Milkman Triathalon

Dexter, New Mexico

June 1, 2013

MyLaps Logo

If you still have a timing chip, please return it to us.
Click
HERE for instructions .

IF YOU HAVE ANY QUESTIONS ABOUT THE TIMING & RESULTS,
PLEASE CONTACT SID@CCRTiming.com

Awards


Age Groups

 

Overall Males


Overall Females

Clydesdale/Athena

 

Relays

 Best of the US

 

First Triathlon

USAT sanctioned event: Results submitted for Rankings.

AGE shown and used for results is as of 12/31/2013 per USAT.

 

 

 

 

 

 

 

 

    Awards  

                                                        RACEDAY AWARDS

                                                      OVERALL WINNERS

Place Name                         City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Rance Irvin             M23 Hobbs NM              58:27.0     7:04.4    0:48.8    31:00.4    0:47.7    18:45.8           105 
    2 Gage Bonestroo          M28 Portales NM         1:02:48.5     7:51.3    0:58.2    33:16.7    0:33.8    20:08.6           200 
    3 Bobby Gonzales          M53 El Paso TX          1:02:49.9     7:07.9    0:42.2    35:17.3    0:39.5    19:03.0           614 
    4 Robert Browning         M43 Albuquerque NM      1:04:24.1     8:26.7    0:45.4    34:19.6    0:38.8    20:13.8           405 
    5 Phillip Sunderland      M33 Albuquerque NM      1:05:21.7     8:23.2    0:59.9    34:49.5    0:46.4    20:22.7           230 
    6 Albert Lugo             M41 El Paso TX          1:05:58.2     8:47.3    1:08.8    34:03.6    0:26.7    21:31.9           426 
    7 Matt Gonzalez           M26 Albuquerque NM      1:06:39.2     8:51.3    1:08.9    35:47.9    0:41.8    20:09.3           205 
    8 Todd Fiske              M43 El Paso TX          1:07:12.5     8:28.8    1:18.4    33:18.7    0:43.0    23:23.6           401 
    9 Michael Schneider       M47 Santa Fe NM         1:07:25.0     8:43.6    0:44.2    35:06.5    1:02.7    21:48.2           513 
   10 Price Lawhon            M39 El Paso TX          1:07:34.5     9:55.9    0:34.5    36:14.6    0:45.7    20:03.8           302 

    1 Mary Uhl                F48 Santa Fe NM         1:09:19.1     8:21.9    0:42.2    36:48.8    0:48.5    22:37.8           512 
    2 Sarah Crewe             F52 Ruidoso NM          1:12:17.2     8:39.0    1:04.0    36:49.7    0:58.4    24:46.3           611 
    3 Carol Gasaway           F39 La Jolla CA         1:12:18.6     8:22.1    0:52.2    38:37.3    0:49.0    23:38.1           304 
    4 Lauren Lacey            F23 Atlanta GA          1:18:01.1     8:40.8    1:18.4    40:26.4    1:01.9    26:33.8           110 
    5 Amy Ward                F32 Clovis NM           1:21:16.1    10:29.0    1:41.6    44:06.4    1:27.0    23:32.2           231 
    6 Kelly Hinkel            F41 Albuquerque NM      1:22:12.1    11:12.9    1:46.5    41:35.0    1:14.4    26:23.5           420 
    7 Marti Greer             F55 Ransom Canyon TX    1:22:16.8     9:08.7    1:17.7    39:27.9    1:10.1    31:12.4           721 
    8 Ashley Donaldson        F31 Lubbock TX          1:24:37.9     8:30.9    1:15.7    47:12.8    0:45.8    26:52.8           202 
    9 Deanna Steele           F44 Chaparral NM        1:24:50.3    10:44.7    1:31.2    44:05.2    0:42.2    27:47.0           402 
   10 Natalie Passalacqua     F34 Santa Fe NM         1:25:03.1    11:39.6    1:43.1    44:48.7    1:06.5    25:45.3           232 

                                              CLYDESDALES

 CLYDESDALE AGE GROUP: 1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Paul Dunbar              31 Artesia NM          1:34:08.8    12:08.6    2:13.3    46:24.7    1:00.5    32:21.8           221 

 CLYDESDALE AGE GROUP: 40 - 98
    1 Michael Mowles           51 El Paso TX          1:15:14.5     8:39.8    1:04.1    38:03.0    0:54.2    26:33.4           617 
    2 Ron Schaap               45 Clovis NM           1:33:30.2    11:29.9    2:45.4    42:10.1    1:44.2    35:20.7           409 
    3 Todd Clark               43 Roswell NM          1:36:02.4    10:57.4    1:35.7    46:16.7    1:12.7    36:00.0           507 

                                                ATHENAS

 ATHENA AGE GROUP: 1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Stevie Smith             33 Clovis NM           1:50:41.5    11:58.8    2:04.6    56:47.6    2:04.1    37:46.5           212 
    2 Courtney Lyons           23 Amarillo TX         1:54:41.5    17:05.9    3:33.5  1:04:18.0    1:51.7    27:52.4           101 
    3 Keri Roden               29 Lubbock TX          2:27:38.3    20:23.1    3:57.1  1:16:04.7    2:46.2    44:27.3           226 

 ATHENA AGE GROUP: 40 - 98
    1 Christine Ruebush        42 El Paso TX          1:46:35.0    11:54.2    1:16.6    54:04.4    1:19.2    38:00.6           427 
    2 Sara Hall                52 Roswell NM          2:03:50.1    13:47.4    2:17.6    56:50.3    1:59.1    48:55.9           600 

 
                                                     AGE GROUP WINNERS

MALE AGE GROUP:  10 - 14
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Case Smith               13 Clovis NM           1:31:29.5    11:13.5    2:50.9    49:51.7    0:34.8    26:58.7           732 
    2 Cole Schaap              13 Clovis NM           1:36:06.2    10:42.5    1:32.8    51:42.2    0:58.7    31:10.2           711 
    3 Connor McNellis          13 Albuquerque NM      1:51:14.9    10:39.1    2:32.0    57:48.1    1:41.5    38:34.3           706 

FEMALE AGE GROUP:  10 - 14

MALE AGE GROUP:  15 - 17
    1 Keaton Ward              16 Clovis NM           1:10:08.0     7:21.4    1:28.1    37:48.2    0:52.3    22:38.2           114 
    2 Case Schaap              15 Clovis NM           1:10:55.6     7:14.0    1:07.4    36:51.1    0:52.8    24:50.3           102 
    3 Lorenzo Juarez           16 Lovington NM        1:22:08.4    15:30.6    1:58.4    43:17.0    0:44.5    20:38.0           108 

FEMALE AGE GROUP:  15 - 17

MALE AGE GROUP:  18 - 19

FEMALE AGE GROUP:  18 - 19

MALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 Rance Irvin              23 Hobbs NM              58:27.0     7:04.4    0:48.8    31:00.4    0:47.7    18:45.8           105 
    2 Jon McCormick            20 Clovis NM           1:08:10.1     7:39.1    1:02.6    38:02.8    0:37.6    20:48.1           113 
    3 Jeremy Cooper            24 Las Cruces NM       1:16:57.9     8:29.5    1:54.7    41:53.2    1:00.7    23:39.8           109 

FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 Lauren Lacey             23 Atlanta GA          1:18:01.1     8:40.8    1:18.4    40:26.4    1:01.9    26:33.8           110 
    2 Melanie Ruegg            22 Frisco TX           1:27:36.1     9:04.6    1:25.3    41:32.1    1:14.3    34:19.9           111 
    3 Deanna Jerge             20 Roswell NM          1:43:20.5    11:05.9    2:02.2    51:57.2    1:30.1    36:45.2           100 

MALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 Gage Bonestroo           28 Portales NM         1:02:48.5     7:51.3    0:58.2    33:16.7    0:33.8    20:08.6           200 
    2 Matt Gonzalez            26 Albuquerque NM      1:06:39.2     8:51.3    1:08.9    35:47.9    0:41.8    20:09.3           205 
    3 Michael Castaneda        29 El Paso TX          1:14:17.4    11:09.9    1:15.7    36:34.6    0:54.3    24:23.0           211 

FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 Jennifer Warren          29 Tijeras NM          1:26:49.2     9:07.7    1:03.0    49:45.2    0:55.5    25:57.9           201 
    2 Catherine Smouse         28 Hobbs NM            1:29:55.0    10:58.2    2:22.8    47:13.9    2:04.8    27:15.4           206 
    3 Amanda Beagles-Clark     28 Roswell NM          1:32:57.3    11:43.3    1:42.7    48:08.8    1:08.6    30:13.9           213 

MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Phillip Sunderland       33 Albuquerque NM      1:05:21.7     8:23.2    0:59.9    34:49.5    0:46.4    20:22.7           230 
    2 Cass Anderson            33 Portales NM         1:09:12.7     9:37.2    1:09.7    35:09.3    0:58.6    22:18.1           223 
    3 Eric Sasser              33 Hobbs NM            1:19:09.4    10:19.7    1:17.4    40:42.4    0:51.3    25:58.7           222 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Amy Ward                 32 Clovis NM           1:21:16.1    10:29.0    1:41.6    44:06.4    1:27.0    23:32.2           231 
    2 Ashley Donaldson         31 Lubbock TX          1:24:37.9     8:30.9    1:15.7    47:12.8    0:45.8    26:52.8           202 
    3 Natalie Passalacqua      34 Santa Fe NM         1:25:03.1    11:39.6    1:43.1    44:48.7    1:06.5    25:45.3           232 

MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Price Lawhon             39 El Paso TX          1:07:34.5     9:55.9    0:34.5    36:14.6    0:45.7    20:03.8           302 
    2 George Aranda            38 Ruidoso NM          1:14:43.5     9:59.3    1:39.5    37:12.0    1:12.6    24:40.2           311 
    3 Lee Green                37 El Paso TX          1:15:36.5     8:59.4    0:45.0    38:45.9    0:36.6    26:29.6           308 

FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Carol Gasaway            39 La Jolla CA         1:12:18.6     8:22.1    0:52.2    38:37.3    0:49.0    23:38.1           304 
    2 Marka Shaw               36 Carmel IN           1:38:36.6    14:40.3    2:13.2    50:04.2    2:03.7    29:35.4           307 
    3 Laura Netherlin          35 Artesia NM          1:56:33.4    16:36.6    1:53.5  1:00:31.5    1:48.4    35:43.5           306 

MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Robert Browning          43 Albuquerque NM      1:04:24.1     8:26.7    0:45.4    34:19.6    0:38.8    20:13.8           405 
    2 Albert Lugo              41 El Paso TX          1:05:58.2     8:47.3    1:08.8    34:03.6    0:26.7    21:31.9           426 
    3 Todd Fiske               43 El Paso TX          1:07:12.5     8:28.8    1:18.4    33:18.7    0:43.0    23:23.6           401 
    4 Don Koontz               40 Hobbs NM            1:11:48.6     9:24.1    2:08.5    37:42.3    0:48.5    21:45.3           423 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Kelly Hinkel             41 Albuquerque NM      1:22:12.1    11:12.9    1:46.5    41:35.0    1:14.4    26:23.5           420 
    2 Deanna Steele            44 Chaparral NM        1:24:50.3    10:44.7    1:31.2    44:05.2    0:42.2    27:47.0           402 
    3 Jennifer Peters          40 Carlsbad NM         1:29:56.0    12:38.9    1:27.5    47:32.2    1:18.8    26:58.8           415 

MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Michael Schneider        47 Santa Fe NM         1:07:25.0     8:43.6    0:44.2    35:06.5    1:02.7    21:48.2           513 
    2 Kevin Sourisseau         46 Tijeras NM          1:15:44.5    11:11.9    1:41.9    38:42.5    1:11.3    22:57.0           506 
    3 Don Quintana             45 Santa Fe NM         1:25:11.3    13:12.0    1:14.9    45:33.6    1:08.1    24:02.8           509 

FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Mary Uhl                 48 Santa Fe NM         1:09:19.1     8:21.9    0:42.2    36:48.8    0:48.5    22:37.8           512 
    2 Cindy Cornell- Martinez  45 Santa Fe NM         1:28:37.4    13:00.5    1:19.9    43:13.5    1:13.6    29:50.1           508 
    3 Paula Hensley            47 Albuquerque NM      1:29:55.1    14:04.5    1:07.4    46:22.5    1:27.8    26:53.0           511 

MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Bobby Gonzales           53 El Paso TX          1:02:49.9     7:07.9    0:42.2    35:17.3    0:39.5    19:03.0           614 
    2 Michael Mowles           51 El Paso TX          1:15:14.5     8:39.8    1:04.1    38:03.0    0:54.2    26:33.4           617 
    3 James Gebel              51 Roswell NM          1:16:01.0    10:24.0    1:02.0    38:09.9    1:00.5    25:24.6           612 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Sarah Crewe              52 Ruidoso NM          1:12:17.2     8:39.0    1:04.0    36:49.7    0:58.4    24:46.3           611 
    2 Treca Boney              52 Clovis NM           1:25:59.8    11:35.5    1:51.9    42:08.2    0:49.6    29:34.7           605 
    3 Karen Williams           51 Los Alamos NM       1:37:47.1    12:51.2    1:43.2    52:34.3    1:42.7    28:55.8           609 

 MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Carl Armstrong           59 Clovis NM           1:13:53.3    10:10.2    1:47.7    36:26.2    0:48.5    24:40.8           722 
    2 Richard Agnew            57 El Paso TX          1:15:51.3     9:39.7    0:55.7    40:03.2    0:33.3    24:39.5           701 
    3 Jeff Tucker              58 Lubbock TX          1:23:41.1    12:43.0    2:32.5    42:13.6    1:09.3    25:02.8           712 

FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Marti Greer              55 Ransom Canyon TX    1:22:16.8     9:08.7    1:17.7    39:27.9    1:10.1    31:12.4           721 
    2 Diane Perez              55 Anthony TX          1:40:56.9    11:30.0    1:46.3    51:34.8    1:26.9    34:39.0           713 
    3 Carol McGuire            59 Roswell NM          1:41:35.9    14:19.1    5:57.1    47:03.5    2:38.3    31:38.1           716 

MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Jon Brown                60 Albuquerque NM      1:08:15.5     9:23.9    0:42.7    36:17.5    0:55.5    20:56.1           728 
    2 Paul Owen                61 Amarillo TX         1:17:37.3    10:19.2    1:52.7    39:37.4    1:47.2    24:00.8           725 
    3 Otto Kausch              63 Tucson AZ           1:18:19.0     3:46.5    2:06.9    45:26.4    1:35.8    25:23.5           703 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Jan Melton               62 Roswell NM          2:02:14.2    23:55.2    4:31.5    57:54.5    1:00.5    34:52.6           730 
    2 Shelby Griffin           64 Roswell NM          2:02:58.6    22:12.8    2:39.8  1:03:28.4    3:04.0    31:33.7           726 

MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Barry Field              68 Albuquerque NM      1:27:49.8    11:34.5    1:53.6    42:48.8    1:27.7    30:05.3           709 
    2 Flip Lyle                68 El Paso TX          1:28:49.7    12:08.8    1:52.2    39:43.9    1:18.4    31:46.6    2:00   715 
    3 Alan Anderson            66 Portales NM         1:29:43.0    11:13.4    1:34.2    43:57.0    2:11.5    30:47.0           718 

FEMALE AGE GROUP:  65 - 69

MALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Art Gardenswartz         71 Albuquerque NM      1:24:20.0    13:49.8    2:07.3    40:39.4    1:17.2    26:26.3           714 
    2 John France              73 Las Cruces NM       1:28:15.9    13:20.4    2:33.0    40:52.2    1:25.7    30:04.7           707 

FEMALE AGE GROUP:  70 - 74

MALE AGE GROUP:  75 - 79
    1 Mike Greer               75 Ransom Canyon TX    1:32:35.1    12:33.4    2:08.9    42:05.6    1:04.0    34:43.3           720 

FEMALE AGE GROUP:  75 - 79

MALE AGE GROUP:  80 - 98
    1 Jim Lilley               85 Roswell NM          2:37:48.2    22:01.2    5:26.6  1:14:27.8    1:47.3    54:05.4           727 






 

    Overall Males   

                                                  OVERALL RESULTS - MEN

Place Cat Name City/state Total Swim Trans1 Bike Trans2 Run Penalty No. ===== === ======================= =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 1 AG Rance Irvin Hobbs NM 58:27.0 7:04.4 0:48.8 31:00.4 0:47.7 18:45.8 105 2 AG Gage Bonestroo Portales NM 1:02:48.5 7:51.3 0:58.2 33:16.7 0:33.8 20:08.6 200 3 AG Bobby Gonzales El Paso TX 1:02:49.9 7:07.9 0:42.2 35:17.3 0:39.5 19:03.0 614 4 AG Robert Browning Albuquerque NM 1:04:24.1 8:26.7 0:45.4 34:19.6 0:38.8 20:13.8 405 5 AG Phillip Sunderland Albuquerque NM 1:05:21.7 8:23.2 0:59.9 34:49.5 0:46.4 20:22.7 230 6 AG Albert Lugo El Paso TX 1:05:58.2 8:47.3 1:08.8 34:03.6 0:26.7 21:31.9 426 7 AG Matt Gonzalez Albuquerque NM 1:06:39.2 8:51.3 1:08.9 35:47.9 0:41.8 20:09.3 205 8 AG Todd Fiske El Paso TX 1:07:12.5 8:28.8 1:18.4 33:18.7 0:43.0 23:23.6 401 9 AG Michael Schneider Santa Fe NM 1:07:25.0 8:43.6 0:44.2 35:06.5 1:02.7 21:48.2 513 10 AG Price Lawhon El Paso TX 1:07:34.5 9:55.9 0:34.5 36:14.6 0:45.7 20:03.8 302 11 AG Jon McCormick Clovis NM 1:08:10.1 7:39.1 1:02.6 38:02.8 0:37.6 20:48.1 113 12 AG Jon Brown Albuquerque NM 1:08:15.5 9:23.9 0:42.7 36:17.5 0:55.5 20:56.1 728 13 AG Cass Anderson Portales NM 1:09:12.7 9:37.2 1:09.7 35:09.3 0:58.6 22:18.1 223 14 AG Keaton Ward Clovis NM 1:10:08.0 7:21.4 1:28.1 37:48.2 0:52.3 22:38.2 114 15 AG Case Schaap Clovis NM 1:10:55.6 7:14.0 1:07.4 36:51.1 0:52.8 24:50.3 102 16 AG Don Koontz Hobbs NM 1:11:48.6 9:24.1 2:08.5 37:42.3 0:48.5 21:45.3 423 17 CL Gary Velasquez Artesia NM 1:13:16.9 24:21.2 2:07.9 15:12.6 3:31.5 28:03.8 515 18 AG Philip Goff Clovis NM 1:13:35.6 10:26.2 2:16.1 37:41.6 0:50.4 22:21.3 407 19 AG Carl Armstrong Clovis NM 1:13:53.3 10:10.2 1:47.7 36:26.2 0:48.5 24:40.8 722 20 AG Jason Waltmire Roswell NM 1:14:12.4 12:05.0 1:41.6 41:06.6 0:20.7 18:58.7 416 21 AG David Lance Donaldson Lubbock TX 1:14:16.2 12:01.4 1:19.3 36:53.9 0:43.2 23:18.5 403 22 AG Michael Castaneda El Paso TX 1:14:17.4 11:09.9 1:15.7 36:34.6 0:54.3 24:23.0 211 23 AG George Aranda Ruidoso NM 1:14:43.5 9:59.3 1:39.5 37:12.0 1:12.6 24:40.2 311 24 CL Michael Mowles El Paso TX 1:15:14.5 8:39.8 1:04.1 38:03.0 0:54.2 26:33.4 617 25 AG Lee Green El Paso TX 1:15:36.5 8:59.4 0:45.0 38:45.9 0:36.6 26:29.6 308 26 AG Kevin Sourisseau Tijeras NM 1:15:44.5 11:11.9 1:41.9 38:42.5 1:11.3 22:57.0 506 27 AG Richard Agnew El Paso TX 1:15:51.3 9:39.7 0:55.7 40:03.2 0:33.3 24:39.5 701 28 AG James Gebel Roswell NM 1:16:01.0 10:24.0 1:02.0 38:09.9 1:00.5 25:24.6 612 29 AG Elliot Ford Clovis NM 1:16:53.7 11:08.3 2:08.3 41:08.1 0:57.5 21:31.6 317 30 AG Jeremy Cooper Las Cruces NM 1:16:57.9 8:29.5 1:54.7 41:53.2 1:00.7 23:39.8 109 31 AG Greg Southard Clovis NM 1:17:31.7 10:23.3 1:01.7 39:37.6 1:07.5 25:21.6 615 32 AG Tony Ortiz Santa Fe NM 1:17:32.6 10:51.4 1:23.4 38:37.7 1:08.3 25:31.9 411 33 AG Paul Owen Amarillo TX 1:17:37.3 10:19.2 1:52.7 39:37.4 1:47.2 24:00.8 725 34 AG Miles Begay Albuquerque NM 1:17:38.9 12:40.5 2:10.0 39:22.3 1:01.5 22:24.7 312 35 AG Tony Casas El Paso TX 1:18:08.3 11:17.3 1:13.6 41:13.7 0:51.0 23:32.9 315 36 AG Sergio Juarez Lovington NM 1:18:10.4 12:32.8 1:32.4 42:15.9 0:53.3 20:56.1 107 37 AG Otto Kausch Tucson AZ 1:18:19.0 3:46.5 2:06.9 45:26.4 1:35.8 25:23.5 703 38 AG Daniel Valdez Lovington NM 1:18:32.3 10:28.8 1:48.4 42:00.3 1:02.3 23:12.6 603 39 AG Eric Sasser Hobbs NM 1:19:09.4 10:19.7 1:17.4 40:42.4 0:51.3 25:58.7 222 40 AG Jason Woodland Roswell NM 1:20:02.7 9:46.1 1:12.6 41:15.1 1:04.5 26:44.6 419 41 AG Paul Bishop Albuquerque NM 1:21:41.8 10:16.9 1:39.0 44:30.8 1:26.0 23:49.2 208 42 AG Lorenzo Juarez Lovington NM 1:22:08.4 15:30.6 1:58.4 43:17.0 0:44.5 20:38.0 108 43 AG Derek Warren Tijeras NM 1:22:41.7 11:25.8 1:26.8 43:48.7 1:10.8 24:49.7 400 44 AG Marcus Gregory Roswell NM 1:22:43.9 13:16.3 1:24.8 43:06.3 0:52.6 24:04.1 235 45 AG Santiago Gamboa Roswell NM 1:22:57.0 10:27.4 2:02.0 45:02.8 0:28.2 24:56.7 316 46 AG Sean Sullivan Clovis NM 1:23:14.5 15:31.4 1:35.2 40:36.0 2:11.9 23:20.1 303 47 AG Jeff Tucker Lubbock TX 1:23:41.1 12:43.0 2:32.5 42:13.6 1:09.3 25:02.8 712 48 AG Odin Nelson Carlsbad NM 1:23:54.2 9:56.9 1:29.9 42:27.5 1:01.8 28:58.2 708 49 AG Art Gardenswartz Albuquerque NM 1:24:20.0 13:49.8 2:07.3 40:39.4 1:17.2 26:26.3 714 50 AG Chris Blazek Wolfforth TX 1:24:40.7 10:05.5 2:01.0 42:59.4 1:29.6 28:05.3 300 51 AG Don Quintana Santa Fe NM 1:25:11.3 13:12.0 1:14.9 45:33.6 1:08.1 24:02.8 509 52 AG Rigo Rubalcaba Hobbs NM 1:26:24.2 9:44.9 2:28.0 47:47.9 0:49.9 25:33.7 310 53 AG Mark Lenox El Paso TX 1:26:48.6 10:43.3 1:45.2 44:24.7 1:40.8 28:14.8 719 54 AG John Jerge Roswell NM 1:27:20.2 9:32.7 1:07.8 45:13.4 1:15.3 30:11.1 500 55 AG John Ashcraft Ruidoso NM 1:27:33.4 10:44.1 2:08.8 45:16.4 1:19.0 28:05.3 510 56 AG Barry Field Albuquerque NM 1:27:49.8 11:34.5 1:53.6 42:48.8 1:27.7 30:05.3 709 57 AG Abrie Maree El Paso TX 1:28:06.6 12:55.9 1:49.6 45:45.6 0:53.9 26:41.7 301 58 AG John France Las Cruces NM 1:28:15.9 13:20.4 2:33.0 40:52.2 1:25.7 30:04.7 707 59 AG Stephen Deutsch Dexter NM 1:28:21.9 503 60 AG Jay McNallie Castle Rock CO 1:28:31.7 12:07.3 2:02.8 44:29.1 0:50.3 29:02.3 305 61 AG Tres Latimer Roswell NM 1:28:33.6 9:56.9 1:15.3 46:49.1 1:17.6 29:14.7 613 62 AG Flip Lyle El Paso TX 1:28:49.7 12:08.8 1:52.2 39:43.9 1:18.4 31:46.6 2:00 715 63 AG Alan Anderson Portales NM 1:29:43.0 11:13.4 1:34.2 43:57.0 2:11.5 30:47.0 718 64 AG Ernest Barela Roswell NM 1:30:01.2 15:13.1 0:54.7 45:35.2 0:59.8 27:18.5 203 65 AG Serven Bebanco Hereford TX 1:30:10.7 12:01.0 1:50.0 40:54.1 1:24.3 34:01.4 229 66 AG Isaac Cobos Roswell NM 1:30:17.2 15:53.2 1:49.2 47:31.1 1:05.8 23:57.9 236 67 AG Evan Staeden Roswell NM 1:30:17.9 15:53.9 1:13.9 48:24.2 0:57.9 23:48.0 314 68 AG Keith Wilson Las Cruces NM 1:30:22.8 11:40.1 2:01.8 45:01.7 1:31.8 30:07.4 309 69 AG Fred Clausen Albuquerque NM 1:30:31.4 17:34.7 2:38.7 40:02.4 1:20.0 28:55.8 216 70 AG Sean Lee Roswell NM 1:30:53.0 12:02.3 1:50.0 43:10.4 1:50.5 31:59.9 516 71 AG Case Smith Clovis NM 1:31:29.5 11:13.5 2:50.9 49:51.7 0:34.8 26:58.7 732 72 AG Ryan St. Denis Albuquerque NM 1:31:47.8 13:08.7 1:50.0 51:54.1 0:42.0 24:13.0 217 73 AG Robert Wotring Artesia NM 1:31:49.6 12:38.4 1:44.4 45:00.7 1:43.4 30:42.9 421 74 AG Paden Simms Clovis NM 1:31:55.8 7:19.8 2:26.4 47:35.0 1:10.8 33:24.0 112 75 AG Dan Branscome Lubbock TX 1:31:56.3 15:50.2 3:04.7 42:29.3 1:54.2 28:38.0 724 76 AG Mike Greer Ransom Canyon TX 1:32:35.1 12:33.4 2:08.9 42:05.6 1:04.0 34:43.3 720 77 CL Ron Schaap Clovis NM 1:33:30.2 11:29.9 2:45.4 42:10.1 1:44.2 35:20.7 409 78 AG Kyle Chaney Dexter NM 1:33:58.1 12:39.1 2:38.7 49:44.4 0:36.5 28:19.5 210 79 CL Paul Dunbar Artesia NM 1:34:08.8 12:08.6 2:13.3 46:24.7 1:00.5 32:21.8 221 80 AG Christopher Laduca Roswell NM 1:34:25.6 15:10.3 3:07.0 45:14.1 1:39.7 29:14.6 318 81 AG Joe Martin Lubbock TX 1:35:24.7 11:45.9 2:33.2 46:55.8 1:31.8 32:38.1 618 82 CL Todd Clark Roswell NM 1:36:02.4 10:57.4 1:35.7 46:16.7 1:12.7 36:00.0 507 83 AG Cole Schaap Clovis NM 1:36:06.2 10:42.5 1:32.8 51:42.2 0:58.7 31:10.2 711 84 AG William Reiser Hobbs NM 1:36:27.6 18:08.3 2:15.5 44:08.5 1:36.4 30:18.9 103 85 AG Cody Allen Roswell NM 1:38:13.9 12:46.6 1:50.9 47:12.9 2:19.4 34:04.3 417 86 AG Steve Phelps Las Cruces NM 1:38:24.8 14:44.5 4:47.8 59:43.8 4:28.4 14:40.4 723 87 AG Brooks Thompson Roswell NM 1:38:45.8 16:31.6 3:35.3 52:05.8 1:09.4 25:23.9 238 88 AG Bill Bradshaw Roswell NM 1:38:59.2 10:56.9 2:32.9 46:01.1 3:58.6 35:29.7 731 89 AG Geno Zamora Santa Fe NM 1:39:31.6 14:16.9 2:46.6 49:02.4 1:36.7 31:49.1 422 90 AG Michael Owen Albuquerque NM 1:39:37.4 12:32.1 2:35.5 47:54.0 2:14.1 34:21.9 209 91 AG David Muff Lubbock TX 1:39:43.0 9:38.3 3:07.3 49:48.2 2:23.6 34:45.8 705 92 AG Drew Frugia Roswell NM 1:39:47.3 14:24.4 2:45.7 48:02.1 2:02.6 32:32.6 204 93 AG Craig Villalpando Dexter NM 1:40:29.5 11:04.1 2:20.4 53:26.9 1:14.4 32:23.8 234 94 AG Jeffrey Cooper Roswell NM 1:41:08.4 12:01.7 3:47.8 47:43.2 2:25.2 35:10.6 227 95 AG Tim Mang Colorado Springs CO 1:41:46.4 11:14.2 2:34.5 48:25.7 0:41.1 38:51.0 406 96 AG Jeff Kemp Albuquerque NM 1:42:52.6 14:10.3 4:25.2 47:59.0 2:04.7 34:13.5 607 97 AG David Garrett Albuquerque NM 1:43:20.5 11:26.2 1:25.7 1:06:11.8 0:44.6 23:32.3 601 98 AG Guillermo Nieto Dexter NM 1:43:54.7 25:12.6 3:07.0 48:50.7 1:53.4 24:51.2 104 99 AG Craig Waide Roswell NM 1:44:42.0 15:06.3 4:06.6 48:28.7 2:51.1 34:09.4 502 100 AG Phil Martinez Los Lunas NM 1:48:15.9 514 101 CL Britt Snyder Littleton CO 1:49:55.9 14:14.4 3:29.8 49:34.4 2:12.9 40:24.6 413 102 AG Edgar Hernandez Roswell NM 1:50:16.0 19:51.0 2:55.0 1:00:07.3 0:42.9 26:39.9 319 103 AG Connor McNellis Albuquerque NM 1:51:14.9 10:39.1 2:32.0 57:48.1 1:41.5 38:34.3 706 104 AG Jesse Moser Carmel IN 1:52:16.1 20:50.2 4:04.6 53:02.1 1:42.6 32:36.7 215 105 AG Dennis Pabst Roswell NM 1:52:45.6 14:08.1 2:56.4 53:52.7 1:19.2 40:29.3 700 106 CL Timothy Lyons Gladewater TX 1:55:43.2 16:43.5 3:26.7 1:06:18.1 1:32.0 27:43.0 501 107 AG Jeff Joseph Albuquerque NM 1:57:59.9 14:02.7 2:51.2 57:04.6 1:42.2 42:19.3 616 108 AG Jeffery McWhorter Roswell NM 2:00:52.6 24:14.8 3:17.3 53:39.4 4:04.6 35:36.5 610 109 AG Mark McNellis Albuquerque NM 2:01:15.3 20:38.4 2:30.4 57:09.1 2:22.1 38:35.4 504 110 AG Benjamin Martinez Albuquerque NM 2:01:21.9 20:04.4 6:10.7 52:52.9 2:37.0 39:37.0 214 111 CL Lawrence Kemp Las Cruces NM 2:33:04.7 19:17.0 7:22.8 1:06:20.9 2:42.8 57:21.2 606 112 AG Jim Lilley Roswell NM 2:37:48.2 22:01.2 5:26.6 1:14:27.8 1:47.3 54:05.4 727 113 AG Matthew Finney Amarillo TX DNF****** 12:15.7 1:39.6 241 114 AG Austin Degraaf Dexter NM DQ******* 10:16.4 2:47.1 51:33.7 1:34.6 35:03.6 106 115 AG Albert Mora Las Cruces NM DQ******* 15:02.9 2:33.5 58:19.8 1:24.7 9:31.6 410

 

    Overall Females   

 
                                                 OVERALL RESULTS - WOMEN

Place Cat Name City/state Total Swim Trans1 Bike Trans2 Run Penalty No. ===== === ======================= =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 1 AG Mary Uhl Santa Fe NM 1:09:19.1 8:21.9 0:42.2 36:48.8 0:48.5 22:37.8 512 2 AG Sarah Crewe Ruidoso NM 1:12:17.2 8:39.0 1:04.0 36:49.7 0:58.4 24:46.3 611 3 AG Carol Gasaway La Jolla CA 1:12:18.6 8:22.1 0:52.2 38:37.3 0:49.0 23:38.1 304 4 AG Lauren Lacey Atlanta GA 1:18:01.1 8:40.8 1:18.4 40:26.4 1:01.9 26:33.8 110 5 AG Amy Ward Clovis NM 1:21:16.1 10:29.0 1:41.6 44:06.4 1:27.0 23:32.2 231 6 AG Kelly Hinkel Albuquerque NM 1:22:12.1 11:12.9 1:46.5 41:35.0 1:14.4 26:23.5 420 7 AG Marti Greer Ransom Canyon TX 1:22:16.8 9:08.7 1:17.7 39:27.9 1:10.1 31:12.4 721 8 AG Ashley Donaldson Lubbock TX 1:24:37.9 8:30.9 1:15.7 47:12.8 0:45.8 26:52.8 202 9 AG Deanna Steele Chaparral NM 1:24:50.3 10:44.7 1:31.2 44:05.2 0:42.2 27:47.0 402 10 AG Natalie Passalacqua Santa Fe NM 1:25:03.1 11:39.6 1:43.1 44:48.7 1:06.5 25:45.3 232 11 AG Treca Boney Clovis NM 1:25:59.8 11:35.5 1:51.9 42:08.2 0:49.6 29:34.7 605 12 AG Jennifer Warren Tijeras NM 1:26:49.2 9:07.7 1:03.0 49:45.2 0:55.5 25:57.9 201 13 AG Melanie Ruegg Frisco TX 1:27:36.1 9:04.6 1:25.3 41:32.1 1:14.3 34:19.9 111 14 AG Cindy Cornell- Martinez Santa Fe NM 1:28:37.4 13:00.5 1:19.9 43:13.5 1:13.6 29:50.1 508 15 AG Catherine Smouse Hobbs NM 1:29:55.0 10:58.2 2:22.8 47:13.9 2:04.8 27:15.4 206 16 AG Paula Hensley Albuquerque NM 1:29:55.1 14:04.5 1:07.4 46:22.5 1:27.8 26:53.0 511 17 AG Jennifer Peters Carlsbad NM 1:29:56.0 12:38.9 1:27.5 47:32.2 1:18.8 26:58.8 415 18 AG Britta Bennion Roswell NM 1:31:04.9 11:06.6 1:34.5 47:02.0 0:47.0 30:34.9 239 19 AG Kelley Alsup Roswell NM 1:32:54.1 10:20.5 2:53.1 51:10.0 1:35.5 24:55.1 2:00 414 20 AG Amanda Beagles-Clark Roswell NM 1:32:57.3 11:43.3 1:42.7 48:08.8 1:08.6 30:13.9 213 21 AG Lisa Lawson El Paso TX 1:33:11.4 11:35.1 1:40.9 49:15.0 1:02.8 29:37.6 424 22 AG Heather Woodland Roswell NM 1:33:32.0 12:03.4 1:20.4 46:46.0 1:18.3 32:03.9 418 23 AG Jennifer Deal Rio Rancho NM 1:33:47.8 12:32.4 3:11.1 50:53.5 0:42.6 26:28.3 408 24 AG Leslie Snyder Littleton CO 1:37:46.7 10:43.9 2:50.4 45:40.8 1:17.2 37:14.6 412 25 AG Karen Williams Los Alamos NM 1:37:47.1 12:51.2 1:43.2 52:34.3 1:42.7 28:55.8 609 26 AG Cristina Bailey Lubbock TX 1:38:26.1 12:47.2 3:05.4 49:22.4 1:29.9 31:41.3 218 27 AG Marka Shaw Carmel IN 1:38:36.6 14:40.3 2:13.2 50:04.2 2:03.7 29:35.4 307 28 AG Jennifer Nielsen El Paso TX 1:38:42.3 12:29.2 2:01.6 48:27.5 0:53.2 34:50.9 425 29 AG Kerry McNellis Albuquerque NM 1:39:29.7 13:54.1 1:30.0 49:03.3 2:55.6 32:06.8 505 30 AG Diane Perez Anthony TX 1:40:56.9 11:30.0 1:46.3 51:34.8 1:26.9 34:39.0 713 31 AG Carol McGuire Roswell NM 1:41:35.9 14:19.1 5:57.1 47:03.5 2:38.3 31:38.1 716 32 AG Deanna Jerge Roswell NM 1:43:20.5 11:05.9 2:02.2 51:57.2 1:30.1 36:45.2 100 33 AG Brandi Shetterly Artesia NM 1:45:54.5 11:28.2 3:58.1 1:00:19.7 0:55.7 29:12.9 220 34 AT Christine Ruebush El Paso TX 1:46:35.0 11:54.2 1:16.6 54:04.4 1:19.2 38:00.6 427 35 AG Celena Valdez Albuquerque NM 1:47:48.4 14:56.4 1:41.4 51:01.7 0:59.9 39:09.1 404 36 AG Leah Rios Roswell NM 1:49:31.0 12:45.9 3:49.6 58:10.9 1:20.6 33:24.2 225 37 AG Rebecca Argo Artesia NM 1:49:40.6 14:05.9 3:32.1 1:00:15.3 1:42.4 30:05.1 228 38 AT Stevie Smith Clovis NM 1:50:41.5 11:58.8 2:04.6 56:47.6 2:04.1 37:46.5 212 39 AG Melissa Ortega El Paso TX 1:54:16.2 17:58.2 3:36.8 1:02:00.2 2:00.8 28:40.4 237 40 AT Courtney Lyons Amarillo TX 1:54:41.5 17:05.9 3:33.5 1:04:18.0 1:51.7 27:52.4 101 41 AG Laura Netherlin Artesia NM 1:56:33.4 16:36.6 1:53.5 1:00:31.5 1:48.4 35:43.5 306 42 AG Jan Melton Roswell NM 2:02:14.2 23:55.2 4:31.5 57:54.5 1:00.5 34:52.6 730 43 AG Shelby Griffin Roswell NM 2:02:58.6 22:12.8 2:39.8 1:03:28.4 3:04.0 31:33.7 726 44 AT Sara Hall Roswell NM 2:03:50.1 13:47.4 2:17.6 56:50.3 1:59.1 48:55.9 600 45 AG Melissa Mayorga Roswell NM 2:10:31.0 12:48.2 3:49.2 1:14:37.7 1:37.8 37:38.2 224 46 AT Keri Roden Lubbock TX 2:27:38.3 20:23.1 3:57.1 1:16:04.7 2:46.2 44:27.3 226 47 AG Beverly Coots Dexter NM 2:35:48.2 12:29.3 6:23.1 1:11:21.5 3:19.7 1:02:14.7 729 48 AG Sandy Muff Lubbock TX 2:37:49.3 17:33.2 5:23.3 1:19:08.0 1:24.2 54:20.6 704 49 AG Tiffany Pulliam Amarillo TX DNF****** 14:45.5 2:15.2 240

 

    Clydesdales/Athenas   

                                                       OFFICIAL RESULTS

                                                         CLYDESDALES

 CLYDESDALE AGE GROUP: 1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Paul Dunbar              31 Artesia NM          1:34:08.8    12:08.6    2:13.3    46:24.7    1:00.5    32:21.8           221 

 CLYDESDALE AGE GROUP: 40 - 98
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Michael Mowles           51 El Paso TX          1:15:14.5     8:39.8    1:04.1    38:03.0    0:54.2    26:33.4           617 
    2 Ron Schaap               45 Clovis NM           1:33:30.2    11:29.9    2:45.4    42:10.1    1:44.2    35:20.7           409 
    3 Todd Clark               43 Roswell NM          1:36:02.4    10:57.4    1:35.7    46:16.7    1:12.7    36:00.0           507 
    4 Britt Snyder             41 Littleton CO        1:49:55.9    14:14.4    3:29.8    49:34.4    2:12.9    40:24.6           413 
    5 Timothy Lyons            48 Gladewater TX       1:55:43.2    16:43.5    3:26.7  1:06:18.1    1:32.0    27:43.0           501 
    6 Lawrence Kemp            52 Las Cruces NM       2:33:04.7    19:17.0    7:22.8  1:06:20.9    2:42.8    57:21.2           606 

ATHENAS ATHENA AGE GROUP: 1 - 39 Place Name Age City/state Total Swim Trans1 Bike Trans2 Run Penalty No. ===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 1 Stevie Smith 33 Clovis NM 1:50:41.5 11:58.8 2:04.6 56:47.6 2:04.1 37:46.5 212 2 Courtney Lyons 23 Amarillo TX 1:54:41.5 17:05.9 3:33.5 1:04:18.0 1:51.7 27:52.4 101 3 Keri Roden 29 Lubbock TX 2:27:38.3 20:23.1 3:57.1 1:16:04.7 2:46.2 44:27.3 226 ATHENA AGE GROUP: 40 - 98 Place Name Age City/state Total Swim Trans1 Bike Trans2 Run Penalty No. ===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 1 Christine Ruebush 42 El Paso TX 1:46:35.0 11:54.2 1:16.6 54:04.4 1:19.2 38:00.6 427 2 Sara Hall 52 Roswell NM 2:03:50.1 13:47.4 2:17.6 56:50.3 1:59.1 48:55.9 600

 

    Relays   

                                       COMPLETE RESULTS - RELAY TEAMS

 RELAY DIVISION: R1319
Place Team                           Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ============================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 STERRET, LATHROP, HERRERA      1:43:34.9    16:13.1    0:38.6    52:38.1    0:35.9    33:29.3            17 
    2 ANTILLON, CHAVIRA, SANCHEZ     1:54:07.1    17:09.5    0:41.1  1:10:26.8    0:28.4    25:21.3             6 

 RELAY DIVISION: R2029
    1 SMITH, SMITH, SMITH            1:22:41.3    11:13.1    0:54.7    43:18.7    0:44.4    26:30.5            22 
    2                                1:27:57.3     8:52.8    0:33.0    48:18.6    0:39.9    29:33.1            24 
    3 ALLEN, O'BRYON, ALLEN          1:33:26.1     8:03.9    0:46.8    56:49.6    0:55.3    26:50.6            10 
    4 VALLES, BRUNER, REGALADO       2:02:49.7                       1:02:24.5    0:48.9    35:07.5             3 

 RELAY DIVISION: R3039
    1 MEEKS, GILES GOMEZ             1:25:15.0    10:47.8    0:35.6    44:58.8    0:23.8    28:29.2             2 
    2 REEB, DEMAIO, DIAL             1:25:30.4     7:58.6    0:41.6    47:06.7    0:42.2    29:01.4            23 
    3 MARSHALL, ROYBAL, ROYBAL       1:27:08.0    13:54.6    0:50.3    41:54.2    0:42.2    29:46.7            25 
    4 VILLAPANDO, VILLAPANDO, COBOS  1:33:41.0    11:04.4    0:38.7    54:34.7    0:30.2    24:53.1    2:00    19 
    5 DEGRAAF, MCGEE, MCCARTY        1:35:14.2    10:16.0    0:53.1    54:05.2    0:34.3    29:25.6            11 
    6 GAMBOA, CAMP, BITTON- FORONDA  1:41:23.3    10:27.8    0:41.1    55:55.7    0:36.4    33:42.5            18 
    7 OLSON, BENAVIDES, SMITH        1:48:04.9    13:27.4    1:02.6  1:01:59.3    0:37.7    30:57.9             5 
    8 GEORGE, OLSON, CASARES         1:59:57.3    18:34.9    0:53.1  1:10:33.2    0:42.8    29:13.4            14 

 RELAY DIVISION: R4049
    1 FOX, ORACION. ORTEGA           1:10:39.8    13:04.2    0:37.1    34:48.3    0:33.7    21:36.6             9 
    2 DONALDSON, HUDSON, HUMPHREYS   1:11:12.1     8:30.5    0:38.2    39:17.4    0:30.1    22:16.0             8 
    3 PETERS, PETERS, FLOREZ         1:16:59.9    12:38.6    1:12.2    41:41.8    0:37.2    20:50.2            12 
    4 MCGUIRE, TAYLOR, HOWERTON      1:21:46.6     8:04.0    1:02.5    47:36.9    0:31.9    24:31.4            20 
    5 BROWNING, GREEN, RAND- WEIMER  1:34:47.7    29:19.5    0:45.2    39:01.8    0:36.4    25:04.9            21 
    6 VALDEZ, WOLKWITZ, ARNETT       1:40:39.3    14:57.0    0:51.7    50:24.5    0:35.9    33:50.3            16 

 RELAY DIVISION: R5059
    1 BRADSHAW, ROYER, LILLEY        1:25:18.0    10:56.3    0:45.9    44:37.9    0:28.3    28:29.7             4 
    2 SNYDER, HAMSTRA, VISSER        1:57:45.3    14:13.9    1:33.0  1:08:59.0    1:13.6    31:45.9            15 
    3 SNYDER, HAMSTRA, HAMSTRA       2:29:45.4    10:43.1    1:15.1  1:28:34.2    1:02.2    48:10.9            13 

 RELAY DIVISION: R60+
    1 PABST, PABST, JOHNSON          1:54:17.7    14:08.7    0:58.6  1:06:45.4    0:39.2    31:45.9             1 


 

 

    Best of the US   

         
                                              OFFICIAL RESULTS - BEST OF THE US

                                                               

                                                     BEST OF THE US - MEN
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Rance Irvin              23 Hobbs NM              58:27.0     7:04.4    0:48.8    31:00.4    0:47.7    18:45.8           105 
    2 Gage Bonestroo           28 Portales NM         1:02:48.5     7:51.3    0:58.2    33:16.7    0:33.8    20:08.6           200 
    3 Robert Browning          43 Albuquerque NM      1:04:24.1     8:26.7    0:45.4    34:19.6    0:38.8    20:13.8           405 
    4 Phillip Sunderland       33 Albuquerque NM      1:05:21.7     8:23.2    0:59.9    34:49.5    0:46.4    20:22.7           230 
    5 Matt Gonzalez            26 Albuquerque NM      1:06:39.2     8:51.3    1:08.9    35:47.9    0:41.8    20:09.3           205 

                                                    BEST OF THE US - WOMEN
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Mary Uhl                 48 Santa Fe NM         1:09:19.1     8:21.9    0:42.2    36:48.8    0:48.5    22:37.8           512 
    2 Sarah Crewe              52 Ruidoso NM          1:12:17.2     8:39.0    1:04.0    36:49.7    0:58.4    24:46.3           611 
    3 Amy Ward                 32 Clovis NM           1:21:16.1    10:29.0    1:41.6    44:06.4    1:27.0    23:32.2           231 
    4 Kelly Hinkel             41 Albuquerque NM      1:22:12.1    11:12.9    1:46.5    41:35.0    1:14.4    26:23.5           420 
    5 Deanna Steele            44 Chaparral NM        1:24:50.3    10:44.7    1:31.2    44:05.2    0:42.2    27:47.0           402 


 

    Age Groups   

                                                  OFFICIAL AGE GROUP RESULTS

MALE AGE GROUP:  10 - 14
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Case Smith               13 Clovis NM           1:31:29.5    11:13.5    2:50.9    49:51.7    0:34.8    26:58.7           732 
    2 Cole Schaap              13 Clovis NM           1:36:06.2    10:42.5    1:32.8    51:42.2    0:58.7    31:10.2           711 
    3 Connor McNellis          13 Albuquerque NM      1:51:14.9    10:39.1    2:32.0    57:48.1    1:41.5    38:34.3           706 

FEMALE AGE GROUP:  10 - 14
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  15 - 17
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Keaton Ward              16 Clovis NM           1:10:08.0     7:21.4    1:28.1    37:48.2    0:52.3    22:38.2           114 
    2 Case Schaap              15 Clovis NM           1:10:55.6     7:14.0    1:07.4    36:51.1    0:52.8    24:50.3           102 
    3 Lorenzo Juarez           16 Lovington NM        1:22:08.4    15:30.6    1:58.4    43:17.0    0:44.5    20:38.0           108 
    4 Paden Simms              15 Clovis NM           1:31:55.8     7:19.8    2:26.4    47:35.0    1:10.8    33:24.0           112 

FEMALE AGE GROUP:  15 - 17
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  18 - 19
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

FEMALE AGE GROUP:  18 - 19
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Rance Irvin              23 Hobbs NM              58:27.0     7:04.4    0:48.8    31:00.4    0:47.7    18:45.8           105 
    2 Jon McCormick            20 Clovis NM           1:08:10.1     7:39.1    1:02.6    38:02.8    0:37.6    20:48.1           113 
    3 Jeremy Cooper            24 Las Cruces NM       1:16:57.9     8:29.5    1:54.7    41:53.2    1:00.7    23:39.8           109 
    4 Sergio Juarez            20 Lovington NM        1:18:10.4    12:32.8    1:32.4    42:15.9    0:53.3    20:56.1           107 
    5 William Reiser           24 Hobbs NM            1:36:27.6    18:08.3    2:15.5    44:08.5    1:36.4    30:18.9           103 
    6 Guillermo Nieto          24 Dexter NM           1:43:54.7    25:12.6    3:07.0    48:50.7    1:53.4    24:51.2           104 
    7 Austin Degraaf           24 Dexter NM           DQ*******    10:16.4    2:47.1    51:33.7    1:34.6    35:03.6           106 

FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Lauren Lacey             23 Atlanta GA          1:18:01.1     8:40.8    1:18.4    40:26.4    1:01.9    26:33.8           110 
    2 Melanie Ruegg            22 Frisco TX           1:27:36.1     9:04.6    1:25.3    41:32.1    1:14.3    34:19.9           111 
    3 Deanna Jerge             20 Roswell NM          1:43:20.5    11:05.9    2:02.2    51:57.2    1:30.1    36:45.2           100 
    4 Courtney Lyons           23 Amarillo TX         1:54:41.5    17:05.9    3:33.5  1:04:18.0    1:51.7    27:52.4           101 

MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Gage Bonestroo           28 Portales NM         1:02:48.5     7:51.3    0:58.2    33:16.7    0:33.8    20:08.6           200 
    2 Matt Gonzalez            26 Albuquerque NM      1:06:39.2     8:51.3    1:08.9    35:47.9    0:41.8    20:09.3           205 
    3 Michael Castaneda        29 El Paso TX          1:14:17.4    11:09.9    1:15.7    36:34.6    0:54.3    24:23.0           211 
    4 Fred Clausen             27 Albuquerque NM      1:30:31.4    17:34.7    2:38.7    40:02.4    1:20.0    28:55.8           216 
    5 Brooks Thompson          27 Roswell NM          1:38:45.8    16:31.6    3:35.3    52:05.8    1:09.4    25:23.9           238 
    6 Craig Villalpando        27 Dexter NM           1:40:29.5    11:04.1    2:20.4    53:26.9    1:14.4    32:23.8           234 
    7 Matthew Finney           28 Amarillo TX         DNF******    12:15.7    1:39.6                                           241 


FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Jennifer Warren          29 Tijeras NM          1:26:49.2     9:07.7    1:03.0    49:45.2    0:55.5    25:57.9           201 
    2 Catherine Smouse         28 Hobbs NM            1:29:55.0    10:58.2    2:22.8    47:13.9    2:04.8    27:15.4           206 
    3 Amanda Beagles-Clark     28 Roswell NM          1:32:57.3    11:43.3    1:42.7    48:08.8    1:08.6    30:13.9           213 
    4 Keri Roden               29 Lubbock TX          2:27:38.3    20:23.1    3:57.1  1:16:04.7    2:46.2    44:27.3           226 

MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Phillip Sunderland       33 Albuquerque NM      1:05:21.7     8:23.2    0:59.9    34:49.5    0:46.4    20:22.7           230 
    2 Cass Anderson            33 Portales NM         1:09:12.7     9:37.2    1:09.7    35:09.3    0:58.6    22:18.1           223 
    3 Eric Sasser              33 Hobbs NM            1:19:09.4    10:19.7    1:17.4    40:42.4    0:51.3    25:58.7           222 
    4 Paul Bishop              33 Albuquerque NM      1:21:41.8    10:16.9    1:39.0    44:30.8    1:26.0    23:49.2           208 
    5 Marcus Gregory           33 Roswell NM          1:22:43.9    13:16.3    1:24.8    43:06.3    0:52.6    24:04.1           235 
    6 Ernest Barela            33 Roswell NM          1:30:01.2    15:13.1    0:54.7    45:35.2    0:59.8    27:18.5           203 
    7 Serven Bebanco           31 Hereford TX         1:30:10.7    12:01.0    1:50.0    40:54.1    1:24.3    34:01.4           229 
    8 Isaac Cobos              30 Roswell NM          1:30:17.2    15:53.2    1:49.2    47:31.1    1:05.8    23:57.9           236 
    9 Ryan St. Denis           30 Albuquerque NM      1:31:47.8    13:08.7    1:50.0    51:54.1    0:42.0    24:13.0           217 
   10 Kyle Chaney              33 Dexter NM           1:33:58.1    12:39.1    2:38.7    49:44.4    0:36.5    28:19.5           210 
   11 Paul Dunbar              31 Artesia NM          1:34:08.8    12:08.6    2:13.3    46:24.7    1:00.5    32:21.8           221 
   12 Michael Owen             34 Albuquerque NM      1:39:37.4    12:32.1    2:35.5    47:54.0    2:14.1    34:21.9           209 
   13 Drew Frugia              34 Roswell NM          1:39:47.3    14:24.4    2:45.7    48:02.1    2:02.6    32:32.6           204 
   14 Jeffrey Cooper           30 Roswell NM          1:41:08.4    12:01.7    3:47.8    47:43.2    2:25.2    35:10.6           227 
   15 Jesse Moser              33 Carmel IN           1:52:16.1    20:50.2    4:04.6    53:02.1    1:42.6    32:36.7           215 
   16 Benjamin Martinez        33 Albuquerque NM      2:01:21.9    20:04.4    6:10.7    52:52.9    2:37.0    39:37.0           214 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Amy Ward                 32 Clovis NM           1:21:16.1    10:29.0    1:41.6    44:06.4    1:27.0    23:32.2           231 
    2 Ashley Donaldson         31 Lubbock TX          1:24:37.9     8:30.9    1:15.7    47:12.8    0:45.8    26:52.8           202 
    3 Natalie Passalacqua      34 Santa Fe NM         1:25:03.1    11:39.6    1:43.1    44:48.7    1:06.5    25:45.3           232 
    4 Britta Bennion           30 Roswell NM          1:31:04.9    11:06.6    1:34.5    47:02.0    0:47.0    30:34.9           239 
    5 Cristina Bailey          32 Lubbock TX          1:38:26.1    12:47.2    3:05.4    49:22.4    1:29.9    31:41.3           218 
    6 Brandi Shetterly         31 Artesia NM          1:45:54.5    11:28.2    3:58.1  1:00:19.7    0:55.7    29:12.9           220 
    7 Leah Rios                33 Roswell NM          1:49:31.0    12:45.9    3:49.6    58:10.9    1:20.6    33:24.2           225 
    8 Rebecca Argo             33 Artesia NM          1:49:40.6    14:05.9    3:32.1  1:00:15.3    1:42.4    30:05.1           228 
    9 Stevie Smith             33 Clovis NM           1:50:41.5    11:58.8    2:04.6    56:47.6    2:04.1    37:46.5           212 
   10 Melissa Ortega           33 El Paso TX          1:54:16.2    17:58.2    3:36.8  1:02:00.2    2:00.8    28:40.4           237 
   11 Melissa Mayorga          30 Roswell NM          2:10:31.0    12:48.2    3:49.2  1:14:37.7    1:37.8    37:38.2           224 
   12 Tiffany Pulliam          32 Amarillo TX         DNF******    14:45.5    2:15.2                                           240 

MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Price Lawhon             39 El Paso TX          1:07:34.5     9:55.9    0:34.5    36:14.6    0:45.7    20:03.8           302 
    2 George Aranda            38 Ruidoso NM          1:14:43.5     9:59.3    1:39.5    37:12.0    1:12.6    24:40.2           311 
    3 Lee Green                37 El Paso TX          1:15:36.5     8:59.4    0:45.0    38:45.9    0:36.6    26:29.6           308 
    4 Elliot Ford              35 Clovis NM           1:16:53.7    11:08.3    2:08.3    41:08.1    0:57.5    21:31.6           317 
    5 Miles Begay              38 Albuquerque NM      1:17:38.9    12:40.5    2:10.0    39:22.3    1:01.5    22:24.7           312 
    6 Tony Casas               35 El Paso TX          1:18:08.3    11:17.3    1:13.6    41:13.7    0:51.0    23:32.9           315 
    7 Santiago Gamboa          36 Roswell NM          1:22:57.0    10:27.4    2:02.0    45:02.8    0:28.2    24:56.7           316 
    8 Sean Sullivan            35 Clovis NM           1:23:14.5    15:31.4    1:35.2    40:36.0    2:11.9    23:20.1           303 
    9 Chris Blazek             37 Wolfforth TX        1:24:40.7    10:05.5    2:01.0    42:59.4    1:29.6    28:05.3           300 
   10 Rigo Rubalcaba           39 Hobbs NM            1:26:24.2     9:44.9    2:28.0    47:47.9    0:49.9    25:33.7           310 
   11 Abrie Maree              38 El Paso TX          1:28:06.6    12:55.9    1:49.6    45:45.6    0:53.9    26:41.7           301 
   12 Jay McNallie             36 Castle Rock CO      1:28:31.7    12:07.3    2:02.8    44:29.1    0:50.3    29:02.3           305 
   13 Evan Staeden             36 Roswell NM          1:30:17.9    15:53.9    1:13.9    48:24.2    0:57.9    23:48.0           314 
   14 Keith Wilson             39 Las Cruces NM       1:30:22.8    11:40.1    2:01.8    45:01.7    1:31.8    30:07.4           309 
   15 Christopher Laduca       38 Roswell NM          1:34:25.6    15:10.3    3:07.0    45:14.1    1:39.7    29:14.6           318 
   16 Edgar Hernandez          39 Roswell NM          1:50:16.0    19:51.0    2:55.0  1:00:07.3    0:42.9    26:39.9           319 


FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Carol Gasaway            39 La Jolla CA         1:12:18.6     8:22.1    0:52.2    38:37.3    0:49.0    23:38.1           304 
    2 Marka Shaw               36 Carmel IN           1:38:36.6    14:40.3    2:13.2    50:04.2    2:03.7    29:35.4           307 
    3 Laura Netherlin          35 Artesia NM          1:56:33.4    16:36.6    1:53.5  1:00:31.5    1:48.4    35:43.5           306 


MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Robert Browning          43 Albuquerque NM      1:04:24.1     8:26.7    0:45.4    34:19.6    0:38.8    20:13.8           405 
    2 Albert Lugo              41 El Paso TX          1:05:58.2     8:47.3    1:08.8    34:03.6    0:26.7    21:31.9           426 
    3 Todd Fiske               43 El Paso TX          1:07:12.5     8:28.8    1:18.4    33:18.7    0:43.0    23:23.6           401 
    4 Don Koontz               40 Hobbs NM            1:11:48.6     9:24.1    2:08.5    37:42.3    0:48.5    21:45.3           423 
    5 Philip Goff              44 Clovis NM           1:13:35.6    10:26.2    2:16.1    37:41.6    0:50.4    22:21.3           407 
    6 Jason Waltmire           42 Roswell NM          1:14:12.4    12:05.0    1:41.6    41:06.6    0:20.7    18:58.7           416 
    7 David Lance Donaldson    44 Lubbock TX          1:14:16.2    12:01.4    1:19.3    36:53.9    0:43.2    23:18.5           403 
    8 Tony Ortiz               44 Santa Fe NM         1:17:32.6    10:51.4    1:23.4    38:37.7    1:08.3    25:31.9           411 
    9 Jason Woodland           40 Roswell NM          1:20:02.7     9:46.1    1:12.6    41:15.1    1:04.5    26:44.6           419 
   10 Derek Warren             41 Tijeras NM          1:22:41.7    11:25.8    1:26.8    43:48.7    1:10.8    24:49.7           400 
   11 Robert Wotring           41 Artesia NM          1:31:49.6    12:38.4    1:44.4    45:00.7    1:43.4    30:42.9           421 
   12 Todd Clark               43 Roswell NM          1:36:02.4    10:57.4    1:35.7    46:16.7    1:12.7    36:00.0           507 
   13 Cody Allen               44 Roswell NM          1:38:13.9    12:46.6    1:50.9    47:12.9    2:19.4    34:04.3           417 
   14 Geno Zamora              44 Santa Fe NM         1:39:31.6    14:16.9    2:46.6    49:02.4    1:36.7    31:49.1           422 
   15 Tim Mang                 42 Colorado Springs CO 1:41:46.4    11:14.2    2:34.5    48:25.7    0:41.1    38:51.0           406 
   16 Britt Snyder             41 Littleton CO        1:49:55.9    14:14.4    3:29.8    49:34.4    2:12.9    40:24.6           413 
   17 Albert Mora              44 Las Cruces NM       DQ*******    15:02.9    2:33.5    58:19.8    1:24.7     9:31.6           410 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Kelly Hinkel             41 Albuquerque NM      1:22:12.1    11:12.9    1:46.5    41:35.0    1:14.4    26:23.5           420 
    2 Deanna Steele            44 Chaparral NM        1:24:50.3    10:44.7    1:31.2    44:05.2    0:42.2    27:47.0           402 
    3 Jennifer Peters          40 Carlsbad NM         1:29:56.0    12:38.9    1:27.5    47:32.2    1:18.8    26:58.8           415 
    4 Kelley Alsup             40 Roswell NM          1:32:54.1    10:20.5    2:53.1    51:10.0    1:35.5    24:55.1    2:00   414 
    5 Lisa Lawson              40 El Paso TX          1:33:11.4    11:35.1    1:40.9    49:15.0    1:02.8    29:37.6           424 
    6 Heather Woodland         43 Roswell NM          1:33:32.0    12:03.4    1:20.4    46:46.0    1:18.3    32:03.9           418 
    7 Jennifer Deal            42 Rio Rancho NM       1:33:47.8    12:32.4    3:11.1    50:53.5    0:42.6    26:28.3           408 
    8 Leslie Snyder            41 Littleton CO        1:37:46.7    10:43.9    2:50.4    45:40.8    1:17.2    37:14.6           412 
    9 Jennifer Nielsen         41 El Paso TX          1:38:42.3    12:29.2    2:01.6    48:27.5    0:53.2    34:50.9           425 
   10 Christine Ruebush        42 El Paso TX          1:46:35.0    11:54.2    1:16.6    54:04.4    1:19.2    38:00.6           427 
   11 Celena Valdez            40 Albuquerque NM      1:47:48.4    14:56.4    1:41.4    51:01.7    0:59.9    39:09.1           404 

MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Michael Schneider        47 Santa Fe NM         1:07:25.0     8:43.6    0:44.2    35:06.5    1:02.7    21:48.2           513 
    2 Gary Velasquez           49 Artesia NM          1:13:16.9    24:21.2    2:07.9    15:12.6    3:31.5    28:03.8           515 
    3 Kevin Sourisseau         46 Tijeras NM          1:15:44.5    11:11.9    1:41.9    38:42.5    1:11.3    22:57.0           506 
    4 Don Quintana             45 Santa Fe NM         1:25:11.3    13:12.0    1:14.9    45:33.6    1:08.1    24:02.8           509 
    5 John Jerge               47 Roswell NM          1:27:20.2     9:32.7    1:07.8    45:13.4    1:15.3    30:11.1           500 
    6 John Ashcraft            46 Ruidoso NM          1:27:33.4    10:44.1    2:08.8    45:16.4    1:19.0    28:05.3           510 
    7 Stephen Deutsch          49 Dexter NM           1:28:21.9                                                                503 
    8 Sean Lee                 45 Roswell NM          1:30:53.0    12:02.3    1:50.0    43:10.4    1:50.5    31:59.9           516 
    9 Ron Schaap               45 Clovis NM           1:33:30.2    11:29.9    2:45.4    42:10.1    1:44.2    35:20.7           409 
   10 Craig Waide              49 Roswell NM          1:44:42.0    15:06.3    4:06.6    48:28.7    2:51.1    34:09.4           502 
   11 Phil Martinez            47 Los Lunas NM        1:48:15.9                                                                514 
   12 Timothy Lyons            48 Gladewater TX       1:55:43.2    16:43.5    3:26.7  1:06:18.1    1:32.0    27:43.0           501 
   13 Mark McNellis            46 Albuquerque NM      2:01:15.3    20:38.4    2:30.4    57:09.1    2:22.1    38:35.4           504 

FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Mary Uhl                 48 Santa Fe NM         1:09:19.1     8:21.9    0:42.2    36:48.8    0:48.5    22:37.8           512 
    2 Cindy Cornell- Martinez  45 Santa Fe NM         1:28:37.4    13:00.5    1:19.9    43:13.5    1:13.6    29:50.1           508 
    3 Paula Hensley            47 Albuquerque NM      1:29:55.1    14:04.5    1:07.4    46:22.5    1:27.8    26:53.0           511 
    4 Kerry McNellis           49 Albuquerque NM      1:39:29.7    13:54.1    1:30.0    49:03.3    2:55.6    32:06.8           505 


MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Bobby Gonzales           53 El Paso TX          1:02:49.9     7:07.9    0:42.2    35:17.3    0:39.5    19:03.0           614 
    2 Michael Mowles           51 El Paso TX          1:15:14.5     8:39.8    1:04.1    38:03.0    0:54.2    26:33.4           617 
    3 James Gebel              51 Roswell NM          1:16:01.0    10:24.0    1:02.0    38:09.9    1:00.5    25:24.6           612 
    4 Greg Southard            54 Clovis NM           1:17:31.7    10:23.3    1:01.7    39:37.6    1:07.5    25:21.6           615 
    5 Daniel Valdez            51 Lovington NM        1:18:32.3    10:28.8    1:48.4    42:00.3    1:02.3    23:12.6           603 
    6 Tres Latimer             53 Roswell NM          1:28:33.6     9:56.9    1:15.3    46:49.1    1:17.6    29:14.7           613 
    7 Jeff Kemp                50 Albuquerque NM      1:42:52.6    14:10.3    4:25.2    47:59.0    2:04.7    34:13.5           607 
    8 David Garrett            53 Albuquerque NM      1:43:20.5    11:26.2    1:25.7  1:06:11.8    0:44.6    23:32.3           601 
    9 Jeff Joseph              50 Albuquerque NM      1:57:59.9    14:02.7    2:51.2    57:04.6    1:42.2    42:19.3           616 
   10 Jeffery McWhorter        54 Roswell NM          2:00:52.6    24:14.8    3:17.3    53:39.4    4:04.6    35:36.5           610 
   11 Lawrence Kemp            52 Las Cruces NM       2:33:04.7    19:17.0    7:22.8  1:06:20.9    2:42.8    57:21.2           606 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Sarah Crewe              52 Ruidoso NM          1:12:17.2     8:39.0    1:04.0    36:49.7    0:58.4    24:46.3           611 
    2 Treca Boney              52 Clovis NM           1:25:59.8    11:35.5    1:51.9    42:08.2    0:49.6    29:34.7           605 
    3 Karen Williams           51 Los Alamos NM       1:37:47.1    12:51.2    1:43.2    52:34.3    1:42.7    28:55.8           609 
    4 Sara Hall                52 Roswell NM          2:03:50.1    13:47.4    2:17.6    56:50.3    1:59.1    48:55.9           600 

MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Carl Armstrong           59 Clovis NM           1:13:53.3    10:10.2    1:47.7    36:26.2    0:48.5    24:40.8           722 
    2 Richard Agnew            57 El Paso TX          1:15:51.3     9:39.7    0:55.7    40:03.2    0:33.3    24:39.5           701 
    3 Jeff Tucker              58 Lubbock TX          1:23:41.1    12:43.0    2:32.5    42:13.6    1:09.3    25:02.8           712 
    4 Odin Nelson              55 Carlsbad NM         1:23:54.2     9:56.9    1:29.9    42:27.5    1:01.8    28:58.2           708 
    5 Mark Lenox               55 El Paso TX          1:26:48.6    10:43.3    1:45.2    44:24.7    1:40.8    28:14.8           719 
    6 Dan Branscome            56 Lubbock TX          1:31:56.3    15:50.2    3:04.7    42:29.3    1:54.2    28:38.0           724 
    7 Joe Martin               59 Lubbock TX          1:35:24.7    11:45.9    2:33.2    46:55.8    1:31.8    32:38.1           618 
    8 Bill Bradshaw            57 Roswell NM          1:38:59.2    10:56.9    2:32.9    46:01.1    3:58.6    35:29.7           731 
    9 David Muff               55 Lubbock TX          1:39:43.0     9:38.3    3:07.3    49:48.2    2:23.6    34:45.8           705 

FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Marti Greer              55 Ransom Canyon TX    1:22:16.8     9:08.7    1:17.7    39:27.9    1:10.1    31:12.4           721 
    2 Diane Perez              55 Anthony TX          1:40:56.9    11:30.0    1:46.3    51:34.8    1:26.9    34:39.0           713 
    3 Carol McGuire            59 Roswell NM          1:41:35.9    14:19.1    5:57.1    47:03.5    2:38.3    31:38.1           716 
    4 Beverly Coots            56 Dexter NM           2:35:48.2    12:29.3    6:23.1  1:11:21.5    3:19.7  1:02:14.7           729 
    5 Sandy Muff               55 Lubbock TX          2:37:49.3    17:33.2    5:23.3  1:19:08.0    1:24.2    54:20.6           704 

MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Jon Brown                60 Albuquerque NM      1:08:15.5     9:23.9    0:42.7    36:17.5    0:55.5    20:56.1           728 
    2 Paul Owen                61 Amarillo TX         1:17:37.3    10:19.2    1:52.7    39:37.4    1:47.2    24:00.8           725 
    3 Otto Kausch              63 Tucson AZ           1:18:19.0     3:46.5    2:06.9    45:26.4    1:35.8    25:23.5           703 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Jan Melton               62 Roswell NM          2:02:14.2    23:55.2    4:31.5    57:54.5    1:00.5    34:52.6           730 
    2 Shelby Griffin           64 Roswell NM          2:02:58.6    22:12.8    2:39.8  1:03:28.4    3:04.0    31:33.7           726 

MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Barry Field              68 Albuquerque NM      1:27:49.8    11:34.5    1:53.6    42:48.8    1:27.7    30:05.3           709 
    2 Flip Lyle                68 El Paso TX          1:28:49.7    12:08.8    1:52.2    39:43.9    1:18.4    31:46.6    2:00   715 
    3 Alan Anderson            66 Portales NM         1:29:43.0    11:13.4    1:34.2    43:57.0    2:11.5    30:47.0           718 
    4 Steve Phelps             65 Las Cruces NM       1:38:24.8    14:44.5    4:47.8    59:43.8    4:28.4    14:40.4           723 
    5 Dennis Pabst             66 Roswell NM          1:52:45.6    14:08.1    2:56.4    53:52.7    1:19.2    40:29.3           700 

FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Art Gardenswartz         71 Albuquerque NM      1:24:20.0    13:49.8    2:07.3    40:39.4    1:17.2    26:26.3           714 
    2 John France              73 Las Cruces NM       1:28:15.9    13:20.4    2:33.0    40:52.2    1:25.7    30:04.7           707 

FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Mike Greer               75 Ransom Canyon TX    1:32:35.1    12:33.4    2:08.9    42:05.6    1:04.0    34:43.3           720 

FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 

MALE AGE GROUP:  80 - 98
Place Name                    Age City/state          Total     Swim       Trans1    Bike       Trans2    Run        Penalty No.   
===== ======================= === =================== ========= ========== ========= ========== ========= ========== ======= ===== 
    1 Jim Lilley               85 Roswell NM          2:37:48.2    22:01.2    5:26.6  1:14:27.8    1:47.3    54:05.4           727 



    First Triathlon

                                            OVERALL RESULTS - FIRST TRIATHLON

Place Cat Sex Name                    City/state          Total     Swim     Trans1   Bike     Trans2   Run        Penalty No.   
===== === === ======================= =================== ========= ======== ======== ======== ======== ========== ======= ===== 
    1 AG    M Elliot Ford             Clovis NM           1:16:53.7  11:08.3   2:08.3  41:08.1   0:57.5    21:31.6           317 
    2 AG    M Sergio Juarez           Lovington NM        1:18:10.4  12:32.8   1:32.4  42:15.9   0:53.3    20:56.1           107 
    3 AG    M Marcus Gregory          Roswell NM          1:22:43.9  13:16.3   1:24.8  43:06.3   0:52.6    24:04.1           235 
    4 AG    M Sean Sullivan           Clovis NM           1:23:14.5  15:31.4   1:35.2  40:36.0   2:11.9    23:20.1           303 
    5 AG    M Rigo Rubalcaba          Hobbs NM            1:26:24.2   9:44.9   2:28.0  47:47.9   0:49.9    25:33.7           310 
    6 AG    M Jay McNallie            Castle Rock CO      1:28:31.7  12:07.3   2:02.8  44:29.1   0:50.3    29:02.3           305 
    7 AG    F Catherine Smouse        Hobbs NM            1:29:55.0  10:58.2   2:22.8  47:13.9   2:04.8    27:15.4           206 
    8 AG    M Isaac Cobos             Roswell NM          1:30:17.2  15:53.2   1:49.2  47:31.1   1:05.8    23:57.9           236 
    9 AG    M Keith Wilson            Las Cruces NM       1:30:22.8  11:40.1   2:01.8  45:01.7   1:31.8    30:07.4           309 
   10 AG    F Britta Bennion          Roswell NM          1:31:04.9  11:06.6   1:34.5  47:02.0   0:47.0    30:34.9           239 
   11 AG    M Ryan St. Denis          Albuquerque NM      1:31:47.8  13:08.7   1:50.0  51:54.1   0:42.0    24:13.0           217 
   12 AG    F Kelley Alsup            Roswell NM          1:32:54.1  10:20.5   2:53.1  51:10.0   1:35.5    24:55.1    2:00   414 
   13 AG    F Jennifer Deal           Rio Rancho NM       1:33:47.8  12:32.4   3:11.1  50:53.5   0:42.6    26:28.3           408 
   14 AG    M Cole Schaap             Clovis NM           1:36:06.2  10:42.5   1:32.8  51:42.2   0:58.7    31:10.2           711 
   15 AG    F Marka Shaw              Carmel IN           1:38:36.6  14:40.3   2:13.2  50:04.2   2:03.7    29:35.4           307 
   16 AG    M David Muff              Lubbock TX          1:39:43.0   9:38.3   3:07.3  49:48.2   2:23.6    34:45.8           705 
   17 AG    M Drew Frugia             Roswell NM          1:39:47.3  14:24.4   2:45.7  48:02.1   2:02.6    32:32.6           204 
   18 AG    M Craig Waide             Roswell NM          1:44:42.0  15:06.3   4:06.6  48:28.7   2:51.1    34:09.4           502 
   19 AG    F Brandi Shetterly        Artesia NM          1:45:54.5  11:28.2   3:58.1 :00:19.7   0:55.7    29:12.9           220 
   20 AG    M Phil Martinez           Los Lunas NM        1:48:15.9                                                          514 
   21 AG    F Leah Rios               Roswell NM          1:49:31.0  12:45.9   3:49.6  58:10.9   1:20.6    33:24.2           225 
   22 AG    F Rebecca Argo            Artesia NM          1:49:40.6  14:05.9   3:32.1 :00:15.3   1:42.4    30:05.1           228 
   23 AG    M Jesse Moser             Carmel IN           1:52:16.1  20:50.2   4:04.6  53:02.1   1:42.6    32:36.7           215 
   24 AG    F Laura Netherlin         Artesia NM          1:56:33.4  16:36.6   1:53.5 :00:31.5   1:48.4    35:43.5           306 
   25 AG    M Jeffery McWhorter       Roswell NM          2:00:52.6  24:14.8   3:17.3  53:39.4   4:04.6    35:36.5           610 
   26 AG    F Melissa Mayorga         Roswell NM          2:10:31.0  12:48.2   3:49.2 :14:37.7   1:37.8    37:38.2           224 
   27 CL    M Lawrence Kemp           Las Cruces NM       2:33:04.7  19:17.0   7:22.8 :06:20.9   2:42.8    57:21.2           606 
   28 AG    F Sandy Muff              Lubbock TX          2:37:49.3  17:33.2   5:23.3 :19:08.0   1:24.2    54:20.6           704 
   29 AG    M Albert Mora             Las Cruces NM       DQ*******  15:02.9   2:33.5  58:19.8   1:24.7     9:31.6           410