3P - Crested Butte

Pole - Pedal - Paddle
April 27, 2014
Crested Butt
e, Colorado

MyLaps

Women's Solo Race Men's Solo Race
Women's Solo Fun Men's Solo Fun
Women's Team Men's Team
Mixed Teams Overall
IF YOU HAVE ANY QUESTIONS ABOUT THE TIMING & RESULTS,
PLEASE CONTACT SID@CCRTiming.com

 

     Women's Solo Race 

Place Name                    City/state          Age Total   Pole    T1    Pedal   T2    Paddle  No.      
===== ======================= =================== === ======= ======= ===== ======= ===== ======= ===== 
    1 Sarah Stubbe            Crested Butte        39 2:43:01   56:38  1:40 1:10:08  1:48   32:48    52 
    2 Brynn O'Connell         Crested Butte        33 3:03:54 1:00:20  2:24 1:21:29  4:40   35:02    40 
    3 Jess Evans-Wall         Crested Butte        29 3:11:51 1:12:06  2:08 1:22:44  2:46   32:09    49 
    4 Christie Hicks          Crested Butte        35 3:12:18 1:11:14  2:49 1:17:21  5:23   35:33    41 
    5 Zoe Smith               Gunnison             20 3:41:09 1:26:21  6:24 1:22:41  6:54   38:51    42 

     Men's Solo Race  

Place Name                    City/state          Age Total   Pole    T1    Pedal   T2    Paddle  No.      
===== ======================= =================== === ======= ======= ===== ======= ===== ======= ===== 
    1 Mike Preston            Crested Butte        44 2:25:02   46:15  0:29 1:01:23  0:38   36:18    53 
    2 Allen Hadley            Crested Butte        56 2:26:20   50:04  1:40 1:05:06  0:45   28:47    57 
    3 Dan Loftus              Crested Butte        40 2:27:33   50:25  1:45 1:02:42  1:30   31:13    38 
    4 Shawn Wolfenbarger      Gunnison             40 2:33:41   48:06  1:46 1:07:54  2:58   32:58    56 
    5 Rich Smith              Crested Butte        58 2:40:13   53:53  4:35 1:09:58  3:34   28:14    63 
    6 Torrey Carroll          Crested Butte        48 2:40:21   55:51  2:10 1:10:02  1:51   30:28    58 
    7 Pete May                Crestone             49 2:45:56   53:44  2:06 1:14:38  3:56   31:33    61 
    8 Tucker Brown            Colo Spgs            21 3:01:31 1:05:43  2:33 1:08:01  6:30   38:46    59 
    9 Austin Bryant           Colo Spgs            20 3:50:13 1:12:45  2:51 1:51:50  6:30   36:19    60 

     Women's Solo Fun  

Place Name                    City/state          Total   Pole    T1    Pedal   T2    Paddle  No.      
===== ======================= =================== ======= ======= ===== ======= ===== ======= ===== 
    1 Kyona Hunt              Gunnison            DNF****                        7:19   41:12    43 

     Men's Solo Fun  

Place Name                    City/state          Total   Pole    T1    Pedal   T2    Paddle  No.      
===== ======================= =================== ======= ======= ===== ======= ===== ======= ===== 
    1 Chad Divett             Denver              3:21:52 1:31:11  2:44 1:06:04  6:37   35:17    46 
    2 James Young             Crested Butte       3:27:50 1:16:32  3:19 1:22:02  9:42   36:17    39 
    3 Andrew Haverkampf       Crested Butte       3:27:51 1:16:18  3:52 1:26:01  5:28   36:13    37 
    4 Randall Chapman         Grand Junction      3:40:20 1:29:18  3:11 1:27:23  5:18   35:11    34 
    5 Todd Burnett            Gunnison            3:40:36 1:17:09  3:23 1:38:01  0:48   41:16    35 
    6 Alex Elhardt            Gunnison            3:40:36 1:15:37  3:42 1:32:46  7:17   41:15    44 
    7 Jordon Brink            Gunnison            3:58:08 1:09:31  4:03 1:07:46  8:55 1:27:54    50 
    8 Cameron Martindell      Denver              4:06:17 1:24:06  3:49   48:56 11:06 1:38:23    51

     Women's Team  

Place Team Name                  City/state          Total   Pole    T1    Pedal   T2    Paddle  No.      
===== ========================== =================== ======= ======= ===== ======= ===== ======= ===== 
    1 Off Like Prom Dress        Crested Butte       2:30:04   46:43  0:44 1:08:34  0:40   33:24    45 
    2 Triple A's                 Crested Butte       3:10:04 1:21:47  0:57 1:15:53  0:39   30:50    54 

     Men's Teams  

Place Team Name                  City/state          Total   Pole    T1    Pedal   T2    Paddle  No.      
===== ========================== =================== ======= ======= ===== ======= ===== ======= ===== 
    1 Green                      Crested Butte       2:06:11   42:57  0:19   55:47  0:22   26:48    62 
    2 Gunnison Valley Special Ne Crested Butte       2:06:27   41:13  0:24   55:00  0:33   29:19    48 
    3 Chafing The Dream          Crested Butte       2:42:16 1:00:03  0:38 1:09:54  0:40   31:03    55 

     Mixed Teams  

NONE

     Overall  

Place Name                    Ag Cat City/state          Total   Pole    T1      Pedal   T2      Paddle  No.      
===== ======================= == === =================== ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 Mike Preston            44 IM  Crested Butte       2:25:02   46:15    0:29 1:01:23    0:38   36:18    53 
    2 Allen Hadley            56 IM  Crested Butte       2:26:20   50:04    1:40 1:05:06    0:45   28:47    57 
    3 Dan Loftus              40 IM  Crested Butte       2:27:33   50:25    1:45 1:02:42    1:30   31:13    38 
    4 Shawn Wolfenbarger      40 IM  Gunnison            2:33:41   48:06    1:46 1:07:54    2:58   32:58    56 
    5 Rich Smith              58 IM  Crested Butte       2:40:13   53:53    4:35 1:09:58    3:34   28:14    63 
    6 Torrey Carroll          48 IM  Crested Butte       2:40:21   55:51    2:10 1:10:02    1:51   30:28    58 
    7 Sarah Stubbe            39 IW  Crested Butte       2:43:01   56:38    1:40 1:10:08    1:48   32:48    52 
    8 Pete May                49 IM  Crestone            2:45:56   53:44    2:06 1:14:38    3:56   31:33    61 
    9 Tucker Brown            21 IM  Colo Spgs           3:01:31 1:05:43    2:33 1:08:01    6:30   38:46    59 
   10 Brynn O'Connell         33 IW  Crested Butte       3:03:54 1:00:20    2:24 1:21:29    4:40   35:02    40 
   11 Jess Evans-Wall         29 IW  Crested Butte       3:11:51 1:12:06    2:08 1:22:44    2:46   32:09    49 
   12 Christie Hicks          35 IW  Crested Butte       3:12:18 1:11:14    2:49 1:17:21    5:23   35:33    41 
   13 Chad Divett             37 IM  Denver              3:21:52 1:31:11    2:44 1:06:04    6:37   35:17    46 
   14 James Young             40 IM  Crested Butte       3:27:50 1:16:32    3:19 1:22:02    9:42   36:17    39 
   15 Andrew Haverkampf       42 IM  Crested Butte       3:27:51 1:16:18    3:52 1:26:01    5:28   36:13    37 
   16 Randall Chapman         37 IM  Grand Junction      3:40:20 1:29:18    3:11 1:27:23    5:18   35:11    34 
   17 Todd Burnett            31 IM  Gunnison            3:40:36 1:17:09    3:23 1:38:01    0:48   41:16    35 
   18 Alex Elhardt            21 IM  Gunnison            3:40:36 1:15:37    3:42 1:32:46    7:17   41:15    44 
   19 Zoe Smith               20 IW  Gunnison            3:41:09 1:26:21    6:24 1:22:41    6:54   38:51    42 
   20 Austin Bryant           20 IM  Colo Spgs           3:50:13 1:12:45    2:51 1:51:50    6:30   36:19    60 
   21 Jordon Brink            28 IM  Gunnison            3:58:08 1:09:31    4:03 1:07:46    8:55 1:27:54    50 
   22 Cameron Martindell      38 IM  Denver              4:06:17 1:24:06    3:49   48:56   11:06 1:38:23    51 
   23 Kyona Hunt              23 IW  Gunnison            DNF****                            7:19   41:12    43