Cheyenne Sprint Tri '06
Home Up Chip Info Schedule/Results About CCR Services

Cheyenne Sprint Triathlon
Cheyenne, Wyoming
July 9, 2006

IF YOU HAVE ANY QUESTIONS ABOUT THE TIMING & RESULTS,
PLEASE CONTACT US AT eas@ccrtiming.com
Awards Age Groups
Overall Males Clydesdale/Athena
Overall Females Relays
USAT sanctioned event: Results submitted for Rankings.

AGE shown and used for results is as of 12/31/2006 per USAT.

 AWARDS
OVERALL WINNERS
Place Name                        City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.    
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= =====  
    1 TED HASKELL             M36 LARAMIE WY            54:34.7    5:49    1:09   31:17    1:20   14:58            91  

    1 ELLEN WRIGHT            F36 FORT COLLINS CO     1:01:59.4    6:21    0:53   33:20    0:47   20:37            21  

CLYDESDALE/ATHENA WINNERS
 CLYDESDALE AGE GROUP: 1 - 99
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.    
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 NICHOLAS CUMINGS         28 JOHNSTOWN CO        1:01:40.5    5:35    1:19   36:23    1:04   17:17           108 
    2 E. DUANE STETSON         49 GILLETTE WY         1:02:00.2    5:16    1:21   34:55    0:48   19:39            62 
    3 BRIAN MARTISIUS          26 LARAMIE WY          1:02:53.4    9:32    1:15   33:24    0:31   18:09           112 

 ATHENA AGE GROUP: 1 - 99
    1 TOLLY MCFARLAND          44 CHEYENNE WY         1:14:33.0                   40:38    0:41   25:32            12 
    2 CARRIE MARTIN            25 LARAMIE WY          1:21:40.2    5:44    2:27   45:54    1:29   26:04            37 
    3 KIMBERLY MILLER          50 CHEYENNE WY         1:33:02.4    8:38    2:36   46:11    2:03   33:32             4 

AGE GROUP WINNERS
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 CORY SURBRUGG            16 THORNTON CO         1:17:27.3    8:55    0:31   44:09    0:37   23:12           121 AG  

FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
    1 LISA ERICKSON            19 CHEYENNE WY         1:17:10.9    6:54    1:29   44:55    0:52   22:59            43 AG  

MALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 DAN MCINTOSH             22 CHEYENNE WY           55:16.6    4:54    0:31   33:39    0:29   15:41           117 AG  
    2 JOSHUA MONDA             24 VANCOUVER WA        1:01:30.7    6:21    0:53   35:22    0:51   18:02           116 AG  
    3 NOLAN CUMINGS            24 WINDSOR CO          1:02:40.4    5:01    1:41   36:02    0:42   19:12           115 AG  

FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 AMBER BARLOW             23 LOVELAND CO         1:10:09.6    6:07    0:57   42:34    0:39   19:50            40 AG  
    2 MAGGIE DILLER            22 LARAMIE WY          1:10:24.9    5:06    1:27   44:37    0:30   18:43            42 AG  
    3 AMBER FARRO              24 CHEYENNE WY         1:12:33.8    6:17    1:58   41:14    1:56   21:06            39 AG  

MALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 JOE BIEDENKAPP           28 LONGMONT CO           57:37.4    5:05    1:18   33:25    1:08   16:39           107 AG  
    2 JOSHUA KAIL              28 DENVER CO           1:01:18.7    5:25    0:42   34:57    0:52   19:21           109 AG  
    3 NICHOLAS CUMINGS         28 JOHNSTOWN CO        1:01:40.5    5:35    1:19   36:23    1:04   17:17           108 CL  

FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 SARA CHERRY              25 CHEYENNE WY         1:12:08.2    5:56    1:15   39:44    1:15   23:57            32 AG  
    2 KRISTI TARANTOLA         29 CHEYENNE WY         1:13:53.1    7:01    2:51   39:50    2:17   21:53            30 AG  
    3 SARA CAMPBELL            27 CHEYENNE WY         1:16:33.6   10:04    1:34   39:43    1:08   24:03            34 AG  

MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 NICHOLAS ALEXANDER       32 DENVER CO             56:49.4    5:09    1:13   32:14    0:47   17:24           103 AG  
    2 JESS ALEXANDER           31 DENVER CO             59:40.9    5:16    1:22   31:15    1:04   20:41           102 AG  
    3 JAMES SNYDER             33 WESTMINSTER CO      1:13:03.3    7:17    2:59   36:43    1:28   24:34           101 CL  

FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 NICKI LEO                33 WESTMINSTER CO      1:07:43.6    6:08    1:01   38:27    1:21   20:45            25 AG  
    2 JENA HICKEY              34 LARAMIE WY          1:16:12.7    7:09    2:00   40:29    1:15   25:17            23 AG  
    3 AMY FORKNER              33 CHEYENNE WY         1:20:26.8    7:37    1:45   44:03    1:14   25:45            24 AG  

MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 TED HASKELL              36 LARAMIE WY            54:34.7    5:49    1:09   31:17    1:20   14:58            91 AG  
    2 ERIK LARSON              36 TUCSON AR             59:15.1    5:25    1:23   33:23    1:07   17:55            92 AG  
    3 MICHAEL REDMAN           38 AURORA CO           1:03:48.8    6:23    0:23   36:29    0:53   19:39            86 AG  

FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 ELLEN WRIGHT             36 FORT COLLINS CO     1:01:59.4    6:21    0:53   33:20    0:47   20:37            21 AG  
    2 KRISTI RUBEN             36 CHEYENNE WY         1:05:53.8    5:42    2:00   38:05    0:53   19:12            20 AG  
    3 WENDY LLOYD              37 GILLETTE WY         1:08:58.2    6:30    1:35   39:31    1:32   19:48            19 AG  

MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 JASON BIRD               41 CHEYENNE WY           59:59.9    5:20    1:03   33:56    1:04   18:34            83 AG  
    2 GREGG MENTZEL            44 GILLETTE WY         1:01:08.0    5:51    1:19   33:53    0:41   19:22            74 AG  
    3 RICHARD BARRANS          43 CHEYENNE WY         1:05:06.6    5:32    3:27   34:00    1:52   20:14            77 AG  

FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 TOLLY MCFARLAND          44 CHEYENNE WY         1:14:33.0                   40:38    0:41   25:32            12 AT  
    2 MARY HELPRIN             44 STEAMBOAT SPRINGS C 1:29:56.8    9:00    2:40   46:23    1:38   30:13            11 AG  
    3 CAROLE CARLSON           43 CHEYENNE WY         1:32:39.3    8:17    3:23   50:32    2:53   27:32            13 AG  

MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 LONNY GRANSTON           45 BOULDER CO            59:08.0    5:01    1:23   32:44    1:19   18:39            69 AG  
    2 DENNIS VANDERHEIDEN      47 FT. COLLINS CO        59:30.3    4:53    0:40   35:48    0:59   17:08            65 AG  
    3 MICHAEL WALKER           47 CHEYENNE WY           59:36.5    5:01    1:28   34:24    0:51   17:50            66 AG  

FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 JENNIFER SAJBEL          45 FORT COLLINS CO     1:15:05.5    6:58    1:28   39:20    1:20   25:58             9 AG  
    2 SARITA TUCKER            45 CHEYENNE WY         1:40:53.7    7:09    3:30   49:01    0:49   40:22             7 AT  

MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 MARK ANDRE               54 FORT COLLINS CO       58:26.8    5:07    1:11   33:04    1:13   17:48            54 AG  
    2 BOB KOEHLER              50 CHEYENNE WY         1:01:55.7    5:40    0:51   32:29    0:59   21:54            59 AG  
    3 PAUL VANDERHEIDEN        53 ENGLEWOOD CO        1:09:25.5    5:54    2:57   39:10    1:06   20:17            58 AG  

FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 NANCY KING ASTON         51 LAFAYETTE CO        1:09:02.7    7:10    1:18   37:41    1:34   21:17             3 AG  
    2 AMBER TRAVSKY            51 LARAMIE WY          1:17:24.8    5:53    2:49   43:38    1:47   23:15             6 AG  
    3 SUSAN SPACKMAN           50 CHEYENNE WY         1:18:08.4    6:12    2:29   41:04    1:29   26:52             5 AG  

MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 MARK STECHER             57 ARVADA CO           1:07:37.4    7:00    1:03   38:39    1:20   19:34            52 AG  
    2 BEN MILLARD              59 CHEYENNE WY         1:11:56.5    7:52    2:32   40:57    0:42   19:51            51 AG  
    3 HARLAN MEKELBURG         58 FORT COLLINS CO     1:18:00.8    7:45    2:27   39:06    0:51   27:50            53 AG  

FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 LUANA LAHTI              57 CHEYENNE WY         1:14:15.9    7:42    0:47   41:09    0:31   24:05             2 AG  

MALE AGE GROUP:  60 - 98
    1 PAUL SCHOOLCRAFT         69 GUERNSEY WY         1:46:28.7    8:26    4:52   54:01    2:59   36:08            50 AG  

FEMALE AGE GROUP:  60 - 98
    1 HELGA BINDSCHADLER       68 CHEYENNE WY         1:52:02.3   12:35    4:48 1:00:14    1:04   33:18             1 AT  

 OVERALL MALE RESULTS
Place Cat Name                    Ag City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     No.    
===== === ======================= == =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 AG  TED HASKELL             36 LARAMIE WY            54:34.7    5:49    1:09   31:17    1:20   14:58    91 
    2 AG  DAN MCINTOSH            22 CHEYENNE WY           55:16.6    4:54    0:31   33:39    0:29   15:41   117 
    3 AG  NICHOLAS ALEXANDER      32 DENVER CO             56:49.4    5:09    1:13   32:14    0:47   17:24   103 
    4 AG  JOE BIEDENKAPP          28 LONGMONT CO           57:37.4    5:05    1:18   33:25    1:08   16:39   107 
    5 AG  MARK ANDRE              54 FORT COLLINS CO       58:26.8    5:07    1:11   33:04    1:13   17:48    54 
    6 AG  LONNY GRANSTON          45 BOULDER CO            59:08.0    5:01    1:23   32:44    1:19   18:39    69 
    7 AG  ERIK LARSON             36 TUCSON AR             59:15.1    5:25    1:23   33:23    1:07   17:55    92 
    8 AG  DENNIS VANDERHEIDEN     47 FT. COLLINS CO        59:30.3    4:53    0:40   35:48    0:59   17:08    65 
    9 AG  MICHAEL WALKER          47 CHEYENNE WY           59:36.5    5:01    1:28   34:24    0:51   17:50    66 
   10 AG  JESS ALEXANDER          31 DENVER CO             59:40.9    5:16    1:22   31:15    1:04   20:41   102 
   11 AG  JASON BIRD              41 CHEYENNE WY           59:59.9    5:20    1:03   33:56    1:04   18:34    83 
   12 AG  GREGG MENTZEL           44 GILLETTE WY         1:01:08.0    5:51    1:19   33:53    0:41   19:22    74 
   13 AG  JOSHUA KAIL             28 DENVER CO           1:01:18.7    5:25    0:42   34:57    0:52   19:21   109 
   14 AG  JOSHUA MONDA            24 VANCOUVER WA        1:01:30.7    6:21    0:53   35:22    0:51   18:02   116 
   15 CL  NICHOLAS CUMINGS        28 JOHNSTOWN CO        1:01:40.5    5:35    1:19   36:23    1:04   17:17   108 
   16 AG  BOB KOEHLER             50 CHEYENNE WY         1:01:55.7    5:40    0:51   32:29    0:59   21:54    59 
   17 CL  E. DUANE STETSON        49 GILLETTE WY         1:02:00.2    5:16    1:21   34:55    0:48   19:39    62 
   18 AG  CHRIS WILSON            28 DENVER CO           1:02:05.9    5:49    1:13   34:19    0:48   19:55   111 
   19 AG  KELLY STEINER           45 LARAMIE WY          1:02:10.6    7:03    1:16   33:19    1:36   18:55    72 
   20 AG  JASON MOORE             26 OMAHA NE            1:02:32.6    5:32    1:44   35:08    1:25   18:41   113 
   21 AG  NOLAN CUMINGS           24 WINDSOR CO          1:02:40.4    5:01    1:41   36:02    0:42   19:12   115 
   22 AG  BOB JACKSON             46 LOUISVILLE CO       1:02:52.6    5:14    1:38   35:42    1:19   18:58    70 
   23 CL  BRIAN MARTISIUS         26 LARAMIE WY          1:02:53.4    9:32    1:15   33:24    0:31   18:09   112 
   24 AG  MICHAEL REDMAN          38 AURORA CO           1:03:48.8    6:23    0:23   36:29    0:53   19:39    86 
   25 AG  DAN OLEARY              46 CHEYENNE WY         1:05:06.0    7:42    2:01   34:42    1:11   19:29    67 
   26 AG  RICHARD BARRANS         43 CHEYENNE WY         1:05:06.6    5:32    3:27   34:00    1:52   20:14    77 
   27 AG  SCOTT LANGS             42 FORT COLLINS CO     1:05:07.8    7:05    2:48   35:35    1:23   18:15    81 
   28 AG  RANDY JACKSON           42 ROCK SPRINGS WY     1:05:29.5    5:34    1:47   36:31    0:46   20:50    80 
   29 AG  BENJAMIN HOLCOMB        21 FT. COLLINS CO      1:05:44.0    5:48    1:21   38:40    1:22   18:31   118 
   30 AG  JAMES OAKLEAF           37 LARAMIE WY          1:05:53.9    6:03    1:51   36:45    1:05   20:08    89 
   31 AG  TIMOTHY WEBB            46 CHEYENNE WY         1:05:58.8    6:54    2:38   37:35    1:32   17:17    68 
   32 AG  MARK STECHER            57 ARVADA CO           1:07:37.4    7:00    1:03   38:39    1:20   19:34    52 
   33 AG  GLEN GIBSON             27 CHEYENNE WY         1:08:00.0    6:49    2:20   38:30    1:02   19:17   110 
   34 AG  THOR FORSETH            41 CHEYENNE WY         1:08:06.9    6:24    2:17   39:23    1:19   18:42    85 
   35 AG  MARK MERCER             44 CHEYENNE WY         1:08:13.8    6:40    2:28   38:25    0:46   19:53    75 
   36 CL  WILLIAM PETERS          45 CHEYENNE WY         1:08:15.2    7:05    1:08   37:36    0:58   21:26    71 
   37 AG  CHRISTIAN SCHOEN        43 LARAMIE WY          1:08:42.7    5:06    0:42   39:26    1:06   22:19    79 
   38 AG  KREMBS FRITZ            28 GOLDEN CO           1:08:48.8    7:56    1:36   37:57    1:31   19:45   182 
   39 AG  TAYLOR REED             35 SHERIDAN WY         1:08:53.8    8:25    1:03   38:54    0:54   19:36    96 
   40 AG  LOWELL SPACKMAN         49 LARAMIE WY          1:09:13.2    4:38    1:45   38:14    1:06   23:27    61 
   41 AG  PAUL VANDERHEIDEN       53 ENGLEWOOD CO        1:09:25.5    5:54    2:57   39:10    1:06   20:17    58 
   42 CL  TYLER JOHNSON           22 CHEYENNE WY         1:11:22.3    7:58    1:13   40:53    1:12   20:04   119 
   43 AG  STEVE MCFARLAND         37 CHEYENNE WY         1:11:52.2    6:27    1:36   39:15    1:00   23:32    88 
   44 AG  BEN MILLARD             59 CHEYENNE WY         1:11:56.5    7:52    2:32   40:57    0:42   19:51    51 
   45 AG  JOE BONDS               53 CHEYENNE WY         1:11:59.6    5:31    3:08   40:12    1:30   21:36    56 
   46 AG  BRIAN MILLER            36 LOVELAND CO         1:12:21.1    6:32    3:33   38:58    1:23   21:54    95 
   47 CL  ERIK MORSE              26 FORT COLLINS CO     1:12:36.7    5:42    1:38   38:54    1:58   24:23   114 
   48 CL  JAMES SNYDER            33 WESTMINSTER CO      1:13:03.3    7:17    2:59   36:43    1:28   24:34   101 
   49 AG  JEFFREY PEDERSON        43 CHEYENNE WY         1:13:05.6    8:19    2:50   39:13    1:49   20:52    78 
   50 AG  JONATHAN WILL           31 CHEYENNE WY         1:13:42.7    6:24    2:38   40:12    1:43   22:44   105 
   51 AG  MICHAEL MILLER          49 CHEYENNE WY         1:14:16.9    7:27    2:23   39:07    1:50   23:27    60 
   52 AG  JOHN DINNEEN            54 CHEYENNE WY         1:15:29.6    6:00    3:25   43:54    0:57   21:12    55 
   53 AG  BILL BRABBAN            33 CHEYENNE WY         1:16:12.1   11:09    1:48   40:05    0:34   22:33    99 
   54 AG  CORY SURBRUGG           16 THORNTON CO         1:17:27.3    8:55    0:31   44:09    0:37   23:12   121 
   55 AG  TRAVIS WARZINIACK       30 LARAMIE CO          1:17:50.4    7:58    2:56   42:27    1:33   22:53   106 
   56 AG  HARLAN MEKELBURG        58 FORT COLLINS CO     1:18:00.8    7:45    2:27   39:06    0:51   27:50    53 
   57 AG  TODD BUTZINE            41 GILLETTE WY         1:18:26.4    8:49    1:46   43:11    3:01   21:39    84 
   58 CL  LARRY JENSEN            37 CHEYENNE WY         1:20:17.5    8:06    3:28   39:58    1:25   27:19    87 
   59 AG  ROBERT GARBER           47 STEAMBOAT SPRINGS C 1:20:36.9   10:21    3:47   41:32    1:37   23:19    63 
   60 CL  DOUGLAS GARAVANTA       31 CHEYENNE WY         1:20:53.1    6:26    3:49   45:34    3:00   22:02   104 
   61 AG  RICK SURBRUGG           44 THORNTON CO         1:23:57.1   10:57    0:36   50:15    0:34   21:33    76 
   62 AG  MIKE URBOM              45 FT. COLLINS CO      1:24:03.9   11:13    2:23   39:03    1:34   29:49    73 
   63 CL  TROY THOMPSON           35 CHEYENNE WY         1:24:25.0    8:06    3:03   42:00    1:54   29:20    97 
   64 CL  JOE GOEHRING            52 CHEYENNE WY         1:25:46.8    5:35    2:29   50:07    2:22   25:12    57 
   65 CL  CHUCK PYLE              36 CHEYENNE WY         1:29:50.9    7:06    3:38   46:20    2:34   30:11    93 
   66 CL  JARROD MICHEL           35 GOLDEN CO           1:30:50.0    7:30    3:30   48:19    0:39   30:49    94 
   67 AG  CLINT NELSON            34 CHEYENNE WY         1:31:45.2    8:08    3:44   51:10    1:02   27:39    98 
   68 AG  MARK GLEN               34 CHEYENNE WY         1:36:13.7    7:38    3:14   59:11    2:15   23:53   100 
   69 AG  DAVID YOUNG             42 CHEYENNE WY         1:39:44.6    9:28    2:12 1:08:38    0:10   19:14    82 
   70 AG  PAUL SCHOOLCRAFT        69 GUERNSEY WY         1:46:28.7    8:26    4:52   54:01    2:59   36:08    50 

 OVERALL FEMALE RESULTS
Place Cat Name                    Ag City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     No.    
===== === ======================= == =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 AG  ELLEN WRIGHT            36 FORT COLLINS CO     1:01:59.4    6:21    0:53   33:20    0:47   20:37    21 
    2 AG  KRISTI RUBEN            36 CHEYENNE WY         1:05:53.8    5:42    2:00   38:05    0:53   19:12    20 
    3 AG  NICKI LEO               33 WESTMINSTER CO      1:07:43.6    6:08    1:01   38:27    1:21   20:45    25 
    4 AG  WENDY LLOYD             37 GILLETTE WY         1:08:58.2    6:30    1:35   39:31    1:32   19:48    19 
    5 AG  NANCY KING ASTON        51 LAFAYETTE CO        1:09:02.7    7:10    1:18   37:41    1:34   21:17     3 
    6 AG  AMBER BARLOW            23 LOVELAND CO         1:10:09.6    6:07    0:57   42:34    0:39   19:50    40 
    7 AG  MAGGIE DILLER           22 LARAMIE WY          1:10:24.9    5:06    1:27   44:37    0:30   18:43    42 
    8 AG  SARA CHERRY             25 CHEYENNE WY         1:12:08.2    5:56    1:15   39:44    1:15   23:57    32 
    9 AG  AMBER FARRO             24 CHEYENNE WY         1:12:33.8    6:17    1:58   41:14    1:56   21:06    39 
   10 AG  KRISTI TARANTOLA        29 CHEYENNE WY         1:13:53.1    7:01    2:51   39:50    2:17   21:53    30 
   11 AG  LUANA LAHTI             57 CHEYENNE WY         1:14:15.9    7:42    0:47   41:09    0:31   24:05     2 
   12 AT  TOLLY MCFARLAND         44 CHEYENNE WY         1:14:33.0                   40:38    0:41   25:32    12 
   13 AG  JENNIFER SAJBEL         45 FORT COLLINS CO     1:15:05.5    6:58    1:28   39:20    1:20   25:58     9 
   14 AG  JENA HICKEY             34 LARAMIE WY          1:16:12.7    7:09    2:00   40:29    1:15   25:17    23 
   15 AG  HEIDI AARSBY            22 DENVER CO           1:16:31.9    7:21    1:39   44:25    0:36   22:28    41 
   16 AG  SARA CAMPBELL           27 CHEYENNE WY         1:16:33.6   10:04    1:34   39:43    1:08   24:03    34 
   17 AG  BETH BEAR               28 LARAMIE WY          1:16:38.4    5:53    2:14   44:29    0:30   23:30    31 
   18 AG  LISA ERICKSON           19 CHEYENNE WY         1:17:10.9    6:54    1:29   44:55    0:52   22:59    43 
   19 AG  AMBER TRAVSKY           51 LARAMIE WY          1:17:24.8    5:53    2:49   43:38    1:47   23:15     6 
   20 AG  SUSAN SPACKMAN          50 CHEYENNE WY         1:18:08.4    6:12    2:29   41:04    1:29   26:52     5 
   21 AG  KRISTI AARSBY-KAIL      27 DENVER CO           1:18:15.5    8:43    1:58   43:28    1:13   22:52    33 
   22 AG  AMY FORKNER             33 CHEYENNE WY         1:20:26.8    7:37    1:45   44:03    1:14   25:45    24 
   23 AG  STACY FARMAN            38 CHEYENNE WY         1:21:35.2   11:20    1:55   44:39    2:30   21:09    17 
   24 AT  CARRIE MARTIN           25 LARAMIE WY          1:21:40.2    5:44    2:27   45:54    1:29   26:04    37 
   25 AG  JAY MEEKS               27 CHEYENNE WY         1:24:11.7    6:30    3:44   47:53    1:13   24:50    35 
   26 AG  HEATHER PATTERSON       31 LARAMIE WY          1:26:27.6    9:04    2:59   47:05    1:29   25:48    28 
   27 AG  MARGARET BRYAN          38 CHEYENNE WY         1:26:52.8    8:50    1:47   49:14    0:37   26:22    16 
   28 AG  JENNIFER HUNTER         30 ARVADA CO           1:29:17.3    8:21    3:28   52:47    1:39   23:01    29 
   29 AG  MARY HELPRIN            44 STEAMBOAT SPRINGS C 1:29:56.8    9:00    2:40   46:23    1:38   30:13    11 
   30 AG  CAROLE CARLSON          43 CHEYENNE WY         1:32:39.3    8:17    3:23   50:32    2:53   27:32    13 
   31 AG  ERIN CAMPBELL-STONE     37 LARAMIE WY          1:32:48.2    8:19    3:43   52:57    0:39   27:09    18 
   32 AT  KIMBERLY MILLER         50 CHEYENNE WY         1:33:02.4    8:38    2:36   46:11    2:03   33:32     4 
   33 AT  SARITA TUCKER           45 CHEYENNE WY         1:40:53.7    7:09    3:30   49:01    0:49   40:22     7 
   34 AT  HELGA BINDSCHADLER      68 CHEYENNE WY         1:52:02.3   12:35    4:48 1:00:14    1:04   33:18     1 
   35 AG  KAREN SURBRUGG          45 THORNTON CO         DNF******   12:16    2:16 1:21:14    2:38   28:57    10 
   36 AG  ANGELA BIRD             39 CHEYENNE WY         DNF******   10:28    0:40                            14 
   37 AG  ARA JAGGER              31 HENDERSON CO        DNF******    7:57    1:27   55:04    0:36   25:18    27 
   38 AG  TEMPLE STEVENSON        26 CHEYENNE WY         DNF******    6:08    2:03   43:12                    38 

 CLYDESDALE/ATHENA RESULTS
CLYDESDALE AGE GROUP: 1 - 99
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.    
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 NICHOLAS CUMINGS         28 JOHNSTOWN CO        1:01:40.5    5:35    1:19   36:23    1:04   17:17           108 
    2 E. DUANE STETSON         49 GILLETTE WY         1:02:00.2    5:16    1:21   34:55    0:48   19:39            62 
    3 BRIAN MARTISIUS          26 LARAMIE WY          1:02:53.4    9:32    1:15   33:24    0:31   18:09           112 
    4 WILLIAM PETERS           45 CHEYENNE WY         1:08:15.2    7:05    1:08   37:36    0:58   21:26            71 
    5 TYLER JOHNSON            22 CHEYENNE WY         1:11:22.3    7:58    1:13   40:53    1:12   20:04           119 
    6 ERIK MORSE               26 FORT COLLINS CO     1:12:36.7    5:42    1:38   38:54    1:58   24:23           114 
    7 JAMES SNYDER             33 WESTMINSTER CO      1:13:03.3    7:17    2:59   36:43    1:28   24:34           101 
    8 LARRY JENSEN             37 CHEYENNE WY         1:20:17.5    8:06    3:28   39:58    1:25   27:19            87 
    9 DOUGLAS GARAVANTA        31 CHEYENNE WY         1:20:53.1    6:26    3:49   45:34    3:00   22:02           104 
   10 TROY THOMPSON            35 CHEYENNE WY         1:24:25.0    8:06    3:03   42:00    1:54   29:20            97 
   11 JOE GOEHRING             52 CHEYENNE WY         1:25:46.8    5:35    2:29   50:07    2:22   25:12            57 
   12 CHUCK PYLE               36 CHEYENNE WY         1:29:50.9    7:06    3:38   46:20    2:34   30:11            93 
   13 JARROD MICHEL            35 GOLDEN CO           1:30:50.0    7:30    3:30   48:19    0:39   30:49            94 

 ATHENA AGE GROUP: 1 - 99
    1 TOLLY MCFARLAND          44 CHEYENNE WY         1:14:33.0                   40:38    0:41   25:32            12 
    2 CARRIE MARTIN            25 LARAMIE WY          1:21:40.2    5:44    2:27   45:54    1:29   26:04            37 
    3 KIMBERLY MILLER          50 CHEYENNE WY         1:33:02.4    8:38    2:36   46:11    2:03   33:32             4 
    4 SARITA TUCKER            45 CHEYENNE WY         1:40:53.7    7:09    3:30   49:01    0:49   40:22             7 
    5 HELGA BINDSCHADLER       68 CHEYENNE WY         1:52:02.3   12:35    4:48 1:00:14    1:04   33:18             1 

 RELAY RESULTS
RELAY DIVISION: MALE UNDER 120
Place Team                           Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     No.    
===== ============================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 MILLERBOYS                     1:00:55.4    6:19    0:30   38:58    0:23   14:43   132 
    2 WARREN FCU                     1:08:46.8    4:35    0:42   42:52    0:25   20:11   131 

 RELAY DIVISION: MALE OVER 120 
    1 BRASHIER'S BOYS                1:18:09.0    6:31    0:39   40:40    0:29   29:48   130 

 RELAY DIVISION: FEMALE UNDER 120 (NO FINISHERS)

 RELAY DIVISION: FEMALE OVER 120 (NO FINISHERS)

 RELAY DIVISION: COED UNDER 120
    1 THREE'S COMPANY                1:12:03.4    5:49    0:29   42:44    0:33   22:26   127 
    2 KOMODO DRAGONS                 1:14:57.4    4:41    0:28   38:17    0:33   30:55   129 

 RELAY DIVISION: COED OVER 120 
    1 TERRIFIC TWOSOME               1:12:24.2    4:58    1:44   42:13    0:24   23:04   126 

 AGE GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  13 - 19
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     No.   Cat  
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 CORY SURBRUGG            16 THORNTON CO         1:17:27.3    8:55    0:31   44:09    0:37   23:12   121 AG  

FEMALE AGE GROUP:  13 - 19
    1 LISA ERICKSON            19 CHEYENNE WY         1:17:10.9    6:54    1:29   44:55    0:52   22:59    43 AG  

MALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 DAN MCINTOSH             22 CHEYENNE WY           55:16.6    4:54    0:31   33:39    0:29   15:41   117 AG  
    2 JOSHUA MONDA             24 VANCOUVER WA        1:01:30.7    6:21    0:53   35:22    0:51   18:02   116 AG  
    3 NOLAN CUMINGS            24 WINDSOR CO          1:02:40.4    5:01    1:41   36:02    0:42   19:12   115 AG  
    4 BENJAMIN HOLCOMB         21 FT. COLLINS CO      1:05:44.0    5:48    1:21   38:40    1:22   18:31   118 AG  
    5 TYLER JOHNSON            22 CHEYENNE WY         1:11:22.3    7:58    1:13   40:53    1:12   20:04   119 CL  

FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 AMBER BARLOW             23 LOVELAND CO         1:10:09.6    6:07    0:57   42:34    0:39   19:50    40 AG  
    2 MAGGIE DILLER            22 LARAMIE WY          1:10:24.9    5:06    1:27   44:37    0:30   18:43    42 AG  
    3 AMBER FARRO              24 CHEYENNE WY         1:12:33.8    6:17    1:58   41:14    1:56   21:06    39 AG  
    4 HEIDI AARSBY             22 DENVER CO           1:16:31.9    7:21    1:39   44:25    0:36   22:28    41 AG  

MALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 JOE BIEDENKAPP           28 LONGMONT CO           57:37.4    5:05    1:18   33:25    1:08   16:39   107 AG  
    2 JOSHUA KAIL              28 DENVER CO           1:01:18.7    5:25    0:42   34:57    0:52   19:21   109 AG  
    3 NICHOLAS CUMINGS         28 JOHNSTOWN CO        1:01:40.5    5:35    1:19   36:23    1:04   17:17   108 CL  
    4 CHRIS WILSON             28 DENVER CO           1:02:05.9    5:49    1:13   34:19    0:48   19:55   111 AG  
    5 JASON MOORE              26 OMAHA NE            1:02:32.6    5:32    1:44   35:08    1:25   18:41   113 AG  
    6 BRIAN MARTISIUS          26 LARAMIE WY          1:02:53.4    9:32    1:15   33:24    0:31   18:09   112 CL  
    7 GLEN GIBSON              27 CHEYENNE WY         1:08:00.0    6:49    2:20   38:30    1:02   19:17   110 AG  
    8 KREMBS FRITZ             28 GOLDEN CO           1:08:48.8    7:56    1:36   37:57    1:31   19:45   182 AG  
    9 ERIK MORSE               26 FORT COLLINS CO     1:12:36.7    5:42    1:38   38:54    1:58   24:23   114 CL  

FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     No.   Cat  
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 SARA CHERRY              25 CHEYENNE WY         1:12:08.2    5:56    1:15   39:44    1:15   23:57    32 AG  
    2 KRISTI TARANTOLA         29 CHEYENNE WY         1:13:53.1    7:01    2:51   39:50    2:17   21:53    30 AG  
    3 SARA CAMPBELL            27 CHEYENNE WY         1:16:33.6   10:04    1:34   39:43    1:08   24:03    34 AG  
    4 BETH BEAR                28 LARAMIE WY          1:16:38.4    5:53    2:14   44:29    0:30   23:30    31 AG  
    5 KRISTI AARSBY-KAIL       27 DENVER CO           1:18:15.5    8:43    1:58   43:28    1:13   22:52    33 AG  
    6 CARRIE MARTIN            25 LARAMIE WY          1:21:40.2    5:44    2:27   45:54    1:29   26:04    37 AT  
    7 JAY MEEKS                27 CHEYENNE WY         1:24:11.7    6:30    3:44   47:53    1:13   24:50    35 AG  
    8 TEMPLE STEVENSON         26 CHEYENNE WY         DNF******    6:08    2:03   43:12                    38 AG  

MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 NICHOLAS ALEXANDER       32 DENVER CO             56:49.4    5:09    1:13   32:14    0:47   17:24   103 AG  
    2 JESS ALEXANDER           31 DENVER CO             59:40.9    5:16    1:22   31:15    1:04   20:41   102 AG  
    3 JAMES SNYDER             33 WESTMINSTER CO      1:13:03.3    7:17    2:59   36:43    1:28   24:34   101 CL  
    4 JONATHAN WILL            31 CHEYENNE WY         1:13:42.7    6:24    2:38   40:12    1:43   22:44   105 AG  
    5 BILL BRABBAN             33 CHEYENNE WY         1:16:12.1   11:09    1:48   40:05    0:34   22:33    99 AG  
    6 TRAVIS WARZINIACK        30 LARAMIE CO          1:17:50.4    7:58    2:56   42:27    1:33   22:53   106 AG  
    7 DOUGLAS GARAVANTA        31 CHEYENNE WY         1:20:53.1    6:26    3:49   45:34    3:00   22:02   104 CL  
    8 CLINT NELSON             34 CHEYENNE WY         1:31:45.2    8:08    3:44   51:10    1:02   27:39    98 AG  
    9 MARK GLEN                34 CHEYENNE WY         1:36:13.7    7:38    3:14   59:11    2:15   23:53   100 AG  

FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 NICKI LEO                33 WESTMINSTER CO      1:07:43.6    6:08    1:01   38:27    1:21   20:45    25 AG  
    2 JENA HICKEY              34 LARAMIE WY          1:16:12.7    7:09    2:00   40:29    1:15   25:17    23 AG  
    3 AMY FORKNER              33 CHEYENNE WY         1:20:26.8    7:37    1:45   44:03    1:14   25:45    24 AG  
    4 HEATHER PATTERSON        31 LARAMIE WY          1:26:27.6    9:04    2:59   47:05    1:29   25:48    28 AG  
    5 JENNIFER HUNTER          30 ARVADA CO           1:29:17.3    8:21    3:28   52:47    1:39   23:01    29 AG  
    6 ARA JAGGER               31 HENDERSON CO        DNF******    7:57    1:27   55:04    0:36   25:18    27 AG  

MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     No.   Cat  
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 TED HASKELL              36 LARAMIE WY            54:34.7    5:49    1:09   31:17    1:20   14:58    91 AG  
    2 ERIK LARSON              36 TUCSON AR             59:15.1    5:25    1:23   33:23    1:07   17:55    92 AG  
    3 MICHAEL REDMAN           38 AURORA CO           1:03:48.8    6:23    0:23   36:29    0:53   19:39    86 AG  
    4 JAMES OAKLEAF            37 LARAMIE WY          1:05:53.9    6:03    1:51   36:45    1:05   20:08    89 AG  
    5 TAYLOR REED              35 SHERIDAN WY         1:08:53.8    8:25    1:03   38:54    0:54   19:36    96 AG  
    6 STEVE MCFARLAND          37 CHEYENNE WY         1:11:52.2    6:27    1:36   39:15    1:00   23:32    88 AG  
    7 BRIAN MILLER             36 LOVELAND CO         1:12:21.1    6:32    3:33   38:58    1:23   21:54    95 AG  
    8 LARRY JENSEN             37 CHEYENNE WY         1:20:17.5    8:06    3:28   39:58    1:25   27:19    87 CL  
    9 TROY THOMPSON            35 CHEYENNE WY         1:24:25.0    8:06    3:03   42:00    1:54   29:20    97 CL  
   10 CHUCK PYLE               36 CHEYENNE WY         1:29:50.9    7:06    3:38   46:20    2:34   30:11    93 CL  
   11 JARROD MICHEL            35 GOLDEN CO           1:30:50.0    7:30    3:30   48:19    0:39   30:49    94 CL  

FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 ELLEN WRIGHT             36 FORT COLLINS CO     1:01:59.4    6:21    0:53   33:20    0:47   20:37    21 AG  
    2 KRISTI RUBEN             36 CHEYENNE WY         1:05:53.8    5:42    2:00   38:05    0:53   19:12    20 AG  
    3 WENDY LLOYD              37 GILLETTE WY         1:08:58.2    6:30    1:35   39:31    1:32   19:48    19 AG  
    4 STACY FARMAN             38 CHEYENNE WY         1:21:35.2   11:20    1:55   44:39    2:30   21:09    17 AG  
    5 MARGARET BRYAN           38 CHEYENNE WY         1:26:52.8    8:50    1:47   49:14    0:37   26:22    16 AG  
    6 ERIN CAMPBELL-STONE      37 LARAMIE WY          1:32:48.2    8:19    3:43   52:57    0:39   27:09    18 AG  
    7 ANGELA BIRD              39 CHEYENNE WY         DNF******   10:28    0:40                            14 AG  

MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     No.   Cat  
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 JASON BIRD               41 CHEYENNE WY           59:59.9    5:20    1:03   33:56    1:04   18:34    83 AG  
    2 GREGG MENTZEL            44 GILLETTE WY         1:01:08.0    5:51    1:19   33:53    0:41   19:22    74 AG  
    3 RICHARD BARRANS          43 CHEYENNE WY         1:05:06.6    5:32    3:27   34:00    1:52   20:14    77 AG  
    4 SCOTT LANGS              42 FORT COLLINS CO     1:05:07.8    7:05    2:48   35:35    1:23   18:15    81 AG  
    5 RANDY JACKSON            42 ROCK SPRINGS WY     1:05:29.5    5:34    1:47   36:31    0:46   20:50    80 AG  
    6 THOR FORSETH             41 CHEYENNE WY         1:08:06.9    6:24    2:17   39:23    1:19   18:42    85 AG  
    7 MARK MERCER              44 CHEYENNE WY         1:08:13.8    6:40    2:28   38:25    0:46   19:53    75 AG  
    8 CHRISTIAN SCHOEN         43 LARAMIE WY          1:08:42.7    5:06    0:42   39:26    1:06   22:19    79 AG  
    9 JEFFREY PEDERSON         43 CHEYENNE WY         1:13:05.6    8:19    2:50   39:13    1:49   20:52    78 AG  
   10 TODD BUTZINE             41 GILLETTE WY         1:18:26.4    8:49    1:46   43:11    3:01   21:39    84 AG  
   11 RICK SURBRUGG            44 THORNTON CO         1:23:57.1   10:57    0:36   50:15    0:34   21:33    76 AG  
   12 DAVID YOUNG              42 CHEYENNE WY         1:39:44.6    9:28    2:12 1:08:38    0:10   19:14    82 AG  

FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 TOLLY MCFARLAND          44 CHEYENNE WY         1:14:33.0                   40:38    0:41   25:32    12 AT  
    2 MARY HELPRIN             44 STEAMBOAT SPRINGS C 1:29:56.8    9:00    2:40   46:23    1:38   30:13    11 AG  
    3 CAROLE CARLSON           43 CHEYENNE WY         1:32:39.3    8:17    3:23   50:32    2:53   27:32    13 AG  

MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 LONNY GRANSTON           45 BOULDER CO            59:08.0    5:01    1:23   32:44    1:19   18:39    69 AG  
    2 DENNIS VANDERHEIDEN      47 FT. COLLINS CO        59:30.3    4:53    0:40   35:48    0:59   17:08    65 AG  
    3 MICHAEL WALKER           47 CHEYENNE WY           59:36.5    5:01    1:28   34:24    0:51   17:50    66 AG  
    4 E. DUANE STETSON         49 GILLETTE WY         1:02:00.2    5:16    1:21   34:55    0:48   19:39    62 CL  
    5 KELLY STEINER            45 LARAMIE WY          1:02:10.6    7:03    1:16   33:19    1:36   18:55    72 AG  
    6 BOB JACKSON              46 LOUISVILLE CO       1:02:52.6    5:14    1:38   35:42    1:19   18:58    70 AG  
    7 DAN OLEARY               46 CHEYENNE WY         1:05:06.0    7:42    2:01   34:42    1:11   19:29    67 AG  
    8 TIMOTHY WEBB             46 CHEYENNE WY         1:05:58.8    6:54    2:38   37:35    1:32   17:17    68 AG  
    9 WILLIAM PETERS           45 CHEYENNE WY         1:08:15.2    7:05    1:08   37:36    0:58   21:26    71 CL  
   10 LOWELL SPACKMAN          49 LARAMIE WY          1:09:13.2    4:38    1:45   38:14    1:06   23:27    61 AG  
   11 MICHAEL MILLER           49 CHEYENNE WY         1:14:16.9    7:27    2:23   39:07    1:50   23:27    60 AG  
   12 ROBERT GARBER            47 STEAMBOAT SPRINGS C 1:20:36.9   10:21    3:47   41:32    1:37   23:19    63 AG  
   13 MIKE URBOM               45 FT. COLLINS CO      1:24:03.9   11:13    2:23   39:03    1:34   29:49    73 AG  

FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 JENNIFER SAJBEL          45 FORT COLLINS CO     1:15:05.5    6:58    1:28   39:20    1:20   25:58     9 AG  
    2 SARITA TUCKER            45 CHEYENNE WY         1:40:53.7    7:09    3:30   49:01    0:49   40:22     7 AT  
    3 KAREN SURBRUGG           45 THORNTON CO         DNF******   12:16    2:16 1:21:14    2:38   28:57    10 AG  

MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     No.   Cat  
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 MARK ANDRE               54 FORT COLLINS CO       58:26.8    5:07    1:11   33:04    1:13   17:48    54 AG  
    2 BOB KOEHLER              50 CHEYENNE WY         1:01:55.7    5:40    0:51   32:29    0:59   21:54    59 AG  
    3 PAUL VANDERHEIDEN        53 ENGLEWOOD CO        1:09:25.5    5:54    2:57   39:10    1:06   20:17    58 AG  
    4 JOE BONDS                53 CHEYENNE WY         1:11:59.6    5:31    3:08   40:12    1:30   21:36    56 AG  
    5 JOHN DINNEEN             54 CHEYENNE WY         1:15:29.6    6:00    3:25   43:54    0:57   21:12    55 AG  
    6 JOE GOEHRING             52 CHEYENNE WY         1:25:46.8    5:35    2:29   50:07    2:22   25:12    57 CL  

FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 NANCY KING ASTON         51 LAFAYETTE CO        1:09:02.7    7:10    1:18   37:41    1:34   21:17     3 AG  
    2 AMBER TRAVSKY            51 LARAMIE WY          1:17:24.8    5:53    2:49   43:38    1:47   23:15     6 AG  
    3 SUSAN SPACKMAN           50 CHEYENNE WY         1:18:08.4    6:12    2:29   41:04    1:29   26:52     5 AG  
    4 KIMBERLY MILLER          50 CHEYENNE WY         1:33:02.4    8:38    2:36   46:11    2:03   33:32     4 AT  

MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 MARK STECHER             57 ARVADA CO           1:07:37.4    7:00    1:03   38:39    1:20   19:34    52 AG  
    2 BEN MILLARD              59 CHEYENNE WY         1:11:56.5    7:52    2:32   40:57    0:42   19:51    51 AG  
    3 HARLAN MEKELBURG         58 FORT COLLINS CO     1:18:00.8    7:45    2:27   39:06    0:51   27:50    53 AG  

FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 LUANA LAHTI              57 CHEYENNE WY         1:14:15.9    7:42    0:47   41:09    0:31   24:05     2 AG  

MALE AGE GROUP:  60 - 98
    1 PAUL SCHOOLCRAFT         69 GUERNSEY WY         1:46:28.7    8:26    4:52   54:01    2:59   36:08    50 AG  

FEMALE AGE GROUP:  60 - 98
    1 HELGA BINDSCHADLER       68 CHEYENNE WY         1:52:02.3   12:35    4:48 1:00:14    1:04   33:18     1 AT  

The contents of this website belong exclusively to CCR Timing.
You may link to any page on this site, but please don't steal our stuff! 
Copyright  2002-2010 CCR Timing. All rights reserved.
This page was last edited on: 05/09/2010 10:54 AM