan Romero               19 1:15:32.4    6:30    0:54   47:16    0:39   20:16           116 
    2 Max Benson                  19 1:27:08.9    5:08    2:07   53:12    1:19   25:26           104 
    3 Lindsey Barbeau             19 1:43:29.5    8:21    2:32 1:06:33    1:03   25:03           373 

FEMALE AGE GROUP:  18 - 19
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Clare Callahan              18 1:34:48.3    8:00    1:39   54:21    1:16   29:34           237 

MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Andrew Poore                20 1:27:49.5    6:15    3:16   53:03    1:09   24:10           153 
    2 Chris Sabo                  23 1:28:15.5    8:22    1:19   51:20    1:26   25:51           304 
    3 John Heine                  21 1:34:09.1    9:35    2:13   50:54    1:42   29:46           220 
    4 Isaac Garcia                22 1:36:24.7    7:07    3:02   57:01    0:50   28:27           186 
    5 Matt Bercovitch             24 1:43:29.5   11:02    1:58 1:03:50    0:59   25:44           388 
    6 Gabriel Martinez            21 1:46:36.0    9:50    2:43 1:06:16    0:57   26:53           152 
    7 Sean Debuck                 21 1:47:57.1    8:32    3:24 1:05:28    1:12   29:23           305 

FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Adrienne McGill             24 1:28:30.3    6:01    1:30   52:36    1:12   27:14           387 
    2 Lisbet Rauh                 24 1:32:56.5    7:41    2:25   54:46    1:03   27:03           170 
    3 Myrriah Gomez               23 1:48:55.5    9:38    3:00 1:09:43    1:04   25:33           225 
    4 Claire Wright               22 1:49:41.2    6:58    3:04 1:02:57    1:06   35:38           437 
    5 Katherine Dahl              24 1:56:46.2   11:49    3:02 1:08:24    0:47   32:47           329 
    6 Joylynn Lovato              23 2:10:41.3   11:43    4:01 1:19:13    1:18   34:28           341 
    7 Sabrina Yonemoto            23 2:19:55.0   13:15    5:04 1:18:58    2:24   40:17           352 

MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Wesley Donald               29 1:21:59.1    5:19    1:43   48:50    1:18   24:51           110 
    2 Shawn Taylor                29 1:22:00.8    7:32    1:37   47:08    1:26   24:21           179 
    3 Brandon Boucher             25 1:26:07.4    7:31    0:58   50:24    1:18   25:59           143 
    4 James Hewett Jr             27 1:30:17.7    6:58    2:50   53:00    2:21   25:11           188 
    5 Brian Dolan                 27 1:34:01.1    8:05    2:27   55:06    1:26   27:00           223 
    6 Joseph Bergsten             27 1:46:28.0   10:50    3:17 1:02:42    2:47   26:54           306 
    7 Nathan Larason              29 2:46:15.8   11:48    4:11 1:36:54    1:29   51:57           289 

FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Penny Ferguson              29 1:38:59.1    8:54    1:33   56:24    1:01   29:09    2:00   224 
    2 Erin McSherry               28 1:40:07.3    9:42    2:48   58:38    1:27   27:35           312 
    3 Rebecca Lies                25 1:42:35.6    9:12    2:23 1:05:46    1:15   24:03           385 
    4 Karen Lovato                28 1:45:39.2    8:34    2:40   59:06    1:11   34:10           386 
    5 Emily Metzloff              28 1:46:43.8    8:57    2:07   59:35    1:41   34:27           436 
    6 Tracey O'Donnell            27 1:48:31.8    6:48    2:55 1:03:53    1:13   33:45           173 
    7 Valeria Soto                29 1:56:37.5    9:48    3:54 1:07:19    1:29   34:10           313 
    8 Jaime Easchief              28 2:00:21.5    8:58    3:51 1:14:15    1:42   31:38           283 
    9 Leigh Johnson               28 2:02:00.5   11:50    3:00 1:10:51    1:31   34:51           276 
   10 Erin Longoria               27 2:10:37.0    9:32    5:18 1:17:52    1:41   36:16           340 
   11 Regina Howell               26 2:15:31.2    8:22    5:28 1:22:34    1:16   37:54           154 
   12 Robin Lubarsky              28 2:17:59.6    9:53    3:29 1:21:45    1:57   40:57           322 
   13 Stacy Woodrum               26 2:27:46.5    9:53    5:42 1:30:00    1:26   40:48           345 
   14 Jennifer Weitzel            26 2:29:24.0   18:35    2:59 1:27:24    1:37   38:52           377 

MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Nathan Tarver               31 1:10:04.0    6:02    1:12   42:41    0:41   19:30           419 
    2 Richard Sena                34 1:12:09.7    6:52    1:00   43:19    0:54   20:07           132 
    3 Michael Loiselle            30 1:15:44.4    6:25    1:34   45:08    1:09   21:31           124 
    4 Joseph Weiss                34 1:17:33.4    6:13    1:29   49:04    0:42   20:07           126 
    5 Nick Jonte                  30 1:21:56.4    5:49    3:11   51:09    1:17   20:32           429 
    6 Todd Rinner                 31 1:22:11.8    6:37    2:15   50:29    1:31   21:23           148 
    7 Adam Getty                  32 1:24:30.5    6:29    1:29   50:50    0:50   24:54           127 
    8 Jason Ricker                34 1:26:38.2    6:26    2:15   53:17    1:47   22:55           412 
    9 John Stuecker               34 1:30:13.6    8:02    2:20   52:28    1:04   26:22           199 
   10 Matt Lovett                 34 1:34:34.3    6:52    2:45   59:59    1:30   23:30           245 
   11 Daniel Phillips             32 1:34:39.8    8:45    1:58   55:47    1:36   26:36           343 
   12 Matt Trujillo               34 1:35:35.8    9:19    1:49   53:29    1:48   29:13           434 
   13 Reuben Sutter               34 1:36:21.8    6:49    3:27   55:32    1:38   26:57    2:00   150 
   14 Kenny Black                 34 1:41:00.5    7:53    2:08   57:48    1:10   32:04           180 
   15 David Liotta                32 1:45:49.8    7:01    3:48 1:02:35    1:35   30:54           427 
   16 Daniel Garcia               33 1:49:22.6   14:40    2:39 1:02:12    1:34   28:20           320 
   17 Michael Valdez              34 2:02:11.5    9:49    3:46 1:14:37    0:57   33:05           315 
   18 Cody Stinson                34 2:14:44.4   16:10    9:57 1:06:09    5:24   37:07           384 
   19 Nicki Voights               33 2:21:07.5   12:48    3:22 1:09:53    2:40   52:27           314 
   20 Henry Varela                30 2:36:59.8   17:05    3:50 1:42:56    0:58   32:14           369 
   21 Chris Hernandez             33 DNF******                                                   242 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Tracy Ljone                 32 1:23:32.3    5:07    2:20   50:45    1:08   24:14           101 
    2 Bonnie Bowman               33 1:35:19.8    8:35    2:04   54:34    0:51   29:19           260 
    3 Laura Taylor                30 1:37:11.3    7:19    2:15   56:15    1:39   29:46           177 
    4 Regan Stuecker              33 1:37:15.6    6:42    1:54   55:47    1:31   31:23           134 
    5 Christina Mead              31 1:38:14.3    9:06    3:05   56:12    1:34   28:19           168 
    6 Kimberly Ison               34 1:38:18.7    8:48    1:57   59:34    1:00   27:03           243 
    7 Katie Gruchalla             30 1:39:09.3    7:56    2:11   57:16    1:12   30:37           175 
    8 Melinda Napier              32 1:39:25.4    7:41    1:57   58:42    1:11   29:56           193 
    9 Kristin Munson              30 1:40:29.4    7:30    1:12   56:41    0:54   34:15           202 
   10 Carm Michaud                33 1:43:31.9    9:06    1:46 1:02:20    1:09   29:13           273 
   11 Kelly Maes                  30 1:43:55.8    8:34    1:51                   32:13           262 
   12 Natasha Sutherlin           30 1:55:05.4    8:08    1:48 1:10:42    1:36   32:54           249 
   13 Sheri Jett                  34 1:56:46.8    7:19    2:53 1:09:58    1:14   35:24           432 
   14 Lorilynn Bergsten           30 2:00:49.4    8:49    4:57 1:09:56    2:33   34:37           257 
   15 Jacqueline Kottenstette     30 2:02:34.0   11:45    3:34 1:13:39    1:04   32:34           191 
   16 Christine Kozikowski        30 2:07:29.2    8:48    3:58 1:14:27    2:47   37:32           270 
   17 Meredith Green              34 2:20:52.3    9:43    4:57 1:20:54    2:11   43:09           321 

MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Hector Tovar                37 1:07:34.8    5:55    1:17   38:52    0:49   20:44           114 
    2 Steve Hall                  39 1:08:04.2    5:35    0:51   40:29    0:39   20:33           108 
    3 Robert Browning             38 1:18:08.5    5:53    2:09   45:23    1:20   23:25           162 
    4 Justin Shook                36 1:24:55.3    7:07    2:11   51:44    1:41   22:15           135 
    5 Geron Spray                 38 1:31:48.7    9:57    1:59   50:14    1:30   28:11           327 
    6 Bryan Crespin               35 1:34:20.3   10:39    3:02   56:36    1:08   22:58           274 
    7 Michael Rock                35 1:34:48.2    8:25    2:08   53:37    1:41   28:58           266 
    8 Scott Dotson                38 1:36:00.1    7:36    2:49   59:17    1:16   25:05           210 
    9 Ray Soto                    39 1:36:13.1    7:34    2:35   58:38    1:58   25:31           198 
   10 Derek Arana                 35 1:37:14.2    6:20    3:10   56:39    1:21   29:47           137 
   11 Brian Barlow                38 1:38:03.9    8:05    2:23   55:30    1:20   30:48           221 
   12 Michael Sandoval            35 1:38:55.9    7:59    1:58   57:41    1:28   29:53           213 
   13 Chris Midgett               35 1:40:57.6    6:33    3:03   58:36    2:16   30:32           120 
   14 Mark Ahrens                 39 1:41:35.7    8:30    2:11 1:00:54    1:20   28:43           235 
   15 Ruben Griego                37 1:41:38.6   11:53    1:56   53:13    1:43   32:56           331 
   16 Rob Drager                  39 1:41:43.5    9:17    2:56 1:00:05    1:30   27:59           240 
   17 Karl Smith                  35 1:42:14.3    9:00    2:28 1:00:51    2:12   27:45           326 
   18 Jeff Chavez                 38 1:50:28.7   11:48    3:20 1:05:11    1:00   29:11           337 
   19 Mario Maez                  37 1:52:28.7    8:17    4:17 1:04:05    2:02   33:50           364 
   20 Lloyd Voights               38 1:52:58.7    9:33    2:20 1:05:02    0:58   35:08           268 
   21 Daniel Stafford             39 2:00:07.4   10:21    2:38 1:05:27    3:06   38:39           297 
   22 William Klein               39 2:03:33.9    8:20    3:11 1:16:24    2:48   32:53           166 
   23 Gerald Curley               39 2:10:44.5   15:41    3:30 1:17:23    2:13   32:01           359 
   24 Jerry Reeder                39 2:15:43.2   12:13    1:59 1:16:15    1:04   44:14           344 

FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Anne O'Neill                37 1:30:35.0    7:32    2:14   54:10    1:44   24:58           471 
    2 Kori Mannon                 38 1:31:48.3    8:30    1:44   53:01    1:14   27:22           406 
    3 Amy Daniels                 39 1:33:23.3    8:12    1:51   55:13    1:39   26:30           394 
    4 Beverly Tovar               38 1:35:00.6    8:55    1:41   54:39    1:51   27:57           231 
    5 Jennifer Garcia             36 1:35:11.6    9:07    2:36   52:41    1:38   29:11           269 
    6 Kimberly Arroyo             38 1:36:16.0    9:26    1:47   57:19    1:16   26:30           232 
    7 Amy Suman                   36 1:44:19.7    7:20    2:00 1:07:33    1:01   26:28           383 
    8 Barbara Elliott             37 1:48:14.0    9:03    3:10 1:04:20    2:00   29:43           319 
    9 Debbie Bose                 38 1:49:26.7    7:54    2:29 1:02:51    1:48   34:27           205 
   10 Amy Eveleth                 38 1:49:41.3   10:37    4:26 1:01:04    2:25   31:12           285 
   11 Brooke David                35 1:50:17.3    7:41    4:17 1:04:07    2:27   31:48           172 
   12 Kelly Klein                 38 1:50:22.8    6:54    2:28 1:01:31    2:22   37:11           146 
   13 Marisa Snyder               35 1:52:03.7    9:09    2:28 1:04:19    2:14   33:55           296 
   14 Tricia Romesberg            37 1:54:30.1    8:18    2:40 1:06:56    1:36   35:02           228 
   15 Nicole Midgett              35 1:54:38.0    8:25    2:39 1:10:53    1:21   31:22           195 
   16 Kristin Kjeldgaard          37 1:55:47.9    9:45    2:50 1:05:40    2:39   34:56           362 
   17 Tracy McFadden              38 1:57:21.9    8:05    3:28 1:05:28    2:45   37:37           323 
   18 Sonja Erp                   35 2:02:52.6    8:22    2:43 1:16:17    2:24   33:09           174 
   19 Martha Arroyo               39 2:06:37.9   10:41    2:03 1:11:40    1:48   40:29           310 
   20 Erica Stell                 38 2:10:37.9    7:56    2:54 1:19:33    1:48   38:29           415 
   21 Ellen Gonzales              36 2:11:17.2    7:59    4:23 1:16:17    2:39   40:01           159 
   22 Shawn Lawson                38 2:13:31.0   12:38    3:14 1:23:37    1:37   32:28           333 
   23 Nicole Sy                   38 2:16:46.7    9:42    5:27 1:14:49    3:41   43:10           418 
   24 Kathlynn Roybal             37 2:21:30.5   15:54    3:58 1:27:03    1:41   32:56           366 
   25 Maria Lane                  35 2:21:45.8   10:30    3:23 1:23:11    1:39   43:05           272 
   26 Kara Sanchez                35 2:32:01.2    9:49    5:31 1:24:56    4:58   46:49           303 

MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Jeff Melvin                 40 1:13:47.8    6:43    1:22   43:03    0:59   21:44           119 
    2 Jaime Dispenza              42 1:14:19.6    5:58    1:19   42:48    1:01   23:16           122 
    3 Trace Peck                  43 1:26:35.2    9:16    1:39   49:17    1:02   25:23           253 
    4 Gregory Ebel                41 1:31:58.7    8:53    1:28   53:16    1:33   26:50           184 
    5 Eric Manske                 42 1:34:56.3    9:15    2:19   54:23    1:42   27:19           255 
    6 Tim Wagner                  42 1:38:03.2    8:12    1:12   57:46    1:11   29:45           201 
    7 Bill Yelverton              44 1:42:53.5    6:00    2:42   57:32    2:06   34:35           117 
    8 David Martin                43 1:43:14.3    8:26    2:25 1:00:25    1:41   30:19           247 
    9 Michael Vigil               42 1:44:21.9    9:07    3:40   55:11    1:54   34:32           251 
   10 Joseph Floch                42 1:51:08.3   11:37    3:48   56:08    2:11   37:28           307 
   11 Ronnie Baird                41 1:53:39.7   10:42    4:01 1:04:34    1:17   33:09           335 
   12 Raphael Martinez            40 1:59:18.4    8:58    2:46 1:13:20    2:09   32:07           292 
   13 Matthew Anderson            40 2:12:12.9    9:51    3:56 1:11:41    2:16   44:31           279 
   14 Steven Serna                41 2:13:53.0   11:12    3:58 1:13:53    2:10   42:43           330 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Kathryn Beranek             44 1:26:49.1    7:25    1:52   50:29    1:29   25:37           105 
    2 Molly Roberts               40 1:30:34.8    6:43    1:29   55:02    1:20   26:04           130 
    3 Ardy Reed                   43 1:41:12.8    5:57    1:39 1:06:25    0:59   26:15           103 
    4 Paula Hensley               42 1:43:07.9    9:31    2:03 1:00:24    1:20   29:53           438 
    5 Christine Sandoval          44 1:48:41.3   11:04    2:52 1:02:27    3:42   28:39           294 
    6 Heather Morgan              40 1:49:23.9    8:46    1:54 1:02:17    1:22   35:06           206 
    7 Kathy Nail                  42 1:50:46.7   10:31    1:52   58:03    1:22   39:01           311 
    8 Sumiko Moots                40 1:53:58.2    8:48    3:10 1:02:23    1:46   37:54           410 
    9 Amy Walker                  43 1:56:08.5   12:56    2:58 1:01:45    1:28   37:04           365 
   10 Mieke Breck                 40 1:57:27.0   11:30    2:25 1:10:31    2:07   30:56           390 
   11 Kristen Connally            40 1:58:30.4    8:50    3:04 1:05:36    3:08   37:55           339 
   12 Stephanie Tiger             43 1:59:44.2   11:14    2:33 1:03:33    3:05   39:21           355 
   13 Lisa Isenberger             43 2:01:25.2    8:50    2:27 1:10:43    1:32   37:56           230 
   14 Randi Sevigny               40 2:05:10.2    9:17    2:58 1:14:03    1:29   37:26           267 
   15 Anise Yarbrough             44 2:06:35.6    8:33    2:39 1:12:20    2:10   40:57           367 
   16 Carmela Martin              40 2:07:55.9   12:20    2:13 1:16:58    1:52   34:36           407 
   17 Peggy Franklin              43 2:43:00.0   11:44    2:51 1:44:20    1:42   42:25           399 
   18 Tana Reber                  41 DNF******   16:30                                           380 

MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Mark Liesse                 46 1:21:54.6    6:16    1:13   46:33    1:02   26:53           139 
    2 Gustavo Goler               45 1:25:00.7    8:09    2:21   49:43    1:30   23:20           241 
    3 Greg Roybal                 46 1:25:03.7    7:46    2:33   46:33    1:28   26:46           192 
    4 Gilbert Chavez              49 1:28:01.7    6:31    2:13   52:34    1:21   25:26           182 
    5 Mike Torneby                49 1:31:57.8    8:00    2:27   53:20    1:28   26:44           250 
    6 Louis Salazar               47 1:32:41.3    6:57    1:02   57:04    0:59   26:42           160 
    7 Tom Bullard                 47 1:34:08.4    9:21    2:39   52:01    2:13   27:57           281 
    8 Roger Woodrum               48 1:52:23.8    8:10    3:55 1:08:56    1:24   30:02           300 
    9 Richard Nevarez             45 1:53:59.8   11:43    3:21 1:05:05    1:45   32:09           357 

FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Naomi Finson                48 1:33:29.8    9:46    1:27   50:59    0:54   30:25           259 
    2 Nancy Fortin                49 1:37:55.2    9:50    2:07   55:44    1:44   28:33           381 
    3 Linda Stevens               49 1:38:48.7    8:00    2:35   58:37    1:45   27:53           216 
    4 Chandler Liberty            47 1:41:53.6    7:54    2:49   57:13    1:28   32:33           167 
    5 Christina Behr-Andres       46 1:42:19.1    7:40    1:26   57:03    1:41   34:31           178 
    6 K.D. Pass                   45 1:43:49.1    7:51    1:55   58:59    1:21   33:45           428 
    7 Rosanna Bartra              47 1:48:10.4    9:32    2:00 1:00:25    1:15   35:00           233 
    8 Noelle Sharp                47 1:48:39.1   10:00    3:42 1:01:04    2:10   31:45           295 
    9 Tania Lovato                46 1:51:11.3    9:36    3:12 1:02:53    2:19   33:15           290 
   10 Charolette Yazzie           45 1:52:49.4   10:57    1:58 1:02:03    1:21   36:33           302 
   11 Candy Jones                 48 1:53:43.2    9:10    2:13 1:03:35    2:04   36:43           234 
   12 Sandy Drake-Rubin           47 1:54:46.6    9:49    1:47 1:08:51    0:56   33:25           203 
   13 Becky Caalim                47 1:56:05.1    6:06    2:12 1:06:26    1:44   39:40           236 
   14 Lynda Michalk               45 1:57:32.1    8:02    3:06 1:09:43    1:02   35:42           265 
   15 Peggy Gray                  47 1:58:24.4    8:48    2:41 1:12:59    0:49   33:10           156 
   16 Cindy Arnold Humiston       48 2:02:26.0    8:22    2:39 1:10:52    1:06   39:29           207 
   17 Bettina Seaton              49 2:04:07.6    9:45    2:02 1:11:40    1:48   38:55           325 
   18 Carol Cochran               46 2:05:09.3   10:58    2:39 1:18:00    1:25   32:10           338 
   19 Clasina Put                 46 2:18:06.8   10:42    5:16 1:17:26    2:30   42:16           354 
   20 Linda Marchiondo            49 2:33:32.8   10:07    5:28 1:29:25    3:38   44:57           291 
   21 Trouble Sullivan            46 2:34:56.6   15:41    3:31 1:10:39    1:07 1:04:00           376 

MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Patrick Hall                53 1:20:45.8    6:54    1:46   47:02    1:21   23:46           161 
    2 Curt McGill                 52 1:22:52.5    6:56    1:53   47:44    1:07   25:15           147 
    3 John Long                   51 1:29:08.7    7:02    1:17   52:56    1:02   26:54           157 
    4 Cornel Heitzman             50 1:35:56.5    9:42    2:05   56:27    1:26   26:19           288 
    5 John Polinko                51 1:41:54.6    8:51    2:22 1:00:21    1:30   28:52           194 
    6 Ronald Schranz              51 1:48:25.3    6:23    3:34 1:03:04    2:03   33:23           113 
    7 Dennis McQuillan            53 1:49:23.3   11:28    2:42   58:30    2:01   34:45           277 
    8 Charlie Weimer              51 2:04:46.3    9:12    2:52 1:06:15    2:20   44:11           298 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Joann Brown                 52 1:38:00.2    9:54    1:55   54:06    1:34   30:33           222 
    2 Maripat Glover              52 1:41:31.2    8:43    1:33   58:09    1:03   32:06           229 
    3 Lisa Cohn                   50 1:49:18.3    9:44    2:01   58:35    3:34   35:27           239 
    4 Peggy Clews                 50 1:55:15.1   10:31    2:47 1:09:39    1:11   31:10           332 
    5 Mari Jackson                52 1:57:35.4    7:33    5:13 1:06:56    2:08   35:47           106 
    6 Suzanne Harper              54 2:07:39.1   10:08    2:31 1:15:00    2:20   37:41           309 
    7 Cathy Camargo               54 2:11:08.2   13:09    4:34 1:05:45    2:43   45:00           336 
    8 Mary Baca                   51 2:11:17.2   11:02    2:51 1:21:35    1:15   34:37           389 
    9 Trish Schlichte             50 2:17:15.7    8:35    3:52 1:18:35    2:13   44:04           214 
   10 Debbie McFarland            50 2:21:52.2   15:04    3:37 1:22:18    2:07   38:48           371 
   11 Leanne Lynch                54 3:15:43.6   14:27    6:01 1:43:55    2:59 1:08:24           363 

MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Miguel Sanchez              59 1:20:31.3    5:44    1:14   48:29    1:08   23:59           435 
    2 John Barry Iii              55 1:31:37.9    7:01    1:28   52:16    1:11   27:45    2:00   142 
    3 Richard Jaramillo           56 1:41:15.1    9:14    2:02   58:43    1:58   29:21           261 
    4 Douglas Baker               56 1:49:03.6    9:47    2:59 1:01:32    2:15   32:32           280 
    5 John Hocker                 59 1:55:03.6   12:37    2:45 1:07:31    2:49   29:24           350 

FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Tove Shere                  56 1:27:01.9    7:11    1:56   48:42    1:19   27:57           149 
    2 Ruth Chow                   57 1:43:29.9    8:51    3:18   57:46    2:12   31:25           238 
    3 Sybil Keyser                56 1:49:35.1    9:13    2:04 1:02:16    2:04   34:01           308 
    4 Judy Davidson               55 1:57:55.0    9:17    2:19 1:08:58    1:16   36:08           227 
    5 Terri Bertrand              56 3:15:17.3   16:14    5:59 1:48:01    2:08 1:02:59           374 

MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Alan Overmier               60 1:33:00.9    7:13    2:27   55:00    1:25   26:59           169 
    2 Hartley Wess                61 1:44:42.8    9:00    2:16   59:41    1:35   32:13           226 
    3 Alden Cockburn              61 2:09:42.1    7:31    3:48 1:21:38    2:24   34:23           183 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Gail Aycock                 61 1:51:10.5    9:17    1:58 1:04:21    1:25   34:13           318 
    2 Carole Cook                 64 1:53:21.8   10:23    2:31 1:06:32    1:04   32:54           282 
    3 Lynette Napier              61 2:04:44.4   12:26    3:57 1:06:58    2:10   39:16           342 
    4 Carol Akright               61 2:13:10.1   11:08    3:40 1:19:42    1:41   37:01           334 
    5 Salley Trefethen            61 2:17:40.2   11:45    5:09 1:15:29    2:56   42:24           356 

MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Jerry Shere                 65 1:34:28.9    8:27    1:44   52:49    1:42   29:49           215 

MALE AGE GROUP:  70 - 98
Place Name                       Age Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Kenneth O'Connor            70 1:40:54.3    9:53    2:52   56:50    1:07   30:16           271 

 HERO CATEGORY: FIRE, POLICE, EMS OR MILITARY
Place Name                           Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ========================== === ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Nick Jonte                 M30 1:21:56.4    5:49    3:11   51:09    1:17   20:32           429 
    2 Adam Getty                 M32 1:24:30.5    6:29    1:29   50:50    0:50   24:54           127 
    3 Justin Shook               M36 1:24:55.3    7:07    2:11   51:44    1:41   22:15           135 
    4 Alan Overmier              M60 1:33:00.9    7:13    2:27   55:00    1:25   26:59           169 
    5 Brian Dolan                M27 1:34:01.1    8:05    2:27   55:06    1:26   27:00           223 
    6 Tom Bullard                M47 1:34:08.4    9:21    2:39   52:01    2:13   27:57           281 
    7 Cornel Heitzman            M50 1:35:56.5    9:42    2:05   56:27    1:26   26:19           288 
    8 Ray Soto                   M39 1:36:13.1    7:34    2:35   58:38    1:58   25:31           198 
    9 Derek Arana                M35 1:37:14.2    6:20    3:10   56:39    1:21   29:47           137 
   10 Robert Smith               M40 1:43:41.3    7:14    3:24 1:02:27    2:10   28:30           197 
   11 Chip Grady                 M43 1:50:50.1    6:28    2:57 1:07:17    2:16   31:54           163 
   12 Valeria Soto               F29 1:56:37.5    9:48    3:54 1:07:19    1:29   34:10           313 
   13 Luke Lilevjen              M28 2:09:45.0    6:24    3:50 1:09:47    1:10   48:36           118 
There were also two relay teams of Heroes
Place Team                                     Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ======================================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 RRFD C1                                  1:14:26.3    8:01    0:58   44:26    0:35   20:29           208 
(Jake Bailey/Dave Hoeksema/Alex Vining)
    2 Punishment                               1:29:30.9    8:09    1:13   55:21    0:39   24:11           190 
(Brad Kornrumph/Rob Mitchell/Jeremy Martinez)

 RELAY RESULTS
MALE RELAY TEAMS
Place Team                                     Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ======================================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 RRFD C1                                  1:14:26.3    8:01    0:58   44:26    0:35   20:29           208 
    2 Punishment                               1:29:30.9    8:09    1:13   55:21    0:39   24:11           190 

FEMALE RELAY TEAMS
Place Team                                     Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ======================================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Team Williams                            1:39:27.6    8:28    1:07 1:02:48    0:38   26:29           219 
    2 Hot Mamas of Santa Fe                    1:45:49.2   11:49    1:16 1:01:10    0:41   30:56           370 
    3 Team Colyer                              1:49:01.8    8:43    2:28 1:04:37    0:44   32:32           393 
    4 Team Royball                             1:56:49.6    6:31    1:12 1:20:13    0:40   28:16           414 
    5 Team Carlow                              2:00:00.7   10:02    1:23 1:17:51    0:53   29:54           358 
    6 Monique Stone Relay                      2:17:21.9    7:00    4:06 1:38:53    0:38   26:47           133 

COED RELAY TEAMS
Place Team                                     Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== ======================================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Team Fastean                             1:27:43.1    6:13    1:18   58:09    0:41   21:24           403 
    2 Team Sisson                              1:33:20.2    5:42    1:26   59:36    0:45   25:54           102 
    3 Oggie Ogglethorpe                        1:34:56.0    8:40    1:25 1:00:44                           402 
    4 Norfolk-In-Chance                        1:46:35.0   10:38    1:10 1:02:15    0:39   31:57           425 
 

The contents of this website belong exclusively to CCR Timing.
You may link to any page on this site, but please don't steal our stuff! 
Copyright  2002-2010 CCR Timing. All rights reserved.
This page was last edited on: 04/19/2010 11:20 PM