Milkman

30th Annual Milkman Triathalon
Dexter, New Mexico
June 7, 2014

MyLaps Logo

If you still have a timing chip, please return it to us.
Click HERE for instructions

IF YOU HAVE ANY QUESTIONS ABOUT THE TIMING & RESULTS,
PLEASE CONTACT SID@CCRTiming.com

Awards

Age Groups

Overall Males

Overall Females

Relays

Clydesdale/Athena

Best of the US

First Triathlon

USAT sanctioned event: Results submitted for Rankings.

AGE shown and used for results is as of 12/31/2014 per USAT.

 

    Awards  

                                                   OVERALL WINNERS

Place Name                         City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Rance Irvin             M24 Hobbs NM              59:18.3     7:19.3    0:51.1    31:15.7    0:27.7    19:24.6           105 
    2 Gage Bonestroo          M29 Portales NM           59:54.9     6:59.9    0:45.2    32:14.9    0:39.3    19:15.6           200 
    3 Fredrick Ryals          M33 Santa Fe NM         1:01:29.9     7:38.8    1:03.6    33:02.6    0:46.0    18:59.0           218 
    4 Robert Browning         M44 Albuquerque NM      1:03:34.0     8:08.6    0:41.8    33:28.0    0:46.8    20:29.0           403 
    5 Carlos Vicencio Colotla M39 Cd. Juarez, Magnol  1:04:02.0     8:07.0    0:42.7    34:59.6    0:35.1    19:37.8           316 
    6 Alex Bradbury           M20 Albuquerque NM      1:04:09.6     7:36.7    0:51.5    34:49.4    0:44.3    20:07.8           103 
    7 Phillip Sunderland      M34 Albuquerque NM      1:05:04.7     8:13.2    0:47.9    34:20.8    0:39.3    21:03.7           213 
    8 Jon Brown               M61 Albuquerque NM      1:05:48.2     7:40.1    0:51.2    34:24.2    1:06.3    21:46.4           706 
    9 Don Koontz              M41 Hobbsa NM           1:05:52.0     9:17.9    1:06.9    34:19.0    0:30.1    20:38.3           418 
   10 Todd Fiske              M44 El Paso TX          1:06:46.0     8:17.5    1:14.4    33:17.5    0:49.9    23:06.8           402 

    1 Terry Casey             F35 Albuquerque NM      1:05:59.0     7:30.5    1:16.8    34:18.5    0:31.6    22:21.6           319 
    2 Delania Sather          F39 Albuquerque NM      1:15:54.7    11:11.6    1:43.2    36:43.1    0:48.8    25:28.1           309 
    3 Martha Weisler          F33 Albuquerque NM      1:16:42.0    11:21.6    1:07.4    40:59.6    1:01.7    22:11.9           221 
    4 Jaime Aagaard           F38 Albuquerque NM      1:16:58.0    10:30.7    1:02.2    40:15.1    0:58.5    24:11.6           303 
    5 Kimberly Brooks         F40 Albuquerque NM      1:19:06.6    10:33.9    1:33.4    40:21.3    0:46.6    25:51.5           406 
    6 Natalie Passalacqua     F35 Santa Fe NM         1:19:38.8    10:06.3    1:19.3    39:30.0    0:57.9    27:45.4           315 
    7 Tove Shere              F62 Albuquerque NM      1:19:40.6    10:58.9    1:38.2    36:40.0    1:00.0    29:23.6           724 
    8 Chloe Laporte           F27 Las Cruces NM       1:20:08.6     9:18.6    1:01.5    42:53.9    1:26.4    25:28.3           207 
    9 Kristi Hunt             F38 Santa Fe NM         1:21:42.8    10:45.0    1:37.4    42:21.2    0:50.1    26:09.2           322 
   10 Catherine Smouse        F29 Hobbs NM            1:21:51.7     9:55.8    1:03.6    42:55.5    1:06.5    26:50.4           201 

                                              CLYDESDALES

 CLYDESDALE AGE GROUP: 1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Richardo Peraldi         30 El Paso TX          1:17:53.2     9:36.1    1:36.5    42:28.8    0:52.8    23:19.0           205 
    2 Jason Copeland           33 San Clemente CA     1:19:54.4    10:27.6    2:15.1    43:10.3    0:38.5    21:22.9  2:00.0   235 
    3 Edward Worden            30 Santa Fe NM         1:44:28.1    13:47.3    4:06.8    48:50.1    2:12.7    35:31.3           215 

 CLYDESDALE AGE GROUP: 40 - 98
    1 Jason McClure            43 Mesquite NM         1:22:43.3    10:37.6    2:00.1    36:36.5    0:55.9    32:33.4           419 
    2 Martin Schluep           41 Rio Rancho NM       1:23:46.8    10:43.2    1:17.2    39:38.6    1:24.2    30:43.7           408 
    3 Todd Clark               47 Roswell NM          1:26:25.3    10:49.7    1:10.4    40:44.1    1:16.9    32:24.2           504 

                                                ATHENAS

 ATHENA AGE GROUP: 1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 April Rabuck             37 Carlsbad NM         1:47:28.8    13:30.0    2:34.5    48:40.2    1:29.5    41:14.7           310 

 ATHENA AGE GROUP: 40 - 98
    1 Sara Hall                53 Roswell NM          2:07:32.3    13:53.9    2:03.3    56:19.1    2:09.1    53:07.0           609 


                                                     AGE GROUP WINNERS

MALE AGE GROUP:  9 - 10
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Nathan Siyam              9 Carlsbad NM         2:39:05.6    12:08.1    1:20.1  1:38:00.2    1:26.8    46:10.5           739 

FEMALE AGE GROUP:  9 - 10

MALE AGE GROUP:  10 - 14
    1 Case Smith               14 Clovis NM           1:21:17.1     8:19.7    2:09.5    43:24.6    0:35.0    26:48.3           727 
    2 Nicholas Fox             13 Roswell NM          1:22:44.5     9:06.6    3:23.7    46:20.9    0:53.9    22:59.5           735 
    3 Ethan Zamora             14 Clovis NM           1:31:11.9     8:28.9    1:42.1    50:28.9    0:54.5    29:37.6           729 

FEMALE AGE GROUP:  10 - 14
    1 Annie Smith              14 Clovis NM           1:35:05.2     8:46.8    1:45.8    49:05.6    0:40.8    34:46.3           728 

MALE AGE GROUP:  15 - 17
    1 Case Schaap              16 Clovis NM           1:10:04.8     7:07.6    0:55.2    36:11.2    0:50.6    25:00.3           102 
    2 Evertt Ward              17 Clovis NM           1:13:07.8     6:56.1    1:05.7    39:02.9    1:15.4    24:47.9           107 
    3 James Skuse              15 Clovis NM           1:29:56.8     7:22.0    2:10.3    44:22.3    0:48.2    35:14.1           109 

FEMALE AGE GROUP:  15 - 17

MALE AGE GROUP:  18 - 19

FEMALE AGE GROUP:  18 - 19

MALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 Rance Irvin              24 Hobbs NM              59:18.3     7:19.3    0:51.1    31:15.7    0:27.7    19:24.6           105 
    2 Alex Bradbury            20 Albuquerque NM      1:04:09.6     7:36.7    0:51.5    34:49.4    0:44.3    20:07.8           103 
    3 Sergio Juarez            21 Lovington NM        1:13:52.0     9:59.2    1:26.2    39:26.5    1:05.8    21:54.4           100 

FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 Jessica Bradbury         22 Albuquerque NM      1:35:56.9    10:14.6    1:43.0    50:53.1    1:31.9    31:34.4           104 
    2 Camille Morales          22 Roswell NM          1:40:54.3    16:31.8    3:21.7    47:38.1    1:22.5    32:00.2           110 
    3 Jill Southard            22 Clovis NM           1:44:34.9     8:01.0    2:15.2  1:01:00.2    1:14.4    32:04.2           111 

MALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 Gage Bonestroo           29 Portales NM           59:54.9     6:59.9    0:45.2    32:14.9    0:39.3    19:15.6           200 
    2 Elias Salazar            25 Los Lunas NM        1:08:19.7    10:19.9    0:54.2    36:05.0    0:55.9    20:04.8           208 
    3 Ben Werkhoven            28 Hagerman NM         1:27:57.4    11:55.7    3:34.6    50:01.8    0:57.4    21:28.0           224 

FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 Chloe Laporte            27 Las Cruces NM       1:20:08.6     9:18.6    1:01.5    42:53.9    1:26.4    25:28.3           207 
    2 Catherine Smouse         29 Hobbs NM            1:21:51.7     9:55.8    1:03.6    42:55.5    1:06.5    26:50.4           201 
    3 Micah Ferrell            27 Hobbs NM            1:25:17.3    10:39.2    1:47.8    44:21.9    1:13.7    27:14.8           222 

MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Fredrick Ryals           33 Santa Fe NM         1:01:29.9     7:38.8    1:03.6    33:02.6    0:46.0    18:59.0           218 
    2 Phillip Sunderland       34 Albuquerque NM      1:05:04.7     8:13.2    0:47.9    34:20.8    0:39.3    21:03.7           213 
    3 Michael Castaneda        30 El Paso TX          1:14:16.0    11:01.0    0:52.6    37:54.3    0:54.3    23:33.9           219 
    4 Marcus Gregory           34 Roswell NM          1:16:08.0     9:56.9    0:45.9    40:37.8    0:46.8    24:00.7           223 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Martha Weisler           33 Albuquerque NM      1:16:42.0    11:21.6    1:07.4    40:59.6    1:01.7    22:11.9           221 
    2 Holly Imbriaco           30 El Paso TX          1:27:56.3    10:34.7    1:28.5    43:24.0    1:31.2    30:58.1           229 
    3 Allison Hardwick         33 Clovis NM           1:28:03.8    12:27.9    2:14.3    49:22.7    0:58.0    23:01.0           214 

MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Carlos Vicencio Colotla  39 Cd. Juarez, Magnol  1:04:02.0     8:07.0    0:42.7    34:59.6    0:35.1    19:37.8           316 
    2 Elliot Ford              36 Clovis NM           1:12:03.0    10:41.8    1:22.8    37:23.8    0:49.0    21:45.7           306 
    3 Jacob Robinson           37 Rio Rancho NM       1:12:11.0    10:56.0    1:11.0    36:24.0    1:29.7    22:10.4           300 
    4 Trace Smith              39 Tijeras NM          1:15:59.6     9:23.9    1:25.8    40:52.2    0:47.8    23:30.0           311 

FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Terry Casey              35 Albuquerque NM      1:05:59.0     7:30.5    1:16.8    34:18.5    0:31.6    22:21.6           319 
    2 Delania Sather           39 Albuquerque NM      1:15:54.7    11:11.6    1:43.2    36:43.1    0:48.8    25:28.1           309 
    3 Jaime Aagaard            38 Albuquerque NM      1:16:58.0    10:30.7    1:02.2    40:15.1    0:58.5    24:11.6           303 

MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Robert Browning          44 Albuquerque NM      1:03:34.0     8:08.6    0:41.8    33:28.0    0:46.8    20:29.0           403 
    2 Don Koontz               41 Hobbsa NM           1:05:52.0     9:17.9    1:06.9    34:19.0    0:30.1    20:38.3           418 
    3 Todd Fiske               44 El Paso TX          1:06:46.0     8:17.5    1:14.4    33:17.5    0:49.9    23:06.8           402 
    4 Price Lawhon             40 El Paso TX          1:07:26.0    10:24.7    0:49.3    36:05.8    0:30.2    19:36.1           423 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Kimberly Brooks          40 Albuquerque NM      1:19:06.6    10:33.9    1:33.4    40:21.3    0:46.6    25:51.5           406 
    2 Jennifer Peters          41 Carlsbad NM         1:26:49.8    12:00.3    1:22.1    43:57.8    1:11.8    28:18.0           415 
    3 Nadia Chisler            40 Hobbs NM            1:27:21.1    13:01.9    1:34.0    45:29.2    1:01.1    26:15.0           401 

MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 James Kerhle             47 El Paso TX          1:06:50.2     7:52.4    1:08.5    35:14.3    0:57.1    21:37.9           503 
    2 David Donaldson          45 Lubbock TX          1:10:09.4     9:09.1    1:13.1    35:31.9    0:58.8    23:16.6           500 
    3 Kevin Sourisseau         47 Tijeras NM          1:16:41.3    11:23.1    1:29.7    38:54.2    1:07.9    23:46.5           502 

FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Deanna Steele            45 Chaparral NM        1:22:41.1    11:07.2    1:01.2    42:08.2    0:47.2    27:37.4           505 
    2 Mary Matthews            47 Carlsbad NM         1:23:40.1    13:03.9    1:34.1    39:31.8    1:26.7    28:03.7           518 
    3 Lis Desmond              46 Santa Fe NM         1:24:23.1    11:33.2    1:06.8    41:16.7    1:18.0    29:08.5           515 

MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Mark Mico                52 Albquerque NM       1:08:19.5     8:52.2    1:02.0    34:46.4    0:40.7    22:58.3           611 
    2 John Martinson           50 Roswell NM          1:08:54.0    11:49.9    0:52.2    34:05.7    0:38.2    21:28.1           612 
    3 David Garrett            54 Albuquerque NM      1:10:39.1    10:27.0    0:57.7    36:19.6    0:36.3    22:18.6           600 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Cathy Gibson             51 El Paso TX          1:24:26.4    12:22.7    1:10.1    39:08.1    1:01.6    30:44.0           615 
    2 Karen Williams           52 Los Alamos NM       1:27:41.6    11:06.0    1:50.3    44:01.8    1:42.4    29:01.1           606 
    3 Tammi Orear              52 Clovis NM           1:33:50.4    12:19.7    1:55.1    43:07.1    0:54.2    35:34.5           605 

MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Tim Oracion              55 Roswell NM          1:10:28.8    10:44.5    1:20.0    35:00.6    1:13.0    22:10.8           742 
    2 John Jackson             58 El Paso TX          1:14:01.6     8:38.8    1:12.7    36:48.3    0:44.5    26:37.5           719 
    3 Norman Desrochers        55 Las Cruces NM       1:15:04.0     9:40.9    1:23.3    37:43.1    1:03.1    25:13.7           734 

FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Marti Greer              56 Ransom Canyon TX    1:25:31.6     9:22.0    1:23.2    39:46.5    1:31.8    33:28.2           720 
    2 Diane Perez              56 Anthony NM          1:36:05.4    11:20.7    1:18.8    48:41.5    1:17.2    33:27.3           736 
    3 Allison Wilson           59 Las Cruces NM       1:43:27.5    11:13.8    1:14.4    53:34.7    1:31.8    35:52.9           710 

MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Jon Brown                61 Albuquerque NM      1:05:48.2     7:40.1    0:51.2    34:24.2    1:06.3    21:46.4           706 
    2 Carl Armstrong           60 Clovis NM           1:13:22.4     9:54.1    2:04.2    35:40.6    0:51.9    24:51.8           711 
    3 Jasha Cultreri           63 Midland TX          1:27:59.4     9:43.2    2:16.7    43:46.9    1:31.6    30:41.0           730 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Tove Shere               62 Albuquerque NM      1:19:40.6    10:58.9    1:38.2    36:40.0    1:00.0    29:23.6           724 
    2 Carol McGuire            60 Roswell NM          1:37:50.0    14:28.3    1:45.7    45:16.5    1:57.1    34:22.5           737 
    3 Nora Karam               62 El Paso TX          1:42:54.9    14:41.9    2:50.0    48:46.5    2:02.6    34:34.0           731 

MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Barry Field              69 Albuquerque NM      1:24:02.7    12:01.4    1:37.2    40:52.4    1:25.6    28:06.2           713 
    2 Alan Anderson            67 Portales NM         1:33:17.3    11:41.4    1:23.9    46:07.4    1:54.3    32:10.3           726 
    3 Dennis Pabst             67 Roswell NM          1:58:13.6    14:44.2    2:34.5    56:21.8    1:30.7    43:02.5           704 

FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Colleen Burns            65 McIntosh NM         1:27:49.4     9:20.1    1:23.3    50:58.9    1:30.8    24:36.4           709 
    2 Lynn Pickard             66 Santa Fe NM         1:29:34.3    10:30.6    2:16.7    45:51.4    1:41.8    29:13.8           743 
    3 Carol Akright            67 Corrales NM         2:15:13.1    16:55.6    3:16.9  1:02:50.6    2:48.3    49:21.9           733 

MALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 John France              74 Las Cruces NM       1:30:38.5    13:44.4    3:06.4    42:18.8    1:48.5    29:40.5           707 

FEMALE AGE GROUP:  70 - 74

MALE AGE GROUP:  75 - 79
    1 Kenneth Oconnor          76 Grants NM           1:33:44.3    14:32.9    1:56.6    44:12.4    1:09.5    31:53.1           741 
    2 Richard Park             77 El Paso TX          1:33:54.4    14:05.0    1:46.6    45:06.3    1:07.6    31:49.0           705 
    3 Mike Greer               76 Ransom Canyon TX    1:40:52.7    12:29.3    1:47.9    44:38.8    1:24.4    40:32.4           721 


    Age Groups  

MALE AGE GROUP:  9 - 10
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Nathan Siyam              9 Carlsbad NM         2:39:05.6    12:08.1    1:20.1  1:38:00.2    1:26.8    46:10.5           739 

FEMALE AGE GROUP:  9 - 10
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  10 - 14
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Case Smith               14 Clovis NM           1:21:17.1     8:19.7    2:09.5    43:24.6    0:35.0    26:48.3           727 
    2 Nicholas Fox             13 Roswell NM          1:22:44.5     9:06.6    3:23.7    46:20.9    0:53.9    22:59.5           735 
    3 Ethan Zamora             14 Clovis NM           1:31:11.9     8:28.9    1:42.1    50:28.9    0:54.5    29:37.6           729 
    4 Cole Schaap              14 Clovis NM           1:31:12.8     9:56.3    1:09.0    48:28.1    1:14.5    30:24.9           718 
    5 Paris Reuel              14 Rio Rancho NM       1:41:13.8    12:00.2    2:18.9    52:36.1    1:07.0    33:11.7           703 

FEMALE AGE GROUP:  10 - 14
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Annie Smith              14 Clovis NM           1:35:05.2     8:46.8    1:45.8    49:05.6    0:40.8    34:46.3           728 

MALE AGE GROUP:  15 - 17
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Case Schaap              16 Clovis NM           1:10:04.8     7:07.6    0:55.2    36:11.2    0:50.6    25:00.3           102 
    2 Evertt Ward              17 Clovis NM           1:13:07.8     6:56.1    1:05.7    39:02.9    1:15.4    24:47.9           107 
    3 James Skuse              15 Clovis NM           1:29:56.8     7:22.0    2:10.3    44:22.3    0:48.2    35:14.1           109 

FEMALE AGE GROUP:  15 - 17
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  18 - 19
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

FEMALE AGE GROUP:  18 - 19
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Rance Irvin              24 Hobbs NM              59:18.3     7:19.3    0:51.1    31:15.7    0:27.7    19:24.6           105 
    2 Alex Bradbury            20 Albuquerque NM      1:04:09.6     7:36.7    0:51.5    34:49.4    0:44.3    20:07.8           103 
    3 Sergio Juarez            21 Lovington NM        1:13:52.0     9:59.2    1:26.2    39:26.5    1:05.8    21:54.4           100 
    4 Chris Worley             21 Artesia NM          1:16:32.0     8:48.1    0:44.6    43:09.7    0:47.5    23:02.2           106 
    5 Cole Martin              23 Lubbock TX          1:26:14.9    10:04.5    2:01.8    42:23.8    1:24.4    30:20.5           113 
    6 Clayton Garnett          22 Dexter NM           1:27:32.1    11:21.4    2:00.6    43:58.1    1:05.5    29:06.6           112 
    7 Sam Barnes               23 Roswell NM          1:50:39.5    13:46.0    2:39.7    57:35.3    2:41.6    33:57.0           114 
    8 Michael Cruz             24 Roswell NM          1:58:28.8    12:39.1    2:20.3    58:32.4    2:52.8    42:04.3           101 

FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Jessica Bradbury         22 Albuquerque NM      1:35:56.9    10:14.6    1:43.0    50:53.1    1:31.9    31:34.4           104 
    2 Camille Morales          22 Roswell NM          1:40:54.3    16:31.8    3:21.7    47:38.1    1:22.5    32:00.2           110 
    3 Jill Southard            22 Clovis NM           1:44:34.9     8:01.0    2:15.2  1:01:00.2    1:14.4    32:04.2           111 
    4 Jessica Caballero        23 Artesia NM          1:55:27.9    16:52.6    3:56.1  1:01:25.1    2:01.1    31:13.2           115 


MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Gage Bonestroo           29 Portales NM           59:54.9     6:59.9    0:45.2    32:14.9    0:39.3    19:15.6           200 
    2 Elias Salazar            25 Los Lunas NM        1:08:19.7    10:19.9    0:54.2    36:05.0    0:55.9    20:04.8           208 
    3 Ben Werkhoven            28 Hagerman NM         1:27:57.4    11:55.7    3:34.6    50:01.8    0:57.4    21:28.0           224 
    4 Craig Villalpando        28 Dexter NM           1:28:47.5    10:17.4    2:32.3    48:54.7    0:41.5    26:21.7           237 
    5 William Reiser           25 Hobbs NM            1:30:22.7    12:52.6    2:50.8    44:23.9    1:13.0    29:02.5           216 
    6 Guillermo Nieto          25 Dexter NM           1:32:40.1    17:22.8    3:04.3    47:22.5    0:51.4    23:59.1           203 
    7 Kevin Mahon              27 Albuquerque NM      1:42:44.5    13:38.6    3:15.5    47:25.3    1:36.3    36:48.8           226 
    8 Sam Smith                29 Roswell NM          1:47:12.9    14:15.6    4:03.6    56:15.8    1:46.2    30:51.9           236 

FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Chloe Laporte            27 Las Cruces NM       1:20:08.6     9:18.6    1:01.5    42:53.9    1:26.4    25:28.3           207 
    2 Catherine Smouse         29 Hobbs NM            1:21:51.7     9:55.8    1:03.6    42:55.5    1:06.5    26:50.4           201 
    3 Micah Ferrell            27 Hobbs NM            1:25:17.3    10:39.2    1:47.8    44:21.9    1:13.7    27:14.8           222 
    4 Katrina Montoya          28 Albuquerque NM      1:28:41.0    12:17.8    1:43.9    47:49.8    1:03.5    25:46.0           232 
    5 Karla Van Der Ploeg      29 Clovis NM           1:29:58.3    11:51.8    1:26.8    45:41.8    1:08.5    29:49.5           234 
    6 Amy Martin               25 Lubbock TX          1:30:23.3    11:01.3    2:16.4    46:38.1    0:48.2    29:39.4           231 
    7 Amanda Beagles- Clark    29 Roswell NM          1:32:54.9    15:05.5    1:06.0    45:38.6    1:06.1    29:58.8           209 

MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Fredrick Ryals           33 Santa Fe NM         1:01:29.9     7:38.8    1:03.6    33:02.6    0:46.0    18:59.0           218 
    2 Phillip Sunderland       34 Albuquerque NM      1:05:04.7     8:13.2    0:47.9    34:20.8    0:39.3    21:03.7           213 
    3 Michael Castaneda        30 El Paso TX          1:14:16.0    11:01.0    0:52.6    37:54.3    0:54.3    23:33.9           219 
    4 Marcus Gregory           34 Roswell NM          1:16:08.0     9:56.9    0:45.9    40:37.8    0:46.8    24:00.7           223 
    5 Richardo Peraldi         30 El Paso TX          1:17:53.2     9:36.1    1:36.5    42:28.8    0:52.8    23:19.0           205 
    6 Jason Copeland           33 San Clemente CA     1:19:54.4    10:27.6    2:15.1    43:10.3    0:38.5    21:22.9  2:00.0   235 
    7 Kevin McCarroll          32 Roswell NM          1:20:26.8    14:26.8    1:29.4    40:19.4    0:28.9    23:42.4           206 
    8 Craig McHorse            34 Albuquerque NM      1:22:27.3    11:21.6    1:02.9    40:55.3    1:07.3    28:00.3           230 
    9 Derek Garcia             33 Albuquerque NM      1:27:50.6    12:49.3    2:32.6    43:08.9    2:18.9    27:01.1           227 
   10 Jacob Bassing            31 Roswell NM          1:28:09.4    11:19.9    1:52.6    48:18.5    0:52.7    25:45.8           204 
   11 Edward Worden            30 Santa Fe NM         1:44:28.1    13:47.3    4:06.8    48:50.1    2:12.7    35:31.3           215 
   12 Brandon Howse            31 San Antonio TX      1:47:14.5    13:00.3    2:52.2    51:04.6    2:43.0    37:34.5           212 
   13 Issac Herrera            33 San Antonio TX      1:53:05.7    15:33.5    1:47.1    57:47.0    1:05.1    36:53.0           211 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Martha Weisler           33 Albuquerque NM      1:16:42.0    11:21.6    1:07.4    40:59.6    1:01.7    22:11.9           221 
    2 Holly Imbriaco           30 El Paso TX          1:27:56.3    10:34.7    1:28.5    43:24.0    1:31.2    30:58.1           229 
    3 Allison Hardwick         33 Clovis NM           1:28:03.8    12:27.9    2:14.3    49:22.7    0:58.0    23:01.0           214 
    4 Lorena Medina            30 El Paso TX          1:31:38.9    10:54.1    1:12.6    48:13.9    1:24.5    29:53.8           233 
    5 Becky Argo               34 Artesia NM          1:36:17.9    13:49.2    2:17.3    51:50.2    1:00.6    27:20.7           220 


MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Carlos Vicencio Colotla  39 Cd. Juarez, Magnol  1:04:02.0     8:07.0    0:42.7    34:59.6    0:35.1    19:37.8           316 
    2 Elliot Ford              36 Clovis NM           1:12:03.0    10:41.8    1:22.8    37:23.8    0:49.0    21:45.7           306 
    3 Jacob Robinson           37 Rio Rancho NM       1:12:11.0    10:56.0    1:11.0    36:24.0    1:29.7    22:10.4           300 
    4 Trace Smith              39 Tijeras NM          1:15:59.6     9:23.9    1:25.8    40:52.2    0:47.8    23:30.0           311 
    5 George Aranda            39 Lovington NM        1:16:20.3    11:41.5    1:25.9    36:40.8    0:40.7    25:51.5           318 
    6 Daniel Peregrino         35 Santa Fe NM         1:17:05.0    10:38.0    1:09.1    38:58.6    0:50.8    25:28.6           308 
    7 Alexander Trujillo       36 El Paso TX          1:17:52.6     8:33.9    2:07.7    43:23.7    0:44.8    23:02.5           313 
    8 Tony Casas               36 El Paso TX          1:18:11.5    12:51.8    1:04.1    39:54.2    0:57.9    23:23.6           305 
    9 Matthew Roehlk           35 Roswell NM          1:18:12.5    11:43.0    1:56.0    37:51.8    1:14.5    25:27.3           312 
   10 Cory Adair               39 Clovis NM           1:19:26.3    10:47.8    1:37.1    40:38.3    1:20.9    25:02.3           317 
   11 Santiago Gamboa          37 Roswell NM          1:21:00.3    10:29.4    1:57.0    41:54.4    0:33.1    26:06.4           304 
   12 Miles Begay              39 Albuquerque NM      1:21:28.8    13:21.4    1:57.7    40:29.5    1:00.0    24:40.2           307 
   13 Lee Hunt                 39 Santa Fe NM         1:21:45.5     9:51.2    2:30.3    42:12.8    1:05.9    26:05.4           321 
   14 Evan Staeden             37 Roswell NM          1:30:03.0    12:38.4    1:09.1    51:56.5    0:46.7    23:32.3           323 
   15 Tareq Braik              36 Roswell NM          1:44:52.2    13:18.3    1:40.0    58:51.2    1:14.8    29:48.0           301 

FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Terry Casey              35 Albuquerque NM      1:05:59.0     7:30.5    1:16.8    34:18.5    0:31.6    22:21.6           319 
    2 Delania Sather           39 Albuquerque NM      1:15:54.7    11:11.6    1:43.2    36:43.1    0:48.8    25:28.1           309 
    3 Jaime Aagaard            38 Albuquerque NM      1:16:58.0    10:30.7    1:02.2    40:15.1    0:58.5    24:11.6           303 
    4 Natalie Passalacqua      35 Santa Fe NM         1:19:38.8    10:06.3    1:19.3    39:30.0    0:57.9    27:45.4           315 
    5 Kristi Hunt              38 Santa Fe NM         1:21:42.8    10:45.0    1:37.4    42:21.2    0:50.1    26:09.2           322 
    6 April Rabuck             37 Carlsbad NM         1:47:28.8    13:30.0    2:34.5    48:40.2    1:29.5    41:14.7           310 
    7 Terra Greer              35 Artesia NM          1:54:13.7    15:15.5    2:41.0  1:05:05.9    1:17.0    29:54.3           320 


MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Robert Browning          44 Albuquerque NM      1:03:34.0     8:08.6    0:41.8    33:28.0    0:46.8    20:29.0           403 
    2 Don Koontz               41 Hobbsa NM           1:05:52.0     9:17.9    1:06.9    34:19.0    0:30.1    20:38.3           418 
    3 Todd Fiske               44 El Paso TX          1:06:46.0     8:17.5    1:14.4    33:17.5    0:49.9    23:06.8           402 
    4 Price Lawhon             40 El Paso TX          1:07:26.0    10:24.7    0:49.3    36:05.8    0:30.2    19:36.1           423 
    5 Mike Engelhardt          44 Los Alamos NM       1:09:33.8    10:37.0    1:29.4    35:40.7    0:59.1    20:47.8           405 
    6 Rigo Rubalcaba           40 Hobbs NM            1:10:38.2     8:00.8    1:01.6    37:13.4    0:55.3    23:27.1           411 
    7 Mike Mestas              43 Midland TX          1:15:40.2    11:21.8    1:30.0    37:02.4    1:08.1    24:38.0           410 
    8 Jason Woodland           41 Roswell NM          1:17:24.8     9:21.1    1:18.7    39:47.1    1:19.6    25:38.4           414 
    9 Joshua Smith             40 Clovis NM           1:17:32.2     8:29.2    1:56.5    40:59.6    0:57.6    25:09.4           409 
   10 Fernando Tamez           40 El Paso TX          1:20:38.5    10:40.3    1:29.8    40:19.0    1:06.9    27:02.6           420 
   11 Jason McClure            43 Mesquite NM         1:22:43.3    10:37.6    2:00.1    36:36.5    0:55.9    32:33.4           419 
   12 Martin Schluep           41 Rio Rancho NM       1:23:46.8    10:43.2    1:17.2    39:38.6    1:24.2    30:43.7           408 
   13 Alan Trevor              40 Roswell NM          1:24:03.6    13:42.5    1:42.1    43:50.4    0:53.6    23:55.1           422 
   14 Keith Wilson             40 Las Cruces NM       1:26:25.3    10:35.1    1:45.7    45:19.3    1:05.7    27:39.5           412 
   15 Tim Mang                 43 Colorado Springs CO 1:32:50.2    10:48.8    2:25.0    44:22.4    0:45.9    34:28.3           400 
   16 Samuel Denman            41 Carlsbad NM         1:36:28.3    11:56.7    2:59.6    49:42.5    2:27.9    29:21.7           417 
   17 Jimmy Preston            41 Roswell NM          1:49:05.6    17:50.5    3:35.8    49:00.5    0:36.7    38:02.2           416 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Kimberly Brooks          40 Albuquerque NM      1:19:06.6    10:33.9    1:33.4    40:21.3    0:46.6    25:51.5           406 
    2 Jennifer Peters          41 Carlsbad NM         1:26:49.8    12:00.3    1:22.1    43:57.8    1:11.8    28:18.0           415 
    3 Nadia Chisler            40 Hobbs NM            1:27:21.1    13:01.9    1:34.0    45:29.2    1:01.1    26:15.0           401 
    4 Rebecca Burghart         40 Alamogordo NM       1:27:38.0    14:02.1    1:34.2    42:52.3    0:58.1    28:11.5           407 
    5 Heather Woodland         44 Roswell NM          1:38:09.4    12:33.0    1:42.6    47:57.0    1:45.4    34:11.4           413 
    6 Jennifer Nielsen         42 El Paso TX          1:39:43.3    13:33.2    1:42.7    48:17.6    1:20.1    34:49.8           404 

MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 James Kerhle             47 El Paso TX          1:06:50.2     7:52.4    1:08.5    35:14.3    0:57.1    21:37.9           503 
    2 David Donaldson          45 Lubbock TX          1:10:09.4     9:09.1    1:13.1    35:31.9    0:58.8    23:16.6           500 
    3 Kevin Sourisseau         47 Tijeras NM          1:16:41.3    11:23.1    1:29.7    38:54.2    1:07.9    23:46.5           502 
    4 Andy Schaap              47 Hereford TX         1:19:19.4     9:25.1    1:37.7    40:08.3    1:28.4    26:40.0           511 
    5 John Jerge               48 Roswell NM          1:24:40.0     9:15.5    1:10.7    44:21.5    1:13.2    28:39.2           501 
    6 Todd Clark               47 Roswell NM          1:26:25.3    10:49.7    1:10.4    40:44.1    1:16.9    32:24.2           504 
    7 Sean Lee                 46 Roswell NM          1:27:16.3    11:00.1    1:49.2    42:04.2    1:48.6    30:34.4           510 
    8 Doug Degroot             49 Roswell NM          1:31:09.7     8:15.1    1:55.9    45:43.6    1:59.9    33:15.3           516 
    9 Leandro Gutierrez        47 Roswell NM          1:32:20.6    10:47.7    1:55.7    49:14.7    0:45.4    29:37.2           508 
   10 Thomas Nobles            47 Roswell NM          1:33:15.8    13:29.1    3:24.5    46:16.3    1:47.4    28:18.5           509 
   11 Manuel Mendoza           48 Rio Rancho NM       1:39:57.8    13:16.8    2:18.3    50:47.8    2:06.5    29:28.4  2:00.0   517 
   12 David Soto               46 Hobbs NM            1:43:19.4    13:26.9    2:26.7    46:06.5    1:50.6    39:28.8           514 
   13 Omar Osmani              46 Roswell NM          1:48:44.8    13:07.7    4:03.5    56:51.4    1:06.8    33:35.5           512 

FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Deanna Steele            45 Chaparral NM        1:22:41.1    11:07.2    1:01.2    42:08.2    0:47.2    27:37.4           505 
    2 Mary Matthews            47 Carlsbad NM         1:23:40.1    13:03.9    1:34.1    39:31.8    1:26.7    28:03.7           518 
    3 Lis Desmond              46 Santa Fe NM         1:24:23.1    11:33.2    1:06.8    41:16.7    1:18.0    29:08.5           515 
    4 Cinda Olvera             45 Roswell NM          1:28:47.3    11:33.9    2:09.0    43:48.6    1:13.4    30:02.5           507 


MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Mark Mico                52 Albquerque NM       1:08:19.5     8:52.2    1:02.0    34:46.4    0:40.7    22:58.3           611 
    2 John Martinson           50 Roswell NM          1:08:54.0    11:49.9    0:52.2    34:05.7    0:38.2    21:28.1           612 
    3 David Garrett            54 Albuquerque NM      1:10:39.1    10:27.0    0:57.7    36:19.6    0:36.3    22:18.6           600 
    4 Charles Shanks           54 El Paso TX          1:11:54.6    11:44.5    1:30.6    33:38.7    0:46.6    24:14.2           616 
    5 Jim Weddell              52 Albuquerque NM      1:16:57.1    12:11.1    2:19.4    39:28.2    1:07.6    21:50.9           617 
    6 Daniel Valdez            52 Lovington NM        1:19:26.1    10:22.2    1:25.6    42:29.8    0:34.2    24:34.4           603 
    7 Matthew Perini           52 Socorro NM          1:20:43.4     8:10.1    2:16.7    38:57.8    1:15.5    30:03.5           614 
    8 A.D. Florez              51 Carlsbad NM         1:21:18.0    11:52.4    2:12.4    43:49.8    1:15.6    22:07.9           610 
    9 Tres Latimer             54 Roswell NM          1:25:58.3     9:21.7    1:21.6    44:21.2    1:19.4    29:34.4           608 
   10 Gary Velasquez           50 Dexter NM           1:27:48.2    16:50.9    1:30.8    40:44.2    1:26.5    27:16.0           604 
   11 Grant Stoddard           54 Rio Rancho NM       1:38:08.6    11:48.9    2:01.8    46:56.0    1:36.9    35:45.1           607 
   12 Rene Giles               53 Roswell NM          1:40:08.5    15:50.0    2:08.3    47:42.0    0:49.3    33:39.0           602 
   13 Robert Garnett           53                     1:50:03.1    22:16.8    5:00.4    52:36.7    2:12.7    27:56.7           618 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Cathy Gibson             51 El Paso TX          1:24:26.4    12:22.7    1:10.1    39:08.1    1:01.6    30:44.0           615 
    2 Karen Williams           52 Los Alamos NM       1:27:41.6    11:06.0    1:50.3    44:01.8    1:42.4    29:01.1           606 
    3 Tammi Orear              52 Clovis NM           1:33:50.4    12:19.7    1:55.1    43:07.1    0:54.2    35:34.5           605 
    4 Lidette Denney           50 Las Vegas NV        2:03:47.1    19:06.4    2:49.6    59:32.7    1:41.2    40:37.2           613 
    5 Sara Hall                53 Roswell NM          2:07:32.3    13:53.9    2:03.3    56:19.1    2:09.1    53:07.0           609 
    6 Kristin Mang             51 Colorado Springs CO 2:21:52.0    15:57.9    3:29.9  1:10:25.0    1:10.5    50:48.8           601 

MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Tim Oracion              55 Roswell NM          1:10:28.8    10:44.5    1:20.0    35:00.6    1:13.0    22:10.8           742 
    2 John Jackson             58 El Paso TX          1:14:01.6     8:38.8    1:12.7    36:48.3    0:44.5    26:37.5           719 
    3 Norman Desrochers        55 Las Cruces NM       1:15:04.0     9:40.9    1:23.3    37:43.1    1:03.1    25:13.7           734 
    4 Dave Gaukler             58 High Rolls NM       1:15:49.7     9:47.7    1:19.9    38:13.6    0:40.9    25:47.8           717 
    5 Greg Southard            55 Clovis NM           1:18:20.9    10:31.7    1:03.6    39:25.2    1:16.2    26:04.3           722 
    6 Mike Torneby             55 Albuquerque NM      1:25:04.7    13:24.0    2:22.5    42:15.2    1:07.6    25:55.6           732 
    7 Odin Nelson              56 Carlsbad NM         1:29:31.8     9:35.7    1:19.5    44:26.4    1:22.2    32:48.1           708 
    8 Robert Reuel             58 Rio Rancho NM       1:31:50.1    11:10.5    3:13.4    39:28.8    1:21.8    36:35.7           702 
    9 Joe Martin               55 Lubbock TX          1:31:56.0    12:06.7    2:44.1    45:14.4    1:49.9    30:01.0           740 
   10 Bill Bradshaw            58 Roswell NM          1:45:51.0    10:39.8    2:11.4    46:14.5    3:11.5    43:33.9           723 

FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Marti Greer              56 Ransom Canyon TX    1:25:31.6     9:22.0    1:23.2    39:46.5    1:31.8    33:28.2           720 
    2 Diane Perez              56 Anthony NM          1:36:05.4    11:20.7    1:18.8    48:41.5    1:17.2    33:27.3           736 
    3 Allison Wilson           59 Las Cruces NM       1:43:27.5    11:13.8    1:14.4    53:34.7    1:31.8    35:52.9           710 

MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Jon Brown                61 Albuquerque NM      1:05:48.2     7:40.1    0:51.2    34:24.2    1:06.3    21:46.4           706 
    2 Carl Armstrong           60 Clovis NM           1:13:22.4     9:54.1    2:04.2    35:40.6    0:51.9    24:51.8           711 
    3 Jasha Cultreri           63 Midland TX          1:27:59.4     9:43.2    2:16.7    43:46.9    1:31.6    30:41.0           730 
    4 Jose Peraldi             60 El Paso TX          1:32:43.5    11:45.1    2:27.3    46:48.8    1:06.8    30:35.6           700 
    5 Mark Kaplan              64 Las Vegas NV        1:34:06.2    11:51.6    3:29.3    45:50.2    1:43.7    31:11.5           701 
    6 Mike Strum               64 Carlsbad NM         1:40:00.8    13:20.1    2:21.1    48:17.6    2:48.6    33:13.5           744 
    7 Bob Watson               64 Roswell NM          1:41:37.4    11:33.2    2:49.2    53:34.6    0:44.5    32:56.0           716 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Tove Shere               62 Albuquerque NM      1:19:40.6    10:58.9    1:38.2    36:40.0    1:00.0    29:23.6           724 
    2 Carol McGuire            60 Roswell NM          1:37:50.0    14:28.3    1:45.7    45:16.5    1:57.1    34:22.5           737 
    3 Nora Karam               62 El Paso TX          1:42:54.9    14:41.9    2:50.0    48:46.5    2:02.6    34:34.0           731 

MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Barry Field              69 Albuquerque NM      1:24:02.7    12:01.4    1:37.2    40:52.4    1:25.6    28:06.2           713 
    2 Alan Anderson            67 Portales NM         1:33:17.3    11:41.4    1:23.9    46:07.4    1:54.3    32:10.3           726 
    3 Dennis Pabst             67 Roswell NM          1:58:13.6    14:44.2    2:34.5    56:21.8    1:30.7    43:02.5           704 
    4 George Jennings          66 Los Alamos NM       2:07:01.3    10:42.5    1:14.6    42:00.6    2:24.7  1:10:39.0           715 
    5 Steve Phelps             66 Las Cruces NM       2:27:23.6    16:32.0    4:36.9  1:05:36.0    3:02.9    57:35.8           725 

FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Colleen Burns            65 McIntosh NM         1:27:49.4     9:20.1    1:23.3    50:58.9    1:30.8    24:36.4           709 
    2 Lynn Pickard             66 Santa Fe NM         1:29:34.3    10:30.6    2:16.7    45:51.4    1:41.8    29:13.8           743 
    3 Carol Akright            67 Corrales NM         2:15:13.1    16:55.6    3:16.9  1:02:50.6    2:48.3    49:21.9           733 

MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 John France              74 Las Cruces NM       1:30:38.5    13:44.4    3:06.4    42:18.8    1:48.5    29:40.5           707 

FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Kenneth Oconnor          76 Grants NM           1:33:44.3    14:32.9    1:56.6    44:12.4    1:09.5    31:53.1           741 
    2 Richard Park             77 El Paso TX          1:33:54.4    14:05.0    1:46.6    45:06.3    1:07.6    31:49.0           705 
    3 Mike Greer               76 Ransom Canyon TX    1:40:52.7    12:29.3    1:47.9    44:38.8    1:24.4    40:32.4           721 

FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  80 - 98
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

FEMALE AGE GROUP:  80 - 98
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  99 - 99
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

FEMALE AGE GROUP:  99 - 99

    Overall Males  

Place Cat Name                    City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== === ======================= =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 AG  Rance Irvin             Hobbs NM              59:18.3     7:19.3    0:51.1    31:15.7    0:27.7    19:24.6           105 
    2 AG  Gage Bonestroo          Portales NM           59:54.9     6:59.9    0:45.2    32:14.9    0:39.3    19:15.6           200 
    3 AG  Fredrick Ryals          Santa Fe NM         1:01:29.9     7:38.8    1:03.6    33:02.6    0:46.0    18:59.0           218 
    4 AG  Robert Browning         Albuquerque NM      1:03:34.0     8:08.6    0:41.8    33:28.0    0:46.8    20:29.0           403 
    5 AG  Carlos Vicencio Colotla Cd. Juarez, Magnol  1:04:02.0     8:07.0    0:42.7    34:59.6    0:35.1    19:37.8           316 
    6 AG  Alex Bradbury           Albuquerque NM      1:04:09.6     7:36.7    0:51.5    34:49.4    0:44.3    20:07.8           103 
    7 AG  Phillip Sunderland      Albuquerque NM      1:05:04.7     8:13.2    0:47.9    34:20.8    0:39.3    21:03.7           213 
    8 AG  Jon Brown               Albuquerque NM      1:05:48.2     7:40.1    0:51.2    34:24.2    1:06.3    21:46.4           706 
    9 AG  Don Koontz              Hobbsa NM           1:05:52.0     9:17.9    1:06.9    34:19.0    0:30.1    20:38.3           418 
   10 AG  Todd Fiske              El Paso TX          1:06:46.0     8:17.5    1:14.4    33:17.5    0:49.9    23:06.8           402 
   11 AG  James Kerhle            El Paso TX          1:06:50.2     7:52.4    1:08.5    35:14.3    0:57.1    21:37.9           503 
   12 AG  Price Lawhon            El Paso TX          1:07:26.0    10:24.7    0:49.3    36:05.8    0:30.2    19:36.1           423 
   13 AG  Mark Mico               Albquerque NM       1:08:19.5     8:52.2    1:02.0    34:46.4    0:40.7    22:58.3           611 
   14 AG  Elias Salazar           Los Lunas NM        1:08:19.7    10:19.9    0:54.2    36:05.0    0:55.9    20:04.8           208 
   15 AG  John Martinson          Roswell NM          1:08:54.0    11:49.9    0:52.2    34:05.7    0:38.2    21:28.1           612 
   16 AG  Mike Engelhardt         Los Alamos NM       1:09:33.8    10:37.0    1:29.4    35:40.7    0:59.1    20:47.8           405 
   17 AG  Case Schaap             Clovis NM           1:10:04.8     7:07.6    0:55.2    36:11.2    0:50.6    25:00.3           102 
   18 AG  David Donaldson         Lubbock TX          1:10:09.4     9:09.1    1:13.1    35:31.9    0:58.8    23:16.6           500 
   19 AG  Tim Oracion             Roswell NM          1:10:28.8    10:44.5    1:20.0    35:00.6    1:13.0    22:10.8           742 
   20 AG  Rigo Rubalcaba          Hobbs NM            1:10:38.2     8:00.8    1:01.6    37:13.4    0:55.3    23:27.1           411 
   21 AG  David Garrett           Albuquerque NM      1:10:39.1    10:27.0    0:57.7    36:19.6    0:36.3    22:18.6           600 
   22 AG  Charles Shanks          El Paso TX          1:11:54.6    11:44.5    1:30.6    33:38.7    0:46.6    24:14.2           616 
   23 AG  Elliot Ford             Clovis NM           1:12:03.0    10:41.8    1:22.8    37:23.8    0:49.0    21:45.7           306 
   24 AG  Jacob Robinson          Rio Rancho NM       1:12:11.0    10:56.0    1:11.0    36:24.0    1:29.7    22:10.4           300 
   25 AG  Evertt Ward             Clovis NM           1:13:07.8     6:56.1    1:05.7    39:02.9    1:15.4    24:47.9           107 
   26 AG  Carl Armstrong          Clovis NM           1:13:22.4     9:54.1    2:04.2    35:40.6    0:51.9    24:51.8           711 
   27 AG  Sergio Juarez           Lovington NM        1:13:52.0     9:59.2    1:26.2    39:26.5    1:05.8    21:54.4           100 
   28 AG  John Jackson            El Paso TX          1:14:01.6     8:38.8    1:12.7    36:48.3    0:44.5    26:37.5           719 
   29 AG  Michael Castaneda       El Paso TX          1:14:16.0    11:01.0    0:52.6    37:54.3    0:54.3    23:33.9           219 
   30 AG  Norman Desrochers       Las Cruces NM       1:15:04.0     9:40.9    1:23.3    37:43.1    1:03.1    25:13.7           734 
   31 AG  Mike Mestas             Midland TX          1:15:40.2    11:21.8    1:30.0    37:02.4    1:08.1    24:38.0           410 
   32 AG  Dave Gaukler            High Rolls NM       1:15:49.7     9:47.7    1:19.9    38:13.6    0:40.9    25:47.8           717 
   33 AG  Trace Smith             Tijeras NM          1:15:59.6     9:23.9    1:25.8    40:52.2    0:47.8    23:30.0           311 
   34 AG  Marcus Gregory          Roswell NM          1:16:08.0     9:56.9    0:45.9    40:37.8    0:46.8    24:00.7           223 
   35 AG  George Aranda           Lovington NM        1:16:20.3    11:41.5    1:25.9    36:40.8    0:40.7    25:51.5           318 
   36 AG  Chris Worley            Artesia NM          1:16:32.0     8:48.1    0:44.6    43:09.7    0:47.5    23:02.2           106 
   37 AG  Kevin Sourisseau        Tijeras NM          1:16:41.3    11:23.1    1:29.7    38:54.2    1:07.9    23:46.5           502 
   38 AG  Jim Weddell             Albuquerque NM      1:16:57.1    12:11.1    2:19.4    39:28.2    1:07.6    21:50.9           617 
   39 AG  Daniel Peregrino        Santa Fe NM         1:17:05.0    10:38.0    1:09.1    38:58.6    0:50.8    25:28.6           308 
   40 AG  Jason Woodland          Roswell NM          1:17:24.8     9:21.1    1:18.7    39:47.1    1:19.6    25:38.4           414 
   41 AG  Joshua Smith            Clovis NM           1:17:32.2     8:29.2    1:56.5    40:59.6    0:57.6    25:09.4           409 
   42 AG  Alexander Trujillo      El Paso TX          1:17:52.6     8:33.9    2:07.7    43:23.7    0:44.8    23:02.5           313 
   43 CL  Richardo Peraldi        El Paso TX          1:17:53.2     9:36.1    1:36.5    42:28.8    0:52.8    23:19.0           205 
   44 AG  Tony Casas              El Paso TX          1:18:11.5    12:51.8    1:04.1    39:54.2    0:57.9    23:23.6           305 
   45 AG  Matthew Roehlk          Roswell NM          1:18:12.5    11:43.0    1:56.0    37:51.8    1:14.5    25:27.3           312 
   46 AG  Greg Southard           Clovis NM           1:18:20.9    10:31.7    1:03.6    39:25.2    1:16.2    26:04.3           722 
   47 AG  Andy Schaap             Hereford TX         1:19:19.4     9:25.1    1:37.7    40:08.3    1:28.4    26:40.0           511 
   48 AG  Daniel Valdez           Lovington NM        1:19:26.1    10:22.2    1:25.6    42:29.8    0:34.2    24:34.4           603 
   49 AG  Cory Adair              Clovis NM           1:19:26.3    10:47.8    1:37.1    40:38.3    1:20.9    25:02.3           317 
   50 CL  Jason Copeland          San Clemente CA     1:19:54.4    10:27.6    2:15.1    43:10.3    0:38.5    21:22.9  2:00.0   235 
   51 AG  Kevin McCarroll         Roswell NM          1:20:26.8    14:26.8    1:29.4    40:19.4    0:28.9    23:42.4           206 
   52 AG  Fernando Tamez          El Paso TX          1:20:38.5    10:40.3    1:29.8    40:19.0    1:06.9    27:02.6           420 
   53 AG  Matthew Perini          Socorro NM          1:20:43.4     8:10.1    2:16.7    38:57.8    1:15.5    30:03.5           614 
   54 AG  Santiago Gamboa         Roswell NM          1:21:00.3    10:29.4    1:57.0    41:54.4    0:33.1    26:06.4           304 
   55 AG  Case Smith              Clovis NM           1:21:17.1     8:19.7    2:09.5    43:24.6    0:35.0    26:48.3           727 
   56 AG  A.D. Florez             Carlsbad NM         1:21:18.0    11:52.4    2:12.4    43:49.8    1:15.6    22:07.9           610 
   57 AG  Miles Begay             Albuquerque NM      1:21:28.8    13:21.4    1:57.7    40:29.5    1:00.0    24:40.2           307 
   58 AG  Lee Hunt                Santa Fe NM         1:21:45.5     9:51.2    2:30.3    42:12.8    1:05.9    26:05.4           321 
   59 AG  Craig McHorse           Albuquerque NM      1:22:27.3    11:21.6    1:02.9    40:55.3    1:07.3    28:00.3           230 
   60 CL  Jason McClure           Mesquite NM         1:22:43.3    10:37.6    2:00.1    36:36.5    0:55.9    32:33.4           419 
   61 AG  Nicholas Fox            Roswell NM          1:22:44.5     9:06.6    3:23.7    46:20.9    0:53.9    22:59.5           735 
   62 CL  Martin Schluep          Rio Rancho NM       1:23:46.8    10:43.2    1:17.2    39:38.6    1:24.2    30:43.7           408 
   63 AG  Barry Field             Albuquerque NM      1:24:02.7    12:01.4    1:37.2    40:52.4    1:25.6    28:06.2           713 
   64 AG  Alan Trevor             Roswell NM          1:24:03.6    13:42.5    1:42.1    43:50.4    0:53.6    23:55.1           422 
   65 AG  John Jerge              Roswell NM          1:24:40.0     9:15.5    1:10.7    44:21.5    1:13.2    28:39.2           501 
   66 AG  Mike Torneby            Albuquerque NM      1:25:04.7    13:24.0    2:22.5    42:15.2    1:07.6    25:55.6           732 
   67 AG  Tres Latimer            Roswell NM          1:25:58.3     9:21.7    1:21.6    44:21.2    1:19.4    29:34.4           608 
   68 AG  Cole Martin             Lubbock TX          1:26:14.9    10:04.5    2:01.8    42:23.8    1:24.4    30:20.5           113 
   69 AG  Keith Wilson            Las Cruces NM       1:26:25.3    10:35.1    1:45.7    45:19.3    1:05.7    27:39.5           412 
   70 CL  Todd Clark              Roswell NM          1:26:25.3    10:49.7    1:10.4    40:44.1    1:16.9    32:24.2           504 
   71 AG  Sean Lee                Roswell NM          1:27:16.3    11:00.1    1:49.2    42:04.2    1:48.6    30:34.4           510 
   72 AG  Clayton Garnett         Dexter NM           1:27:32.1    11:21.4    2:00.6    43:58.1    1:05.5    29:06.6           112 
   73 CL  Gary Velasquez          Dexter NM           1:27:48.2    16:50.9    1:30.8    40:44.2    1:26.5    27:16.0           604 
   74 AG  Derek Garcia            Albuquerque NM      1:27:50.6    12:49.3    2:32.6    43:08.9    2:18.9    27:01.1           227 
   75 AG  Ben Werkhoven           Hagerman NM         1:27:57.4    11:55.7    3:34.6    50:01.8    0:57.4    21:28.0           224 
   76 AG  Jasha Cultreri          Midland TX          1:27:59.4     9:43.2    2:16.7    43:46.9    1:31.6    30:41.0           730 
   77 AG  Jacob Bassing           Roswell NM          1:28:09.4    11:19.9    1:52.6    48:18.5    0:52.7    25:45.8           204 
   78 AG  Craig Villalpando       Dexter NM           1:28:47.5    10:17.4    2:32.3    48:54.7    0:41.5    26:21.7           237 
   79 AG  Odin Nelson             Carlsbad NM         1:29:31.8     9:35.7    1:19.5    44:26.4    1:22.2    32:48.1           708 
   80 AG  James Skuse             Clovis NM           1:29:56.8     7:22.0    2:10.3    44:22.3    0:48.2    35:14.1           109 
   81 AG  Evan Staeden            Roswell NM          1:30:03.0    12:38.4    1:09.1    51:56.5    0:46.7    23:32.3           323 
   82 AG  William Reiser          Hobbs NM            1:30:22.7    12:52.6    2:50.8    44:23.9    1:13.0    29:02.5           216 
   83 AG  John France             Las Cruces NM       1:30:38.5    13:44.4    3:06.4    42:18.8    1:48.5    29:40.5           707 
   84 AG  Doug Degroot            Roswell NM          1:31:09.7     8:15.1    1:55.9    45:43.6    1:59.9    33:15.3           516 
   85 AG  Ethan Zamora            Clovis NM           1:31:11.9     8:28.9    1:42.1    50:28.9    0:54.5    29:37.6           729 
   86 AG  Cole Schaap             Clovis NM           1:31:12.8     9:56.3    1:09.0    48:28.1    1:14.5    30:24.9           718 
   87 AG  Robert Reuel            Rio Rancho NM       1:31:50.1    11:10.5    3:13.4    39:28.8    1:21.8    36:35.7           702 
   88 AG  Joe Martin              Lubbock TX          1:31:56.0    12:06.7    2:44.1    45:14.4    1:49.9    30:01.0           740 
   89 AG  Leandro Gutierrez       Roswell NM          1:32:20.6    10:47.7    1:55.7    49:14.7    0:45.4    29:37.2           508 
   90 AG  Guillermo Nieto         Dexter NM           1:32:40.1    17:22.8    3:04.3    47:22.5    0:51.4    23:59.1           203 
   91 AG  Jose Peraldi            El Paso TX          1:32:43.5    11:45.1    2:27.3    46:48.8    1:06.8    30:35.6           700 
   92 AG  Tim Mang                Colorado Springs CO 1:32:50.2    10:48.8    2:25.0    44:22.4    0:45.9    34:28.3           400 
   93 AG  Thomas Nobles           Roswell NM          1:33:15.8    13:29.1    3:24.5    46:16.3    1:47.4    28:18.5           509 
   94 AG  Alan Anderson           Portales NM         1:33:17.3    11:41.4    1:23.9    46:07.4    1:54.3    32:10.3           726 
   95 AG  Kenneth Oconnor         Grants NM           1:33:44.3    14:32.9    1:56.6    44:12.4    1:09.5    31:53.1           741 
   96 AG  Richard Park            El Paso TX          1:33:54.4    14:05.0    1:46.6    45:06.3    1:07.6    31:49.0           705 
   97 AG  Mark Kaplan             Las Vegas NV        1:34:06.2    11:51.6    3:29.3    45:50.2    1:43.7    31:11.5           701 
   98 AG  Samuel Denman           Carlsbad NM         1:36:28.3    11:56.7    2:59.6    49:42.5    2:27.9    29:21.7           417 
   99 AG  Grant Stoddard          Rio Rancho NM       1:38:08.6    11:48.9    2:01.8    46:56.0    1:36.9    35:45.1           607 
  100 AG  Manuel Mendoza          Rio Rancho NM       1:39:57.8    13:16.8    2:18.3    50:47.8    2:06.5    29:28.4  2:00.0   517 
  101 AG  Mike Strum              Carlsbad NM         1:40:00.8    13:20.1    2:21.1    48:17.6    2:48.6    33:13.5           744 
  102 AG  Rene Giles              Roswell NM          1:40:08.5    15:50.0    2:08.3    47:42.0    0:49.3    33:39.0           602 
  103 AG  Mike Greer              Ransom Canyon TX    1:40:52.7    12:29.3    1:47.9    44:38.8    1:24.4    40:32.4           721 
  104 AG  Paris Reuel             Rio Rancho NM       1:41:13.8    12:00.2    2:18.9    52:36.1    1:07.0    33:11.7           703 
  105 AG  Bob Watson              Roswell NM          1:41:37.4    11:33.2    2:49.2    53:34.6    0:44.5    32:56.0           716 
  106 AG  Kevin Mahon             Albuquerque NM      1:42:44.5    13:38.6    3:15.5    47:25.3    1:36.3    36:48.8           226 
  107 CL  David Soto              Hobbs NM            1:43:19.4    13:26.9    2:26.7    46:06.5    1:50.6    39:28.8           514 
  108 CL  Edward Worden           Santa Fe NM         1:44:28.1    13:47.3    4:06.8    48:50.1    2:12.7    35:31.3           215 
  109 AG  Tareq Braik             Roswell NM          1:44:52.2    13:18.3    1:40.0    58:51.2    1:14.8    29:48.0           301 
  110 AG  Bill Bradshaw           Roswell NM          1:45:51.0    10:39.8    2:11.4    46:14.5    3:11.5    43:33.9           723 
  111 AG  Sam Smith               Roswell NM          1:47:12.9    14:15.6    4:03.6    56:15.8    1:46.2    30:51.9           236 
  112 AG  Brandon Howse           San Antonio TX      1:47:14.5    13:00.3    2:52.2    51:04.6    2:43.0    37:34.5           212 
  113 AG  Omar Osmani             Roswell NM          1:48:44.8    13:07.7    4:03.5    56:51.4    1:06.8    33:35.5           512 
  114 CL  Jimmy Preston           Roswell NM          1:49:05.6    17:50.5    3:35.8    49:00.5    0:36.7    38:02.2           416 
  115 AG  Robert Garnett                              1:50:03.1    22:16.8    5:00.4    52:36.7    2:12.7    27:56.7           618 
  116 AG  Sam Barnes              Roswell NM          1:50:39.5    13:46.0    2:39.7    57:35.3    2:41.6    33:57.0           114 
  117 CL  Issac Herrera           San Antonio TX      1:53:05.7    15:33.5    1:47.1    57:47.0    1:05.1    36:53.0           211 
  118 AG  Dennis Pabst            Roswell NM          1:58:13.6    14:44.2    2:34.5    56:21.8    1:30.7    43:02.5           704 
  119 CL  Michael Cruz            Roswell NM          1:58:28.8    12:39.1    2:20.3    58:32.4    2:52.8    42:04.3           101 
  120 AG  George Jennings         Los Alamos NM       2:07:01.3    10:42.5    1:14.6    42:00.6    2:24.7  1:10:39.0           715 
  121 AG  Steve Phelps            Las Cruces NM       2:27:23.6    16:32.0    4:36.9  1:05:36.0    3:02.9    57:35.8           725 
  122 AG  Nathan Siyam            Carlsbad NM         2:39:05.6    12:08.1    1:20.1  1:38:00.2    1:26.8    46:10.5           739 

    Overall Females  

Place Cat Name                    City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== === ======================= =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 AG  Terry Casey             Albuquerque NM      1:05:59.0     7:30.5    1:16.8    34:18.5    0:31.6    22:21.6           319 
    2 AG  Delania Sather          Albuquerque NM      1:15:54.7    11:11.6    1:43.2    36:43.1    0:48.8    25:28.1           309 
    3 AG  Martha Weisler          Albuquerque NM      1:16:42.0    11:21.6    1:07.4    40:59.6    1:01.7    22:11.9           221 
    4 AG  Jaime Aagaard           Albuquerque NM      1:16:58.0    10:30.7    1:02.2    40:15.1    0:58.5    24:11.6           303 
    5 AG  Kimberly Brooks         Albuquerque NM      1:19:06.6    10:33.9    1:33.4    40:21.3    0:46.6    25:51.5           406 
    6 AG  Natalie Passalacqua     Santa Fe NM         1:19:38.8    10:06.3    1:19.3    39:30.0    0:57.9    27:45.4           315 
    7 AG  Tove Shere              Albuquerque NM      1:19:40.6    10:58.9    1:38.2    36:40.0    1:00.0    29:23.6           724 
    8 AG  Chloe Laporte           Las Cruces NM       1:20:08.6     9:18.6    1:01.5    42:53.9    1:26.4    25:28.3           207 
    9 AG  Kristi Hunt             Santa Fe NM         1:21:42.8    10:45.0    1:37.4    42:21.2    0:50.1    26:09.2           322 
   10 AG  Catherine Smouse        Hobbs NM            1:21:51.7     9:55.8    1:03.6    42:55.5    1:06.5    26:50.4           201 
   11 AG  Deanna Steele           Chaparral NM        1:22:41.1    11:07.2    1:01.2    42:08.2    0:47.2    27:37.4           505 
   12 AG  Mary Matthews           Carlsbad NM         1:23:40.1    13:03.9    1:34.1    39:31.8    1:26.7    28:03.7           518 
   13 AG  Lis Desmond             Santa Fe NM         1:24:23.1    11:33.2    1:06.8    41:16.7    1:18.0    29:08.5           515 
   14 AG  Cathy Gibson            El Paso TX          1:24:26.4    12:22.7    1:10.1    39:08.1    1:01.6    30:44.0           615 
   15 AG  Micah Ferrell           Hobbs NM            1:25:17.3    10:39.2    1:47.8    44:21.9    1:13.7    27:14.8           222 
   16 AG  Marti Greer             Ransom Canyon TX    1:25:31.6     9:22.0    1:23.2    39:46.5    1:31.8    33:28.2           720 
   17 AG  Jennifer Peters         Carlsbad NM         1:26:49.8    12:00.3    1:22.1    43:57.8    1:11.8    28:18.0           415 
   18 AG  Nadia Chisler           Hobbs NM            1:27:21.1    13:01.9    1:34.0    45:29.2    1:01.1    26:15.0           401 
   19 AG  Rebecca Burghart        Alamogordo NM       1:27:38.0    14:02.1    1:34.2    42:52.3    0:58.1    28:11.5           407 
   20 AG  Karen Williams          Los Alamos NM       1:27:41.6    11:06.0    1:50.3    44:01.8    1:42.4    29:01.1           606 
   21 AG  Colleen Burns           McIntosh NM         1:27:49.4     9:20.1    1:23.3    50:58.9    1:30.8    24:36.4           709 
   22 AG  Holly Imbriaco          El Paso TX          1:27:56.3    10:34.7    1:28.5    43:24.0    1:31.2    30:58.1           229 
   23 AG  Allison Hardwick        Clovis NM           1:28:03.8    12:27.9    2:14.3    49:22.7    0:58.0    23:01.0           214 
   24 AG  Katrina Montoya         Albuquerque NM      1:28:41.0    12:17.8    1:43.9    47:49.8    1:03.5    25:46.0           232 
   25 AG  Cinda Olvera            Roswell NM          1:28:47.3    11:33.9    2:09.0    43:48.6    1:13.4    30:02.5           507 
   26 AG  Lynn Pickard            Santa Fe NM         1:29:34.3    10:30.6    2:16.7    45:51.4    1:41.8    29:13.8           743 
   27 AG  Karla Van Der Ploeg     Clovis NM           1:29:58.3    11:51.8    1:26.8    45:41.8    1:08.5    29:49.5           234 
   28 AG  Amy Martin              Lubbock TX          1:30:23.3    11:01.3    2:16.4    46:38.1    0:48.2    29:39.4           231 
   29 AG  Lorena Medina           El Paso TX          1:31:38.9    10:54.1    1:12.6    48:13.9    1:24.5    29:53.8           233 
   30 AG  Amanda Beagles- Clark   Roswell NM          1:32:54.9    15:05.5    1:06.0    45:38.6    1:06.1    29:58.8           209 
   31 AG  Tammi Orear             Clovis NM           1:33:50.4    12:19.7    1:55.1    43:07.1    0:54.2    35:34.5           605 
   32 AG  Annie Smith             Clovis NM           1:35:05.2     8:46.8    1:45.8    49:05.6    0:40.8    34:46.3           728 
   33 AG  Jessica Bradbury        Albuquerque NM      1:35:56.9    10:14.6    1:43.0    50:53.1    1:31.9    31:34.4           104 
   34 AG  Diane Perez             Anthony NM          1:36:05.4    11:20.7    1:18.8    48:41.5    1:17.2    33:27.3           736 
   35 AG  Becky Argo              Artesia NM          1:36:17.9    13:49.2    2:17.3    51:50.2    1:00.6    27:20.7           220 
   36 AG  Carol McGuire           Roswell NM          1:37:50.0    14:28.3    1:45.7    45:16.5    1:57.1    34:22.5           737 
   37 AG  Heather Woodland        Roswell NM          1:38:09.4    12:33.0    1:42.6    47:57.0    1:45.4    34:11.4           413 
   38 AG  Jennifer Nielsen        El Paso TX          1:39:43.3    13:33.2    1:42.7    48:17.6    1:20.1    34:49.8           404 
   39 AG  Camille Morales         Roswell NM          1:40:54.3    16:31.8    3:21.7    47:38.1    1:22.5    32:00.2           110 
   40 AG  Nora Karam              El Paso TX          1:42:54.9    14:41.9    2:50.0    48:46.5    2:02.6    34:34.0           731 
   41 AG  Allison Wilson          Las Cruces NM       1:43:27.5    11:13.8    1:14.4    53:34.7    1:31.8    35:52.9           710 
   42 AG  Jill Southard           Clovis NM           1:44:34.9     8:01.0    2:15.2  1:01:00.2    1:14.4    32:04.2           111 
   43 AT  April Rabuck            Carlsbad NM         1:47:28.8    13:30.0    2:34.5    48:40.2    1:29.5    41:14.7           310 
   44 AG  Terra Greer             Artesia NM          1:54:13.7    15:15.5    2:41.0  1:05:05.9    1:17.0    29:54.3           320 
   45 AG  Jessica Caballero       Artesia NM          1:55:27.9    16:52.6    3:56.1  1:01:25.1    2:01.1    31:13.2           115 
   46 AG  Lidette Denney          Las Vegas NV        2:03:47.1    19:06.4    2:49.6    59:32.7    1:41.2    40:37.2           613 
   47 AT  Sara Hall               Roswell NM          2:07:32.3    13:53.9    2:03.3    56:19.1    2:09.1    53:07.0           609 
   48 AG  Carol Akright           Corrales NM         2:15:13.1    16:55.6    3:16.9  1:02:50.6    2:48.3    49:21.9           733 
   49 AG  Kristin Mang            Colorado Springs CO 2:21:52.0    15:57.9    3:29.9  1:10:25.0    1:10.5    50:48.8           601 

    Clydesdale and Athenas  

                                                         CLYDESDALES

 CLYDESDALE AGE GROUP: 1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Richardo Peraldi         30 El Paso TX          1:17:53.2     9:36.1    1:36.5    42:28.8    0:52.8    23:19.0           205 
    2 Jason Copeland           33 San Clemente CA     1:19:54.4    10:27.6    2:15.1    43:10.3    0:38.5    21:22.9  2:00.0   235 
    3 Edward Worden            30 Santa Fe NM         1:44:28.1    13:47.3    4:06.8    48:50.1    2:12.7    35:31.3           215 
    4 Issac Herrera            33 San Antonio TX      1:53:05.7    15:33.5    1:47.1    57:47.0    1:05.1    36:53.0           211 
    5 Michael Cruz             24 Roswell NM          1:58:28.8    12:39.1    2:20.3    58:32.4    2:52.8    42:04.3           101 

 CLYDESDALE AGE GROUP: 40 - 98
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Jason McClure            43 Mesquite NM         1:22:43.3    10:37.6    2:00.1    36:36.5    0:55.9    32:33.4           419 
    2 Martin Schluep           41 Rio Rancho NM       1:23:46.8    10:43.2    1:17.2    39:38.6    1:24.2    30:43.7           408 
    3 Todd Clark               47 Roswell NM          1:26:25.3    10:49.7    1:10.4    40:44.1    1:16.9    32:24.2           504 
    4 Gary Velasquez           50 Dexter NM           1:27:48.2    16:50.9    1:30.8    40:44.2    1:26.5    27:16.0           604 
    5 David Soto               46 Hobbs NM            1:43:19.4    13:26.9    2:26.7    46:06.5    1:50.6    39:28.8           514 
    6 Jimmy Preston            41 Roswell NM          1:49:05.6    17:50.5    3:35.8    49:00.5    0:36.7    38:02.2           416 

                                                           ATHENAS

 ATHENA AGE GROUP: 1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 April Rabuck             37 Carlsbad NM         1:47:28.8    13:30.0    2:34.5    48:40.2    1:29.5    41:14.7           310 

 ATHENA AGE GROUP: 40 - 98
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Sara Hall                53 Roswell NM          2:07:32.3    13:53.9    2:03.3    56:19.1    2:09.1    53:07.0           609 

    Relays  

 RELAY DIVISION: R1318
Place Team                           Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ============================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 WARD, CHAVEZ, WHITE            1:30:54.1     6:55.8    0:47.7    48:54.5    0:37.2    33:38.9            23 
    2 SCHAAP, CARRASCO, REEB         1:39:49.5     7:07.3    0:59.4    59:22.6    0:49.7    31:30.5            24 
    3 WHITE, NIGREVILLE, SOUTHARD    1:49:57.7     7:39.0    0:43.4  1:07:30.4    0:40.9    31:24.1  2:00.0    22 
    4 MEAD, OSBORNE, WHITE           1:56:25.0     8:57.6    0:48.0  1:12:50.1    0:53.1    32:56.4             9 

 RELAY DIVISION: R1929
    1 REED, DEMAIO, SILVEIRA         1:22:45.0     7:38.1    0:41.4    47:09.1    0:27.2    26:49.2             8 
    2 ORACION, O'BRYON, ORTEGA       DQ*******    10:44.9    0:43.6                                            15 
    3 KERMODE, MEEKS, KERMODE        DQ*******    17:58.1    1:00.3  1:05:43.5    0:50.1    35:45.0            18 

 RELAY DIVISION: R3039
    1 JONES, GEBEL, KING             1:05:23.9     8:32.0    0:40.8    37:26.3    0:25.7    18:19.3            16 
    2 LADUCA, LADUCA, THOMPSON       1:16:34.0    11:21.3    0:37.1    40:54.9    0:31.7    23:09.1            13 
    3 GAMBOA, ROYBAL, WEAVER         1:19:06.9    10:29.6    0:31.0    43:48.1    0:30.1    23:48.1             3 
    4 WENNER, WENNER, WENNER         1:27:43.0    11:34.9    1:05.2    44:37.3    0:30.6    29:55.1            14 
    5 VILLALPANDO, VILLALPANDO, LACK 1:31:13.7    10:17.8    0:37.5    54:10.0    0:32.8    25:35.7            17 
    6 GUNDERMAN, SPINHIRNE, THOMPSON 1:36:56.0    14:52.0    0:48.7    44:34.6    0:29.1    36:11.8             5 
    7 MCCARROLL, GAMBOA, MCCARROLL   1:39:14.6    14:26.4    0:39.6    52:16.5    0:42.8    31:09.5             4 
    8 QUIROZ, CASTILLO, BAMBERG      1:43:41.3    10:55.8    0:48.8  1:02:16.5    0:46.4    28:54.0            21 
    9 WAINWRIGHT TIMES 2             DQ*******    21:10.2    3:30.4  1:01:11.6    0:46.4    38:01.8            25 

 RELAY DIVISION: R4049
    1 JERGE, HUDSON, ALSUP           1:13:56.3     9:15.4    0:33.8    38:14.4    0:21.1    25:31.7             2 
    2 BROWNING, WOTRING, RAND- WEIME 1:14:15.1     8:25.0    0:20.9    42:14.4    0:25.0    22:49.9            19 
    3 MARTINSON, TAYLOR, NOBLES      1:20:10.3    11:50.2    0:31.3    38:47.3    0:34.5    28:27.1            12 
    4 DARNELL, MELTON, LAMONTINE     1:34:26.3     7:47.3    0:45.3  1:01:19.0    1:07.2    23:27.6            20 

 RELAY DIVISION: R5059
    1 MCGUIRE, CHAVEZ, HUMPHREYS     1:20:26.5    14:28.5    0:55.0    40:49.9    0:45.1    23:28.2            11 
    2 BRADSHAW, ELWELL, LILLEY       1:30:27.9    10:39.3    1:01.2    47:57.7    0:39.7    30:10.1             7 
    3 MARTIN, GRIFFITH               DQ*******    10:48.0    3:17.2    51:19.8    0:48.4    30:04.3            10 

 RELAY DIVISION: R60+
    1 LINK, WILLIS, GRIFFIN          1:17:05.0     8:52.9    0:55.1    37:03.0    0:27.8    29:46.3             6 
    2 PABST, PABST, JOHNSON          2:01:26.7    14:44.9    0:51.3  1:05:57.0    0:48.6    39:05.0             1 

    Best in the US  

                                                     BEST OF THE US - MEN
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Rance Irvin              24 Hobbs NM              59:18.3     7:19.3    0:51.1    31:15.7    0:27.7    19:24.6           105 
    2 Gage Bonestroo           29 Portales NM           59:54.9     6:59.9    0:45.2    32:14.9    0:39.3    19:15.6           200 
    3 Fredrick Ryals           33 Santa Fe NM         1:01:29.9     7:38.8    1:03.6    33:02.6    0:46.0    18:59.0           218 

                                                    BEST OF THE US - WOMEN
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.      
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Terry Casey              35 Albuquerque NM      1:05:59.0     7:30.5    1:16.8    34:18.5    0:31.6    22:21.6           319 
    2 Delania Sather           39 Albuquerque NM      1:15:54.7    11:11.6    1:43.2    36:43.1    0:48.8    25:28.1           309 
    3 Martha Weisler           33 Albuquerque NM      1:16:42.0    11:21.6    1:07.4    40:59.6    1:01.7    22:11.9           221 


    First Triathlon  

Place Cat Sex Name                    City/state          Total     Swim     Trans1   Bike     Trans2   Run        Penalty No.      
===== === === ======================= =================== ========= ======== ======== ======== ======== ========== ======= ===== 
    1 AG    M Kevin McCarroll         Roswell NM          1:20:26.8  14:26.8   1:29.4  40:19.4   0:28.9    23:42.4           206 
    2 AG    M Nicholas Fox            Roswell NM          1:22:44.5   9:06.6   3:23.7  46:20.9   0:53.9    22:59.5           735 
    3 AG    M Ben Werkhoven           Hagerman NM         1:27:57.4  11:55.7   3:34.6  50:01.8   0:57.4    21:28.0           224 
    4 AG    M Jacob Bassing           Roswell NM          1:28:09.4  11:19.9   1:52.6  48:18.5   0:52.7    25:45.8           204 
    5 AG    F Cinda Olvera            Roswell NM          1:28:47.3  11:33.9   2:09.0  43:48.6   1:13.4    30:02.5           507 
    6 AG    M Doug Degroot            Roswell NM          1:31:09.7   8:15.1   1:55.9  45:43.6   1:59.9    33:15.3           516 
    7 AG    M Thomas Nobles           Roswell NM          1:33:15.8  13:29.1   3:24.5  46:16.3   1:47.4    28:18.5           509 
    8 CL    M David Soto              Hobbs NM            1:43:19.4  13:26.9   2:26.7  46:06.5   1:50.6    39:28.8           514 
    9 AG    M Tareq Braik             Roswell NM          1:44:52.2  13:18.3   1:40.0  58:51.2   1:14.8    29:48.0           301 
   10 AG    M Brandon Howse           San Antonio TX      1:47:14.5  13:00.3   2:52.2  51:04.6   2:43.0    37:34.5           212 
   11 AT    F April Rabuck            Carlsbad NM         1:47:28.8  13:30.0   2:34.5  48:40.2   1:29.5    41:14.7           310 
   12 AG    M Omar Osmani             Roswell NM          1:48:44.8  13:07.7   4:03.5  56:51.4   1:06.8    33:35.5           512 
   13 CL    M Jimmy Preston           Roswell NM          1:49:05.6  17:50.5   3:35.8  49:00.5   0:36.7    38:02.2           416 
   14 AG    M Sam Barnes              Roswell NM          1:50:39.5  13:46.0   2:39.7  57:35.3   2:41.6    33:57.0           114 
   15 CL    M Issac Herrera           San Antonio TX      1:53:05.7  15:33.5   1:47.1  57:47.0   1:05.1    36:53.0           211 
   16 AG    F Jessica Caballero       Artesia NM          1:55:27.9  16:52.6   3:56.1 :01:25.1   2:01.1    31:13.2           115 
   17 CL    M Michael Cruz            Roswell NM          1:58:28.8  12:39.1   2:20.3  58:32.4   2:52.8    42:04.3           101 
   18 AG    F Kristin Mang            Colorado Springs CO 2:21:52.0  15:57.9   3:29.9 :10:25.0   1:10.5    50:48.8           601