Milkman

33rd Annual Milkman Triathalon
Dexter, New Mexico
June 3, 2017

MyLaps Logo

If you still have a timing chip, please return it. Click HERE for instructions.
If you have any questions about the timing or results, please contact Sid@CCRTiming.com
Awards Age Groups
Overall Males
Overall Females
Clydesdale/Athena Relay Best of the US
First Triathlon
USAT sanctioned event: Results submitted for ranking
AGE shown and used for results is as of 12/31/2017 per USAT

 

    Awards  

                                                       OVERALL WINNERS
Place Name                         City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Rance Irvin             M27 Albuquerque NM        59:24.8     7:29.8    0:44.1    30:27.1    0:27.1    18:16.9  2:00.0   122 
    2 Ryan Lachapelle         M31 Albuquerque NM      1:02:01.3     9:14.0    1:04.0    31:58.7    1:16.4    18:28.2           206 
    3 Gage Bonestroo          M32 Portales NM         1:02:50.0     7:30.2    0:51.7    33:41.4    0:38.9    20:08.0           200 
    4 Cade Martin             M15 Albuquerque NM      1:02:54.8     6:29.1    1:09.8    34:35.1    0:40.8    20:00.1           103 
    5 Robert Gonzales         M57 El Paso TX          1:03:16.2     7:17.1    0:40.8    34:40.7    0:45.5    19:52.2           618 
    6 Robert Browning         M47 Albuquerque NM      1:04:03.1     8:22.5    0:43.4    33:43.3    0:59.0    20:14.9           506 
    7 Robert Mercer           M30 Albuquerque NM      1:04:45.6     7:44.3    1:00.5    31:25.6    0:28.1    18:07.2  6:00.0   205 
    8 Ian Pando               M17 El Paso TX          1:05:06.1     7:18.1    0:50.5    36:28.2    0:45.1    19:44.2           123 
    9 Camron Stotts           M42 Midland TX          1:05:09.2     9:45.3    0:52.5    32:50.4    0:55.3    20:45.8           408 
   10 Gari Altamirano         M28 Albuquerque NM      1:05:32.6     7:23.1    1:49.9    34:56.9    0:42.7    20:40.1           102 

    1 Terry Casey             F38 Albuquerque NM      1:03:55.9     7:48.6    1:00.8    33:26.9    0:49.2    20:50.5           314 
    2 Rachael Greuber         F25 Albuquerque NM      1:10:15.9    10:08.2    1:15.5    35:43.8    1:52.4    21:16.1           121 
    3 Donna Douglass          F46 Alamogordo NM       1:14:02.2     8:21.5    1:16.3    37:47.7    1:09.0    25:27.8           507 
    4 Sharon Murillo          F25 El Paso TX          1:14:19.7     9:47.1    1:15.3    40:02.3    1:16.0    21:59.2           133 
    5 Nina Harrell            F36 Albuquerque NM      1:16:21.7    10:20.6    1:13.7    38:30.7    1:34.5    24:42.3           322 
    6 Cindy Sauerman          F52 Albuquerque NM      1:16:54.7    11:08.1    1:11.7    39:08.4    1:09.9    24:16.7           625 
    7 Emma Rush               F29 Portales NM         1:17:05.4    11:19.2    1:21.7    36:51.2    1:01.1    26:32.4           132 
    8 Erin Pettyjohn          F37 Albuquerque NM      1:19:59.6    13:30.5    1:13.3    42:57.7    0:40.5    21:37.7           325 
    9 Kathy Foucar            F67 Albuquerque NM      1:21:43.6    10:41.3    1:45.3    42:10.7    1:06.2    26:00.3           711 
   10 Charrissa Lin           F47 Albuquerque NM      1:23:16.1    10:58.7    1:21.1    44:00.2    1:37.5    25:18.6           500 

                                              CLYDESDALES

 CLYDESDALE AGE GROUP: 1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Levi Hobson              37 Roswell NM          1:33:15.1    13:15.2    2:42.5    44:40.7    1:38.2    30:58.5           312 
    2 Kevin Dileanis           26 Bosque Farms NM     1:56:25.0    10:14.0    2:59.9    52:53.2    3:17.0    47:01.0           107 

 CLYDESDALE AGE GROUP: 40 - 98
    1 Jason McClure            46 Mesquite NM         1:20:08.0    11:08.9    1:03.1    34:34.5    1:38.4    31:43.2           508 
    2 Javier Salgado           47 El Paso TX          1:32:54.9    14:06.9    4:46.3    47:04.5    3:22.8    23:34.4           516 
    3 Jimmy Preston            44 Roswell NM          1:44:10.1    14:48.9    2:53.3    50:03.0    0:21.2    36:03.7           404 

                                                ATHENAS

 ATHENA AGE GROUP: 1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Julie Chavez             39 Albuquerque NM      1:42:42.5    13:20.4    2:18.6    52:41.5    1:49.2    32:32.9           315 
    2 Kelli Morrison           38 Clovis NM           1:56:22.4    12:14.0    3:49.8    59:36.1    1:01.5    39:41.1           311 
    3 Mikala Conatser          36 Amarillo TX         2:05:12.5    16:36.9    2:26.8    55:45.0    1:15.7    49:08.3           316 

 ATHENA AGE GROUP: 40 - 98
    1 Tammy Atkinson-Dayley    50 Eunice NM           2:26:18.8    16:56.0    3:29.0  1:07:45.6    2:27.0    55:41.3           611 
    2 Kristin Mang             54 Colo Spgs CO        2:34:37.1    19:14.5    5:16.1  1:13:18.1    1:20.7    55:27.8           607 

                                                     AGE GROUP WINNERS

MALE AGE GROUP:  9 - 10
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

FEMALE AGE GROUP:  9 - 10

MALE AGE GROUP:  10 - 14
    1 Alexis Abruto            14 Clovis NM           1:26:13.5     7:37.9    2:21.7    51:21.5    0:35.4    24:17.0           131 

FEMALE AGE GROUP:  10 - 14

MALE AGE GROUP:  15 - 17
    1 Cade Martin              15 Albuquerque NM      1:02:54.8     6:29.1    1:09.8    34:35.1    0:40.8    20:00.1           103 
    2 Ian Pando                17 El Paso TX          1:05:06.1     7:18.1    0:50.5    36:28.2    0:45.1    19:44.2           123 
    3 Case Smith               17 Clovis NM           1:20:22.2     7:10.2    1:24.7    45:12.7    0:39.7    25:55.1           126 

FEMALE AGE GROUP:  15 - 17
    1 Annie Smith              17 Clovis NM           1:28:03.0     7:37.2    1:30.4    52:53.7    0:39.2    25:22.5           125 

MALE AGE GROUP:  18 - 19
    1 Seiji Aponte             18                     1:30:02.7     7:47.0    2:45.8    48:58.0    0:57.8    29:34.3           129 

FEMALE AGE GROUP:  18 - 19

MALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 Kyle Marshall            24 Midland TX          1:05:45.5     7:12.7    0:49.7    34:11.2    0:47.5    22:44.5           124 
    2 Andreas Broehmer         22 Socorro NM          1:07:00.1     8:36.0    1:07.8    34:39.2    0:41.0    21:56.2           120 
    3 Ridge Perkins            21 Roswell NM          1:22:26.6    13:38.1    1:34.9    44:00.8    0:49.9    22:23.0           119 

FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 Michelle Mora            24 Socorro NM          2:02:39.5    11:22.5    1:47.2    59:00.7    2:06.5    48:22.8           116 

MALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 Rance Irvin              27 Albuquerque NM        59:24.8     7:29.8    0:44.1    30:27.1    0:27.1    18:16.9  2:00.0   122 
    2 Gari Altamirano          28 Albuquerque NM      1:05:32.6     7:23.1    1:49.9    34:56.9    0:42.7    20:40.1           102 
    3 Benjamin Meyer           26 Las Vegas NV        1:08:48.4     9:02.3    1:05.6    36:50.1    1:03.0    20:47.5           108 

FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 Rachael Greuber          25 Albuquerque NM      1:10:15.9    10:08.2    1:15.5    35:43.8    1:52.4    21:16.1           121 
    2 Sharon Murillo           25 El Paso TX          1:14:19.7     9:47.1    1:15.3    40:02.3    1:16.0    21:59.2           133 
    3 Emma Rush                29 Portales NM         1:17:05.4    11:19.2    1:21.7    36:51.2    1:01.1    26:32.4           132 

MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Ryan Lachapelle          31 Albuquerque NM      1:02:01.3     9:14.0    1:04.0    31:58.7    1:16.4    18:28.2           206 
    2 Gage Bonestroo           32 Portales NM         1:02:50.0     7:30.2    0:51.7    33:41.4    0:38.9    20:08.0           200 
    3 Robert Mercer            30 Albuquerque NM      1:04:45.6     7:44.3    1:00.5    31:25.6    0:28.1    18:07.2  6:00.0   205 
    4 Michael Hawthorne        33 Clovis NM           1:22:26.9    16:30.3    2:12.2    39:28.1    1:10.8    23:05.6           204 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Gilliane Moreno          32 Roswell NM          1:47:37.7    16:17.1    3:17.6    58:28.0    2:04.1    27:31.0           203 

MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Todd Barela              37 Roswell NM          1:08:24.8     9:20.3    1:05.0    35:40.0    0:43.8    21:35.8           319 
    2 Marcus Gregory           37 Roswell NM          1:08:57.5     8:38.3    1:17.0    35:22.7    0:31.2    23:08.4           320 
    3 Brian Williams           38 Lubbock TX          1:11:12.6     9:44.5    1:31.1    37:37.0    0:44.4    21:35.8           308 
    4 Daniel Peregrino         38 Albuquerque NM      1:15:05.8    11:18.9    0:48.2    38:19.6    0:48.9    23:50.3           313 

FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Terry Casey              38 Albuquerque NM      1:03:55.9     7:48.6    1:00.8    33:26.9    0:49.2    20:50.5           314 
    2 Nina Harrell             36 Albuquerque NM      1:16:21.7    10:20.6    1:13.7    38:30.7    1:34.5    24:42.3           322 
    3 Erin Pettyjohn           37 Albuquerque NM      1:19:59.6    13:30.5    1:13.3    42:57.7    0:40.5    21:37.7           325 

MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Camron Stotts            42 Midland TX          1:05:09.2     9:45.3    0:52.5    32:50.4    0:55.3    20:45.8           408 
    2 Shawn Martin             44 Sandia Park NM      1:07:03.5     9:15.9    1:14.3    33:36.9    0:45.1    22:11.4           402 
    3 Andrew Gage              44 El Paso TX          1:15:08.0     9:51.9    1:30.1    40:28.8    0:54.3    22:23.0           410 
    4 George Aranda            42 Lovington NM        1:15:59.7    11:05.7    1:59.2    36:59.6    0:53.7    25:01.6           405 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Michelle Harkey          43 Los Alamos NM       1:44:07.8    12:08.7    2:07.4    53:02.2    0:59.9    35:49.8           400 
    2 Leeann Martinez          43 Albuquerque NM      1:46:26.2    13:13.5    2:40.6    47:04.8    2:47.8    40:39.7           403 

MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Robert Browning          47 Albuquerque NM      1:04:03.1     8:22.5    0:43.4    33:43.3    0:59.0    20:14.9           506 
    2 Mike Mestas              46 Midland TX          1:09:44.2     9:40.7    1:12.1    35:34.8    1:30.3    21:46.4           513 
    3 Derek Surka              46 Albuquerque NM      1:17:28.1    10:40.6    1:32.5    39:09.5    1:35.9    24:29.6           501 

FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Donna Douglass           46 Alamogordo NM       1:14:02.2     8:21.5    1:16.3    37:47.7    1:09.0    25:27.8           507 
    2 Charrissa Lin            47 Albuquerque NM      1:23:16.1    10:58.7    1:21.1    44:00.2    1:37.5    25:18.6           500 
    3 Deanna Steele            48 Chaparral NM        1:30:20.9    12:10.2    0:51.8    45:24.1    1:00.1    30:54.8           504 

MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 James Kehrle             50 El Paso TX          1:08:53.3     8:37.2    0:39.3    36:08.1    0:53.9    22:34.9           619 
    2 A.D. Florez              54 Carlsbad NM         1:18:33.6    12:42.5    2:15.7    41:08.1    1:01.7    21:25.7           622 
    3 Kevin Sourisseau         50 Tijeras NM          1:18:59.2    10:59.6    1:10.5    39:48.8    1:07.3    25:53.1           605 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Cindy Sauerman           52 Albuquerque NM      1:16:54.7    11:08.1    1:11.7    39:08.4    1:09.9    24:16.7           625 
    2 Rachael Cunnick          53 Albuquerque NM      1:24:44.2    12:59.5    2:01.3    39:30.1    1:29.8    28:43.5           604 
    3 Karen Andrews            50 Roswell NM          1:30:35.1    11:57.3    1:47.8    47:20.8    1:38.5    27:50.8           602 

MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Robert Gonzales          57 El Paso TX          1:03:16.2     7:17.1    0:40.8    34:40.7    0:45.5    19:52.2           618 
    2 David Garrett            57 Albuquerque NM      1:11:19.5    11:02.3    0:49.5    35:56.3    0:45.1    22:46.4           600 
    3 Bobby Dominguez          56 El Paso TX          1:12:31.3    11:49.1    0:58.3    35:19.6    0:45.1    23:39.3           603 

FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Marti Greer              59 Ransom Canyon TX    1:29:14.0     9:58.4    1:48.9    40:42.4    1:16.8    35:27.6           614 
    2 Treca Boney              56 Clovis NM           1:29:56.5    13:20.8    2:05.7    43:04.9    1:09.1    30:16.2           616 
    3 Tammi Orear              55 Clovis NM           1:30:17.5    12:21.7    1:47.3    41:36.1    1:06.9    33:25.5           615 

MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Jon Brown                64 Albuquerque NM      1:06:03.5     8:49.6    0:44.8    34:20.7    0:44.5    21:24.0           705 
    2 Perry Toles              60 Roswell NM          1:08:54.5     8:58.4    0:48.5    36:09.3    0:39.6    22:18.7           704 
    3 Joel Oliver              62 Albuquerque NM      1:34:36.2    11:03.6    4:20.9    48:28.5    2:01.1    28:42.2           707 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Carol McGuire            63 Roswell NM          1:43:02.2    14:46.6    1:58.3    45:27.6    2:04.3    38:45.4           719 

MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Patrick McCreary         66 Portales NM         1:19:41.9    10:34.5    0:43.7    40:32.1    0:48.1    27:03.6           701 
    2 Paul Owen                65 Amarillo TX         1:21:33.2    10:51.7    1:25.7    40:53.8    1:27.8    26:54.3           721 
    3 Wolfgang Dworzak         68 Los Alamos NM       1:24:18.5    11:23.4    3:47.8    39:09.9    1:43.1    28:14.4           720 

FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Kathy Foucar             67 Albuquerque NM      1:21:43.6    10:41.3    1:45.3    42:10.7    1:06.2    26:00.3           711 

MALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Elliott Foucar           71 Albuquerque NM      1:22:55.3    10:31.1    2:22.8    43:17.0    1:04.5    25:40.0           710 
    2 Barry Field              72 Albuquerque NM      1:27:13.0    13:11.6    1:33.4    40:06.7    1:54.7    30:26.7           706 
    3 Hartley Wess             70 Albuquerque NM      1:36:41.9    10:56.3    3:07.6    43:49.5    2:12.1    36:36.5           713 

FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Jo Schmidt               71 Albuquerque NM      1:46:07.7    14:04.0    3:49.8    50:38.6    1:07.4    36:28.1           718 
    2 Carol Akright            70 Corrales NM         2:06:34.5    17:54.8    3:12.6  1:02:06.1    2:22.9    40:58.1           714 

MALE AGE GROUP:  75 - 79
    1 Mike Greer               79 Ransom Canyon TX    1:51:22.7    14:12.3    3:04.0    49:28.5    1:43.2    42:54.8           716 

FEMALE AGE GROUP:  75 - 79

MALE AGE GROUP:  80 - 98
    1 Richard Park             80 El Paso TX          1:37:34.1    14:16.8    1:57.7    44:56.7    1:43.5    34:39.5           703 

FEMALE AGE GROUP:  80 - 98

 

    Age Groups  

  
MALE AGE GROUP:  10 - 14
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Alexis Abruto            14 Clovis NM           1:26:13.5     7:37.9    2:21.7    51:21.5    0:35.4    24:17.0           131 

FEMALE AGE GROUP:  10 - 14
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  15 - 17
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Cade Martin              15 Albuquerque NM      1:02:54.8     6:29.1    1:09.8    34:35.1    0:40.8    20:00.1           103 
    2 Ian Pando                17 El Paso TX          1:05:06.1     7:18.1    0:50.5    36:28.2    0:45.1    19:44.2           123 
    3 Case Smith               17 Clovis NM           1:20:22.2     7:10.2    1:24.7    45:12.7    0:39.7    25:55.1           126 
    4 Barrett Bryant           15 Clovis NM           1:32:21.9     7:54.2    2:49.9    47:31.5    1:40.4    32:26.0           130 
    5 David Harkey             15 Los Alamos NM       1:41:30.0    20:22.0    4:17.6    49:01.7    0:59.9    26:48.9           101 
    6 Ethan Zamora             17 Clovis NM           1:45:22.8     7:56.2    2:06.9  1:02:24.7    1:02.2    31:52.9           128 

FEMALE AGE GROUP:  15 - 17
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Annie Smith              17 Clovis NM           1:28:03.0     7:37.2    1:30.4    52:53.7    0:39.2    25:22.5           125 

MALE AGE GROUP:  18 - 19
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Seiji Aponte             18                     1:30:02.7     7:47.0    2:45.8    48:58.0    0:57.8    29:34.3           129 

FEMALE AGE GROUP:  18 - 19
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Kyle Marshall            24 Midland TX          1:05:45.5     7:12.7    0:49.7    34:11.2    0:47.5    22:44.5           124 
    2 Andreas Broehmer         22 Socorro NM          1:07:00.1     8:36.0    1:07.8    34:39.2    0:41.0    21:56.2           120 
    3 Ridge Perkins            21 Roswell NM          1:22:26.6    13:38.1    1:34.9    44:00.8    0:49.9    22:23.0           119 
    4 Lawrence Moore           24 Colo Spgs CO        1:26:35.0     8:11.9    2:01.9    45:34.7    1:42.1    29:04.6           109 

FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Michelle Mora            24 Socorro NM          2:02:39.5    11:22.5    1:47.2    59:00.7    2:06.5    48:22.8           116 


MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Rance Irvin              27 Albuquerque NM        59:24.8     7:29.8    0:44.1    30:27.1    0:27.1    18:16.9  2:00.0   122 
    2 Gari Altamirano          28 Albuquerque NM      1:05:32.6     7:23.1    1:49.9    34:56.9    0:42.7    20:40.1           102 
    3 Benjamin Meyer           26 Las Vegas NV        1:08:48.4     9:02.3    1:05.6    36:50.1    1:03.0    20:47.5           108 
    4 Marcus Nieto             26 Portales NM         1:14:47.2     9:11.3    1:12.4    40:05.8    1:19.1    22:58.7           111 
    5 Cole Martin              26 Lubbock TX          1:19:36.1     9:36.5    1:39.2    42:06.0    1:43.6    24:31.0           114 
    6 Jared Wilson             28 Roswell NM          1:28:04.4    13:05.0    1:55.7    49:47.4    0:33.0    22:43.4           118 
    7 John Gurule              26 Albuquerque NM      1:30:22.5    12:31.3    2:53.3    45:32.5    1:05.4    28:20.1           112 
    8 Andrew Francis           27 Clovis NM           1:39:34.6    13:17.9    2:27.1    55:00.3    0:53.7    27:55.7           113 
    9 Kevin Dileanis           26 Bosque Farms NM     1:56:25.0    10:14.0    2:59.9    52:53.2    3:17.0    47:01.0           107 

FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Rachael Greuber          25 Albuquerque NM      1:10:15.9    10:08.2    1:15.5    35:43.8    1:52.4    21:16.1           121 
    2 Sharon Murillo           25 El Paso TX          1:14:19.7     9:47.1    1:15.3    40:02.3    1:16.0    21:59.2           133 
    3 Emma Rush                29 Portales NM         1:17:05.4    11:19.2    1:21.7    36:51.2    1:01.1    26:32.4           132 
    4 Kathleen Esquibel        29 Albuquerque NM      1:34:37.9    10:08.7    2:07.4    51:56.6    0:48.5    29:36.7           110 
    5 Emily Warren             29 Carlsbad NM         1:36:24.3    13:28.5    3:15.4    49:26.6    1:21.1    28:52.7           105 
    6 Jill Balkun              25 Clovis NM           1:50:42.9     8:18.6    2:52.0  1:04:08.5    1:03.1    34:20.8           134 
    7 Rhiannon Sanchez         26 Albuquerque NM      1:51:55.1    18:46.9    3:32.5    51:14.0    2:14.5    36:07.2           115 
    8 Shannell Hannamann       28 Albuquerqeu NM      2:01:54.7    14:09.4    2:50.9  1:05:35.3    2:21.2    36:57.9           136 
    9 Kelsey Wilson            27 Roswell NM          2:02:03.9    14:39.6    2:58.0  1:05:55.9    1:10.4    37:20.1           117 
   10 Tailore Reasoner         27 Amarillo TX         2:10:25.2    13:02.6    4:17.5  1:00:11.8    2:53.8    49:59.5           104 

MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Ryan Lachapelle          31 Albuquerque NM      1:02:01.3     9:14.0    1:04.0    31:58.7    1:16.4    18:28.2           206 
    2 Gage Bonestroo           32 Portales NM         1:02:50.0     7:30.2    0:51.7    33:41.4    0:38.9    20:08.0           200 
    3 Robert Mercer            30 Albuquerque NM      1:04:45.6     7:44.3    1:00.5    31:25.6    0:28.1    18:07.2  6:00.0   205 
    4 Michael Hawthorne        33 Clovis NM           1:22:26.9    16:30.3    2:12.2    39:28.1    1:10.8    23:05.6           204 
    5 Matthew Voorbach         34 El Paso TX          1:25:46.1    10:21.4    1:49.8    46:12.6    0:51.9    26:30.5           207 
    6 Isaac Cobos              34 Roswell NM          1:31:41.3    15:55.3    2:01.7    46:30.3    0:37.7    26:36.4           208 
    7 Alberto Hernandez        30 Portales NM         1:34:36.6    16:13.3    1:58.1    48:18.1    1:19.9    26:47.2           135 
    8 Darren Warren            33 Carlsbad NM         1:42:07.1    14:15.5    3:00.4    54:59.0    1:50.7    28:01.6           202 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Gilliane Moreno          32 Roswell NM          1:47:37.7    16:17.1    3:17.6    58:28.0    2:04.1    27:31.0           203 

MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Todd Barela              37 Roswell NM          1:08:24.8     9:20.3    1:05.0    35:40.0    0:43.8    21:35.8           319 
    2 Marcus Gregory           37 Roswell NM          1:08:57.5     8:38.3    1:17.0    35:22.7    0:31.2    23:08.4           320 
    3 Brian Williams           38 Lubbock TX          1:11:12.6     9:44.5    1:31.1    37:37.0    0:44.4    21:35.8           308 
    4 Daniel Peregrino         38 Albuquerque NM      1:15:05.8    11:18.9    0:48.2    38:19.6    0:48.9    23:50.3           313 
    5 Daniel Cervantes         35 Albuquerque NM      1:15:41.3    12:20.3    1:16.2    38:31.0    1:20.9    22:13.0           305 
    6 Gabriel Facio            38 Albuquerque NM      1:19:09.6    12:58.1    1:22.5    38:02.6    1:15.1    25:31.4           309 
    7 Tler Paluch              39 Hi Rls Mtn Pk NM    1:25:07.6    12:38.1    1:18.3    40:55.1    1:27.1    28:49.1           321 
    8 Levi Hobson              37 Roswell NM          1:33:15.1    13:15.2    2:42.5    44:40.7    1:38.2    30:58.5           312 
    9 Michael Owen             38 Sandia Park NM      1:34:32.4    12:10.5    2:13.7    44:33.0    2:01.7    33:33.6           300 
   10 Jonathan Dean            37 Albuquerque NM      1:36:32.0    12:26.1    2:38.2    53:09.3    1:18.8    26:59.7           302 
   11 Hector Reyes             38 El Paso TX          1:43:12.0    15:34.7    2:41.3    53:24.3    0:52.9    30:38.9           323 
   12 Jonathon Vigil           37 Albuquerque NM      1:48:15.8    14:36.1    3:14.9  1:01:16.8    1:35.5    27:32.6           307 


FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Terry Casey              38 Albuquerque NM      1:03:55.9     7:48.6    1:00.8    33:26.9    0:49.2    20:50.5           314 
    2 Nina Harrell             36 Albuquerque NM      1:16:21.7    10:20.6    1:13.7    38:30.7    1:34.5    24:42.3           322 
    3 Erin Pettyjohn           37 Albuquerque NM      1:19:59.6    13:30.5    1:13.3    42:57.7    0:40.5    21:37.7           325 
    4 Osiris Ortiz             35 El Paso TX          1:31:50.9    15:41.7    1:46.1    45:26.2    0:54.2    28:02.8           303 
    5 Christine Hesser         38 Artesia NM          1:37:31.8    14:31.1    1:58.8    51:57.2    0:46.7    28:18.2           301 
    6 Brandi Shetterly-Kelsey  35 Artesia NM          1:39:29.0    12:09.9    2:04.9    55:42.8    0:56.5    28:35.0           306 
    7 Julie Chavez             39 Albuquerque NM      1:42:42.5    13:20.4    2:18.6    52:41.5    1:49.2    32:32.9           315 
    8 Michelle Luikens         37 Roswell NM          1:49:43.0                                                                318 
    9 Kelli Morrison           38 Clovis NM           1:56:22.4    12:14.0    3:49.8    59:36.1    1:01.5    39:41.1           311 
   10 Crockett Neighbors       35 Roswell NM          1:59:55.6    14:07.3    3:57.4  1:06:16.3    1:25.2    34:09.5           317 
   11 Jessic Owner             36 Sandia Park NM      2:01:17.1    15:47.1    2:31.5  1:01:12.6    0:46.8    40:59.2           326 
   12 Mikala Conatser          36 Amarillo TX         2:05:12.5    16:36.9    2:26.8    55:45.0    1:15.7    49:08.3           316 


MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Camron Stotts            42 Midland TX          1:05:09.2     9:45.3    0:52.5    32:50.4    0:55.3    20:45.8           408 
    2 Shawn Martin             44 Sandia Park NM      1:07:03.5     9:15.9    1:14.3    33:36.9    0:45.1    22:11.4           402 
    3 Andrew Gage              44 El Paso TX          1:15:08.0     9:51.9    1:30.1    40:28.8    0:54.3    22:23.0           410 
    4 George Aranda            42 Lovington NM        1:15:59.7    11:05.7    1:59.2    36:59.6    0:53.7    25:01.6           405 
    5 Joshua Smith             43 Clovis NM           1:17:07.3     8:09.8    1:39.9    41:30.5    0:41.6    25:05.7           407 
    6 Jeremiah Higley          40 Hereford TX         1:17:46.6    10:28.9    1:49.5    38:51.4    0:42.8    25:54.1           406 
    7 Allan Espina             43 Odessa TX           1:18:24.1    11:27.3    1:33.1    40:30.2    0:40.2    24:13.4           401 
    8 Evan Staeden             40 Roswell NM          1:26:59.3    12:43.5    2:07.1    46:18.8    0:47.1    25:02.9           411 
    9 Jimmy Preston            44 Roswell NM          1:44:10.1    14:48.9    2:53.3    50:03.0    0:21.2    36:03.7           404 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Michelle Harkey          43 Los Alamos NM       1:44:07.8    12:08.7    2:07.4    53:02.2    0:59.9    35:49.8           400 
    2 Leeann Martinez          43 Albuquerque NM      1:46:26.2    13:13.5    2:40.6    47:04.8    2:47.8    40:39.7           403 

MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Robert Browning          47 Albuquerque NM      1:04:03.1     8:22.5    0:43.4    33:43.3    0:59.0    20:14.9           506 
    2 Mike Mestas              46 Midland TX          1:09:44.2     9:40.7    1:12.1    35:34.8    1:30.3    21:46.4           513 
    3 Derek Surka              46 Albuquerque NM      1:17:28.1    10:40.6    1:32.5    39:09.5    1:35.9    24:29.6           501 
    4 Jason McClure            46 Mesquite NM         1:20:08.0    11:08.9    1:03.1    34:34.5    1:38.4    31:43.2           508 
    5 David Soto               49 Hobbs NM            1:20:51.9    11:02.1    1:20.8    38:52.1    1:02.9    28:34.1           510 
    6 Alejandro Puentes        47 El Paso TX          1:23:13.4    11:19.4    2:26.9    42:39.5    2:08.4    24:39.3           517 
    7 Richard Doty             46 Rio Rancho NM       1:23:27.8    11:37.1    1:31.1    42:04.0    1:28.6    26:47.0           509 
    8 Tony Ortiz               48 Santa Fe NM         1:24:35.8    11:43.9    2:18.8    40:56.7    1:25.7    28:10.8           511 
    9 Geno Zamora              48 Santa Fe NM         1:30:41.0    12:43.6    1:23.2    41:59.8    2:02.7    32:31.8           512 
   10 Sean Lee                 49 Roswell NM          1:30:59.6    12:17.4    1:52.8    43:24.9    1:53.4    31:31.2           514 
   11 Javier Salgado           47 El Paso TX          1:32:54.9    14:06.9    4:46.3    47:04.5    3:22.8    23:34.4           516 
   12 Tim Mang                 46 Colo Spgs CO        1:33:27.8    12:46.1    2:33.0    42:37.4    0:51.6    34:39.9           502 

FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Donna Douglass           46 Alamogordo NM       1:14:02.2     8:21.5    1:16.3    37:47.7    1:09.0    25:27.8           507 
    2 Charrissa Lin            47 Albuquerque NM      1:23:16.1    10:58.7    1:21.1    44:00.2    1:37.5    25:18.6           500 
    3 Deanna Steele            48 Chaparral NM        1:30:20.9    12:10.2    0:51.8    45:24.1    1:00.1    30:54.8           504 
    4 Stacey Johnson           46 Amarillo TX         1:46:45.8    14:24.6    3:13.9    50:09.4    3:16.7    35:41.3           515 

MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 James Kehrle             50 El Paso TX          1:08:53.3     8:37.2    0:39.3    36:08.1    0:53.9    22:34.9           619 
    2 A.D. Florez              54 Carlsbad NM         1:18:33.6    12:42.5    2:15.7    41:08.1    1:01.7    21:25.7           622 
    3 Kevin Sourisseau         50 Tijeras NM          1:18:59.2    10:59.6    1:10.5    39:48.8    1:07.3    25:53.1           605 
    4 Andy Schaap              50 Hereford TX         1:19:07.2     9:13.1    1:20.5    40:58.3    1:09.9    26:25.4           624 
    5 Maximiliano Rodriguez    54 El Paso TX          1:19:29.7     9:25.7    1:11.7    40:56.4    1:15.1    26:40.9           606 
    6 John Jerge               51 Roswell NM          1:29:29.4    10:16.5    1:43.3    47:04.3    1:08.1    29:17.3           601 
    7 Leandro Gutierrez        50 Roswell NM          1:33:49.0    10:57.7    1:53.0    46:18.4    0:51.5    33:48.5           613 
    8 Scott Fagin              51 Lubbock TX          1:38:04.8    12:00.5    3:03.1    48:29.3    1:22.2    33:09.8           612 
    9 Earl Higgs               52 Socorro NM          1:45:54.9    12:14.5    2:31.9    43:32.9    1:38.6    45:57.2           609 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Cindy Sauerman           52 Albuquerque NM      1:16:54.7    11:08.1    1:11.7    39:08.4    1:09.9    24:16.7           625 
    2 Rachael Cunnick          53 Albuquerque NM      1:24:44.2    12:59.5    2:01.3    39:30.1    1:29.8    28:43.5           604 
    3 Karen Andrews            50 Roswell NM          1:30:35.1    11:57.3    1:47.8    47:20.8    1:38.5    27:50.8           602 
    4 Tammy Atkinson-Dayley    50 Eunice NM           2:26:18.8    16:56.0    3:29.0  1:07:45.6    2:27.0    55:41.3           611 
    5 Kristin Mang             54 Colo Spgs CO        2:34:37.1    19:14.5    5:16.1  1:13:18.1    1:20.7    55:27.8           607 


MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Robert Gonzales          57 El Paso TX          1:03:16.2     7:17.1    0:40.8    34:40.7    0:45.5    19:52.2           618 
    2 David Garrett            57 Albuquerque NM      1:11:19.5    11:02.3    0:49.5    35:56.3    0:45.1    22:46.4           600 
    3 Bobby Dominguez          56 El Paso TX          1:12:31.3    11:49.1    0:58.3    35:19.6    0:45.1    23:39.3           603 
    4 Jim Weddell              55 El Paso TX          1:14:13.1    13:22.1    1:58.4    36:04.8    1:39.3    21:08.6           626 
    5 Daniel Valdez            55 Lovington NM        1:21:32.3    10:42.0    1:49.7    42:57.3    0:46.7    25:16.7           608 
    6 Greg Southard            58 Clovis NM           1:23:57.6    11:43.8    1:20.0    40:50.8    1:18.0    28:45.1           623 
    7 Joe Martin               58 Lubbock TX          1:35:10.3    12:17.9    2:30.3    48:22.1    1:51.7    30:08.4           621 
    8 Luke Wallace             56 Odessa TX           1:44:50.5    14:08.6    2:33.2    53:00.2    1:21.3    33:47.3           610 

FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Marti Greer              59 Ransom Canyon TX    1:29:14.0     9:58.4    1:48.9    40:42.4    1:16.8    35:27.6           614 
    2 Treca Boney              56 Clovis NM           1:29:56.5    13:20.8    2:05.7    43:04.9    1:09.1    30:16.2           616 
    3 Tammi Orear              55 Clovis NM           1:30:17.5    12:21.7    1:47.3    41:36.1    1:06.9    33:25.5           615 
    4 Rebecca Richins          57 Las Cruces NM       1:36:16.0    11:51.2    2:59.7    49:57.0    1:14.7    30:13.5           617 
    5 Christina Behr-Andres    55 Los Alamos NM       1:58:48.1    13:54.9    3:24.9    53:34.9    1:56.9    45:56.6           620 

MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Jon Brown                64 Albuquerque NM      1:06:03.5     8:49.6    0:44.8    34:20.7    0:44.5    21:24.0           705 
    2 Perry Toles              60 Roswell NM          1:08:54.5     8:58.4    0:48.5    36:09.3    0:39.6    22:18.7           704 
    3 Joel Oliver              62 Albuquerque NM      1:34:36.2    11:03.6    4:20.9    48:28.5    2:01.1    28:42.2           707 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Carol McGuire            63 Roswell NM          1:43:02.2    14:46.6    1:58.3    45:27.6    2:04.3    38:45.4           719 

MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Patrick McCreary         66 Portales NM         1:19:41.9    10:34.5    0:43.7    40:32.1    0:48.1    27:03.6           701 
    2 Paul Owen                65 Amarillo TX         1:21:33.2    10:51.7    1:25.7    40:53.8    1:27.8    26:54.3           721 
    3 Wolfgang Dworzak         68 Los Alamos NM       1:24:18.5    11:23.4    3:47.8    39:09.9    1:43.1    28:14.4           720 
    4 Alton Hoot               65 Ranchos De Taos NM  1:25:23.2    13:48.4    1:08.4    39:56.9    1:21.4    29:08.2           715 
    5 Jasha Cultreri           66 Midland TX          1:30:26.1    10:18.2    1:54.2    43:54.6    1:46.2    32:32.9           717 
    6 Mark Kaplan              67 Carlsbad NM         1:40:39.7    11:37.5    3:16.0    47:18.1    2:00.6    36:27.6           709 

FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Kathy Foucar             67 Albuquerque NM      1:21:43.6    10:41.3    1:45.3    42:10.7    1:06.2    26:00.3           711 

MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Elliott Foucar           71 Albuquerque NM      1:22:55.3    10:31.1    2:22.8    43:17.0    1:04.5    25:40.0           710 
    2 Barry Field              72 Albuquerque NM      1:27:13.0    13:11.6    1:33.4    40:06.7    1:54.7    30:26.7           706 
    3 Hartley Wess             70 Albuquerque NM      1:36:41.9    10:56.3    3:07.6    43:49.5    2:12.1    36:36.5           713 
    4 Dennis Pabst             70 Roswell NM          2:05:28.3    14:41.0    3:35.3    58:06.4    1:42.3    47:23.3           708 

FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Jo Schmidt               71 Albuquerque NM      1:46:07.7    14:04.0    3:49.8    50:38.6    1:07.4    36:28.1           718 
    2 Carol Akright            70 Corrales NM         2:06:34.5    17:54.8    3:12.6  1:02:06.1    2:22.9    40:58.1           714 

MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Mike Greer               79 Ransom Canyon TX    1:51:22.7    14:12.3    3:04.0    49:28.5    1:43.2    42:54.8           716 

FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  80 - 98
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Richard Park             80 El Paso TX          1:37:34.1    14:16.8    1:57.7    44:56.7    1:43.5    34:39.5           703 

    Overall Males  

                                                    OVERALL RESULTS - MEN

Place Cat Name City/state Total Swim Trans1 Bike Trans2 Run Penalty No. ===== === ======================= =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 1 AG Rance Irvin Albuquerque NM 59:24.8 7:29.8 0:44.1 30:27.1 0:27.1 18:16.9 2:00.0 122 2 AG Ryan Lachapelle Albuquerque NM 1:02:01.3 9:14.0 1:04.0 31:58.7 1:16.4 18:28.2 206 3 AG Gage Bonestroo Portales NM 1:02:50.0 7:30.2 0:51.7 33:41.4 0:38.9 20:08.0 200 4 AG Cade Martin Albuquerque NM 1:02:54.8 6:29.1 1:09.8 34:35.1 0:40.8 20:00.1 103 5 AG Robert Gonzales El Paso TX 1:03:16.2 7:17.1 0:40.8 34:40.7 0:45.5 19:52.2 618 6 AG Robert Browning Albuquerque NM 1:04:03.1 8:22.5 0:43.4 33:43.3 0:59.0 20:14.9 506 7 AG Robert Mercer Albuquerque NM 1:04:45.6 7:44.3 1:00.5 31:25.6 0:28.1 18:07.2 6:00.0 205 8 AG Ian Pando El Paso TX 1:05:06.1 7:18.1 0:50.5 36:28.2 0:45.1 19:44.2 123 9 AG Camron Stotts Midland TX 1:05:09.2 9:45.3 0:52.5 32:50.4 0:55.3 20:45.8 408 10 AG Gari Altamirano Albuquerque NM 1:05:32.6 7:23.1 1:49.9 34:56.9 0:42.7 20:40.1 102 11 AG Kyle Marshall Midland TX 1:05:45.5 7:12.7 0:49.7 34:11.2 0:47.5 22:44.5 124 12 AG Jon Brown Albuquerque NM 1:06:03.5 8:49.6 0:44.8 34:20.7 0:44.5 21:24.0 705 13 AG Andreas Broehmer Socorro NM 1:07:00.1 8:36.0 1:07.8 34:39.2 0:41.0 21:56.2 120 14 AG Shawn Martin Sandia Park NM 1:07:03.5 9:15.9 1:14.3 33:36.9 0:45.1 22:11.4 402 15 AG Todd Barela Roswell NM 1:08:24.8 9:20.3 1:05.0 35:40.0 0:43.8 21:35.8 319 16 AG Benjamin Meyer Las Vegas NV 1:08:48.4 9:02.3 1:05.6 36:50.1 1:03.0 20:47.5 108 17 AG James Kehrle El Paso TX 1:08:53.3 8:37.2 0:39.3 36:08.1 0:53.9 22:34.9 619 18 AG Perry Toles Roswell NM 1:08:54.5 8:58.4 0:48.5 36:09.3 0:39.6 22:18.7 704 19 AG Marcus Gregory Roswell NM 1:08:57.5 8:38.3 1:17.0 35:22.7 0:31.2 23:08.4 320 20 AG Mike Mestas Midland TX 1:09:44.2 9:40.7 1:12.1 35:34.8 1:30.3 21:46.4 513 21 AG Brian Williams Lubbock TX 1:11:12.6 9:44.5 1:31.1 37:37.0 0:44.4 21:35.8 308 22 AG David Garrett Albuquerque NM 1:11:19.5 11:02.3 0:49.5 35:56.3 0:45.1 22:46.4 600 23 AG Bobby Dominguez El Paso TX 1:12:31.3 11:49.1 0:58.3 35:19.6 0:45.1 23:39.3 603 24 AG Jim Weddell El Paso TX 1:14:13.1 13:22.1 1:58.4 36:04.8 1:39.3 21:08.6 626 25 AG Marcus Nieto Portales NM 1:14:47.2 9:11.3 1:12.4 40:05.8 1:19.1 22:58.7 111 26 AG Daniel Peregrino Albuquerque NM 1:15:05.8 11:18.9 0:48.2 38:19.6 0:48.9 23:50.3 313 27 AG Andrew Gage El Paso TX 1:15:08.0 9:51.9 1:30.1 40:28.8 0:54.3 22:23.0 410 28 AG Daniel Cervantes Albuquerque NM 1:15:41.3 12:20.3 1:16.2 38:31.0 1:20.9 22:13.0 305 29 AG George Aranda Lovington NM 1:15:59.7 11:05.7 1:59.2 36:59.6 0:53.7 25:01.6 405 30 AG Joshua Smith Clovis NM 1:17:07.3 8:09.8 1:39.9 41:30.5 0:41.6 25:05.7 407 31 AG Derek Surka Albuquerque NM 1:17:28.1 10:40.6 1:32.5 39:09.5 1:35.9 24:29.6 501 32 AG Jeremiah Higley Hereford TX 1:17:46.6 10:28.9 1:49.5 38:51.4 0:42.8 25:54.1 406 33 AG Allan Espina Odessa TX 1:18:24.1 11:27.3 1:33.1 40:30.2 0:40.2 24:13.4 401 34 AG A.D. Florez Carlsbad NM 1:18:33.6 12:42.5 2:15.7 41:08.1 1:01.7 21:25.7 622 35 AG Kevin Sourisseau Tijeras NM 1:18:59.2 10:59.6 1:10.5 39:48.8 1:07.3 25:53.1 605 36 AG Andy Schaap Hereford TX 1:19:07.2 9:13.1 1:20.5 40:58.3 1:09.9 26:25.4 624 37 AG Gabriel Facio Albuquerque NM 1:19:09.6 12:58.1 1:22.5 38:02.6 1:15.1 25:31.4 309 38 AG Maximiliano Rodriguez El Paso TX 1:19:29.7 9:25.7 1:11.7 40:56.4 1:15.1 26:40.9 606 39 AG Cole Martin Lubbock TX 1:19:36.1 9:36.5 1:39.2 42:06.0 1:43.6 24:31.0 114 40 AG Patrick McCreary Portales NM 1:19:41.9 10:34.5 0:43.7 40:32.1 0:48.1 27:03.6 701 41 CL Jason McClure Mesquite NM 1:20:08.0 11:08.9 1:03.1 34:34.5 1:38.4 31:43.2 508 42 AG Case Smith Clovis NM 1:20:22.2 7:10.2 1:24.7 45:12.7 0:39.7 25:55.1 126 43 AG David Soto Hobbs NM 1:20:51.9 11:02.1 1:20.8 38:52.1 1:02.9 28:34.1 510 44 AG Daniel Valdez Lovington NM 1:21:32.3 10:42.0 1:49.7 42:57.3 0:46.7 25:16.7 608 45 AG Paul Owen Amarillo TX 1:21:33.2 10:51.7 1:25.7 40:53.8 1:27.8 26:54.3 721 46 AG Ridge Perkins Roswell NM 1:22:26.6 13:38.1 1:34.9 44:00.8 0:49.9 22:23.0 119 47 AG Michael Hawthorne Clovis NM 1:22:26.9 16:30.3 2:12.2 39:28.1 1:10.8 23:05.6 204 48 AG Elliott Foucar Albuquerque NM 1:22:55.3 10:31.1 2:22.8 43:17.0 1:04.5 25:40.0 710 49 AG Alejandro Puentes El Paso TX 1:23:13.4 11:19.4 2:26.9 42:39.5 2:08.4 24:39.3 517 50 AG Richard Doty Rio Rancho NM 1:23:27.8 11:37.1 1:31.1 42:04.0 1:28.6 26:47.0 509 51 AG Greg Southard Clovis NM 1:23:57.6 11:43.8 1:20.0 40:50.8 1:18.0 28:45.1 623 52 AG Wolfgang Dworzak Los Alamos NM 1:24:18.5 11:23.4 3:47.8 39:09.9 1:43.1 28:14.4 720 53 AG Tony Ortiz Santa Fe NM 1:24:35.8 11:43.9 2:18.8 40:56.7 1:25.7 28:10.8 511 54 AG Tler Paluch Hi Rls Mtn Pk NM 1:25:07.6 12:38.1 1:18.3 40:55.1 1:27.1 28:49.1 321 55 AG Alton Hoot Ranchos De Taos NM 1:25:23.2 13:48.4 1:08.4 39:56.9 1:21.4 29:08.2 715 56 AG Matthew Voorbach El Paso TX 1:25:46.1 10:21.4 1:49.8 46:12.6 0:51.9 26:30.5 207 57 AG Alexis Abruto Clovis NM 1:26:13.5 7:37.9 2:21.7 51:21.5 0:35.4 24:17.0 131 58 AG Lawrence Moore Colo Spgs CO 1:26:35.0 8:11.9 2:01.9 45:34.7 1:42.1 29:04.6 109 59 AG Evan Staeden Roswell NM 1:26:59.3 12:43.5 2:07.1 46:18.8 0:47.1 25:02.9 411 60 AG Barry Field Albuquerque NM 1:27:13.0 13:11.6 1:33.4 40:06.7 1:54.7 30:26.7 706 61 AG Jared Wilson Roswell NM 1:28:04.4 13:05.0 1:55.7 49:47.4 0:33.0 22:43.4 118 62 AG John Jerge Roswell NM 1:29:29.4 10:16.5 1:43.3 47:04.3 1:08.1 29:17.3 601 63 AG Seiji Aponte 1:30:02.7 7:47.0 2:45.8 48:58.0 0:57.8 29:34.3 129 64 AG John Gurule Albuquerque NM 1:30:22.5 12:31.3 2:53.3 45:32.5 1:05.4 28:20.1 112 65 AG Jasha Cultreri Midland TX 1:30:26.1 10:18.2 1:54.2 43:54.6 1:46.2 32:32.9 717 66 AG Geno Zamora Santa Fe NM 1:30:41.0 12:43.6 1:23.2 41:59.8 2:02.7 32:31.8 512 67 AG Sean Lee Roswell NM 1:30:59.6 12:17.4 1:52.8 43:24.9 1:53.4 31:31.2 514 68 AG Isaac Cobos Roswell NM 1:31:41.3 15:55.3 2:01.7 46:30.3 0:37.7 26:36.4 208 69 AG Barrett Bryant Clovis NM 1:32:21.9 7:54.2 2:49.9 47:31.5 1:40.4 32:26.0 130 70 CL Javier Salgado El Paso TX 1:32:54.9 14:06.9 4:46.3 47:04.5 3:22.8 23:34.4 516 71 CL Levi Hobson Roswell NM 1:33:15.1 13:15.2 2:42.5 44:40.7 1:38.2 30:58.5 312 72 AG Tim Mang Colo Spgs CO 1:33:27.8 12:46.1 2:33.0 42:37.4 0:51.6 34:39.9 502 73 AG Leandro Gutierrez Roswell NM 1:33:49.0 10:57.7 1:53.0 46:18.4 0:51.5 33:48.5 613 74 AG Michael Owen Sandia Park NM 1:34:32.4 12:10.5 2:13.7 44:33.0 2:01.7 33:33.6 300 75 AG Joel Oliver Albuquerque NM 1:34:36.2 11:03.6 4:20.9 48:28.5 2:01.1 28:42.2 707 76 AG Alberto Hernandez Portales NM 1:34:36.6 16:13.3 1:58.1 48:18.1 1:19.9 26:47.2 135 77 AG Joe Martin Lubbock TX 1:35:10.3 12:17.9 2:30.3 48:22.1 1:51.7 30:08.4 621 78 AG Jonathan Dean Albuquerque NM 1:36:32.0 12:26.1 2:38.2 53:09.3 1:18.8 26:59.7 302 79 AG Hartley Wess Albuquerque NM 1:36:41.9 10:56.3 3:07.6 43:49.5 2:12.1 36:36.5 713 80 AG Richard Park El Paso TX 1:37:34.1 14:16.8 1:57.7 44:56.7 1:43.5 34:39.5 703 81 AG Scott Fagin Lubbock TX 1:38:04.8 12:00.5 3:03.1 48:29.3 1:22.2 33:09.8 612 82 AG Andrew Francis Clovis NM 1:39:34.6 13:17.9 2:27.1 55:00.3 0:53.7 27:55.7 113 83 AG Mark Kaplan Carlsbad NM 1:40:39.7 11:37.5 3:16.0 47:18.1 2:00.6 36:27.6 709 84 AG David Harkey Los Alamos NM 1:41:30.0 20:22.0 4:17.6 49:01.7 0:59.9 26:48.9 101 85 AG Darren Warren Carlsbad NM 1:42:07.1 14:15.5 3:00.4 54:59.0 1:50.7 28:01.6 202 86 AG Hector Reyes El Paso TX 1:43:12.0 15:34.7 2:41.3 53:24.3 0:52.9 30:38.9 323 87 CL Jimmy Preston Roswell NM 1:44:10.1 14:48.9 2:53.3 50:03.0 0:21.2 36:03.7 404 88 AG Luke Wallace Odessa TX 1:44:50.5 14:08.6 2:33.2 53:00.2 1:21.3 33:47.3 610 89 AG Ethan Zamora Clovis NM 1:45:22.8 7:56.2 2:06.9 1:02:24.7 1:02.2 31:52.9 128 90 CL Earl Higgs Socorro NM 1:45:54.9 12:14.5 2:31.9 43:32.9 1:38.6 45:57.2 609 91 AG Jonathon Vigil Albuquerque NM 1:48:15.8 14:36.1 3:14.9 1:01:16.8 1:35.5 27:32.6 307 92 AG Mike Greer Ransom Canyon TX 1:51:22.7 14:12.3 3:04.0 49:28.5 1:43.2 42:54.8 716 93 CL Kevin Dileanis Bosque Farms NM 1:56:25.0 10:14.0 2:59.9 52:53.2 3:17.0 47:01.0 107 94 AG Dennis Pabst Roswell NM 2:05:28.3 14:41.0 3:35.3 58:06.4 1:42.3 47:23.3 708

    Overall Females  

                                                   OVERALL RESULTS - WOMEN

Place Cat Name City/state Total Swim Trans1 Bike Trans2 Run Penalty No. ===== === ======================= =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 1 AG Terry Casey Albuquerque NM 1:03:55.9 7:48.6 1:00.8 33:26.9 0:49.2 20:50.5 314 2 AG Rachael Greuber Albuquerque NM 1:10:15.9 10:08.2 1:15.5 35:43.8 1:52.4 21:16.1 121 3 AG Donna Douglass Alamogordo NM 1:14:02.2 8:21.5 1:16.3 37:47.7 1:09.0 25:27.8 507 4 AG Sharon Murillo El Paso TX 1:14:19.7 9:47.1 1:15.3 40:02.3 1:16.0 21:59.2 133 5 AG Nina Harrell Albuquerque NM 1:16:21.7 10:20.6 1:13.7 38:30.7 1:34.5 24:42.3 322 6 AG Cindy Sauerman Albuquerque NM 1:16:54.7 11:08.1 1:11.7 39:08.4 1:09.9 24:16.7 625 7 AG Emma Rush Portales NM 1:17:05.4 11:19.2 1:21.7 36:51.2 1:01.1 26:32.4 132 8 AG Erin Pettyjohn Albuquerque NM 1:19:59.6 13:30.5 1:13.3 42:57.7 0:40.5 21:37.7 325 9 AG Kathy Foucar Albuquerque NM 1:21:43.6 10:41.3 1:45.3 42:10.7 1:06.2 26:00.3 711 10 AG Charrissa Lin Albuquerque NM 1:23:16.1 10:58.7 1:21.1 44:00.2 1:37.5 25:18.6 500 11 AG Rachael Cunnick Albuquerque NM 1:24:44.2 12:59.5 2:01.3 39:30.1 1:29.8 28:43.5 604 12 AG Annie Smith Clovis NM 1:28:03.0 7:37.2 1:30.4 52:53.7 0:39.2 25:22.5 125 13 AG Marti Greer Ransom Canyon TX 1:29:14.0 9:58.4 1:48.9 40:42.4 1:16.8 35:27.6 614 14 AG Treca Boney Clovis NM 1:29:56.5 13:20.8 2:05.7 43:04.9 1:09.1 30:16.2 616 15 AG Tammi Orear Clovis NM 1:30:17.5 12:21.7 1:47.3 41:36.1 1:06.9 33:25.5 615 16 AG Deanna Steele Chaparral NM 1:30:20.9 12:10.2 0:51.8 45:24.1 1:00.1 30:54.8 504 17 AG Karen Andrews Roswell NM 1:30:35.1 11:57.3 1:47.8 47:20.8 1:38.5 27:50.8 602 18 AG Osiris Ortiz El Paso TX 1:31:50.9 15:41.7 1:46.1 45:26.2 0:54.2 28:02.8 303 19 AG Kathleen Esquibel Albuquerque NM 1:34:37.9 10:08.7 2:07.4 51:56.6 0:48.5 29:36.7 110 20 AG Rebecca Richins Las Cruces NM 1:36:16.0 11:51.2 2:59.7 49:57.0 1:14.7 30:13.5 617 21 AG Emily Warren Carlsbad NM 1:36:24.3 13:28.5 3:15.4 49:26.6 1:21.1 28:52.7 105 22 AG Christine Hesser Artesia NM 1:37:31.8 14:31.1 1:58.8 51:57.2 0:46.7 28:18.2 301 23 AG Brandi Shetterly-Kelsey Artesia NM 1:39:29.0 12:09.9 2:04.9 55:42.8 0:56.5 28:35.0 306 24 AT Julie Chavez Albuquerque NM 1:42:42.5 13:20.4 2:18.6 52:41.5 1:49.2 32:32.9 315 25 AG Carol McGuire Roswell NM 1:43:02.2 14:46.6 1:58.3 45:27.6 2:04.3 38:45.4 719 26 AG Michelle Harkey Los Alamos NM 1:44:07.8 12:08.7 2:07.4 53:02.2 0:59.9 35:49.8 400 27 AG Jo Schmidt Albuquerque NM 1:46:07.7 14:04.0 3:49.8 50:38.6 1:07.4 36:28.1 718 28 AG Leeann Martinez Albuquerque NM 1:46:26.2 13:13.5 2:40.6 47:04.8 2:47.8 40:39.7 403 29 AG Stacey Johnson Amarillo TX 1:46:45.8 14:24.6 3:13.9 50:09.4 3:16.7 35:41.3 515 30 AG Gilliane Moreno Roswell NM 1:47:37.7 16:17.1 3:17.6 58:28.0 2:04.1 27:31.0 203 31 AG Michelle Luikens Roswell NM 1:49:43.0 318 32 AG Jill Balkun Clovis NM 1:50:42.9 8:18.6 2:52.0 1:04:08.5 1:03.1 34:20.8 134 33 AG Rhiannon Sanchez Albuquerque NM 1:51:55.1 18:46.9 3:32.5 51:14.0 2:14.5 36:07.2 115 34 AT Kelli Morrison Clovis NM 1:56:22.4 12:14.0 3:49.8 59:36.1 1:01.5 39:41.1 311 35 AG Christina Behr-Andres Los Alamos NM 1:58:48.1 13:54.9 3:24.9 53:34.9 1:56.9 45:56.6 620 36 AG Crockett Neighbors Roswell NM 1:59:55.6 14:07.3 3:57.4 1:06:16.3 1:25.2 34:09.5 317 37 AG Jessic Owner Sandia Park NM 2:01:17.1 15:47.1 2:31.5 1:01:12.6 0:46.8 40:59.2 326 38 AG Shannell Hannamann Albuquerqeu NM 2:01:54.7 14:09.4 2:50.9 1:05:35.3 2:21.2 36:57.9 136 39 AG Kelsey Wilson Roswell NM 2:02:03.9 14:39.6 2:58.0 1:05:55.9 1:10.4 37:20.1 117 40 AG Michelle Mora Socorro NM 2:02:39.5 11:22.5 1:47.2 59:00.7 2:06.5 48:22.8 116 41 AT Mikala Conatser Amarillo TX 2:05:12.5 16:36.9 2:26.8 55:45.0 1:15.7 49:08.3 316 42 AG Carol Akright Corrales NM 2:06:34.5 17:54.8 3:12.6 1:02:06.1 2:22.9 40:58.1 714 43 AT Tailore Reasoner Amarillo TX 2:10:25.2 13:02.6 4:17.5 1:00:11.8 2:53.8 49:59.5 104 44 AT Tammy Atkinson-Dayley Eunice NM 2:26:18.8 16:56.0 3:29.0 1:07:45.6 2:27.0 55:41.3 611 45 AT Kristin Mang Colo Spgs CO 2:34:37.1 19:14.5 5:16.1 1:13:18.1 1:20.7 55:27.8 607

    Clydesdale and Athenas  

  
                                                         CLYDESDALES

 CLYDESDALE AGE GROUP: 1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Levi Hobson              37 Roswell NM          1:33:15.1    13:15.2    2:42.5    44:40.7    1:38.2    30:58.5           312 
    2 Kevin Dileanis           26 Bosque Farms NM     1:56:25.0    10:14.0    2:59.9    52:53.2    3:17.0    47:01.0           107 

 CLYDESDALE AGE GROUP: 40 - 98
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Jason McClure            46 Mesquite NM         1:20:08.0    11:08.9    1:03.1    34:34.5    1:38.4    31:43.2           508 
    2 Javier Salgado           47 El Paso TX          1:32:54.9    14:06.9    4:46.3    47:04.5    3:22.8    23:34.4           516 
    3 Jimmy Preston            44 Roswell NM          1:44:10.1    14:48.9    2:53.3    50:03.0    0:21.2    36:03.7           404 
    4 Earl Higgs               52 Socorro NM          1:45:54.9    12:14.5    2:31.9    43:32.9    1:38.6    45:57.2           609 

                                                           ATHENAS

 ATHENA AGE GROUP: 1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Julie Chavez             39 Albuquerque NM      1:42:42.5    13:20.4    2:18.6    52:41.5    1:49.2    32:32.9           315 
    2 Kelli Morrison           38 Clovis NM           1:56:22.4    12:14.0    3:49.8    59:36.1    1:01.5    39:41.1           311 
    3 Mikala Conatser          36 Amarillo TX         2:05:12.5    16:36.9    2:26.8    55:45.0    1:15.7    49:08.3           316 
    4 Tailore Reasoner         27 Amarillo TX         2:10:25.2    13:02.6    4:17.5  1:00:11.8    2:53.8    49:59.5           104 

 ATHENA AGE GROUP: 40 - 98
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Tammy Atkinson-Dayley    50 Eunice NM           2:26:18.8    16:56.0    3:29.0  1:07:45.6    2:27.0    55:41.3           611 
    2 Kristin Mang             54 Colo Spgs CO        2:34:37.1    19:14.5    5:16.1  1:13:18.1    1:20.7    55:27.8           607 


    Relays  

                                         COMPLETE RESULTS - RELAY TEAMS
 RELAY DIVISION: R1318
Place Team                           Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ============================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 REEB, JOHNSTON, COBOS          1:17:00.3     7:06.8    1:00.6    48:06.7    0:58.9    19:47.4            14 

 RELAY DIVISION: R1929
    1 ZAMORA, FRUGIA, MAY            1:47:16.5     8:07.2    0:50.4    56:44.1    0:41.1    40:53.8            12 

 RELAY DIVISION: R3039
    1 MARTINSON, MARTINSON, SPEER    1:05:49.8    10:56.5    0:47.8    33:07.7    0:32.4    20:25.5            10 
    2 DULONG, DULONG, DULONG         1:29:22.4     4:36.6    0:50.0    50:49.8    0:46.6    32:19.5             6 

 RELAY DIVISION: R4049
    1 WOTRING, VELASQUEZ, COATES     1:18:28.7    11:33.4    0:51.2    40:13.8    0:42.7    25:07.7            11 
    2 ELLIOTT, GILES, GOMEZ          1:23:14.2     8:51.9    0:37.9    43:17.3    0:32.5    29:54.7             7 
    3 CIRO, GARNETT, GARNETT         1:24:39.5    11:52.9    0:52.4    47:40.3    0:42.1    23:31.9             9 
    4 GUTIERREZ, HERNANDEZ, ARGO (L. 1:36:30.5    10:58.0    0:40.5    48:35.0    0:46.1    35:31.0            13 

 RELAY DIVISION: R5059
    1 TOLES, HUDSON, ALSUP           1:15:14.7     8:58.7    0:49.8    40:57.7    0:24.7    24:03.9             2 
    2 GREER, REICH, KINTIGH          1:19:30.2     9:58.0    0:46.0    39:01.5    0:34.0    29:10.7             8 
    3 WILLIAMSON, SULLIVAN, WULF     1:29:52.8    11:05.4    1:22.9    45:33.5    0:51.3    30:59.7             4 

 RELAY DIVISION: R60+
    1 JERGE, WILLIS, GRIFFIN         1:22:54.4    10:15.7    1:03.4    38:07.6    0:50.9    32:36.9             3 
    2 MCGUIRE, GAUCHER, FRAZIER      1:25:46.9    14:46.8    0:55.0    40:34.9    0:46.4    28:44.0             5 
    3 PABST, PABST, DAWE             1:54:31.0                                                                  1 


    Best in the US  

  

    First Triathlon  

Place Cat Sex Name                    City/state          Total        Swim   Trans1     Bike   Trans2       Run   Penalty  Bib#    
===== === === ======================= =================== ========= ======== ======== ======== ======== ========== ======= ===== 
    1 AG    M Gabriel Facio           Albuquerque NM      1:19:09.6  12:58.1   1:22.5  38:02.6   1:15.1    25:31.4           309 
    2 AG    M Ridge Perkins           Roswell NM          1:22:26.6  13:38.1   1:34.9  44:00.8   0:49.9    22:23.0           119 
    3 AG    M Michael Hawthorne       Clovis NM           1:22:26.9  16:30.3   2:12.2  39:28.1   1:10.8    23:05.6           204 
    4 AG    M Tler Paluch             Hi Rls Mtn Pk NM    1:25:07.6  12:38.1   1:18.3  40:55.1   1:27.1    28:49.1           321 
    5 AG    M Matthew Voorbach        El Paso TX          1:25:46.1  10:21.4   1:49.8  46:12.6   0:51.9    26:30.5           207 
    6 AG    M Alexis Abruto           Clovis NM           1:26:13.5   7:37.9   2:21.7  51:21.5   0:35.4    24:17.0           131 
    7 AG    M Lawrence Moore          Colo Spgs CO        1:26:35.0   8:11.9   2:01.9  45:34.7   1:42.1    29:04.6           109 
    8 AG    M Jared Wilson            Roswell NM          1:28:04.4  13:05.0   1:55.7  49:47.4   0:33.0    22:43.4           118 
    9 AG    M Seiji Aponte                                1:30:02.7   7:47.0   2:45.8  48:58.0   0:57.8    29:34.3           129 
   10 AG    M Barrett Bryant          Clovis NM           1:32:21.9   7:54.2   2:49.9  47:31.5   1:40.4    32:26.0           130 
   11 CL    M Javier Salgado          El Paso TX          1:32:54.9  14:06.9   4:46.3  47:04.5   3:22.8    23:34.4           516 
   12 AG    M Joel Oliver             Albuquerque NM      1:34:36.2  11:03.6   4:20.9  48:28.5   2:01.1    28:42.2           707 
   13 AG    F Emily Warren            Carlsbad NM         1:36:24.3  13:28.5   3:15.4  49:26.6   1:21.1    28:52.7           105 
   14 AG    F Christine Hesser        Artesia NM          1:37:31.8  14:31.1   1:58.8  51:57.2   0:46.7    28:18.2           301 
   15 AG    M David Harkey            Los Alamos NM       1:41:30.0  20:22.0   4:17.6  49:01.7   0:59.9    26:48.9           101 
   16 AG    M Darren Warren           Carlsbad NM         1:42:07.1  14:15.5   3:00.4  54:59.0   1:50.7    28:01.6           202 
   17 AG    M Ethan Zamora            Clovis NM           1:45:22.8   7:56.2   2:06.9 :02:24.7   1:02.2    31:52.9           128 
   18 AG    F Gilliane Moreno         Roswell NM          1:47:37.7  16:17.1   3:17.6  58:28.0   2:04.1    27:31.0           203 
   19 AG    M Jonathon Vigil          Albuquerque NM      1:48:15.8  14:36.1   3:14.9 :01:16.8   1:35.5    27:32.6           307 
   20 AG    F Michelle Luikens        Roswell NM          1:49:43.0                                                          318 
   21 AG    F Rhiannon Sanchez        Albuquerque NM      1:51:55.1  18:46.9   3:32.5  51:14.0   2:14.5    36:07.2           115 
   22 AT    F Kelli Morrison          Clovis NM           1:56:22.4  12:14.0   3:49.8  59:36.1   1:01.5    39:41.1           311 
   23 AG    F Crockett Neighbors      Roswell NM          1:59:55.6  14:07.3   3:57.4 :06:16.3   1:25.2    34:09.5           317 
   24 AG    F Kelsey Wilson           Roswell NM          2:02:03.9  14:39.6   2:58.0 :05:55.9   1:10.4    37:20.1           117