Jay Benson Tri
Home Up Chip Info Schedule/Results About CCR Services

30th Anniversary
Jay Benson Triathlon
Kirtland AFB, New Mexico
May 13, 2007

If you still have a timing chip, please return it to us.
Click
HERE for instructions .
IF YOU HAVE ANY QUESTIONS ABOUT THE TIMING & RESULTS,
PLEASE CONTACT US AT eas@ccrtiming.com
 
Awards Age Groups
Overall Males Clydesdale/Athena
Overall Females Relays
Military
USAT sanctioned event: Results submitted for Rankings.

AGE shown and used for results is as of 12/31/2007 per USAT.

 AWARDS
                                                      TOP OVERALL WINNERS
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== === 
    1 Clay Mosley              37 Los Alamos NM         54:01   16:49  5:37    0:46   28:14  26.4    1:07    7:06           245 AG  

    1 Gabriela Jenks           32 ABQ NM              1:02:21   18:41  6:14    0:48   33:12  22.5    1:16    8:25           192 PR  

                                                      TOP MILITARY WINNERS
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 Daniel Peden             28 ABQ NM              1:06:56   19:36  6:32    1:11   34:58  21.3    1:35    9:37           267 
    2 Paul Porter              27 Albuquerque NM      1:08:10   20:15  6:45    0:45   36:11  20.6    1:19    9:43           275 
    3 Ricardo San Pedro        33 aiken SC            1:20:49   23:16  7:46    1:47   36:10  20.6    2:09   17:28           314 

    1 Lisa Gregoire            51 Rio rancho NM       2:10:50   40:51 13:37    3:01   56:18  13.2    3:42   27:00           153 

                                                     TOP WHEELCHAIR WINNERS
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 Royce Laine              44 Socorro NM          1:44:53   27:30  9:10    1:23 1:00:15  12.4    1:52   13:54           212 


                                                 TOP CLYDESDALE/ATHENA WINNERS
 CLYDESDALE AGE GROUP:  1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 Zachary Williams         27 Albuquerque NM      1:04:18   19:59  6:40    0:54   33:38  22.2    1:59    7:51           395 
    2 Steven Hutchison         34 Albuquerque NM      1:05:27   20:17  6:46    1:44   30:17  24.6    1:42   11:29           185 
    3 E.J. Anderson            25 Edgewood NM         1:09:52   26:19  8:47    1:05   33:41  22.1    1:22    7:26            10 

 CLYDESDALE AGE GROUP:  40 - 98
    1 Brian Pilgrim            41 Rio Rancho NM       1:07:45   23:16  7:46    1:13   32:53  22.7    1:48    8:37           272 
    2 Frank Cherne             41 Los Alamos NM       1:09:58   23:38  7:53    1:17   34:04  21.9    1:33    9:29            66 
    3 Larry Harvey             42 Albuquerque NM      1:14:13   24:34  8:12    1:25   37:27  19.9    1:34    9:16           172 

 ATHENA AGE GROUP:  1 - 39
    1 Teddy Decker             35 Albuquerque NM      1:21:40   31:34 10:32    1:32   39:29  18.9    1:28    7:39            91 
    2 Anita Roe                38 Albuquerque NM      1:24:49   30:15 10:05    1:25   41:31  18.0    1:48    9:51           301 
    3 Michelle German          36 Albuquerque NM      1:25:16   30:27 10:09    1:23   41:27  18.0    2:01    9:59           142 

 ATHENA AGE GROUP:  40 - 98
    1 Misty Pilgrim            42 Rio Rancho NM       1:32:58   32:46 10:56    1:57   45:13  16.5    2:09   10:55           273 
    2 Kelley Garcia            42 Albuquerque NM      1:34:11   31:57 10:39    2:02   48:30  15.4    2:58    8:45           133 
    3 Leslie Small             44 Albuquerque NM      1:36:31   31:58 10:40    1:46   51:32  14.5    2:45    8:32           337 
                                                       AGE GROUP WINNERS
 MALE AGE GROUP:  12 - 13
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 Joseph Maloney           13 Durango CO          1:17:29   20:55  6:59    1:04   43:56  17.0    1:18   10:17           225 
    2 Arthur Schwalm           12 Albuquerque NM      1:37:02   32:44 10:55    0:55   50:02  14.9    1:26   11:57           323 
    3 Joshua St. John          13 ABQ NM              1:38:05   32:33 10:51    1:13   51:12  14.6    1:50   11:19           344 

 FEMALE AGE GROUP:  12 - 13 (none in this category)

 MALE AGE GROUP:  14 - 15
    1 Drew Faturos             15 ABQ NM              1:20:29   24:20  8:07    1:33   43:29  17.1    1:52    9:16           113 
    2 Jarryd St. John          15 ABQ NM              1:38:48   28:43  9:35    1:48   57:05  13.1    2:04    9:11           346 

 FEMALE AGE GROUP:  14 - 15
    1 Kelsie Benson            14 Albuquerque NM      1:23:08   25:42  8:34    2:13   45:19  16.5    2:30    7:26            35 
    2 Sarah Olona              14 Albuquerque NM      1:48:30   32:13 10:45    1:42 1:04:44  11.5    2:20    7:33           256 

 MALE AGE GROUP:  16 - 17
    1 Michael Bovee            16 ALBUQUERQUE NM      1:11:18   23:59  8:00    1:27   36:42  20.3    1:19    7:52           405 
    2 Jon Pilgrim              16 Rio Rancho NM       1:22:46   29:42  9:54    1:14   40:49  18.3    1:35    9:27           274 
    3 David Conklin            17 Scottsdale AZ       1:23:02   24:51  8:17    2:32   44:06  16.9    2:54    8:41            79 

 FEMALE AGE GROUP:  16 - 17
    1 Tess Amer                16 Santa Fe NM         1:05:02   19:22  6:28    1:26   35:35  21.0    1:15    7:26             9 
    2 Lauren Burnham           17 Albuquerque NM      1:12:43   23:21  7:47    1:37   37:28  19.9    2:03    8:16            57 
    3 Heidi Gerrish            16 Phoenix AZ          1:42:30   29:18  9:46    2:04   54:33  13.7    4:06   12:31           145 

 MALE AGE GROUP:  18 - 19
    1 Max Benson               18 Albuquerque NM      1:04:39   20:20  6:47    1:20   35:12  21.2    1:26    6:23            34 

 FEMALE AGE GROUP:  18 - 19
    1 Sarah Sturm              18 Albuquerque NM      1:14:38   24:17  8:06    1:41   38:27  19.4    1:50    8:25           354 
    2 Barbara Wendelberger     19 Los Alamos NM       1:31:52   29:32  9:51    3:17   48:49  15.3    2:19    7:57           390 
    3 Deanna Warren            18 Albuquerque NM      1:45:08   29:01  9:41    2:34 1:00:13  12.4    1:55   11:26           383 

 MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 David Bell               23 Roswell NM            57:38   18:38  6:13    0:52   29:24  25.4    1:09    7:37            30 
    2 Adrian Wagner            23 Albuquerque NM        58:50   19:14  6:25    1:01   30:34  24.4    1:12    6:51           436 
    3 Dan Harberts             23 Albuquerque NM        59:56   19:30  6:30    0:42   32:20  23.1    1:04    6:21           166 

 FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 Aubrey Blair-Pattison    22 Albuqueruqe NM      1:03:22   20:32  6:51    1:00   34:09  21.8    1:05    6:38            42 
    2 Kathryn Vandam           22 Albuquerque NM      1:10:10   23:39  7:53    1:05   37:54  19.7    1:21    6:13           377 
    3 Paige Kinucan            22 Albuquerque NM      1:11:22   22:45  7:35    1:13   37:33  19.9    1:41    8:12           203 

 MALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 Shaun Burns              29 Los Lunas NM          55:27   18:49  6:17    0:50   28:33  26.1    1:05    6:13            60 
    2 Crosby Toyama            28 Fort Collins CO       58:03   18:19  6:07    0:52   31:25  23.7    1:03    6:25           372 
    3 Scott Forrester          25 Albuquerque NM      1:00:41   18:50  6:17    0:59   32:57  22.6    1:11    6:45           121 

 FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 Jennifer Teerlink        28 Los Alamos NM       1:05:24   22:35  7:32    1:13   33:55  22.0    1:18    6:25           364 
    2 Kristin Moriarty         29 Albuquerque NM      1:05:53   21:06  7:02    1:31   35:41  20.9    1:18    6:19           243 
    3 Eva Belanger             28 ABQ NM              1:12:03   23:58  8:00    1:14   35:54  20.8    1:21    9:38            29 

 MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Joseph Weiss             33 Albuquerque NM        59:23   16:57  5:39    0:40   33:13  22.4    1:11    7:23           386 
    2 Aaron Forrester          32 Albuquerque NM      1:01:00   20:33  6:51    1:00   31:01  24.0    1:08    7:20           120 
    3 Todd Pilger              34 Albuquerque NM      1:01:28   20:26  6:49    1:03   31:18  23.8    1:21    7:20           271 

 FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Amy Hinnerichs           31 Albuquerque NM      1:04:36   21:16  7:06    1:10   34:32  21.6    1:16    6:24           175 
    2 Nicole Rushton           32 Tijeras NM          1:07:01   21:54  7:18    1:08   33:59  21.9    1:19    8:44           309 
    3 Sherry Gwyn              32 ABQ NM              1:07:17   21:25  7:09    1:10   36:01  20.7    1:28    7:15           157 


 MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 Steve Hall               38 Albuquerque NM        56:45   17:54  5:58    0:50   29:37  25.2    1:21    7:05           159 
    2 Mike Rahmer              35 Tijeras NM            57:43   17:44  5:55    0:54   29:49  25.0    1:17    8:02           284 
    3 Jeff Melvin              39 Albuquerque NM        58:49   18:28  6:10    1:05   29:36  25.2    1:19    8:22           236 

 FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Brenda Harris            37 Albuquerque NM      1:13:02   23:44  7:55    1:36   36:59  20.2    1:32    9:13           169 
    2 Kerry Buehler            39 Albuquerque NM      1:13:41   25:28  8:30    1:19   35:51  20.8    1:41    9:23            56 
    3 Kristin Walter           35 ABQ NM              1:13:45   24:52  8:18    1:21   35:59  20.7    1:22   10:14           382 

 MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 jaime dispenza           41 albuquerque NM      1:00:35   20:11  6:44    1:00   30:33  24.4    1:19    7:34            97 
    2 Thomas Smith             43 Albuquerque NM      1:03:57   20:38  6:53    1:17   32:26  23.0    1:25    8:13           338 
    3 Roger Senn               43 Albuquerque NM      1:04:15   22:10  7:24    0:52   32:42  22.8    1:26    7:07           331 

 FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Melissa Knight-Maloney   41 Durango CO          1:05:05   21:33  7:11    1:18   33:41  22.1    1:27    7:09           206 
    2 Sheila Hall              41 Albuquerque NM      1:07:34   23:49  7:57    1:19   32:53  22.7    1:48    7:47           162 
    3 Dot Wire                 43 Albuquerque NM      1:11:54   23:06  7:42    1:28   36:51  20.2    1:33    8:58           397 

 MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Jeff Johnson             45 Los Alamos NM         57:03   17:38  5:53    0:47   31:04  24.0    1:00    6:36           194 
    2 Mark Mico                45 Rio Ranco NM          58:33   19:14  6:25    0:40   30:27  24.5    1:00    7:13           238 
    3 Jim Wilber               46 Tijeras NM          1:00:46   19:59  6:40    1:13   31:42  23.5    1:10    6:44           393 

 FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Lorraine Palmer          45 Santa Fe NM         1:07:38   22:27  7:29    1:11   34:20  21.7    1:29    8:13           262 
    2 Becky Sullivan           45 ABQ NM              1:10:51   24:55  8:19    1:02   34:31  21.6    1:23    9:02           355 
    3 Sandra Morrissey         48 Albuquerque NM      1:11:26   24:59  8:20    1:33   35:42  20.9    1:33    7:40           244 

 MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Perry Toles              50 Roswell NM            56:24   17:49  5:57    0:44   29:35  25.2    1:10    7:07           369 
    2 Jon Brown                54 Albuquerque NM        58:12   19:18  6:26    0:43   30:10  24.7    1:08    6:54            53 
    3 Lyle Amer                53 Santa Fe NM           58:16   19:30  6:30    1:33   28:52  25.8    1:27    6:54             7 

 FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 Judy Amer                53 Santa Fe NM         1:11:19   25:04  8:22    1:17   35:10  21.2    1:29    8:21             8 
    2 Sarah Wilson             52 ABQ NM              1:20:12   27:13  9:05    1:14   39:43  18.8    1:48   10:16           396 
    3 Carrie Seidman           52 Albuquerque NM      1:20:21   26:24  8:48    0:59   41:36  17.9    1:34    9:50           330 

 MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Ted Freedman             58 Santa Fe NM         1:03:50   19:44  6:35    0:44   34:57  21.3    1:07    7:20           128 
    2 Miguel Sanchez           58 Albuquerque NM      1:04:12   21:24  7:08    1:01   33:33  22.2    1:20    6:57           318 
    3 L.W. Goddard             59 Los Alamos NM       1:06:06   21:24  7:08    1:22   35:08  21.2    1:28    6:45           150 

 FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Kathy Foucar             57 Albuquerque NM      1:09:49   20:50  6:57    1:18   36:11  20.6    1:39    9:52           124 
    2 Carol Davenport          56 Santa Fe NM         1:15:20   23:27  7:49    1:11   39:39  18.8    1:23    9:41            89 
    3 Colleen Burns            58 McIntosh NM         1:16:02   20:57  6:59    1:48   43:58  17.0    1:37    7:44            59 

 MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Barry Field              62 Albuquerque NM      1:08:09   23:00  7:40    1:12   33:07  22.5    1:35    9:17           114 
    2 Kent Blair               64 Corrales NM         1:08:22   19:08  6:23    0:55   35:13  21.2    1:50   11:17            41 
    3 Elliott Foucar           61 Albuquerque NM      1:08:47   21:21  7:07    1:17   34:51  21.4    1:53    9:27           123 

 FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Kathryn Aguilar          63 Albuquerque NM      1:17:18   26:27  8:49    1:13   38:11  19.5    1:25   10:04             2 
    2 Gail Aycock              60 Santa Fe NM         1:31:46   29:53  9:58    1:55   46:25  16.1    1:53   11:41            18 
    3 Karin Roth               61 Santa Fe NM         1:36:29   35:07 11:43    2:02   45:46  16.3    2:29   11:06           307 

 MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Art Gardenswartz         65 Albuquerque NM      1:08:13   21:51  7:17    1:17   33:56  22.0    1:18    9:52           134 
    2 Kenneth O'Connor         69 Grants NM           1:18:45   26:45  8:55    1:20   37:44  19.8    1:56   11:02           253 
    3 William DePalo           66 Albuquerque NM      1:28:13   28:25  9:29    2:04   42:46  17.4    2:33   12:28            95 

 FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Edwina Hubert            67 ABQ NM              1:40:23   30:24 10:08    2:21   48:37  15.3    2:08   16:55           182 
    2 Catharine Stewart-Roach  69 Socorro NM          1:50:58   41:05 13:42    1:38   50:19  14.8    2:22   15:37           352 

 MALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Richard Park             70 El Paso TX          1:15:14   26:26  8:49    1:25   36:13  20.6    2:07    9:05           264 
    2 John Le Roy              70 Las Cruces NM       1:31:38   24:20  8:07    1:00   55:50  13.4    1:48    8:42           216 

 OVERALL MALE RESULTS
Place Div   Name                    City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Pnlty No.   
===== ===== ======================= =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ===== 
    1 M3539 Clay Mosley             Los Alamos NM         54:01   16:49  5:37    0:46   28:14  26.4    1:07    7:06         245 
    2 M2529 Shaun Burns             Los Lunas NM          55:27   18:49  6:17    0:50   28:33  26.1    1:05    6:13          60 
    3 M5054 Perry Toles             Roswell NM            56:24   17:49  5:57    0:44   29:35  25.2    1:10    7:07         369 
    4 M3539 Steve Hall              Albuquerque NM        56:45   17:54  5:58    0:50   29:37  25.2    1:21    7:05         159 
    5 M4549 Jeff Johnson            Los Alamos NM         57:03   17:38  5:53    0:47   31:04  24.0    1:00    6:36         194 
    6 M2024 David Bell              Roswell NM            57:38   18:38  6:13    0:52   29:24  25.4    1:09    7:37          30 
    7 M3539 Mike Rahmer             Tijeras NM            57:43   17:44  5:55    0:54   29:49  25.0    1:17    8:02         284 
    8 M2529 Crosby Toyama           Fort Collins CO       58:03   18:19  6:07    0:52   31:25  23.7    1:03    6:25         372 
    9 M5054 Jon Brown               Albuquerque NM        58:12   19:18  6:26    0:43   30:10  24.7    1:08    6:54          53 
   10 M5054 Lyle Amer               Santa Fe NM           58:16   19:30  6:30    1:33   28:52  25.8    1:27    6:54           7 
   11 M4549 Mark Mico               Rio Ranco NM          58:33   19:14  6:25    0:40   30:27  24.5    1:00    7:13         238 
   12 M3539 Jeff Melvin             Albuquerque NM        58:49   18:28  6:10    1:05   29:36  25.2    1:19    8:22         236 
   13 M2024 Adrian Wagner           Albuquerque NM        58:50   19:14  6:25    1:01   30:34  24.4    1:12    6:51         436 
   14 M3034 Joseph Weiss            Albuquerque NM        59:23   16:57  5:39    0:40   33:13  22.4    1:11    7:23         386 
   15 M2024 Dan Harberts            Albuquerque NM        59:56   19:30  6:30    0:42   32:20  23.1    1:04    6:21         166 
   16 M4044 jaime dispenza          albuquerque NM      1:00:35   20:11  6:44    1:00   30:33  24.4    1:19    7:34          97 
   17 M2024 Michael Zubelewicz      Albuquerque NM      1:00:38   19:26  6:29    0:55   33:29  22.3    1:10    5:39         403 
   18 M2529 Scott Forrester         Albuquerque NM      1:00:41   18:50  6:17    0:59   32:57  22.6    1:11    6:45         121 
   19 M2529 Nat Chakeres            Albuquerque NM      1:00:44   18:32  6:11                          1:14    8:21          64 
   20 M4549 Jim Wilber              Tijeras NM          1:00:46   19:59  6:40    1:13   31:42  23.5    1:10    6:44         393 
   21 M5054 Charles Farrar          Los Alamos NM       1:00:49   19:28  6:30    1:08   30:11  24.7    1:31    8:32         110 
   22 M3034 Aaron Forrester         Albuquerque NM      1:01:00   20:33  6:51    1:00   31:01  24.0    1:08    7:20         120 
   23 M3034 Todd Pilger             Albuquerque NM      1:01:28   20:26  6:49    1:03   31:18  23.8    1:21    7:20         271 
   24 M3539 Mark Trejtnar           Albuquerque NM      1:02:07   20:04  6:42    0:58   30:05  24.8    1:16    9:46         373 
   25 M3539 Brent Guess             Albuquerque NM      1:02:21   19:57  6:39    1:08   31:22  23.8    1:24    8:33         156 
   26 M5559 Ted Freedman            Santa Fe NM         1:03:50   19:44  6:35    0:44   34:57  21.3    1:07    7:20         128 
   27 M2529 John Grisham            Albuquerque NM      1:03:51   17:32  5:51                          1:20    8:10         155 
   28 M4044 Thomas Smith            Albuquerque NM      1:03:57   20:38  6:53    1:17   32:26  23.0    1:25    8:13         338 
   29 M2529 Aaron Lavender          Albuquerque NM      1:03:59   21:01  7:01    1:01   32:32  22.9    1:36    7:51         214 
   30 M3539 Richard Velasquez       ABQ NM              1:04:01   21:15  7:05    1:16   31:48  23.4    1:47    7:57         379 
   31 M3539 Keith Jeneski           Albuquerque NM      1:04:03   19:52  6:38    0:50   34:08  21.8    1:08    8:07         191 
   32 M5559 Miguel Sanchez          Albuquerque NM      1:04:12   21:24  7:08    1:01   33:33  22.2    1:20    6:57         318 
   33 M4044 Roger Senn              Albuquerque NM      1:04:15   22:10  7:24    0:52   32:42  22.8    1:26    7:07         331 
   34 CL39- Zachary Williams        Albuquerque NM      1:04:18   19:59  6:40    0:54   33:38  22.2    1:59    7:51         395 
   35 M1819 Max Benson              Albuquerque NM      1:04:39   20:20  6:47    1:20   35:12  21.2    1:26    6:23          34 
   36 M4549 Brian Hughes            Albuquerque NM      1:04:45   20:41  6:54    1:40   30:46  24.2    1:43    9:57         184 
   37 M3539 Stephen Leishman        Albuquerque NM      1:04:59   20:20  6:47    1:14   33:25  22.3    1:23    8:38         219 
   38 M3539 David McCumber          Los Alamos NM       1:05:09   20:36  6:52    1:29   34:04  21.9    1:30    7:32         233 
   39 M2529 Tom Quirk               Abq NM              1:05:10   20:02  6:41    1:07   35:30  21.0    1:25    7:08         281 
   40 M4044 Steve Jordan            Albuquerque NM      1:05:20   21:40  7:14    1:00   32:14  23.1    1:28    9:00         195 
   41 M5054 Patrick Hall            Sandia Park NM      1:05:23   21:36  7:12    1:24   32:41  22.8    1:46    7:58         160 
   42 CL39- Steven Hutchison        Albuquerque NM      1:05:27   20:17  6:46    1:44   30:17  24.6    1:42   11:29         185 
   43 M3034 Todd Rinner             Albuquerque NM      1:05:27   19:08  6:23    1:18   35:45  20.9    1:51    7:27         294 
   44 M2529 Lee Harding             ABQ NM              1:05:28   20:01  6:41    1:05   33:16  22.4    1:32    9:36         168 
   45 M3034 Justin Taibbi           Corrales NM         1:05:28   21:49  7:17    1:15   32:31  22.9    1:34    8:21         359 
   46 M5054 Holland (Dutch) Shepher Santa Fe NM         1:05:31   21:24  7:08    1:50   33:00  22.6    1:52    7:26         334 
   47 M2529 Nathan Zameroski        Albuquerque NM      1:05:32   20:14  6:45    1:23   35:38  20.9    1:27    6:51         402 
   48 M5054 Stephen Allison         Albuquerque NM      1:06:00   21:23  7:08    1:23   32:00  23.3    1:50    9:26           6 
   49 M5559 L.W. Goddard            Los Alamos NM       1:06:06   21:24  7:08    1:22   35:08  21.2    1:28    6:45         150 
   50 M4044 Todd May                Albuquerque NM      1:06:21   20:22  6:48    1:24   35:00  21.3    1:22    8:15         231 
   51 M4044 Michael Giudicissi      Albuquerque NM      1:06:53   22:40  7:34    1:14   32:40  22.8    1:38    8:43         148 
   52 MIL-M Daniel Peden            ABQ NM              1:06:56   19:36  6:32    1:11   34:58  21.3    1:35    9:37         267 
   53 M4549 Paul Yourick            Albuquerque NM      1:07:00   20:42  6:54    1:22   33:43  22.1    1:39    9:37         401 
   54 M2529 Peter van Moorsel       Santa Fe NM         1:07:01   24:22  8:08    1:20   31:46  23.5    1:43    7:52         376 
   55 M4044 Charles Garrett         El Paso TX          1:07:06   21:32  7:11    1:20   33:40  22.1    1:27    9:09         137 

Place Div   Name                    City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Pnlty No.   
===== ===== ======================= =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ===== 
   56 M5054 Jeffrey Danneels        Albuquerque NM      1:07:24   20:44  6:55    1:29   34:48  21.4    1:28    8:57          88 
   57 M3539 Ray Torres              Albuquerque NM      1:07:31   20:07  6:43    0:49   32:32  22.9    1:20   12:44         371 
   58 M3539 Martin Ortiz            rio rancho NM       1:07:35   21:22  7:08    1:20   33:52  22.0    1:26    9:37         259 
   59 M2024 Charlie Foucar          Albuquerque NM      1:07:41   19:53  6:38    1:32   34:59  21.3    1:50    9:29         126 
   60 CL40+ Brian Pilgrim           Rio Rancho NM       1:07:45   23:16  7:46    1:13   32:53  22.7    1:48    8:37         272 
   61 M4549 Mehdi Eliassi           ABQ NM              1:07:47   22:07  7:23    1:09   34:19  21.7    1:19    8:54         106 
   62 M2024 Ryan Atkinson           Alamogordo NM       1:07:51   19:09  6:23    1:26   36:30  20.4    1:30    9:18          15 
   63 M4044 Brian Eckerson          ABQ NM              1:07:55   20:18  6:46    1:02   35:43  20.9    1:16    9:38         102 
   64 M4549 Guido Kemp              Albuquerque NM      1:08:05   21:25  7:09    1:20   33:19  22.4    1:52   10:11         201 
   65 M6064 Barry Field             Albuquerque NM      1:08:09   23:00  7:40    1:12   33:07  22.5    1:35    9:17         114 
   66 MIL-M Paul Porter             Albuquerque NM      1:08:10   20:15  6:45    0:45   36:11  20.6    1:19    9:43         275 
   67 M6569 Art Gardenswartz        Albuquerque NM      1:08:13   21:51  7:17    1:17   33:56  22.0    1:18    9:52         134 
   68 M6064 Kent Blair              Corrales NM         1:08:22   19:08  6:23    0:55   35:13  21.2    1:50   11:17          41 
   69 M3034 Ryan Painter            Albuquerque NM      1:08:31   22:06  7:22    1:09   34:35  21.6    1:48    8:55         261 
   70 M6064 Elliott Foucar          Albuquerque NM      1:08:47   21:21  7:07    1:17   34:51  21.4    1:53    9:27         123 
   71 M3034 Josh McDonald           Cedar Crest NM      1:08:50   21:17  7:06    1:06   36:39  20.3    1:38    8:14         234 
   72 M2529 Valente Marquez         Albuquerque NM      1:09:06   21:10  7:04    1:19   35:37  20.9    1:27    9:33         229 
   73 M2529 Charles Bethea          Santa Fe NM         1:09:32   21:01  7:01    1:57   35:46  20.8    1:58    8:52          38 
   74 M3034 christopher fredrickson Albuquerque NM      1:09:35   24:09  8:03    1:28   33:49  22.0    1:27    8:44         127 
   75 CL39- E.J. Anderson           Edgewood NM         1:09:52   26:19  8:47    1:05   33:41  22.1    1:22    7:26          10 
   76 M4549 kevin Bovee             ALBUQUERQUE NM      1:09:56   21:08  7:03    1:33   36:02  20.7    1:52    9:23          48 
   77 CL40+ Frank Cherne            Los Alamos NM       1:09:58   23:38  7:53    1:17   34:04  21.9    1:33    9:29          66 
   78 M4549 Mike Torneby            Albuquerque NM      1:10:12   23:19  7:47    1:24   34:18  21.7    2:03    9:10         370 
   79 M3034 Brent Neighbor          Tijeras NM          1:10:14   20:53  6:58    1:30   35:37  20.9    1:42   10:33         250 
   80 M3539 Daniel St. Germain      Albuquerque NM      1:10:16   23:05  7:42    1:30   35:18  21.1    1:31    8:55         343 
   81 M3539 Matthew Martinez        Santa Fe NM         1:10:21   21:06  7:02    1:30   35:09  21.2    2:04   10:34         230 
   82 M2529 Jim Foucar              Albuquerque NM      1:10:30   20:15  6:45    1:42   35:10  21.2    1:35   11:51         125 
   83 M2024 Brandon Boucher         Rio Rancho NM       1:10:44   22:43  7:35    0:56   34:17  21.7    1:28   11:22          47 
   84 M5054 Fernando Aguilar        Albuquerque NM      1:11:07   20:59  7:00    0:51   37:15  20.0    1:27   10:36           3 
   85 M4044 Don Gish                ABQ NM              1:11:14   23:13  7:45    0:56   35:20  21.1    1:43   10:05         147 
   86 M1617 Michael Bovee           ALBUQUERQUE NM      1:11:18   23:59  8:00    1:27   36:42  20.3    1:19    7:52         405 
   87 M4044 David Benson            Golden CO           1:11:25   25:03  8:21    2:03   35:06  21.2    2:06    7:10          36 
   88 M4044 Charles Bell            ABQ NM              1:11:29   21:50  7:17    1:21   34:34  21.6    1:46   12:00          31 
   89 M4549 Bruce Atkinson          Alamogordo NM       1:11:31   21:11  7:04    1:22   36:16  20.6    1:48   10:56          17 
   90 M2529 Douglas Read            Albuquerque NM      1:11:32   24:05  8:02    1:25   36:15  20.6    1:39    8:10         286 
   91 M2529 Juan Crosby             ABQ NM              1:11:42   22:24  7:28    2:02   36:04  20.7    1:53    9:21          83 
   92 M4549 Mike Benson             Albuquerque NM      1:11:50   24:22  8:08    2:12   36:16  20.6    1:47    7:15          33 
   93 M3034 Josh Sanders            Las Cruces NM       1:12:17   25:49  8:37    1:19   35:58  20.7    1:34    7:39         319 
   94 M3539 Donald Keith            Albuquerque NM      1:12:30   22:18  7:26    1:34   37:20  20.0    1:34    9:47         199 
   95 M5559 Wayne Einfeld           Albuquerque NM      1:12:34   23:58  8:00    1:30   34:42  21.5    1:44   10:41         105 
   96 M4044 Thomas Seagrist         Albuquerque NM      1:12:39   23:05  7:42    2:04   37:45  19.8    1:28    8:18         325 
   97 CL39- Ryan Mummert            Albuquerque NM      1:12:46   26:21  8:47    1:10   34:25  21.7    1:43    9:09         247 
   98 M4549 Ray Reichbach           Rio Rancho NM       1:13:12   23:36  7:52    1:39   35:49  20.8    2:11   10:00         288 
   99 M5054 Larry Satkowiak         Oak Ridge TN        1:13:17   23:28  7:50    1:21   36:43  20.3    1:44   10:03         320 
  100 M4044 Trace Peck              Albuquerque NM      1:13:21   22:12  7:24    1:19   36:57  20.2    1:50   11:06         266 
  101 M4044 David sharp             Tijears NM          1:13:27   23:30  7:50    1:51   35:36  20.9    1:47   10:45         333 
  102 M4044 Rene Ruiz               Albuquerque NM      1:13:29   20:51  6:57    1:02   39:44  18.8    1:14   10:40         308 
  103 CL40+ Larry Harvey            Albuquerque NM      1:14:13   24:34  8:12    1:25   37:27  19.9    1:34    9:16         172 
  104 M4549 Robert Dominguez        El Paso TX          1:14:21   23:11  7:44    1:34   35:20  21.1    1:41   12:37          99 
  105 M4549 Mark Harberts           Albuquerque NM      1:14:32   25:18  8:26    1:27   36:12  20.6    1:51    9:46         167 
  106 M3539 CHRISTOPHER ROBISON     ALBUQUERQUE NM      1:14:42   23:59  8:00    1:23   37:18  20.0    1:33   10:31         300 
  107 M2024 Isaac Garcia            Glorieta NM         1:14:52   24:17  8:06    1:23   38:34  19.3    1:59    8:41         132 
  108 M6064 william wiley           alb NM              1:15:06   24:01  8:01    1:43   37:37  19.8    1:57    9:49         437 
  109 M7074 Richard Park            El Paso TX          1:15:14   26:26  8:49    1:25   36:13  20.6    2:07    9:05         264 
  110 M3034 Jeret Snider            Albuquerque NM      1:15:44   19:50  6:37    2:38   40:05  18.6    2:10   11:02         340 

Place Div   Name                    City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Pnlty No.   
===== ===== ======================= =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ===== 
  111 M3539 Robert Middleton        Albuquerque NM      1:16:08   21:39  7:13    1:14   38:33  19.3    1:31   13:12         239 
  112 M5054 Joe Sadowski            Albuquerque NM      1:16:27   22:48  7:36    3:23   37:43  19.8    2:46    9:48         311 
  113 M3539 Erik Bose               Albuquerque NM      1:16:28   24:24  8:08    1:32   39:13  19.0    1:39    9:42          45 
  114 M3539 Charles Finley          ABQ NM              1:16:38   21:43  7:15                          2:12   10:16         117 
  115 M4549 Wilson Lamboy           albuquerque NM      1:17:21   21:18  7:06    1:32   43:20  17.2    1:55    9:18         213 
  116 M5054 Richard Quanz           Los Ranchos NM      1:17:24   25:26  8:29    2:34   35:49  20.8    2:32   11:06         279 
  117 M1213 Joseph Maloney          Durango CO          1:17:29   20:55  6:59    1:04   43:56  17.0    1:18   10:17         225 
  118 M5054 James Gallison          ABQ NM              1:17:33   27:42  9:14    1:44   39:29  18.9    1:32    7:06         131 
  119 CL39- Aaron Cupps             Edgewood NM         1:17:49   25:57  8:39    1:37   39:12  19.0    1:22    9:42          86 
  120 M5559 Charles Hott            Los Lunas NM        1:18:10   23:10  7:44    1:29   39:20  19.0    2:36   11:37         181 
  121 M6569 Kenneth O'Connor        Grants NM           1:18:45   26:45  8:55    1:20   37:44  19.8    1:56   11:02         253 
  122 M3034 Theodore Ortiz          Albuquerque NM      1:18:54   23:35  7:52    1:30   39:28  18.9    2:02   12:20         258 
  123 M4044 Phil Mahoney            Albuquerque NM      1:18:56   21:36  7:12    1:26   39:23  18.9    1:28   15:05         224 
  124 M2024 Neil Sabol              Albuquerque NM      1:19:00   26:12  8:44    0:57   39:23  18.9    1:18   11:11         434 
  125 M4044 Lee Mann                Albuquerque NM      1:19:15   24:45  8:15    0:56   40:27  18.4    1:41   11:29         228 
  126 M1415 Drew Faturos            ABQ NM              1:20:29   24:20  8:07    1:33   43:29  17.1    1:52    9:16         113 
  127 M2529 Kyle Hartsock           Albuquerque NM      1:20:47   22:23  7:28    1:28   37:58  19.6    1:57   17:04         171 
  128 MIL-M Ricardo San Pedro       aiken SC            1:20:49   23:16  7:46    1:47   36:10  20.6    2:09   17:28         314 
  129 M5054 Ken Knapp               Corrales NM         1:20:54   26:12  8:44    1:31   36:58  20.2    1:56   14:19         205 
  130 M3539 Von Stell               Albuquerque NM      1:20:57   23:38  7:53    1:34   41:15  18.1    2:20   12:12         351 
  131 M3539 Kyle Linzer             Placitas NM         1:20:59   27:31  9:11    1:53   39:39  18.8    2:10    9:48         220 
  132 M5054 David Ortega            Albuquerque NM      1:21:01   25:25  8:29    2:31   39:03  19.1    2:10   11:53         257 
  133 M5559 Dan Lucero              Las Cruces NM       1:21:12   26:32  8:51    1:17   41:16  18.1    1:57   10:12         435 
  134 CL40+ James Dennedy           Albuquerque NM      1:21:39   25:54  8:38    1:51   42:22  17.6    2:32    9:02          94 
  135 M5559 Richard Jaramillo       Albuquerque NM      1:21:59   24:18  8:06    1:55   42:58  17.4    2:11   10:39         189 
  136 M5054 Daniel Kelley           Albuquerque NM      1:22:07   25:26  8:29    1:47   42:22  17.6    2:16   10:18         200 
  137 M4044 James DelGado           Los Alamos NM       1:22:30   25:03  8:21    1:58   40:04  18.6    1:46   13:40         404 
  138 CL39- Steve Kiziuk            Corrales NM         1:22:36   27:43  9:15    2:20   40:36  18.4    2:24    9:34         204 
  139 M1617 Jon Pilgrim             Rio Rancho NM       1:22:46   29:42  9:54    1:14   40:49  18.3    1:35    9:27         274 
  140 M3539 John Kabler             Albuquerque NM      1:22:48   24:26  8:09    1:56   47:07  15.8    2:24    6:57         197 
  141 M1617 David Conklin           Scottsdale AZ       1:23:02   24:51  8:17    2:32   44:06  16.9    2:54    8:41          79 
  142 M3539 Joseph Speroni          Albuquerque NM      1:23:21   26:03  8:41    1:35   42:30  17.5    1:51   11:24         342 
  143 M5559 Douglas Baker           Albuquerque NM      1:23:34   25:55  8:39    1:59   40:57  18.2    2:18   12:26          21 
  144 M4044 Jeff Kemp               Albuquerque NM      1:23:42   27:03  9:01    3:01   40:26  18.4    2:13   11:01         202 
  145 M6064 Richard Davies          ABQ NM              1:23:56   27:27  9:09    2:06   38:16  19.5    2:38   13:31          90 
  146 M6064 Hartley Wess            Albuquerque NM      1:23:58   28:16  9:26    2:03   39:57  18.7    2:18   11:26         392 
  147 M0111 Jake Powers             Albuquerque NM      1:24:01   26:51  8:57    1:50   44:21  16.8    1:55    9:06         276 
  148 M4549 Jim Stapleton           Albuquerque NM      1:24:07   23:53  7:58    3:46   40:10  18.6    2:44   13:35         347 
  149 M5559 Jim Childers            La Luz NM           1:25:23   30:06 10:02    1:02   41:45  17.9    1:31   11:01          67 
  150 M3034 CHRISTOPHER SANCHEZ     Albuquerque NM      1:25:37   25:22  8:28    1:53   42:16  17.6    1:48   14:19         316 
  151 M5054 Richard Knowles         Albuquerque NM      1:25:51   27:16  9:06    1:39   43:13  17.3    2:22   11:23         207 
  152 CL40+ Anthony Algermissen     ABQ NM              1:27:49   25:02  8:21    1:25   46:00  16.2    2:07   13:18           5 
  153 CL40+ Bob Algermissen         Albuquerque NM      1:27:56   26:41  8:54    1:21   45:49  16.3    2:01   12:06           4 
  154 CL40+ Kurt Schwalm            Albuquerque NM      1:28:03   30:40 10:14    1:39   43:57  17.0    1:48   10:01         324 
  155 M6569 William DePalo          Albuquerque NM      1:28:13   28:25  9:29    2:04   42:46  17.4    2:33   12:28          95 
  156 M4044 Paul Gerrish            Phoenix AZ          1:28:22   27:14  9:05    2:01   43:49  17.0    2:45   12:35         144 
  157 M5054 Williams Jackson        Tijeras NM          1:28:42   27:24  9:08    2:18   44:49  16.6    2:14   12:00         188 
  158 M6569 Richard Roth            Santa Fe NM         1:29:52   32:35 10:52    2:09   41:19  18.0    2:10   11:42         306 
  159 M5054 James Wendelberger      Los Alamos NM       1:31:08   34:45 11:35    1:58   42:56  17.4    1:49    9:42         389 
  160 CL40+ Steve Moya              Galisteo NM         1:31:21   29:48  9:56    2:03   41:52  17.8    2:35   15:04         246 
  161 M7074 John Le Roy             Las Cruces NM       1:31:38   24:20  8:07    1:00   55:50  13.4    1:48    8:42         216 
  162 M4044 Jeff Joseph             Albuquerque NM      1:32:43   31:38 10:33    1:40   46:14  16.1    2:14   10:59         196 
  163 CL40+ Robert Clougherty       Los Lunas NM        1:32:49   23:30  7:50    1:22   52:18  14.3    2:39   13:02          73 
  164 M3034 Stephen Kocherhans      Albuquerque NM      1:32:50   26:03  8:41    1:50   47:29  15.7    2:54   14:37         209 
  165 M5054 Michael Barela          Rio Rancho NM       1:33:10   26:18  8:46    2:27   45:18  16.5    2:19   16:50          23 

Place Div   Name                    City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Pnlty No.   
===== ===== ======================= =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ===== 
  166 M3539 Danny Dunlavy           Tijeras NM          1:35:14   31:07 10:23    1:49   51:00  14.6    1:54    9:25         101 
  167 M5559 John Hocker             Grants NM           1:36:19   25:39  8:33    1:40   49:38  15.0    2:50   16:34         176 
  168 CL39- David Roe               Albuquerque NM      1:36:36   31:43 10:35    2:11   39:29  18.9    2:12   21:03         302 
  169 M1213 Arthur Schwalm          Albuquerque NM      1:37:02   32:44 10:55    0:55   50:02  14.9    1:26   11:57         323 
  170 CL40+ Kimmet Holland          Edgewood NM         1:38:03   29:48  9:56    2:10   48:18  15.4    2:33   15:17         177 
  171 M1213 Joshua St. John         ABQ NM              1:38:05   32:33 10:51    1:13   51:12  14.6    1:50   11:19         344 
  172 M1415 Jarryd St. John         ABQ NM              1:38:48   28:43  9:35    1:48   57:05  13.1    2:04    9:11         346 
  173 M3034 Gabriel Pugh            Corrales NM         1:39:26   24:03  8:01    1:31   49:11  15.2    2:37   22:05         278 
  174 M4044 John Sedillo            Albuquerque NM      1:40:59   29:52  9:58    2:04   44:16  16.8    2:48   22:01         329 
  175 M4549 grant riley             Albuquerque NM      1:41:11   26:08  8:43    2:42   57:58  12.9    2:55   11:29         292 
  176 M0111 Nicholas Faturos        ABQ NM              1:42:30   30:09 10:03    1:07   58:41  12.7    1:42   10:53         111 
  177 M5054 Dan Horton              Albuquerque NM      1:44:11   34:19 11:27    1:42   50:45  14.7    2:36   14:51         180 
  178 M4044 Royce Laine             Socorro NM          1:44:53   27:30  9:10    1:23 1:00:15  12.4    1:52   13:54         212 
  179 M4549 Mark Bentz              Albuquerque NM      1:47:16   35:19 11:47    1:21   53:22  14.0    3:39   13:38          37 
  180 CL40+ Robert Lazar            Albuquerque NM      1:55:03   44:11 14:44    3:27   55:48  13.4    3:10    8:29         215 
  181 M2024 Jared Benavidez         Albuquerque NM      2:00:11   27:56  9:19    2:10 1:08:05  11.0    3:13   18:49          32 
  182 M2024 Evan Baker              Albuquerque NM      2:07:18   29:44  9:55    1:55 1:17:46   9.6    2:23   15:31          22 
  183 CL39- Paul Tyhurst            Albuquerque NM      2:10:36   42:59 14:20    2:27 1:01:26  12.1    3:36   20:09         374 
  184 CL40+ John German             Albuquerque NM      DNF****   30:17 10:06    1:09   38:42  19.3    2:12                 143 

 OVERALL FEMALE RESULTS
Place Div   Name                    City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Pnlty No.   
===== ===== ======================= =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ===== 
    1 PRO-F Gabriela Jenks          ABQ NM              1:02:21   18:41  6:14    0:48   33:12  22.5    1:16    8:25         192 
    2 F2024 Aubrey Blair-Pattison   Albuqueruqe NM      1:03:22   20:32  6:51    1:00   34:09  21.8    1:05    6:38          42 
    3 F3034 Amy Hinnerichs          Albuquerque NM      1:04:36   21:16  7:06    1:10   34:32  21.6    1:16    6:24         175 
    4 F1617 Tess Amer               Santa Fe NM         1:05:02   19:22  6:28    1:26   35:35  21.0    1:15    7:26           9 
    5 F4044 Melissa Knight-Maloney  Durango CO          1:05:05   21:33  7:11    1:18   33:41  22.1    1:27    7:09         206 
    6 F2529 Jennifer Teerlink       Los Alamos NM       1:05:24   22:35  7:32    1:13   33:55  22.0    1:18    6:25         364 
    7 F2529 Kristin Moriarty        Albuquerque NM      1:05:53   21:06  7:02    1:31   35:41  20.9    1:18    6:19         243 
    8 F3034 Nicole Rushton          Tijeras NM          1:07:01   21:54  7:18    1:08   33:59  21.9    1:19    8:44         309 
    9 F3034 Sherry Gwyn             ABQ NM              1:07:17   21:25  7:09    1:10   36:01  20.7    1:28    7:15         157 
   10 F4044 Sheila Hall             Albuquerque NM      1:07:34   23:49  7:57    1:19   32:53  22.7    1:48    7:47         162 
   11 F4549 Lorraine Palmer         Santa Fe NM         1:07:38   22:27  7:29    1:11   34:20  21.7    1:29    8:13         262 
   12 F3034 Lucy Ranney             santa Fe NM         1:08:19   20:40  6:54    0:59   35:48  20.8    1:20    9:34         285 
   13 F3034 Dina Pesenson           Los Alamos NM       1:09:03   23:04  7:42    1:06   36:22  20.5    1:12    7:21         268 
   14 F5559 Kathy Foucar            Albuquerque NM      1:09:49   20:50  6:57    1:18   36:11  20.6    1:39    9:52         124 
   15 F2024 Kathryn Vandam          Albuquerque NM      1:10:10   23:39  7:53    1:05   37:54  19.7    1:21    6:13         377 
   16 F4549 Becky Sullivan          ABQ NM              1:10:51   24:55  8:19    1:02   34:31  21.6    1:23    9:02         355 
   17 F5054 Judy Amer               Santa Fe NM         1:11:19   25:04  8:22    1:17   35:10  21.2    1:29    8:21           8 
   18 F2024 Paige Kinucan           Albuquerque NM      1:11:22   22:45  7:35    1:13   37:33  19.9    1:41    8:12         203 
   19 F4549 Sandra Morrissey        Albuquerque NM      1:11:26   24:59  8:20    1:33   35:42  20.9    1:33    7:40         244 
   20 F4549 Kim Carlsen             Las Cruces NM       1:11:29   22:16  7:26    1:40   37:06  20.1    1:44    8:46          63 
   21 F4044 Dot Wire                Albuquerque NM      1:11:54   23:06  7:42    1:28   36:51  20.2    1:33    8:58         397 
   22 F3034 Rebecca Babinski        ABQ NM              1:12:02   23:44  7:55    1:23   35:41  20.9    1:38    9:38          19 
   23 F2529 Eva Belanger            ABQ NM              1:12:03   23:58  8:00    1:14   35:54  20.8    1:21    9:38          29 
   24 F4044 Michi Seagrist          Albuquerque NM      1:12:41   21:54  7:18    2:14   36:26  20.5    1:27   10:41         326 
   25 F1617 Lauren Burnham          Albuquerque NM      1:12:43   23:21  7:47    1:37   37:28  19.9    2:03    8:16          57 
   26 F3539 Brenda Harris           Albuquerque NM      1:13:02   23:44  7:55    1:36   36:59  20.2    1:32    9:13         169 
   27 F3539 Kerry Buehler           Albuquerque NM      1:13:41   25:28  8:30    1:19   35:51  20.8    1:41    9:23          56 
   28 F3539 Kristin Walter          ABQ NM              1:13:45   24:52  8:18    1:21   35:59  20.7    1:22   10:14         382 
   29 F2529 Natasha Sutherlin       ABQ NM              1:14:13   24:54  8:18    1:21   36:39  20.3    1:27    9:54         356 
   30 F3539 Karen Young             Los Alamos NM       1:14:14   23:16  7:46    1:27   37:38  19.8    1:49   10:07         400 
   31 F4044 Laura Powers            Albuquerque NM      1:14:22   24:23  8:08    1:45   38:33  19.3    1:35    8:08         277 
   32 F3034 Sasja Jackson           Albuquerque NM      1:14:31   23:42  7:54    1:13   38:32  19.4    1:24    9:41         187 
   33 F4549 Darla Cannon            Albuquerque NM      1:14:35   25:38  8:33    1:25   36:37  20.4    1:56    9:01          62 
   34 F1819 Sarah Sturm             Albuquerque NM      1:14:38   24:17  8:06    1:41   38:27  19.4    1:50    8:25         354 
   35 F3539 Debbie Bose             Albuquerque NM      1:15:02   24:58  8:20    1:30   37:43  19.8    1:33    9:21          46 
   36 F5559 Carol Davenport         Santa Fe NM         1:15:20   23:27  7:49    1:11   39:39  18.8    1:23    9:41          89 
   37 F3539 Karen Branch            Albuquerque NM      1:15:35   26:37  8:53    1:36   36:20  20.5    1:36    9:28          49 
   38 F3034 Jennifer Egelseer       ABQ NM              1:15:46   25:24  8:28    1:29   37:45  19.8    1:41    9:29         103 
   39 F3539 Molly Roberts           ABQ NM              1:15:49   23:11  7:44    1:29   41:19  18.0    1:31    8:20         299 
   40 F4549 Naomi Finson            Albuquerque NM      1:15:57   26:11  8:44    1:16   35:30  21.0    1:43   11:19         118 
   41 F5559 Colleen Burns           McIntosh NM         1:16:02   20:57  6:59    1:48   43:58  17.0    1:37    7:44          59 
   42 F3539 Monique Jeneski         Albuquerque NM      1:16:22   25:10  8:24    1:16   38:30  19.4    1:40    9:48         190 
   43 F4044 Victoria Saad           Albuquerque NM      1:16:34   23:45  7:55    1:32   40:38  18.4    1:35    9:07         310 
   44 F3539 Melissa Begay           Socorro NM          1:16:38   25:31  8:31    1:31   37:31  19.9    1:43   10:24          27 
   45 F2024 Kaye Elridge            Albuquerque NM      1:16:39   24:26  8:09    1:27   41:31  18.0    1:35    7:41         107 
   46 F2529 Chavela Montano         Los Lunas NM        1:16:40   20:49  6:57    1:39   42:43  17.5    1:36    9:56         241 
   47 F3539 Lisa Denison            Albuquerque NM      1:16:53   26:23  8:48    1:36   39:58  18.7    1:51    7:07          93 
   48 F6064 Kathryn Aguilar         Albuquerque NM      1:17:18   26:27  8:49    1:13   38:11  19.5    1:25   10:04           2 
   49 F4044 Andie Talmadge          Rio Rancho NM       1:17:25   25:43  8:35    1:12   38:49  19.2    1:45    9:58         360 
   50 F4044 dale baker              Alamogordo NM       1:17:43   27:46  9:16    1:29   36:04  20.7    1:48   10:37          20 
   51 F2024 Audrey Thompson         Albuquerque NM      1:17:45   24:50  8:17    1:27   41:19  18.0    1:42    8:29         366 
   52 F4044 Paula Hensley           Albuquerque NM      1:17:46   25:11  8:24    1:17   39:21  18.9    1:51   10:08         173 
   53 F3539 Elayne Brucker          Santa Fe NM         1:17:59   26:05  8:42    1:33   40:30  18.4    1:43    8:09          54 
   54 F4044 Diane Burns             Rio Rancho NM       1:18:03   24:17  8:06    1:22   39:45  18.8    1:51   10:49          58 
   55 F5559 Rondi Thornton          Albuquerque NM      1:18:21   25:54  8:38    1:23   40:07  18.6    1:36    9:23         368 

Place Div   Name                    City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Pnlty No.   
===== ===== ======================= =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ===== 
   56 F3539 Jane Cudney             Albuquerque NM      1:18:35   26:37  8:53    1:35   38:16  19.5    1:59   10:10          84 
   57 F2529 BRITT SANCHEZ           Albuquerque NM      1:20:06   24:02  8:01    2:04   43:09  17.3    1:59    8:55         315 
   58 F4549 Charlotte Horton        Albuquerque NM      1:20:08   25:11  8:24    1:15   40:50  18.3    1:30   11:23         179 
   59 F2529 Leigh Esquerra          ABQ NM              1:20:11   25:59  8:40    1:36   38:44  19.3    2:11   11:43         109 
   60 F5054 Sarah Wilson            ABQ NM              1:20:12   27:13  9:05    1:14   39:43  18.8    1:48   10:16         396 
   61 NOAGE Kathleen Gardenswartz   Albuquerque NM      1:20:17   26:04  8:42    1:29   40:51  18.3    1:19   10:36         135 
   62 F2529 Laura Taylor            Albuquerque NM      1:20:19   26:25  8:49    2:01   40:14  18.5    2:15    9:27         363 
   63 F5054 Carrie Seidman          Albuquerque NM      1:20:21   26:24  8:48    0:59   41:36  17.9    1:34    9:50         330 
   64 F2024 Meghan Womack           Albuquerque NM      1:20:29   28:56  9:39    1:18   41:39  17.9    1:30    7:09         398 
   65 F2024 Stephanie Chu           Albuquerque NM      1:21:16   24:26  8:09    0:53   44:28  16.8    1:28   10:03          69 
   66 F4044 Alison Robbenhaar       ABQ NM              1:21:34   26:01  8:41    1:45   42:54  17.4    1:54    9:03         298 
   67 AT39- Teddy Decker            Albuquerque NM      1:21:40   31:34 10:32    1:32   39:29  18.9    1:28    7:39          91 
   68 F3539 Kim Brown               Albuquerque NM      1:21:49   25:16  8:26    1:58   43:03  17.3    2:20    9:13          52 
   69 F4549 Christina Behr-Andres   Los Alamos NM       1:21:52   28:13  9:25    1:26   40:05  18.6    2:13    9:56          28 
   70 F4044 Lisa Moran              Albuquerque NM      1:22:03   24:23  8:08    1:37   41:53  17.8    1:49   12:23         242 
   71 F2529 Tracey O'Donnell        Albuquerque NM      1:22:47   26:29  8:50    2:01   43:46  17.0    1:58    8:35         254 
   72 F1415 Kelsie Benson           Albuquerque NM      1:23:08   25:42  8:34    2:13   45:19  16.5    2:30    7:26          35 
   73 F5054 Debi Wess               Albuquerque NM      1:23:49   30:02 10:01    1:04   42:08  17.7    1:36    9:01         391 
   74 F4044 Wendy Leighton          Santa Fe NM         1:23:52   30:21 10:07    1:15   41:46  17.9    1:56    8:38         218 
   75 F5559 Robyn Broes             Albuquerque NM      1:23:58   26:45  8:55    1:23   41:52  17.8    1:59   12:00          50 
   76 F2529 Elizabeth Wright        Albuquerque NM      1:24:02   27:36  9:12    1:55   41:59  17.8    2:02   10:32         399 
   77 F3034 Katherine Swank         Albuquerque NM      1:24:27   30:00 10:00    1:54   40:20  18.5    2:49    9:25         357 
   78 F5559 Kathy Black             Albuquerque NM      1:24:30   28:26  9:29    1:46   43:17  17.2    2:30    8:32          40 
   79 AT39- Anita Roe               Albuquerque NM      1:24:49   30:15 10:05    1:25   41:31  18.0    1:48    9:51         301 
   80 F5054 Maripat Glover          ABQ NM              1:24:51   26:30  8:50    1:07   45:57  16.2    1:38    9:40         149 
   81 F3539 Terry Hijar             Albuquerque NM      1:24:56   29:23  9:48    1:39   41:56  17.8    1:49   10:11         174 
   82 F2529 Holly Eiffert           Albuquerque NM      1:25:00   26:34  8:52    1:47   42:40  17.5    2:05   11:55         104 
   83 F4044 Kerrie Lackey           Albuquerque NM      1:25:06   29:08  9:43    1:07   42:40  17.5    2:12   10:01         211 
   84 F4549 Amy Rehfeld             Albuquerque NM      1:25:08   28:56  9:39    2:23   41:48  17.8    2:14    9:48         287 
   85 F2529 Danielle Bishop         Albuquerque NM      1:25:12   26:53  8:58    2:16   42:39  17.5    2:00   11:25          39 
   86 AT39- Michelle German         Albuquerque NM      1:25:16   30:27 10:09    1:23   41:27  18.0    2:01    9:59         142 
   87 F3539 Kristen Grenemyer       Albuquerque NM      1:25:54   27:57  9:19    1:54   42:57  17.4    2:04   11:02         154 
   88 F4549 ashley riley            Albuquerque NM      1:26:22   22:12  7:24    1:52   47:58  15.5    1:58   12:25         293 
   89 AT39- Gayl Crandall           Albuquerque NM      1:26:38   29:15  9:45    1:46   42:43  17.5    1:48   11:07          82 
   90 F4549 Nancy St. John          ABQ NM              1:26:44   28:48  9:36    2:27   42:54  17.4    2:20   10:17         345 
   91 F4044 Laura Pavatt            Rio Rancho NM       1:27:00   28:11  9:24    1:23   43:25  17.2    1:39   12:23         265 
   92 F3539 Ginny DeVries           Fort Defiance AZ    1:27:05   31:15 10:25    1:28   43:13  17.3    2:06    9:05          96 
   93 F5054 Dale Sibley             Tijeras NM          1:27:29   29:17  9:46    2:01   42:23  17.6    2:22   11:29         335 
   94 F4044 Lynn Kozikowski         Albuquerque NM      1:27:36   25:27  8:29    2:03   48:41  15.3    1:55    9:32         210 
   95 F2529 Crystal McCoid          Albuquerque NM      1:27:54   27:32  9:11    1:23   46:56  15.9    2:02   10:02         232 
   96 F4044 Lena Strickland         ABQ NM              1:27:58   29:08  9:43    2:04   45:28  16.4    2:05    9:15         353 
   97 F4549 Claire Bauder           Albuquerque NM      1:28:13   30:02 10:01    1:29   41:00  18.2    2:20   13:24          25 
   98 F2529 Heather Philpot         Albuquerque NM      1:28:15   28:11  9:24    1:34   42:58  17.4    3:00   12:34         270 
   99 F2529 Tabitha Sims            Albuquerque NM      1:28:20   30:19 10:07    1:38   46:17  16.1    1:44    8:24         336 
  100 F4044 Donna Luca              Placitas NM         1:28:22   28:48  9:36    1:58   44:22  16.8    1:57   11:19         221 
  101 F4044 Pamela McNett           Albuquerque NM      1:28:23   30:24 10:08    1:48   44:09  16.9    2:52    9:12         235 
  102 F4549 Blasa Munoz             Albuquerque NM      1:28:27   23:14  7:45    2:08   45:08  16.5    2:43   15:17         248 
  103 F2529 Joslynn Deherrera       Albuquerque NM      1:28:44   29:23  9:48    2:10   44:04  16.9    2:22   10:48          92 
  104 F5559 Barbara Riedl           Rio Rancho NM       1:28:49   28:47  9:36    1:07   46:55  15.9    2:24    9:36         291 
  105 F3034 Michelle Tang           ABQ NM              1:28:59   30:34 10:12    1:24   43:27  17.2    2:05   11:30         361 
  106 F5559 Ruth Chow               Albuquerque NM      1:29:11   28:38  9:33    1:23   43:53  17.0    3:11   12:08          68 
  107 F3539 Staci Harris            ABQ NM              1:29:43   31:09 10:23    1:25   43:26  17.2    2:17   11:28         170 
  108 F4549 Carla Padilla           Albuquerque NM      1:29:51   31:56 10:39    2:19   43:42  17.1    2:04    9:52         260 
  109 F3539 Ami Rintoul             Albuquerque NM      1:29:56   29:35  9:52    2:10   45:18  16.5    2:44   10:12         295 
  110 F2024 Jenna Ragsdale          Albuquerque NM      1:29:57   29:02  9:41    1:34   45:47  16.3    2:16   11:20         282 

Place Div   Name                    City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Pnlty No.   
===== ===== ======================= =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ===== 
  111 F5054 Mary Cole               Albuquerque NM      1:30:15   29:34  9:52    1:55   45:34  16.4    2:35   10:39          75 
  112 F3539 Karen Solomon           Albuquerque NM      1:30:49   30:17 10:06    1:37   46:49  15.9    1:55   10:12         341 
  113 F3539 Michelle Watson         Albuquerque NM      1:31:35   26:35  8:52    2:16   52:04  14.3    2:19    8:23         384 
  114 F5054 Yvonne Sanchez          Albuquerque NM      1:31:37   26:44  8:55    2:53   43:36  17.1    3:19   15:06         317 
  115 F3539 Tara Quintana           Albuquerque NM      1:31:40   28:46  9:36    1:32   47:14  15.8    2:21   11:48         280 
  116 F6064 Gail Aycock             Santa Fe NM         1:31:46   29:53  9:58    1:55   46:25  16.1    1:53   11:41          18 
  117 F5054 Mary Malwitz            Albuquerque NM      1:31:50   30:44 10:15    1:43   46:07  16.2    2:31   10:47         226 
  118 F1819 Barbara Wendelberger    Los Alamos NM       1:31:52   29:32  9:51    3:17   48:49  15.3    2:19    7:57         390 
  119 F4044 Lisa Isenberger         Corrales NM         1:32:02   28:48  9:36    1:44   49:20  15.1    1:38   10:34         186 
  120 F3034 Kelley MacDonald        Albuquerque NM      1:32:13   24:51  8:17    1:32   52:10  14.3    2:05   11:37         222 
  121 AT39- Rene' Forsythe          Albuquerque NM      1:32:17   32:52 10:58    2:02   45:46  16.3    2:01    9:39         122 
  122 F3539 Erica Stell             Albuquerque NM      1:32:18   29:46  9:56    1:18   50:10  14.9    2:14    8:52         350 
  123 AT39- Suzanne Byrd            Artesia NM          1:32:46   32:06 10:42    1:51   44:13  16.9    2:14   12:24          61 
  124 AT40+ Misty Pilgrim           Rio Rancho NM       1:32:58   32:46 10:56    1:57   45:13  16.5    2:09   10:55         273 
  125 F4044 Carol Rivera            Albuquerque NM      1:33:09   29:44  9:55    2:41   45:47  16.3    3:30   11:30         296 
  126 F2529 Rachel Steele           ABQ NM              1:33:13   29:59 10:00    1:25   48:02  15.5    2:36   11:12         348 
  127 F3539 Elizabeth Tannaz        Placitas NM         1:33:17   31:54 10:38    1:15   46:08  16.2    1:41   12:21         362 
  128 F4549 Carol Cochran           Albuquerque NM      1:33:47   27:47  9:16    1:37   48:41  15.3    1:46   13:58          74 
  129 F4044 Lisa Gerber             Corrales NM         1:34:08   30:00 10:00    1:39   51:06  14.6    2:05    9:21         140 
  130 AT40+ Kelley Garcia           Albuquerque NM      1:34:11   31:57 10:39    2:02   48:30  15.4    2:58    8:45         133 
  131 F4549 Sue Gerber              Decatur GA          1:34:24   29:54  9:58    1:37   49:37  15.0    2:59   10:18         141 
  132 F4549 Kathryn Faturos         ABQ NM              1:34:27   30:52 10:18    1:37   50:49  14.7    2:08    9:02         112 
  133 F3034 Sara Cook               Albuquerque NM      1:34:41   32:59 11:00    1:25   46:02  16.2    2:05   12:12          80 
  134 F4044 Debby Garley-Williams   Albuquerque NM      1:35:35   26:39  8:53    3:48   48:13  15.5    3:04   13:53         136 
  135 F3539 Tammy Nelson            Albuquerque NM      1:36:02   32:23 10:48    2:11   45:26  16.4    2:00   14:03         251 
  136 F4044 Pauline Atkinson        Alamogordo NM       1:36:05   31:52 10:38    1:32   50:39  14.7    1:49   10:15          16 
  137 F6064 Karin Roth              Santa Fe NM         1:36:29   35:07 11:43    2:02   45:46  16.3    2:29   11:06         307 
  138 AT40+ Leslie Small            Albuquerque NM      1:36:31   31:58 10:40    1:46   51:32  14.5    2:45    8:32         337 
  139 F5559 Nancy Thomas            Rio Rancho NM       1:36:36   30:03 10:01    1:40   46:43  16.0    2:27   15:45         365 
  140 F3034 Cristin Mann            Albuquerque NM      1:36:38   27:44  9:15    1:17   53:15  14.0    2:05   12:19         227 
  141 F3539 Monica Hall             Albuquerque NM      1:36:53   31:09 10:23    1:28   48:25  15.4    1:56   13:58         163 
  142 F5559 Mary Giroux             Albuquerque NM      1:37:25   31:02 10:21    2:00   50:13  14.8    2:08   12:04         146 
  143 F4044 Marty Nelson            Santa Fe NM         1:37:48   29:52  9:58    1:22   52:15  14.3    2:21   12:01         252 
  144 F4044 Sandra Clinton          Albuquerque NM      1:38:31   30:50 10:17    2:08   47:17  15.8    2:05   16:14          72 
  145 F3539 Vanessa Viets           Albuquerque NM      1:38:52   26:26  8:49    1:51   52:36  14.2    2:47   15:14         380 
  146 F4044 Mari Adkins             Albuquerque NM      1:38:59   33:29 11:10    1:52   49:47  15.0    2:02   11:51           1 
  147 F3539 Heather Beck-Hamman     Tijeras NM          1:40:01   32:27 10:49    4:08   49:12  15.2    3:06   11:10          26 
  148 F4044 Pamela Sedillo          Albuquerque NM      1:40:10   32:23 10:48    2:44   52:43  14.1    2:09   10:13         328 
  149 F6569 Edwina Hubert           ABQ NM              1:40:23   30:24 10:08    2:21   48:37  15.3    2:08   16:55         182 
  150 F5559 Kris Fullmer            Albuquerque NM      1:40:30   32:48 10:56    2:32   46:53  15.9    2:48   15:31         129 
  151 AT40+ Sara Hall               Roswell NM          1:40:51   36:40 12:14    2:13   47:45  15.6    2:29   11:46         161 
  152 F3539 Elena Scheller          ABQ NM              1:42:24   27:27  9:09    1:20   51:42  14.4    2:20   19:38         321 
  153 F1617 Heidi Gerrish           Phoenix AZ          1:42:30   29:18  9:46    2:04   54:33  13.7    4:06   12:31         145 
  154 F4549 Laura Hudgins           Albuquerque NM      1:43:01   33:26 11:09    1:30   51:24  14.5    3:16   13:28         183 
  155 F4044 Ann Holmes              Albuquerque NM      1:43:33   35:38 11:53    1:14   51:22  14.5    1:24   13:57         178 
  156 F4044 Sarita Esparsen         ABQ NM              1:43:39   33:51 11:17    2:14   50:17  14.8    3:03   14:16         108 
  157 F4044 Amy Schum               Albuquerque NM      1:44:29   36:09 12:03    1:31   48:50  15.3    2:51   15:09         322 
  158 F3539 Gin Bryson              Albuquerque NM      1:44:33   34:52 11:38    1:28   53:06  14.0    2:32   12:37          55 
  159 F2529 Regina Chavez           Albuquerque NM      1:44:38   36:42 12:14    3:13   48:07  15.5    3:45   12:54          65 
  160 F2529 Erica Boland            ABQ NM              1:45:00   30:13 10:05    1:53   58:15  12.8    2:09   12:31          44 
  161 F1819 Deanna Warren           Albuquerque NM      1:45:08   29:01  9:41    2:34 1:00:13  12.4    1:55   11:26         383 
  162 F4549 Lauri Dodge             Rio Rancho NM       1:46:39   30:48 10:16    2:04   56:51  13.1    2:53   14:06          98 
  163 F2024 Stephanie Cummings      Albuquerque NM      1:46:40   30:49 10:17    2:01   57:13  13.0    2:31   14:08          85 
  164 F1415 Sarah Olona             Albuquerque NM      1:48:30   32:13 10:45    1:42 1:04:44  11.5    2:20    7:33         256 
  165 F6569 Catharine Stewart-Roach Socorro NM          1:50:58   41:05 13:42    1:38   50:19  14.8    2:22   15:37         352 

Place Div   Name                    City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Pnlty No.   
===== ===== ======================= =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ===== 
  166 AT40+ Lissa Hammit            Albuquerque NM      1:51:01   42:48 14:16    2:13   51:35  14.5    2:45   11:42         164 
  167 F6064 Suzie Clements          Albuquerque NM      1:53:28   28:02  9:21    1:51 1:12:42  10.3    2:10    8:45          71 
  168 F3034 Shellee Roe             Albuquerque NM      1:56:35   31:19 10:27    3:13 1:02:46  11.9    4:31   14:47         303 
  169 AT40+ Renee Collier           Los Alamos NM       1:58:59   37:09 12:23    4:20   51:50  14.4    2:42   23:01          76 
  170 F4044 Lisa Ragsdale           Albuquerque NM      2:00:59   28:30  9:30    2:00 1:17:16   9.7    1:52   11:23         283 
  171 F3539 Shefali Parikh          Northridge CA       2:04:31   34:17 11:26    1:58 1:10:24  10.6    2:44   15:10         263 
  172 F3539 Catherine Conran        Corrales NM         2:04:34   43:26 14:29    3:10   57:57  12.9    5:31   14:32          78 
  173 F4044 Kathaleen Reynolds      Rio rancho NM       2:05:38   34:26 11:29    2:10 1:01:53  12.0    4:04   23:07         290 
  174 F4549 Patti Smith             Albuquerque NM      2:06:42   43:24 14:28    3:13   57:43  12.9    5:45   16:38         339 
  175 F5054 Janie Finical           Albuquerque NM      2:07:24   42:57 14:19    2:18 1:04:38  11.5    3:16   14:16         115 
  176 MIL-F Lisa Gregoire           Rio rancho NM       2:10:50   40:51 13:37    3:01   56:18  13.2    3:42   27:00         153 
  177 F2529 Elizabeth Ashton        Albuquerque NM      DNF****   33:14 11:05    2:54   51:07  14.6                          12 
  178 F3539 Lisa Broidy             Albuquerque NM      DNF****   23:10  7:44    1:21                                        51 
  179 F3539 Angela Fioravantes      Albuquerque NM      DNF****   27:22  9:08                                  9:43         119 

 CLYDESDALE/ATHENA RESULTS
 MALE AGE GROUP:  1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 Zachary Williams         27 Albuquerque NM      1:04:18   19:59  6:40    0:54   33:38  22.2    1:59    7:51           395 
    2 Steven Hutchison         34 Albuquerque NM      1:05:27   20:17  6:46    1:44   30:17  24.6    1:42   11:29           185 
    3 E.J. Anderson            25 Edgewood NM         1:09:52   26:19  8:47    1:05   33:41  22.1    1:22    7:26            10 
    4 Ryan Mummert             34 Albuquerque NM      1:12:46   26:21  8:47    1:10   34:25  21.7    1:43    9:09           247 
    5 Aaron Cupps              34 Edgewood NM         1:17:49   25:57  8:39    1:37   39:12  19.0    1:22    9:42            86 
    6 Steve Kiziuk             37 Corrales NM         1:22:36   27:43  9:15    2:20   40:36  18.4    2:24    9:34           204 
    7 David Roe                38 Albuquerque NM      1:36:36   31:43 10:35    2:11   39:29  18.9    2:12   21:03           302 
    8 Paul Tyhurst             23 Albuquerque NM      2:10:36   42:59 14:20    2:27 1:01:26  12.1    3:36   20:09           374 

 MALE AGE GROUP:  40 - 98
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 Brian Pilgrim            41 Rio Rancho NM       1:07:45   23:16  7:46    1:13   32:53  22.7    1:48    8:37           272 
    2 Frank Cherne             41 Los Alamos NM       1:09:58   23:38  7:53    1:17   34:04  21.9    1:33    9:29            66 
    3 Larry Harvey             42 Albuquerque NM      1:14:13   24:34  8:12    1:25   37:27  19.9    1:34    9:16           172 
    4 James Dennedy            51 Albuquerque NM      1:21:39   25:54  8:38    1:51   42:22  17.6    2:32    9:02            94 
    5 Anthony Algermissen      48 ABQ NM              1:27:49   25:02  8:21    1:25   46:00  16.2    2:07   13:18             5 
    6 Bob Algermissen          50 Albuquerque NM      1:27:56   26:41  8:54    1:21   45:49  16.3    2:01   12:06             4 
    7 Kurt Schwalm             41 Albuquerque NM      1:28:03   30:40 10:14    1:39   43:57  17.0    1:48   10:01           324 
    8 Steve Moya               49 Galisteo NM         1:31:21   29:48  9:56    2:03   41:52  17.8    2:35   15:04           246 
    9 Robert Clougherty        53 Los Lunas NM        1:32:49   23:30  7:50    1:22   52:18  14.3    2:39   13:02            73 
   10 Kimmet Holland           52 Edgewood NM         1:38:03   29:48  9:56    2:10   48:18  15.4    2:33   15:17           177 
   11 Robert Lazar             52 Albuquerque NM      1:55:03   44:11 14:44    3:27   55:48  13.4    3:10    8:29           215 
   12 John German              40 Albuquerque NM      DNF****   30:17 10:06    1:09   38:42  19.3    2:12                   143 

 FEMALE AGE GROUP:  1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 Teddy Decker             35 Albuquerque NM      1:21:40   31:34 10:32    1:32   39:29  18.9    1:28    7:39            91 
    2 Anita Roe                38 Albuquerque NM      1:24:49   30:15 10:05    1:25   41:31  18.0    1:48    9:51           301 
    3 Michelle German          36 Albuquerque NM      1:25:16   30:27 10:09    1:23   41:27  18.0    2:01    9:59           142 
    4 Gayl Crandall            36 Albuquerque NM      1:26:38   29:15  9:45    1:46   42:43  17.5    1:48   11:07            82 
    5 Rene' Forsythe           30 Albuquerque NM      1:32:17   32:52 10:58    2:02   45:46  16.3    2:01    9:39           122 
    6 Suzanne Byrd             37 Artesia NM          1:32:46   32:06 10:42    1:51   44:13  16.9    2:14   12:24            61 

 FEMALE AGE GROUP:  40 - 98
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 Misty Pilgrim            42 Rio Rancho NM       1:32:58   32:46 10:56    1:57   45:13  16.5    2:09   10:55           273 
    2 Kelley Garcia            42 Albuquerque NM      1:34:11   31:57 10:39    2:02   48:30  15.4    2:58    8:45           133 
    3 Leslie Small             44 Albuquerque NM      1:36:31   31:58 10:40    1:46   51:32  14.5    2:45    8:32           337 
    4 Sara Hall                46 Roswell NM          1:40:51   36:40 12:14    2:13   47:45  15.6    2:29   11:46           161 
    5 Lissa Hammit             47 Albuquerque NM      1:51:01   42:48 14:16    2:13   51:35  14.5    2:45   11:42           164 
    6 Renee Collier            42 Los Alamos NM       1:58:59   37:09 12:23    4:20   51:50  14.4    2:42   23:01            76 

 RELAY RESULTS
Place Team Name                                Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 2 Lab Rats and a Fish                      54:54   17:51  5:57    0:35   28:25  26.2    1:01    7:03           406 
    2 Team Speed                                 58:47   17:25  5:49    0:44   31:52  23.4    1:19    7:30           418 
    3 Desperate Housewives                     1:01:36   19:47  6:36    0:41   32:43  22.8    1:01    7:25           408 
    4 Team WAFA                                1:02:02   21:09  7:03    0:41   32:37  22.9    0:51    6:46           414 
    5 The Spartans                             1:07:46   22:12  7:24    0:48   35:40  20.9    1:10    7:58           431 
    6 Team Kincaid                             1:09:06   19:34  6:32    0:51   40:24  18.5    1:09    7:09           415 
    7 Doherty-Martinez-Miller                  1:11:18   20:50  6:57    0:47   37:32  19.9    1:46   10:24           423 
    8 Team Welch                               1:11:20   26:23  8:48    0:56   36:14  20.6    1:12    6:38           387 
    9 Team A&C                                 1:13:04   20:37  6:53    1:26   40:10  18.6    1:29    9:25           416 
   10 TEAM SANDI                               1:16:05   29:05  9:42    0:55   36:45  20.3    1:17    8:05           426 
   11 Gruen-Majewski                           1:23:04   22:31  7:31    1:04   39:26  18.9    1:26   18:38           430 
   12 Gardner/Tang                             1:24:32   29:06  9:42    1:50   43:48  17.0    1:20    8:29           410 
   13 Sol y Sombra Super Moms                  1:24:34   31:18 10:26    1:05   41:49  17.8    1:12    9:12           413 
   14 The McKenna Family                       1:24:59   28:52  9:38    1:28   43:36  17.1    1:32    9:33           419 
   15 Gourd-Miller-Richter                     1:26:07   28:10  9:24    1:09   46:56  15.9    1:30    8:24           425 
   16 The Dafoe Girls                          1:29:38   28:15  9:25    1:02   50:55  14.6    1:18    8:10           429 
   17 Garcia-Gillespie-Jewell                  1:30:17   23:25  7:49    0:56   56:02  13.3    1:08    8:48           421 
   18 HLK                                      1:31:55   31:09 10:23    1:00   50:37  14.7    1:06    8:05           411 
   19 2ovr40                                   1:32:04   28:50  9:37    0:48   51:38  14.4    1:34    9:16           407 
   20 Familes Rule                             1:33:50   31:36 10:32    1:04   46:44  16.0    1:30   12:58           409 
   21 The Miller Family                        1:33:51   41:05 13:42    1:10   41:07  18.1    1:15    9:16           428 
   22 Newsom-McNett-Thurman                    1:34:29   20:56  6:59    0:50 1:01:22  12.2    1:13   10:09           424 
   23 Bolin/Heimer/Stubbs                      1:35:00   28:40  9:34    1:02   56:16  13.3    1:01    8:03           432 
   24 Team Eckert                              1:35:11   28:50  9:37    1:06   51:43  14.4    1:21   12:12           417 
   25 Benson-Montoya                           1:36:18   30:55 10:19    1:15   49:55  14.9    2:43   11:32           422 
   26 The Lazar Family                         1:40:35   31:37 10:33    1:17   59:04  12.6    1:29    7:10           420 
   27 PMH                                      1:40:43   38:03 12:41    1:04   52:06  14.3    1:15    8:17           412 
   28 Boland-Fleming                           1:44:57   30:10 10:04    2:28   56:42  13.2    2:04   13:36           427 
   29 Tri-n-it                                 2:00:56   38:18 12:46    1:19 1:05:36  11.4    1:47   13:58           433 

 MILITARY RESULTS
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 Daniel Peden             28 ABQ NM              1:06:56   19:36  6:32    1:11   34:58  21.3    1:35    9:37           267 
    2 Paul Porter              27 Albuquerque NM      1:08:10   20:15  6:45    0:45   36:11  20.6    1:19    9:43           275 
    3 Ricardo San Pedro        33 aiken SC            1:20:49   23:16  7:46    1:47   36:10  20.6    2:09   17:28           314 

    1 Lisa Gregoire            51 Rio rancho NM       2:10:50   40:51 13:37    3:01   56:18  13.2    3:42   27:00           153 

 AGE GROUP RESULTS
 MALE AGE GROUP:  12 - 13
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 Joseph Maloney           13 Durango CO          1:17:29   20:55  6:59    1:04   43:56  17.0    1:18   10:17           225 
    2 Arthur Schwalm           12 Albuquerque NM      1:37:02   32:44 10:55    0:55   50:02  14.9    1:26   11:57           323 
    3 Joshua St. John          13 ABQ NM              1:38:05   32:33 10:51    1:13   51:12  14.6    1:50   11:19           344 

 FEMALE AGE GROUP:  12 - 13 (NO FINISHERS IN THIS CATEGORY)

 MALE AGE GROUP:  14 - 15
    1 Drew Faturos             15 ABQ NM              1:20:29   24:20  8:07    1:33   43:29  17.1    1:52    9:16           113 
    2 Jarryd St. John          15 ABQ NM              1:38:48   28:43  9:35    1:48   57:05  13.1    2:04    9:11           346 

 FEMALE AGE GROUP:  14 - 15
    1 Kelsie Benson            14 Albuquerque NM      1:23:08   25:42  8:34    2:13   45:19  16.5    2:30    7:26            35 
    2 Sarah Olona              14 Albuquerque NM      1:48:30   32:13 10:45    1:42 1:04:44  11.5    2:20    7:33           256 

 MALE AGE GROUP:  16 - 17
    1 Michael Bovee            16 ALBUQUERQUE NM      1:11:18   23:59  8:00    1:27   36:42  20.3    1:19    7:52           405 
    2 Jon Pilgrim              16 Rio Rancho NM       1:22:46   29:42  9:54    1:14   40:49  18.3    1:35    9:27           274 
    3 David Conklin            17 Scottsdale AZ       1:23:02   24:51  8:17    2:32   44:06  16.9    2:54    8:41            79 

 FEMALE AGE GROUP:  16 - 17
    1 Tess Amer                16 Santa Fe NM         1:05:02   19:22  6:28    1:26   35:35  21.0    1:15    7:26             9 
    2 Lauren Burnham           17 Albuquerque NM      1:12:43   23:21  7:47    1:37   37:28  19.9    2:03    8:16            57 
    3 Heidi Gerrish            16 Phoenix AZ          1:42:30   29:18  9:46    2:04   54:33  13.7    4:06   12:31           145 

 MALE AGE GROUP:  18 - 19
    1 Max Benson               18 Albuquerque NM      1:04:39   20:20  6:47    1:20   35:12  21.2    1:26    6:23            34 

 FEMALE AGE GROUP:  18 - 19
    1 Sarah Sturm              18 Albuquerque NM      1:14:38   24:17  8:06    1:41   38:27  19.4    1:50    8:25           354 
    2 Barbara Wendelberger     19 Los Alamos NM       1:31:52   29:32  9:51    3:17   48:49  15.3    2:19    7:57           390 
    3 Deanna Warren            18 Albuquerque NM      1:45:08   29:01  9:41    2:34 1:00:13  12.4    1:55   11:26           383 

 MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 David Bell               23 Roswell NM            57:38   18:38  6:13    0:52   29:24  25.4    1:09    7:37            30 
    2 Adrian Wagner            23 Albuquerque NM        58:50   19:14  6:25    1:01   30:34  24.4    1:12    6:51           436 
    3 Dan Harberts             23 Albuquerque NM        59:56   19:30  6:30    0:42   32:20  23.1    1:04    6:21           166 
    4 Michael Zubelewicz       21 Albuquerque NM      1:00:38   19:26  6:29    0:55   33:29  22.3    1:10    5:39           403 
    5 Charlie Foucar           21 Albuquerque NM      1:07:41   19:53  6:38    1:32   34:59  21.3    1:50    9:29           126 
    6 Ryan Atkinson            21 Alamogordo NM       1:07:51   19:09  6:23    1:26   36:30  20.4    1:30    9:18            15 
    7 Brandon Boucher          24 Rio Rancho NM       1:10:44   22:43  7:35    0:56   34:17  21.7    1:28   11:22            47 
    8 Isaac Garcia             21 Glorieta NM         1:14:52   24:17  8:06    1:23   38:34  19.3    1:59    8:41           132 
    9 Neil Sabol               22 Albuquerque NM      1:19:00   26:12  8:44    0:57   39:23  18.9    1:18   11:11           434 
   10 Jared Benavidez          24 Albuquerque NM      2:00:11   27:56  9:19    2:10 1:08:05  11.0    3:13   18:49            32 
   11 Evan Baker               23 Albuquerque NM      2:07:18   29:44  9:55    1:55 1:17:46   9.6    2:23   15:31            22 

 FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 Aubrey Blair-Pattison    22 Albuqueruqe NM      1:03:22   20:32  6:51    1:00   34:09  21.8    1:05    6:38            42 
    2 Kathryn Vandam           22 Albuquerque NM      1:10:10   23:39  7:53    1:05   37:54  19.7    1:21    6:13           377 
    3 Paige Kinucan            22 Albuquerque NM      1:11:22   22:45  7:35    1:13   37:33  19.9    1:41    8:12           203 
    4 Kaye Elridge             22 Albuquerque NM      1:16:39   24:26  8:09    1:27   41:31  18.0    1:35    7:41           107 
    5 Audrey Thompson          20 Albuquerque NM      1:17:45   24:50  8:17    1:27   41:19  18.0    1:42    8:29           366 
    6 Meghan Womack            22 Albuquerque NM      1:20:29   28:56  9:39    1:18   41:39  17.9    1:30    7:09           398 
    7 Stephanie Chu            22 Albuquerque NM      1:21:16   24:26  8:09    0:53   44:28  16.8    1:28   10:03            69 
    8 Jenna Ragsdale           20 Albuquerque NM      1:29:57   29:02  9:41    1:34   45:47  16.3    2:16   11:20           282 
    9 Stephanie Cummings       22 Albuquerque NM      1:46:40   30:49 10:17    2:01   57:13  13.0    2:31   14:08            85 

 MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 Shaun Burns              29 Los Lunas NM          55:27   18:49  6:17    0:50   28:33  26.1    1:05    6:13            60 
    2 Crosby Toyama            28 Fort Collins CO       58:03   18:19  6:07    0:52   31:25  23.7    1:03    6:25           372 
    3 Scott Forrester          25 Albuquerque NM      1:00:41   18:50  6:17    0:59   32:57  22.6    1:11    6:45           121 
    4 Nat Chakeres             27 Albuquerque NM      1:00:44   18:32  6:11                          1:14    8:21            64 
    5 John Grisham             27 Albuquerque NM      1:03:51   17:32  5:51                          1:20    8:10           155 
    6 Aaron Lavender           25 Albuquerque NM      1:03:59   21:01  7:01    1:01   32:32  22.9    1:36    7:51           214 
    7 Tom Quirk                25 Abq NM              1:05:10   20:02  6:41    1:07   35:30  21.0    1:25    7:08           281 
    8 Lee Harding              28 ABQ NM              1:05:28   20:01  6:41    1:05   33:16  22.4    1:32    9:36           168 
    9 Nathan Zameroski         28 Albuquerque NM      1:05:32   20:14  6:45    1:23   35:38  20.9    1:27    6:51           402 
   10 Peter van Moorsel        25 Santa Fe NM         1:07:01   24:22  8:08    1:20   31:46  23.5    1:43    7:52           376 
   11 Valente Marquez          25 Albuquerque NM      1:09:06   21:10  7:04    1:19   35:37  20.9    1:27    9:33           229 
   12 Charles Bethea           26 Santa Fe NM         1:09:32   21:01  7:01    1:57   35:46  20.8    1:58    8:52            38 
   13 Jim Foucar               27 Albuquerque NM      1:10:30   20:15  6:45    1:42   35:10  21.2    1:35   11:51           125 
   14 Douglas Read             28 Albuquerque NM      1:11:32   24:05  8:02    1:25   36:15  20.6    1:39    8:10           286 
   15 Juan Crosby              29 ABQ NM              1:11:42   22:24  7:28    2:02   36:04  20.7    1:53    9:21            83 
   16 Kyle Hartsock            26 Albuquerque NM      1:20:47   22:23  7:28    1:28   37:58  19.6    1:57   17:04           171 

 FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 Jennifer Teerlink        28 Los Alamos NM       1:05:24   22:35  7:32    1:13   33:55  22.0    1:18    6:25           364 
    2 Kristin Moriarty         29 Albuquerque NM      1:05:53   21:06  7:02    1:31   35:41  20.9    1:18    6:19           243 
    3 Eva Belanger             28 ABQ NM              1:12:03   23:58  8:00    1:14   35:54  20.8    1:21    9:38            29 
    4 Natasha Sutherlin        29 ABQ NM              1:14:13   24:54  8:18    1:21   36:39  20.3    1:27    9:54           356 
    5 Chavela Montano          29 Los Lunas NM        1:16:40   20:49  6:57    1:39   42:43  17.5    1:36    9:56           241 
    6 BRITT SANCHEZ            26 Albuquerque NM      1:20:06   24:02  8:01    2:04   43:09  17.3    1:59    8:55           315 
    7 Leigh Esquerra           28 ABQ NM              1:20:11   25:59  8:40    1:36   38:44  19.3    2:11   11:43           109 
    8 Laura Taylor             29 Albuquerque NM      1:20:19   26:25  8:49    2:01   40:14  18.5    2:15    9:27           363 
    9 Tracey O'Donnell         26 Albuquerque NM      1:22:47   26:29  8:50    2:01   43:46  17.0    1:58    8:35           254 
   10 Elizabeth Wright         29 Albuquerque NM      1:24:02   27:36  9:12    1:55   41:59  17.8    2:02   10:32           399 
   11 Holly Eiffert            27 Albuquerque NM      1:25:00   26:34  8:52    1:47   42:40  17.5    2:05   11:55           104 
   12 Danielle Bishop          28 Albuquerque NM      1:25:12   26:53  8:58    2:16   42:39  17.5    2:00   11:25            39 
   13 Crystal McCoid           26 Albuquerque NM      1:27:54   27:32  9:11    1:23   46:56  15.9    2:02   10:02           232 
   14 Heather Philpot          25 Albuquerque NM      1:28:15   28:11  9:24    1:34   42:58  17.4    3:00   12:34           270 
   15 Tabitha Sims             26 Albuquerque NM      1:28:20   30:19 10:07    1:38   46:17  16.1    1:44    8:24           336 
   16 Joslynn Deherrera        29 Albuquerque NM      1:28:44   29:23  9:48    2:10   44:04  16.9    2:22   10:48            92 
   17 Rachel Steele            27 ABQ NM              1:33:13   29:59 10:00    1:25   48:02  15.5    2:36   11:12           348 
   18 Regina Chavez            25 Albuquerque NM      1:44:38   36:42 12:14    3:13   48:07  15.5    3:45   12:54            65 
   19 Erica Boland             29 ABQ NM              1:45:00   30:13 10:05    1:53   58:15  12.8    2:09   12:31            44 
   20 Elizabeth Ashton         27 Albuquerque NM      DNF****   33:14 11:05    2:54   51:07  14.6                            12 

 MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 Joseph Weiss             33 Albuquerque NM        59:23   16:57  5:39    0:40   33:13  22.4    1:11    7:23           386 
    2 Aaron Forrester          32 Albuquerque NM      1:01:00   20:33  6:51    1:00   31:01  24.0    1:08    7:20           120 
    3 Todd Pilger              34 Albuquerque NM      1:01:28   20:26  6:49    1:03   31:18  23.8    1:21    7:20           271 
    4 Todd Rinner              30 Albuquerque NM      1:05:27   19:08  6:23    1:18   35:45  20.9    1:51    7:27           294 
    5 Justin Taibbi            32 Corrales NM         1:05:28   21:49  7:17    1:15   32:31  22.9    1:34    8:21           359 
    6 Ryan Painter             32 Albuquerque NM      1:08:31   22:06  7:22    1:09   34:35  21.6    1:48    8:55           261 
    7 Josh McDonald            33 Cedar Crest NM      1:08:50   21:17  7:06    1:06   36:39  20.3    1:38    8:14           234 
    8 christopher fredrickson  34 Albuquerque NM      1:09:35   24:09  8:03    1:28   33:49  22.0    1:27    8:44           127 
    9 Brent Neighbor           33 Tijeras NM          1:10:14   20:53  6:58    1:30   35:37  20.9    1:42   10:33           250 
   10 Josh Sanders             34 Las Cruces NM       1:12:17   25:49  8:37    1:19   35:58  20.7    1:34    7:39           319 
   11 Jeret Snider             31 Albuquerque NM      1:15:44   19:50  6:37    2:38   40:05  18.6    2:10   11:02           340 
   12 Theodore Ortiz           32 Albuquerque NM      1:18:54   23:35  7:52    1:30   39:28  18.9    2:02   12:20           258 
   13 CHRISTOPHER SANCHEZ      31 Albuquerque NM      1:25:37   25:22  8:28    1:53   42:16  17.6    1:48   14:19           316 
   14 Stephen Kocherhans       31 Albuquerque NM      1:32:50   26:03  8:41    1:50   47:29  15.7    2:54   14:37           209 
   15 Gabriel Pugh             34 Corrales NM         1:39:26   24:03  8:01    1:31   49:11  15.2    2:37   22:05           278 

 FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 Amy Hinnerichs           31 Albuquerque NM      1:04:36   21:16  7:06    1:10   34:32  21.6    1:16    6:24           175 
    2 Nicole Rushton           32 Tijeras NM          1:07:01   21:54  7:18    1:08   33:59  21.9    1:19    8:44           309 
    3 Sherry Gwyn              32 ABQ NM              1:07:17   21:25  7:09    1:10   36:01  20.7    1:28    7:15           157 
    4 Lucy Ranney              31 santa Fe NM         1:08:19   20:40  6:54    0:59   35:48  20.8    1:20    9:34           285 
    5 Dina Pesenson            31 Los Alamos NM       1:09:03   23:04  7:42    1:06   36:22  20.5    1:12    7:21           268 
    6 Rebecca Babinski         30 ABQ NM              1:12:02   23:44  7:55    1:23   35:41  20.9    1:38    9:38            19 
    7 Sasja Jackson            34 Albuquerque NM      1:14:31   23:42  7:54    1:13   38:32  19.4    1:24    9:41           187 
    8 Jennifer Egelseer        32 ABQ NM              1:15:46   25:24  8:28    1:29   37:45  19.8    1:41    9:29           103 
    9 Katherine Swank          30 Albuquerque NM      1:24:27   30:00 10:00    1:54   40:20  18.5    2:49    9:25           357 
   10 Michelle Tang            30 ABQ NM              1:28:59   30:34 10:12    1:24   43:27  17.2    2:05   11:30           361 
   11 Kelley MacDonald         33 Albuquerque NM      1:32:13   24:51  8:17    1:32   52:10  14.3    2:05   11:37           222 
   12 Sara Cook                34 Albuquerque NM      1:34:41   32:59 11:00    1:25   46:02  16.2    2:05   12:12            80 
   13 Cristin Mann             33 Albuquerque NM      1:36:38   27:44  9:15    1:17   53:15  14.0    2:05   12:19           227 
   14 Shellee Roe              34 Albuquerque NM      1:56:35   31:19 10:27    3:13 1:02:46  11.9    4:31   14:47           303 

 MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 Clay Mosley              37 Los Alamos NM         54:01   16:49  5:37    0:46   28:14  26.4    1:07    7:06           245 
    2 Steve Hall               38 Albuquerque NM        56:45   17:54  5:58    0:50   29:37  25.2    1:21    7:05           159 
    3 Mike Rahmer              35 Tijeras NM            57:43   17:44  5:55    0:54   29:49  25.0    1:17    8:02           284 
    4 Jeff Melvin              39 Albuquerque NM        58:49   18:28  6:10    1:05   29:36  25.2    1:19    8:22           236 
    5 Mark Trejtnar            36 Albuquerque NM      1:02:07   20:04  6:42    0:58   30:05  24.8    1:16    9:46           373 
    6 Brent Guess              36 Albuquerque NM      1:02:21   19:57  6:39    1:08   31:22  23.8    1:24    8:33           156 
    7 Richard Velasquez        38 ABQ NM              1:04:01   21:15  7:05    1:16   31:48  23.4    1:47    7:57           379 
    8 Keith Jeneski            37 Albuquerque NM      1:04:03   19:52  6:38    0:50   34:08  21.8    1:08    8:07           191 
    9 Stephen Leishman         37 Albuquerque NM      1:04:59   20:20  6:47    1:14   33:25  22.3    1:23    8:38           219 
   10 David McCumber           39 Los Alamos NM       1:05:09   20:36  6:52    1:29   34:04  21.9    1:30    7:32           233 
   11 Ray Torres               36 Albuquerque NM      1:07:31   20:07  6:43    0:49   32:32  22.9    1:20   12:44           371 
   12 Martin Ortiz             38 rio rancho NM       1:07:35   21:22  7:08    1:20   33:52  22.0    1:26    9:37           259 
   13 Daniel St. Germain       38 Albuquerque NM      1:10:16   23:05  7:42    1:30   35:18  21.1    1:31    8:55           343 
   14 Matthew Martinez         38 Santa Fe NM         1:10:21   21:06  7:02    1:30   35:09  21.2    2:04   10:34           230 
   15 Donald Keith             38 Albuquerque NM      1:12:30   22:18  7:26    1:34   37:20  20.0    1:34    9:47           199 
   16 CHRISTOPHER ROBISON      38 ALBUQUERQUE NM      1:14:42   23:59  8:00    1:23   37:18  20.0    1:33   10:31           300 
   17 Robert Middleton         35 Albuquerque NM      1:16:08   21:39  7:13    1:14   38:33  19.3    1:31   13:12           239 
   18 Erik Bose                36 Albuquerque NM      1:16:28   24:24  8:08    1:32   39:13  19.0    1:39    9:42            45 
   19 Charles Finley           38 ABQ NM              1:16:38   21:43  7:15                          2:12   10:16           117 
   20 Von Stell                37 Albuquerque NM      1:20:57   23:38  7:53    1:34   41:15  18.1    2:20   12:12           351 
   21 Kyle Linzer              35 Placitas NM         1:20:59   27:31  9:11    1:53   39:39  18.8    2:10    9:48           220 
   22 John Kabler              39 Albuquerque NM      1:22:48   24:26  8:09    1:56   47:07  15.8    2:24    6:57           197 
   23 Joseph Speroni           39 Albuquerque NM      1:23:21   26:03  8:41    1:35   42:30  17.5    1:51   11:24           342 
   24 Danny Dunlavy            36 Tijeras NM          1:35:14   31:07 10:23    1:49   51:00  14.6    1:54    9:25           101 

 FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 Brenda Harris            37 Albuquerque NM      1:13:02   23:44  7:55    1:36   36:59  20.2    1:32    9:13           169 
    2 Kerry Buehler            39 Albuquerque NM      1:13:41   25:28  8:30    1:19   35:51  20.8    1:41    9:23            56 
    3 Kristin Walter           35 ABQ NM              1:13:45   24:52  8:18    1:21   35:59  20.7    1:22   10:14           382 
    4 Karen Young              38 Los Alamos NM       1:14:14   23:16  7:46    1:27   37:38  19.8    1:49   10:07           400 
    5 Debbie Bose              37 Albuquerque NM      1:15:02   24:58  8:20    1:30   37:43  19.8    1:33    9:21            46 
    6 Karen Branch             36 Albuquerque NM      1:15:35   26:37  8:53    1:36   36:20  20.5    1:36    9:28            49 
    7 Molly Roberts            39 ABQ NM              1:15:49   23:11  7:44    1:29   41:19  18.0    1:31    8:20           299 
    8 Monique Jeneski          35 Albuquerque NM      1:16:22   25:10  8:24    1:16   38:30  19.4    1:40    9:48           190 
    9 Melissa Begay            36 Socorro NM          1:16:38   25:31  8:31    1:31   37:31  19.9    1:43   10:24            27 
   10 Lisa Denison             39 Albuquerque NM      1:16:53   26:23  8:48    1:36   39:58  18.7    1:51    7:07            93 
   11 Elayne Brucker           36 Santa Fe NM         1:17:59   26:05  8:42    1:33   40:30  18.4    1:43    8:09            54 
   12 Jane Cudney              38 Albuquerque NM      1:18:35   26:37  8:53    1:35   38:16  19.5    1:59   10:10            84 
   13 Kim Brown                39 Albuquerque NM      1:21:49   25:16  8:26    1:58   43:03  17.3    2:20    9:13            52 
   14 Terry Hijar              39 Albuquerque NM      1:24:56   29:23  9:48    1:39   41:56  17.8    1:49   10:11           174 
   15 Kristen Grenemyer        38 Albuquerque NM      1:25:54   27:57  9:19    1:54   42:57  17.4    2:04   11:02           154 
   16 Ginny DeVries            37 Fort Defiance AZ    1:27:05   31:15 10:25    1:28   43:13  17.3    2:06    9:05            96 
   17 Staci Harris             39 ABQ NM              1:29:43   31:09 10:23    1:25   43:26  17.2    2:17   11:28           170 
   18 Ami Rintoul              38 Albuquerque NM      1:29:56   29:35  9:52    2:10   45:18  16.5    2:44   10:12           295 
   19 Karen Solomon            39 Albuquerque NM      1:30:49   30:17 10:06    1:37   46:49  15.9    1:55   10:12           341 
   20 Michelle Watson          37 Albuquerque NM      1:31:35   26:35  8:52    2:16   52:04  14.3    2:19    8:23           384 
   21 Tara Quintana            37 Albuquerque NM      1:31:40   28:46  9:36    1:32   47:14  15.8    2:21   11:48           280 
   22 Erica Stell              37 Albuquerque NM      1:32:18   29:46  9:56    1:18   50:10  14.9    2:14    8:52           350 
   23 Elizabeth Tannaz         35 Placitas NM         1:33:17   31:54 10:38    1:15   46:08  16.2    1:41   12:21           362 
   24 Tammy Nelson             38 Albuquerque NM      1:36:02   32:23 10:48    2:11   45:26  16.4    2:00   14:03           251 
   25 Monica Hall              35 Albuquerque NM      1:36:53   31:09 10:23    1:28   48:25  15.4    1:56   13:58           163 
   26 Vanessa Viets            36 Albuquerque NM      1:38:52   26:26  8:49    1:51   52:36  14.2    2:47   15:14           380 
   27 Heather Beck-Hamman      38 Tijeras NM          1:40:01   32:27 10:49    4:08   49:12  15.2    3:06   11:10            26 
   28 Elena Scheller           39 ABQ NM              1:42:24   27:27  9:09    1:20   51:42  14.4    2:20   19:38           321 
   29 Gin Bryson               36 Albuquerque NM      1:44:33   34:52 11:38    1:28   53:06  14.0    2:32   12:37            55 
   30 Shefali Parikh           37 Northridge CA       2:04:31   34:17 11:26    1:58 1:10:24  10.6    2:44   15:10           263 
   31 Catherine Conran         37 Corrales NM         2:04:34   43:26 14:29    3:10   57:57  12.9    5:31   14:32            78 
   32 Lisa Broidy              39 Albuquerque NM      DNF****   23:10  7:44    1:21                                          51 
   33 Angela Fioravantes       36 Albuquerque NM      DNF****   27:22  9:08                                  9:43           119 

 MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 jaime dispenza           41 albuquerque NM      1:00:35   20:11  6:44    1:00   30:33  24.4    1:19    7:34            97 
    2 Thomas Smith             43 Albuquerque NM      1:03:57   20:38  6:53    1:17   32:26  23.0    1:25    8:13           338 
    3 Roger Senn               43 Albuquerque NM      1:04:15   22:10  7:24    0:52   32:42  22.8    1:26    7:07           331 
    4 Steve Jordan             42 Albuquerque NM      1:05:20   21:40  7:14    1:00   32:14  23.1    1:28    9:00           195 
    5 Todd May                 41 Albuquerque NM      1:06:21   20:22  6:48    1:24   35:00  21.3    1:22    8:15           231 
    6 Michael Giudicissi       43 Albuquerque NM      1:06:53   22:40  7:34    1:14   32:40  22.8    1:38    8:43           148 
    7 Charles Garrett          44 El Paso TX          1:07:06   21:32  7:11    1:20   33:40  22.1    1:27    9:09           137 
    8 Brian Eckerson           43 ABQ NM              1:07:55   20:18  6:46    1:02   35:43  20.9    1:16    9:38           102 
    9 Don Gish                 42 ABQ NM              1:11:14   23:13  7:45    0:56   35:20  21.1    1:43   10:05           147 
   10 David Benson             44 Golden CO           1:11:25   25:03  8:21    2:03   35:06  21.2    2:06    7:10            36 
   11 Charles Bell             42 ABQ NM              1:11:29   21:50  7:17    1:21   34:34  21.6    1:46   12:00            31 
   12 Thomas Seagrist          43 Albuquerque NM      1:12:39   23:05  7:42    2:04   37:45  19.8    1:28    8:18           325 
   13 Trace Peck               42 Albuquerque NM      1:13:21   22:12  7:24    1:19   36:57  20.2    1:50   11:06           266 
   14 David sharp              42 Tijears NM          1:13:27   23:30  7:50    1:51   35:36  20.9    1:47   10:45           333 
   15 Rene Ruiz                40 Albuquerque NM      1:13:29   20:51  6:57    1:02   39:44  18.8    1:14   10:40           308 
   16 Phil Mahoney             44 Albuquerque NM      1:18:56   21:36  7:12    1:26   39:23  18.9    1:28   15:05           224 
   17 Lee Mann                 41 Albuquerque NM      1:19:15   24:45  8:15    0:56   40:27  18.4    1:41   11:29           228 
   18 James DelGado            40 Los Alamos NM       1:22:30   25:03  8:21    1:58   40:04  18.6    1:46   13:40           404 
   19 Jeff Kemp                44 Albuquerque NM      1:23:42   27:03  9:01    3:01   40:26  18.4    2:13   11:01           202 
   20 Paul Gerrish             43 Phoenix AZ          1:28:22   27:14  9:05    2:01   43:49  17.0    2:45   12:35           144 
   21 Jeff Joseph              44 Albuquerque NM      1:32:43   31:38 10:33    1:40   46:14  16.1    2:14   10:59           196 
   22 John Sedillo             41 Albuquerque NM      1:40:59   29:52  9:58    2:04   44:16  16.8    2:48   22:01           329 

 FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 Melissa Knight-Maloney   41 Durango CO          1:05:05   21:33  7:11    1:18   33:41  22.1    1:27    7:09           206 
    2 Sheila Hall              41 Albuquerque NM      1:07:34   23:49  7:57    1:19   32:53  22.7    1:48    7:47           162 
    3 Dot Wire                 43 Albuquerque NM      1:11:54   23:06  7:42    1:28   36:51  20.2    1:33    8:58           397 
    4 Michi Seagrist           42 Albuquerque NM      1:12:41   21:54  7:18    2:14   36:26  20.5    1:27   10:41           326 
    5 Laura Powers             43 Albuquerque NM      1:14:22   24:23  8:08    1:45   38:33  19.3    1:35    8:08           277 
    6 Victoria Saad            42 Albuquerque NM      1:16:34   23:45  7:55    1:32   40:38  18.4    1:35    9:07           310 
    7 Andie Talmadge           42 Rio Rancho NM       1:17:25   25:43  8:35    1:12   38:49  19.2    1:45    9:58           360 
    8 dale baker               44 Alamogordo NM       1:17:43   27:46  9:16    1:29   36:04  20.7    1:48   10:37            20 
    9 Paula Hensley            41 Albuquerque NM      1:17:46   25:11  8:24    1:17   39:21  18.9    1:51   10:08           173 
   10 Diane Burns              40 Rio Rancho NM       1:18:03   24:17  8:06    1:22   39:45  18.8    1:51   10:49            58 
   11 Alison Robbenhaar        44 ABQ NM              1:21:34   26:01  8:41    1:45   42:54  17.4    1:54    9:03           298 
   12 Lisa Moran               43 Albuquerque NM      1:22:03   24:23  8:08    1:37   41:53  17.8    1:49   12:23           242 
   13 Wendy Leighton           41 Santa Fe NM         1:23:52   30:21 10:07    1:15   41:46  17.9    1:56    8:38           218 
   14 Kerrie Lackey            41 Albuquerque NM      1:25:06   29:08  9:43    1:07   42:40  17.5    2:12   10:01           211 
   15 Laura Pavatt             44 Rio Rancho NM       1:27:00   28:11  9:24    1:23   43:25  17.2    1:39   12:23           265 
   16 Lynn Kozikowski          44 Albuquerque NM      1:27:36   25:27  8:29    2:03   48:41  15.3    1:55    9:32           210 
   17 Lena Strickland          43 ABQ NM              1:27:58   29:08  9:43    2:04   45:28  16.4    2:05    9:15           353 
   18 Donna Luca               44 Placitas NM         1:28:22   28:48  9:36    1:58   44:22  16.8    1:57   11:19           221 
   19 Pamela McNett            44 Albuquerque NM      1:28:23   30:24 10:08    1:48   44:09  16.9    2:52    9:12           235 
   20 Lisa Isenberger          42 Corrales NM         1:32:02   28:48  9:36    1:44   49:20  15.1    1:38   10:34           186 
   21 Carol Rivera             43 Albuquerque NM      1:33:09   29:44  9:55    2:41   45:47  16.3    3:30   11:30           296 
   22 Lisa Gerber              43 Corrales NM         1:34:08   30:00 10:00    1:39   51:06  14.6    2:05    9:21           140 
   23 Debby Garley-Williams    44 Albuquerque NM      1:35:35   26:39  8:53    3:48   48:13  15.5    3:04   13:53           136 
   24 Pauline Atkinson         43 Alamogordo NM       1:36:05   31:52 10:38    1:32   50:39  14.7    1:49   10:15            16 
   25 Marty Nelson             44 Santa Fe NM         1:37:48   29:52  9:58    1:22   52:15  14.3    2:21   12:01           252 
   26 Sandra Clinton           44 Albuquerque NM      1:38:31   30:50 10:17    2:08   47:17  15.8    2:05   16:14            72 
   27 Mari Adkins              42 Albuquerque NM      1:38:59   33:29 11:10    1:52   49:47  15.0    2:02   11:51             1 
   28 Pamela Sedillo           41 Albuquerque NM      1:40:10   32:23 10:48    2:44   52:43  14.1    2:09   10:13           328 
   29 Ann Holmes               41 Albuquerque NM      1:43:33   35:38 11:53    1:14   51:22  14.5    1:24   13:57           178 
   30 Sarita Esparsen          42 ABQ NM              1:43:39   33:51 11:17    2:14   50:17  14.8    3:03   14:16           108 
   31 Amy Schum                42 Albuquerque NM      1:44:29   36:09 12:03    1:31   48:50  15.3    2:51   15:09           322 
   32 Lisa Ragsdale            43 Albuquerque NM      2:00:59   28:30  9:30    2:00 1:17:16   9.7    1:52   11:23           283 
   33 Kathaleen Reynolds       42 Rio rancho NM       2:05:38   34:26 11:29    2:10 1:01:53  12.0    4:04   23:07           290 

 MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 Jeff Johnson             45 Los Alamos NM         57:03   17:38  5:53    0:47   31:04  24.0    1:00    6:36           194 
    2 Mark Mico                45 Rio Ranco NM          58:33   19:14  6:25    0:40   30:27  24.5    1:00    7:13           238 
    3 Jim Wilber               46 Tijeras NM          1:00:46   19:59  6:40    1:13   31:42  23.5    1:10    6:44           393 
    4 Brian Hughes             47 Albuquerque NM      1:04:45   20:41  6:54    1:40   30:46  24.2    1:43    9:57           184 
    5 Paul Yourick             48 Albuquerque NM      1:07:00   20:42  6:54    1:22   33:43  22.1    1:39    9:37           401 
    6 Mehdi Eliassi            47 ABQ NM              1:07:47   22:07  7:23    1:09   34:19  21.7    1:19    8:54           106 
    7 Guido Kemp               48 Albuquerque NM      1:08:05   21:25  7:09    1:20   33:19  22.4    1:52   10:11           201 
    8 kevin Bovee              47 ALBUQUERQUE NM      1:09:56   21:08  7:03    1:33   36:02  20.7    1:52    9:23            48 
    9 Mike Torneby             48 Albuquerque NM      1:10:12   23:19  7:47    1:24   34:18  21.7    2:03    9:10           370 
   10 Bruce Atkinson           46 Alamogordo NM       1:11:31   21:11  7:04    1:22   36:16  20.6    1:48   10:56            17 
   11 Mike Benson              48 Albuquerque NM      1:11:50   24:22  8:08    2:12   36:16  20.6    1:47    7:15            33 
   12 Ray Reichbach            49 Rio Rancho NM       1:13:12   23:36  7:52    1:39   35:49  20.8    2:11   10:00           288 
   13 Robert Dominguez         46 El Paso TX          1:14:21   23:11  7:44    1:34   35:20  21.1    1:41   12:37            99 
   14 Mark Harberts            49 Albuquerque NM      1:14:32   25:18  8:26    1:27   36:12  20.6    1:51    9:46           167 
   15 Wilson Lamboy            49 albuquerque NM      1:17:21   21:18  7:06    1:32   43:20  17.2    1:55    9:18           213 
   16 Jim Stapleton            46 Albuquerque NM      1:24:07   23:53  7:58    3:46   40:10  18.6    2:44   13:35           347 
   17 grant riley              48 Albuquerque NM      1:41:11   26:08  8:43    2:42   57:58  12.9    2:55   11:29           292 
   18 Mark Bentz               49 Albuquerque NM      1:47:16   35:19 11:47    1:21   53:22  14.0    3:39   13:38            37 

 FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 Lorraine Palmer          45 Santa Fe NM         1:07:38   22:27  7:29    1:11   34:20  21.7    1:29    8:13           262 
    2 Becky Sullivan           45 ABQ NM              1:10:51   24:55  8:19    1:02   34:31  21.6    1:23    9:02           355 
    3 Sandra Morrissey         48 Albuquerque NM      1:11:26   24:59  8:20    1:33   35:42  20.9    1:33    7:40           244 
    4 Kim Carlsen              48 Las Cruces NM       1:11:29   22:16  7:26    1:40   37:06  20.1    1:44    8:46            63 
    5 Darla Cannon             47 Albuquerque NM      1:14:35   25:38  8:33    1:25   36:37  20.4    1:56    9:01            62 
    6 Naomi Finson             47 Albuquerque NM      1:15:57   26:11  8:44    1:16   35:30  21.0    1:43   11:19           118 
    7 Charlotte Horton         49 Albuquerque NM      1:20:08   25:11  8:24    1:15   40:50  18.3    1:30   11:23           179 
    8 Christina Behr-Andres    45 Los Alamos NM       1:21:52   28:13  9:25    1:26   40:05  18.6    2:13    9:56            28 
    9 Amy Rehfeld              49 Albuquerque NM      1:25:08   28:56  9:39    2:23   41:48  17.8    2:14    9:48           287 
   10 ashley riley             48 Albuquerque NM      1:26:22   22:12  7:24    1:52   47:58  15.5    1:58   12:25           293 
   11 Nancy St. John           46 ABQ NM              1:26:44   28:48  9:36    2:27   42:54  17.4    2:20   10:17           345 
   12 Claire Bauder            48 Albuquerque NM      1:28:13   30:02 10:01    1:29   41:00  18.2    2:20   13:24            25 
   13 Blasa Munoz              49 Albuquerque NM      1:28:27   23:14  7:45    2:08   45:08  16.5    2:43   15:17           248 
   14 Carla Padilla            48 Albuquerque NM      1:29:51   31:56 10:39    2:19   43:42  17.1    2:04    9:52           260 
   15 Carol Cochran            45 Albuquerque NM      1:33:47   27:47  9:16    1:37   48:41  15.3    1:46   13:58            74 
   16 Sue Gerber               48 Decatur GA          1:34:24   29:54  9:58    1:37   49:37  15.0    2:59   10:18           141 
   17 Kathryn Faturos          47 ABQ NM              1:34:27   30:52 10:18    1:37   50:49  14.7    2:08    9:02           112 
   18 Laura Hudgins            49 Albuquerque NM      1:43:01   33:26 11:09    1:30   51:24  14.5    3:16   13:28           183 
   19 Lauri Dodge              47 Rio Rancho NM       1:46:39   30:48 10:16    2:04   56:51  13.1    2:53   14:06            98 
   20 Patti Smith              46 Albuquerque NM      2:06:42   43:24 14:28    3:13   57:43  12.9    5:45   16:38           339 

 MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 Perry Toles              50 Roswell NM            56:24   17:49  5:57    0:44   29:35  25.2    1:10    7:07           369 
    2 Jon Brown                54 Albuquerque NM        58:12   19:18  6:26    0:43   30:10  24.7    1:08    6:54            53 
    3 Lyle Amer                53 Santa Fe NM           58:16   19:30  6:30    1:33   28:52  25.8    1:27    6:54             7 
    4 Charles Farrar           50 Los Alamos NM       1:00:49   19:28  6:30    1:08   30:11  24.7    1:31    8:32           110 
    5 Patrick Hall             52 Sandia Park NM      1:05:23   21:36  7:12    1:24   32:41  22.8    1:46    7:58           160 
    6 Holland (Dutch) Shepher  54 Santa Fe NM         1:05:31   21:24  7:08    1:50   33:00  22.6    1:52    7:26           334 
    7 Stephen Allison          54 Albuquerque NM      1:06:00   21:23  7:08    1:23   32:00  23.3    1:50    9:26             6 
    8 Jeffrey Danneels         52 Albuquerque NM      1:07:24   20:44  6:55    1:29   34:48  21.4    1:28    8:57            88 
    9 Fernando Aguilar         52 Albuquerque NM      1:11:07   20:59  7:00    0:51   37:15  20.0    1:27   10:36             3 
   10 Larry Satkowiak          51 Oak Ridge TN        1:13:17   23:28  7:50    1:21   36:43  20.3    1:44   10:03           320 
   11 Joe Sadowski             53 Albuquerque NM      1:16:27   22:48  7:36    3:23   37:43  19.8    2:46    9:48           311 
   12 Richard Quanz            52 Los Ranchos NM      1:17:24   25:26  8:29    2:34   35:49  20.8    2:32   11:06           279 
   13 James Gallison           51 ABQ NM              1:17:33   27:42  9:14    1:44   39:29  18.9    1:32    7:06           131 
   14 Ken Knapp                52 Corrales NM         1:20:54   26:12  8:44    1:31   36:58  20.2    1:56   14:19           205 
   15 David Ortega             50 Albuquerque NM      1:21:01   25:25  8:29    2:31   39:03  19.1    2:10   11:53           257 
   16 Daniel Kelley            52 Albuquerque NM      1:22:07   25:26  8:29    1:47   42:22  17.6    2:16   10:18           200 
   17 Richard Knowles          51 Albuquerque NM      1:25:51   27:16  9:06    1:39   43:13  17.3    2:22   11:23           207 
   18 Williams Jackson         50 Tijeras NM          1:28:42   27:24  9:08    2:18   44:49  16.6    2:14   12:00           188 
   19 James Wendelberger       54 Los Alamos NM       1:31:08   34:45 11:35    1:58   42:56  17.4    1:49    9:42           389 
   20 Michael Barela           51 Rio Rancho NM       1:33:10   26:18  8:46    2:27   45:18  16.5    2:19   16:50            23 
   21 Dan Horton               50 Albuquerque NM      1:44:11   34:19 11:27    1:42   50:45  14.7    2:36   14:51           180 

 FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 Judy Amer                53 Santa Fe NM         1:11:19   25:04  8:22    1:17   35:10  21.2    1:29    8:21             8 
    2 Sarah Wilson             52 ABQ NM              1:20:12   27:13  9:05    1:14   39:43  18.8    1:48   10:16           396 
    3 Carrie Seidman           52 Albuquerque NM      1:20:21   26:24  8:48    0:59   41:36  17.9    1:34    9:50           330 
    4 Debi Wess                53 Albuquerque NM      1:23:49   30:02 10:01    1:04   42:08  17.7    1:36    9:01           391 
    5 Maripat Glover           51 ABQ NM              1:24:51   26:30  8:50    1:07   45:57  16.2    1:38    9:40           149 
    6 Dale Sibley              51 Tijeras NM          1:27:29   29:17  9:46    2:01   42:23  17.6    2:22   11:29           335 
    7 Mary Cole                54 Albuquerque NM      1:30:15   29:34  9:52    1:55   45:34  16.4    2:35   10:39            75 
    8 Yvonne Sanchez           51 Albuquerque NM      1:31:37   26:44  8:55    2:53   43:36  17.1    3:19   15:06           317 
    9 Mary Malwitz             51 Albuquerque NM      1:31:50   30:44 10:15    1:43   46:07  16.2    2:31   10:47           226 
   10 Janie Finical            54 Albuquerque NM      2:07:24   42:57 14:19    2:18 1:04:38  11.5    3:16   14:16           115 

 MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 Ted Freedman             58 Santa Fe NM         1:03:50   19:44  6:35    0:44   34:57  21.3    1:07    7:20           128 
    2 Miguel Sanchez           58 Albuquerque NM      1:04:12   21:24  7:08    1:01   33:33  22.2    1:20    6:57           318 
    3 L.W. Goddard             59 Los Alamos NM       1:06:06   21:24  7:08    1:22   35:08  21.2    1:28    6:45           150 
    4 Wayne Einfeld            56 Albuquerque NM      1:12:34   23:58  8:00    1:30   34:42  21.5    1:44   10:41           105 
    5 Charles Hott             55 Los Lunas NM        1:18:10   23:10  7:44    1:29   39:20  19.0    2:36   11:37           181 
    6 Dan Lucero               59 Las Cruces NM       1:21:12   26:32  8:51    1:17   41:16  18.1    1:57   10:12           435 
    7 Richard Jaramillo        55 Albuquerque NM      1:21:59   24:18  8:06    1:55   42:58  17.4    2:11   10:39           189 
    8 Douglas Baker            55 Albuquerque NM      1:23:34   25:55  8:39    1:59   40:57  18.2    2:18   12:26            21 
    9 Jim Childers             55 La Luz NM           1:25:23   30:06 10:02    1:02   41:45  17.9    1:31   11:01            67 
   10 John Hocker              58 Grants NM           1:36:19   25:39  8:33    1:40   49:38  15.0    2:50   16:34           176 

 FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 Kathy Foucar             57 Albuquerque NM      1:09:49   20:50  6:57    1:18   36:11  20.6    1:39    9:52           124 
    2 Carol Davenport          56 Santa Fe NM         1:15:20   23:27  7:49    1:11   39:39  18.8    1:23    9:41            89 
    3 Colleen Burns            58 McIntosh NM         1:16:02   20:57  6:59    1:48   43:58  17.0    1:37    7:44            59 
    4 Rondi Thornton           57 Albuquerque NM      1:18:21   25:54  8:38    1:23   40:07  18.6    1:36    9:23           368 
    5 Robyn Broes              55 Albuquerque NM      1:23:58   26:45  8:55    1:23   41:52  17.8    1:59   12:00            50 
    6 Kathy Black              59 Albuquerque NM      1:24:30   28:26  9:29    1:46   43:17  17.2    2:30    8:32            40 
    7 Barbara Riedl            55 Rio Rancho NM       1:28:49   28:47  9:36    1:07   46:55  15.9    2:24    9:36           291 
    8 Ruth Chow                56 Albuquerque NM      1:29:11   28:38  9:33    1:23   43:53  17.0    3:11   12:08            68 
    9 Nancy Thomas             58 Rio Rancho NM       1:36:36   30:03 10:01    1:40   46:43  16.0    2:27   15:45           365 
   10 Mary Giroux              59 Albuquerque NM      1:37:25   31:02 10:21    2:00   50:13  14.8    2:08   12:04           146 
   11 Kris Fullmer             58 Albuquerque NM      1:40:30   32:48 10:56    2:32   46:53  15.9    2:48   15:31           129 

 MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 Barry Field              62 Albuquerque NM      1:08:09   23:00  7:40    1:12   33:07  22.5    1:35    9:17           114 
    2 Kent Blair               64 Corrales NM         1:08:22   19:08  6:23    0:55   35:13  21.2    1:50   11:17            41 
    3 Elliott Foucar           61 Albuquerque NM      1:08:47   21:21  7:07    1:17   34:51  21.4    1:53    9:27           123 
    4 william wiley            60 alb NM              1:15:06   24:01  8:01    1:43   37:37  19.8    1:57    9:49           437 
    5 Richard Davies           62 ABQ NM              1:23:56   27:27  9:09    2:06   38:16  19.5    2:38   13:31            90 
    6 Hartley Wess             60 Albuquerque NM      1:23:58   28:16  9:26    2:03   39:57  18.7    2:18   11:26           392 

 FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 Kathryn Aguilar          63 Albuquerque NM      1:17:18   26:27  8:49    1:13   38:11  19.5    1:25   10:04             2 
    2 Gail Aycock              60 Santa Fe NM         1:31:46   29:53  9:58    1:55   46:25  16.1    1:53   11:41            18 
    3 Karin Roth               61 Santa Fe NM         1:36:29   35:07 11:43    2:02   45:46  16.3    2:29   11:06           307 
    4 Suzie Clements           60 Albuquerque NM      1:53:28   28:02  9:21    1:51 1:12:42  10.3    2:10    8:45            71 

 MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 Art Gardenswartz         65 Albuquerque NM      1:08:13   21:51  7:17    1:17   33:56  22.0    1:18    9:52           134 
    2 Kenneth O'Connor         69 Grants NM           1:18:45   26:45  8:55    1:20   37:44  19.8    1:56   11:02           253 
    3 William DePalo           66 Albuquerque NM      1:28:13   28:25  9:29    2:04   42:46  17.4    2:33   12:28            95 
    4 Richard Roth             69 Santa Fe NM         1:29:52   32:35 10:52    2:09   41:19  18.0    2:10   11:42           306 

 FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 Edwina Hubert            67 ABQ NM              1:40:23   30:24 10:08    2:21   48:37  15.3    2:08   16:55           182 
    2 Catharine Stewart-Roach  69 Socorro NM          1:50:58   41:05 13:42    1:38   50:19  14.8    2:22   15:37           352 

 MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place Name                    Age City/state          Total   Run     Pace  T1      Bike    Mph   T2      Swim    Penalty No.   
===== ======================= === =================== ======= ======= ===== ======= ======= ===== ======= ======= ======= ===== 
    1 Richard Park             70 El Paso TX          1:15:14   26:26  8:49    1:25   36:13  20.6    2:07    9:05           264 
    2 John Le Roy              70 Las Cruces NM       1:31:38   24:20  8:07    1:00   55:50  13.4    1:48    8:42           216 

 FEMALE AGE GROUP:  99 - 99
    1 Kathleen Gardenswartz    99 Albuquerque NM      1:20:17   26:04  8:42    1:29   40:51  18.3    1:19   10:36           135 

 

The contents of this website belong exclusively to CCR Timing.
You may link to any page on this site, but please don't steal our stuff! 
Copyright  2002-2010 CCR Timing. All rights reserved.
This page was last edited on: 04/19/2010 11:20 PM