Cheyenne Triathlon

July 10, 2011

  Curt Gowdy State Park, WY

IF YOU HAVE ANY QUESTIONS ABOUT THE TIMING & RESULTS,
PLEASE CONTACT SID@CCRTiming.com

  

 

Mini Sprint Triathlon

 

 

Sprint Triathlon

 

Awards


 Awards

 

 

Age Groups

     

  

 


Overall Males

 

 

Overall Females

 

Relays


 

Duathlon

 

 

Best of WY

 

Mini Sprint Triathlon

Awards

  
                                         OVERALL WINNERS 

                                         AGE GROUP WINNERS


MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place Name Age City/state Total Swim Trans1 Bike Trans2 Run Penalty No. Cat ===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 1 Christofer Lovas 23 Cheyenne WY 1:16:09.0 8:22 2:11 40:51 1:02 23:42 12 AG 2 Frank Witt 20 Windsor CO 1:27:45.6 9:40 1:59 48:35 0:17 27:12 13 AG FEMALE AGE GROUP: 20 - 24 1 Amanda Matchey 24 Cheyenne WY 1:39:01.3 16:06 1:14 47:48 0:32 33:19 6 AG MALE AGE GROUP: 25 - 29 1 Aaron Colbert 27 Cheyenne WY 1:27:17.0 8:55 2:06 47:10 0:54 28:10 11 AG FEMALE AGE GROUP: 25 - 29 1 Emily McGaffin 29 Cheyenne WY 1:38:56.7 11:55 2:44 54:13 1:26 28:37 5 AG FEMALE AGE GROUP: 30 - 34 1 Amy Latendresse 31 Wellington CO 1:36:39.8 10:13 2:04 50:15 1:50 32:17 36 AG MALE AGE GROUP: 35 - 39 1 Matt Hoobler 36 Cheyenne WY 1:38:34.5 14:57 2:28 49:22 0:49 30:56 9 AG FEMALE AGE GROUP: 40 - 44 1 Audrey Brunner 42 Cheyenne WY 1:54:04.6 16:19 4:37 1:00:21 1:50 30:56 4 AG MALE AGE GROUP: 55 - 59 1 Jose Valdes 59 Windsor CO 1:15:41.3 11:02 1:45 37:40 0:35 24:38 54 AG FEMALE AGE GROUP: 55 - 59 1 Patrice Fields 57 Cheyenne WY 1:55:09.8 19:34 4:13 54:23 2:09 34:48 14 AG FEMALE AGE GROUP: 60 - 64 1 Mary Sharp 61 Cheyenne WY 1:53:15.4 15:22 5:06 56:40 4:26 31:39 51 AG 2 Marie Freeland 60 Littleton CO 1:59:31.5 11:53 3:43 1:03:01 1:24 39:29 2 AG

Sprint Triathlon

Awards

              6th Annual Cheyenne Sprint & Mini Sprint Triathlon
                   Curt Gowdy State Park,WY - July 10, 2011
                         RACEDAY AWARDS - SPRINT TRI

                                         OVERALL WINNERS - EXCLUDED FROM AGE GROUPS

Place Name                        City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 Andrew Maxwell          M26 Louisville CO       1:06:34.0   11:08    0:32   34:10    0:44   19:57            89 AG  

    1 Min Wang                F34 Denver CO           1:17:23.7   12:49    0:41   38:56    0:31   24:25            33 AG  

                                                 CLYDESDALE/ATHENA WINNERS



 CLYDESDALE AGE GROUP: 1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 Buddy Bow                30 Lander WY           1:30:16.7   17:32    1:56   43:58    0:43   26:06            84 CL  
    2 S. Brian Smith           27 Denver CO           1:36:44.9   21:01    2:35   44:00    1:30   27:37            87 CL  
    3 Joe Calton               33 Cheyenne WY         1:39:28.2   16:31    1:35   48:26    0:14   32:41            80 CL  


 CLYDESDALE AGE GROUP: 1 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    4 Joseph Scimone           32 Cheyenne WY         1:52:34.7   13:46    3:02   59:31    0:46   35:27            83 CL  



 CLYDESDALE AGE GROUP: 40 - 98
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 Rod Jensen               47 Cheyenne WY         1:33:48.3   14:23    2:08   46:32    0:57   29:45            69 CL  
    2 Chuck Pyle               41 Cheyenne WY         1:38:39.3   17:19    2:12   46:05    0:35   32:26            74 CL  
    3 Bruce Witt               48 Windsor CO          1:43:02.2   19:10    2:08   50:09    0:49   30:44            68 CL  


 CLYDESDALE AGE GROUP: 40 - 98
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    4 Quintin B. Davis         50 Cheyenne WY         1:53:15.1   19:53    3:11   49:32    1:53   38:44            64 CL  



 ATHENA AGE GROUP: 1 - 39
    1 Sara James               30 Cheyenne WY         1:33:12.7   16:32    2:02   46:48    0:42   27:06            39 AT  
    2 Heather Tupper           31 Cheyenne WY         1:51:17.9   19:35    1:47   52:08    1:21   36:25            38 AT  
    3 Carrie Chitty            30 Cheyenne WY         1:59:22.9   17:25    1:56   57:22    0:52   41:46            40 AT  


 ATHENA AGE GROUP: 1 - 39
    4 Ruth Dukeman             38 Gunnison CO         2:27:44.1   26:18    3:44 1:07:09    2:46   47:45            28 AT  
    5 Jamie O'Dell             32 Cheyenne WY         2:39:28.5   31:42    2:36 1:14:51    0:47   49:29            35 AT  



 ATHENA AGE GROUP: 40 - 98
    1 Tolly McFarland          49 Cheyenne WY         1:40:52.0   14:41    2:20   48:45    1:01   34:04            19 AT  
    2 Mary Keane               49 Cheyenne WY         2:10:11.6   21:55    2:28 1:02:30    1:38   41:38            20 AT  

                                                     AGE GROUP WINNERS


MALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 Mark White               22 Laramie WY          1:21:02.4   18:52    0:40   38:53    0:45   21:51            97 AG  
    2 Joseph Shahidi           20 Cheyenne WY         1:23:21.1   13:28    1:34   41:54    0:54   25:28            99 AG  
    3 William Hunt             22 Cheyenne WY         1:24:52.7   14:02    1:29   40:33    0:55   27:51            98 AG  

FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 Christine Sednek         24 Laramie WY          1:30:46.4   22:50    1:26   40:21    1:14   24:53            49 AG  
    2 Kari Ward                24 Laramie WY          1:37:37.0   15:57    1:04   53:10    0:32   26:51            48 AG  
    3 Nicole Clikeman          20 Gillette WY         1:38:35.3   14:52    1:48   50:32    0:55   30:26            50 AG  

MALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 Evgeniy Panzhinskiy      25 Laramie WY          1:18:02.5   20:19    1:12   34:55    0:43   20:51            92 AG  
    2 Luis Duarte              29 Cheyenne WY         1:22:04.2   17:03    1:46   39:23    0:49   23:02            85 AG  
    3 Graham McGaffin          28 Cheyenne WY         1:27:38.0   17:44    3:06   43:28    1:11   22:07            86 AG  

FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 Elizabeth West           27 Cheyenne WY         1:19:34.6   13:47    0:42   38:35    0:29   26:01            45 AG  
    2 Maggie Warner            25 Gillette WY         1:34:19.0   19:02    1:12   48:56    1:13   23:53            46 AG  
    3 Gretchen Hynes           25 Cheyenne WY         1:41:09.4   15:19    1:36   50:00    1:00   33:11            47 AG  

MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Galen Gough              32 Cheyenne WY         1:10:37.4   10:55    0:47   36:17    0:41   21:55            82 AG  
    2 Matthew Motten           34 Arvada CO           1:19:49.7   16:46    1:06   37:19    1:03   23:35            79 AG  
    3 Justin Young             33 Cheyenne WY         1:28:39.5   17:17    2:47   42:20    1:08   25:05            81 AG  

FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Jamie Farris             30 Cheyenne WY         1:41:40.9   20:52    1:44   49:13    0:27   29:23            43 AG  
    2 Bowdoin McBeth           33 Cheyenne WY         1:41:45.6   17:34    1:08   48:31    1:00   33:30            34 AG  
    3 Audri Jo Morgan          30 Rawlins WY          1:44:19.7   17:46    2:15   48:52    1:15   34:09            42 AG  

MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Dave Shelles             38 Laramie WY          1:19:37.2   13:28    1:38   38:01    1:22   25:06            76 AG  
    2 Aj Morris                37 Cheyenne WY         1:38:54.9   18:43    1:50   46:37    0:44   30:58            78 AG  
    3 Nima Azarbehi            37 Cheyenne WY         1:47:07.1   21:57    2:41   47:59    1:20   33:08            77 AG  

FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Rhonda Lobatos           37 Cheyenne WY         1:31:09.8   17:49    1:37   43:25    0:44   27:32            29 AG  
    2 Tina Box                 36 Cheyenne WY         1:41:29.6   18:40    1:19   49:38    1:26   30:24            32 AG  
    3 Robin Gray               37 Laramie WY          1:41:38.2   15:19    1:28   52:45    1:11   30:53            31 AG  

MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Brett Vizina             44 Cheyenne WY         1:29:27.0   18:00    1:16   43:52    0:31   25:46            71 AG  
    2 Jason Salsgiver          42 Cheyenne WY         1:34:08.3   17:49    2:39   45:22    1:06   27:10            73 AG  
    3 Steve McFarland          42 Cheyenne WY         1:36:56.2   16:45    1:36   46:14    1:41   30:38            72 AG  

FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Kristi Ruben             41 Cheyenne WY         1:31:38.0   16:17    1:59   46:42    0:57   25:40            26 AG  
    2 Karen Pope               44 Cheyenne WY         1:40:21.1   15:55    1:42   51:32    0:42   30:27            23 AG  
    3 Lara Pietsch             43 Cheyenne WY         1:49:01.1   18:53    2:37   54:21    0:32   32:36            24 AG  

MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Jason Bird               46 Cheyenne WY         1:11:37.0   14:35    1:06   32:39    0:35   22:39            70 AG  
    2 Rich Wessenberg          48 Cheyenne WY         1:22:23.0   13:22    1:40   39:26    0:52   27:01            67 AG  
    3 Mark Mercer              49 Cheyenne WY         1:32:20.9   22:04    2:18   41:53    1:06   24:57            66 AG  

FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Chris Hall               49 Cheyenne WY         1:26:25.1   20:37    1:30   38:38    0:31   25:07            18 AG  
    2 Ann Robinson             45 Louisville CO       2:16:07.5   24:15    2:48 1:05:06    1:11   42:46            22 AG  

MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Doug Morris              53 Geneva IL           1:10:20.4   12:47    1:28   34:45    0:39   20:40            61 AG  
    2 Michael Walker           52 Cheyenne WY         1:14:47.1   12:59    1:04   37:22    0:43   22:38            62 AG  
    3 Allen Russell            50 Grand Junction CO   1:17:53.7   15:31    2:08   35:57    0:38   23:37            63 AG  

FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Judyann Cummings         52 Denver CO           1:18:14.5   14:29    1:32   37:24    0:31   24:17            16 AG  
    2 Susan Londe              51 Cheyenne WY         1:51:39.1   22:12    2:25   51:04    1:14   34:42            17 AG  

MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Bob Koehler              55 Cheyenne WY         1:17:48.9   15:23    1:10   34:08    0:40   26:27            57 AG  
    2 Jeff Bucy                57 Loveland CO         1:32:31.7   22:19    1:29   40:44    0:47   27:11            55 AG  

FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Susan Spackman           55 Laramie WY          1:42:00.3   20:03    2:07   44:45    1:17   33:45            15 AG  

MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Tj Carroll               60 Evergreen CO        1:23:34.3   14:56    1:23   38:47    0:52   27:35           100 AG  
    2 Jon Geller               61 Ft. Collins CO      1:36:23.6   16:33    1:41   46:33    0:49   30:45            53 AG  

FEMALE AGE GROUP:  60 - 64

MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Roger Motten             66 Casper WY           1:56:13.1   18:23    3:25   50:58    1:52   41:33            52 AG  

 Age Groups

              6th Annual Cheyenne Sprint & Mini Sprint Triathlon
                   Curt Gowdy State Park,WY - July 10, 2011
                        AGE GROUP RESULTS - SPRINT TRI


MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 Mark White               22 Laramie WY          1:21:02.4   18:52    0:40   38:53    0:45   21:51            97 AG  
    2 Joseph Shahidi           20 Cheyenne WY         1:23:21.1   13:28    1:34   41:54    0:54   25:28            99 AG  
    3 William Hunt             22 Cheyenne WY         1:24:52.7   14:02    1:29   40:33    0:55   27:51            98 AG  
    4 Gregg Campbell           24 Cheyenne WY         1:28:33.1   17:38    1:52   43:34    0:52   24:35            95 AG  
    5 Kyle Deguzman            24 Cheyenne WY         1:39:43.4   18:15    1:27   49:28    0:44   29:47            96 AG  

FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 Christine Sednek         24 Laramie WY          1:30:46.4   22:50    1:26   40:21    1:14   24:53            49 AG  
    2 Kari Ward                24 Laramie WY          1:37:37.0   15:57    1:04   53:10    0:32   26:51            48 AG  
    3 Nicole Clikeman          20 Gillette WY         1:38:35.3   14:52    1:48   50:32    0:55   30:26            50 AG  

MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 Andrew Maxwell           26 Louisville CO       1:06:34.0   11:08    0:32   34:10    0:44   19:57            89 AG  
    2 Evgeniy Panzhinskiy      25 Laramie WY          1:18:02.5   20:19    1:12   34:55    0:43   20:51            92 AG  
    3 Luis Duarte              29 Cheyenne WY         1:22:04.2   17:03    1:46   39:23    0:49   23:02            85 AG  
    4 Graham McGaffin          28 Cheyenne WY         1:27:38.0   17:44    3:06   43:28    1:11   22:07            86 AG  
    5 Josh Winters             27 Cheyenne WY         1:28:39.2   15:45    3:11   43:50    0:23   25:28            88 AG  
    6 Quintin T. Davis         25 Laramie WY          1:34:40.4   14:55    2:26   47:32    0:37   29:08            93 AG  
    7 S. Brian Smith           27 Denver CO           1:36:44.9   21:01    2:35   44:00    1:30   27:37            87 CL  
    8 Jeff Fruhwirth           26 Cheyenne WY         2:02:54.6   14:40    2:42 1:11:00    0:42   33:47            90 AG  
    9 Jason Dimick             26 Cheyenne WY         DQ*******                                                    91 AG  

FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 Elizabeth West           27 Cheyenne WY         1:19:34.6   13:47    0:42   38:35    0:29   26:01            45 AG  
    2 Maggie Warner            25 Gillette WY         1:34:19.0   19:02    1:12   48:56    1:13   23:53            46 AG  
    3 Gretchen Hynes           25 Cheyenne WY         1:41:09.4   15:19    1:36   50:00    1:00   33:11            47 AG  

MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 Galen Gough              32 Cheyenne WY         1:10:37.4   10:55    0:47   36:17    0:41   21:55            82 AG  
    2 Matthew Motten           34 Arvada CO           1:19:49.7   16:46    1:06   37:19    1:03   23:35            79 AG  
    3 Justin Young             33 Cheyenne WY         1:28:39.5   17:17    2:47   42:20    1:08   25:05            81 AG  
    4 Buddy Bow                30 Lander WY           1:30:16.7   17:32    1:56   43:58    0:43   26:06            84 CL  
    5 Joe Calton               33 Cheyenne WY         1:39:28.2   16:31    1:35   48:26    0:14   32:41            80 CL  
    6 Landes Clure             34 Cheyenne WY         1:41:33.0   22:49    3:29   45:57    2:00   27:16            10 AG  
    7 Joseph Scimone           32 Cheyenne WY         1:52:34.7   13:46    3:02   59:31    0:46   35:27            83 CL  

FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 Min Wang                 34 Denver CO           1:17:23.7   12:49    0:41   38:56    0:31   24:25            33 AG  
    2 Sara James               30 Cheyenne WY         1:33:12.7   16:32    2:02   46:48    0:42   27:06            39 AT  
    3 Jamie Farris             30 Cheyenne WY         1:41:40.9   20:52    1:44   49:13    0:27   29:23            43 AG  
    4 Bowdoin McBeth           33 Cheyenne WY         1:41:45.6   17:34    1:08   48:31    1:00   33:30            34 AG  
    5 Audri Jo Morgan          30 Rawlins WY          1:44:19.7   17:46    2:15   48:52    1:15   34:09            42 AG  
    6 Anna Nowak               30 Laramie WY          1:51:14.2   14:14    3:15   59:02    0:24   34:18            41 AG  
    7 Heather Tupper           31 Cheyenne WY         1:51:17.9   19:35    1:47   52:08    1:21   36:25            38 AT  
    8 Carrie Chitty            30 Cheyenne WY         1:59:22.9   17:25    1:56   57:22    0:52   41:46            40 AT  
    9 Joann Young              31 Cheyenne WY         2:07:59.0   18:15    2:48 1:03:39    2:24   40:51            37 AT  
   10 Jamie O'Dell             32 Cheyenne WY         2:39:28.5   31:42    2:36 1:14:51    0:47   49:29            35 AT  

MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 Dave Shelles             38 Laramie WY          1:19:37.2   13:28    1:38   38:01    1:22   25:06            76 AG  
    2 Aj Morris                37 Cheyenne WY         1:38:54.9   18:43    1:50   46:37    0:44   30:58            78 AG  
    3 Nima Azarbehi            37 Cheyenne WY         1:47:07.1   21:57    2:41   47:59    1:20   33:08            77 AG  
    4 Daniel Fetsco            39 Cheyenne WY         DNF******   12:43   14:04                                    75 AG  
    5 Kelly Thornbury          38 Cheyenne WY         DQ*******   16:10    3:32   44:36    2:37   46:15             1 PC  

FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 Rhonda Lobatos           37 Cheyenne WY         1:31:09.8   17:49    1:37   43:25    0:44   27:32            29 AG  
    2 Tina Box                 36 Cheyenne WY         1:41:29.6   18:40    1:19   49:38    1:26   30:24            32 AG  
    3 Robin Gray               37 Laramie WY          1:41:38.2   15:19    1:28   52:45    1:11   30:53            31 AG  
    4 Ruth Dukeman             38 Gunnison CO         2:27:44.1   26:18    3:44 1:07:09    2:46   47:45            28 AT  
    5 Autumn Dimick            39 Cheyenne WY         DQ*******   33:36                                            27 AT  

MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 Brett Vizina             44 Cheyenne WY         1:29:27.0   18:00    1:16   43:52    0:31   25:46            71 AG  
    2 Jason Salsgiver          42 Cheyenne WY         1:34:08.3   17:49    2:39   45:22    1:06   27:10            73 AG  
    3 Steve McFarland          42 Cheyenne WY         1:36:56.2   16:45    1:36   46:14    1:41   30:38            72 AG  
    4 Chuck Pyle               41 Cheyenne WY         1:38:39.3   17:19    2:12   46:05    0:35   32:26            74 CL  

FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 Kristi Ruben             41 Cheyenne WY         1:31:38.0   16:17    1:59   46:42    0:57   25:40            26 AG  
    2 Karen Pope               44 Cheyenne WY         1:40:21.1   15:55    1:42   51:32    0:42   30:27            23 AG  
    3 Lara Pietsch             43 Cheyenne WY         1:49:01.1   18:53    2:37   54:21    0:32   32:36            24 AG  
    4 Jennifer Bales           43 Cheyenne WY         2:36:02.7   26:26    2:51 1:20:57    0:54   44:54            25 AG  
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 Jason Bird               46 Cheyenne WY         1:11:37.0   14:35    1:06   32:39    0:35   22:39            70 AG  
    2 Rich Wessenberg          48 Cheyenne WY         1:22:23.0   13:22    1:40   39:26    0:52   27:01            67 AG  
    3 Mark Mercer              49 Cheyenne WY         1:32:20.9   22:04    2:18   41:53    1:06   24:57            66 AG  
    4 Rod Jensen               47 Cheyenne WY         1:33:48.3   14:23    2:08   46:32    0:57   29:45            69 CL  
    5 Patrick Auer             49 Cheyenne WY         1:38:08.1   17:41    1:24   49:32    0:53   28:35            65 AG  
    6 Bruce Witt               48 Windsor CO          1:43:02.2   19:10    2:08   50:09    0:49   30:44            68 CL  

FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 Chris Hall               49 Cheyenne WY         1:26:25.1   20:37    1:30   38:38    0:31   25:07            18 AG  
    2 Tolly McFarland          49 Cheyenne WY         1:40:52.0   14:41    2:20   48:45    1:01   34:04            19 AT  
    3 Mary Keane               49 Cheyenne WY         2:10:11.6   21:55    2:28 1:02:30    1:38   41:38            20 AT  
    4 Ann Robinson             45 Louisville CO       2:16:07.5   24:15    2:48 1:05:06    1:11   42:46            22 AG  

MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 Doug Morris              53 Geneva IL           1:10:20.4   12:47    1:28   34:45    0:39   20:40            61 AG  
    2 Michael Walker           52 Cheyenne WY         1:14:47.1   12:59    1:04   37:22    0:43   22:38            62 AG  
    3 Allen Russell            50 Grand Junction CO   1:17:53.7   15:31    2:08   35:57    0:38   23:37            63 AG  
    4 David Ward               54 Loveland CO         1:22:34.4   15:39    1:36   39:41    0:25   25:11            60 AG  
    5 Lowell Spackman          54 Laramie WY          1:25:57.7   12:52    2:04   40:16    0:42   30:02            59 AG  
    6 Quintin B. Davis         50 Cheyenne WY         1:53:15.1   19:53    3:11   49:32    1:53   38:44            64 CL  

FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 Judyann Cummings         52 Denver CO           1:18:14.5   14:29    1:32   37:24    0:31   24:17            16 AG  
    2 Susan Londe              51 Cheyenne WY         1:51:39.1   22:12    2:25   51:04    1:14   34:42            17 AG  

MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Bob Koehler              55 Cheyenne WY         1:17:48.9   15:23    1:10   34:08    0:40   26:27            57 AG  
    2 Jeff Bucy                57 Loveland CO         1:32:31.7   22:19    1:29   40:44    0:47   27:11            55 AG  
    3 Guy Jackson              56 Cheyenne WY         1:51:29.0                                                    56 AG  

FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Susan Spackman           55 Laramie WY          1:42:00.3   20:03    2:07   44:45    1:17   33:45            15 AG  

MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Tj Carroll               60 Evergreen CO        1:23:34.3   14:56    1:23   38:47    0:52   27:35           100 AG  
    2 Jon Geller               61 Ft. Collins CO      1:36:23.6   16:33    1:41   46:33    0:49   30:45            53 AG  

FEMALE AGE GROUP:  60 - 64

MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Roger Motten             66 Casper WY           1:56:13.1   18:23    3:25   50:58    1:52   41:33            52 AG  


  Overall Males 

                                                                                                                    
                                    6th Annual Cheyenne Sprint & Mini Sprint Triathlon
                                         Curt Gowdy State Park,WY - July 10, 2011

                                            OVERALL RESULTS - MEN - SPRINT TRI
Place Cat Name                    Ag City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== === ======================= == =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 AG  Andrew Maxwell          26 Louisville CO       1:06:34.0   11:08    0:32   34:10    0:44   19:57            89 
    2 AG  Doug Morris             53 Geneva IL           1:10:20.4   12:47    1:28   34:45    0:39   20:40            61 
    3 AG  Galen Gough             32 Cheyenne WY         1:10:37.4   10:55    0:47   36:17    0:41   21:55            82 
    4 AG  Jason Bird              46 Cheyenne WY         1:11:37.0   14:35    1:06   32:39    0:35   22:39            70 
    5 AG  Michael Walker          52 Cheyenne WY         1:14:47.1   12:59    1:04   37:22    0:43   22:38            62 
    6 AG  Bob Koehler             55 Cheyenne WY         1:17:48.9   15:23    1:10   34:08    0:40   26:27            57 
    7 AG  Allen Russell           50 Grand Junction CO   1:17:53.7   15:31    2:08   35:57    0:38   23:37            63 
    8 AG  Evgeniy Panzhinskiy     25 Laramie WY          1:18:02.5   20:19    1:12   34:55    0:43   20:51            92 
    9 AG  Dave Shelles            38 Laramie WY          1:19:37.2   13:28    1:38   38:01    1:22   25:06            76 
   10 AG  Matthew Motten          34 Arvada CO           1:19:49.7   16:46    1:06   37:19    1:03   23:35            79 
   11 AG  Mark White              22 Laramie WY          1:21:02.4   18:52    0:40   38:53    0:45   21:51            97 
   12 AG  Luis Duarte             29 Cheyenne WY         1:22:04.2   17:03    1:46   39:23    0:49   23:02            85 
   13 AG  Rich Wessenberg         48 Cheyenne WY         1:22:23.0   13:22    1:40   39:26    0:52   27:01            67 
   14 AG  David Ward              54 Loveland CO         1:22:34.4   15:39    1:36   39:41    0:25   25:11            60 
   15 AG  Joseph Shahidi          20 Cheyenne WY         1:23:21.1   13:28    1:34   41:54    0:54   25:28            99 
   16 AG  Tj Carroll              60 Evergreen CO        1:23:34.3   14:56    1:23   38:47    0:52   27:35           100 
   17 AG  William Hunt            22 Cheyenne WY         1:24:52.7   14:02    1:29   40:33    0:55   27:51            98 
   18 AG  Lowell Spackman         54 Laramie WY          1:25:57.7   12:52    2:04   40:16    0:42   30:02            59 
   19 AG  Graham McGaffin         28 Cheyenne WY         1:27:38.0   17:44    3:06   43:28    1:11   22:07            86 
   20 AG  Gregg Campbell          24 Cheyenne WY         1:28:33.1   17:38    1:52   43:34    0:52   24:35            95 
   21 AG  Josh Winters            27 Cheyenne WY         1:28:39.2   15:45    3:11   43:50    0:23   25:28            88 
   22 AG  Justin Young            33 Cheyenne WY         1:28:39.5   17:17    2:47   42:20    1:08   25:05            81 
   23 AG  Brett Vizina            44 Cheyenne WY         1:29:27.0   18:00    1:16   43:52    0:31   25:46            71 
   24 CL  Buddy Bow               30 Lander WY           1:30:16.7   17:32    1:56   43:58    0:43   26:06            84 
   25 AG  Mark Mercer             49 Cheyenne WY         1:32:20.9   22:04    2:18   41:53    1:06   24:57            66 
   26 AG  Jeff Bucy               57 Loveland CO         1:32:31.7   22:19    1:29   40:44    0:47   27:11            55 
   27 CL  Rod Jensen              47 Cheyenne WY         1:33:48.3   14:23    2:08   46:32    0:57   29:45            69 
   28 AG  Jason Salsgiver         42 Cheyenne WY         1:34:08.3   17:49    2:39   45:22    1:06   27:10            73 
   29 AG  Quintin T. Davis        25 Laramie WY          1:34:40.4   14:55    2:26   47:32    0:37   29:08            93 
   30 AG  Jon Geller              61 Ft. Collins CO      1:36:23.6   16:33    1:41   46:33    0:49   30:45            53 
   31 CL  S. Brian Smith          27 Denver CO           1:36:44.9   21:01    2:35   44:00    1:30   27:37            87 
   32 AG  Steve McFarland         42 Cheyenne WY         1:36:56.2   16:45    1:36   46:14    1:41   30:38            72 
   33 AG  Patrick Auer            49 Cheyenne WY         1:38:08.1   17:41    1:24   49:32    0:53   28:35            65 
   34 CL  Chuck Pyle              41 Cheyenne WY         1:38:39.3   17:19    2:12   46:05    0:35   32:26            74 
   35 AG  Aj Morris               37 Cheyenne WY         1:38:54.9   18:43    1:50   46:37    0:44   30:58            78 
   36 CL  Joe Calton              33 Cheyenne WY         1:39:28.2   16:31    1:35   48:26    0:14   32:41            80 
   37 AG  Kyle Deguzman           24 Cheyenne WY         1:39:43.4   18:15    1:27   49:28    0:44   29:47            96 
   38 AG  Landes Clure            34 Cheyenne WY         1:41:33.0   22:49    3:29   45:57    2:00   27:16            10 
   39 CL  Bruce Witt              48 Windsor CO          1:43:02.2   19:10    2:08   50:09    0:49   30:44            68 
   40 AG  Nima Azarbehi           37 Cheyenne WY         1:47:07.1   21:57    2:41   47:59    1:20   33:08            77 
   41 AG  Guy Jackson             56 Cheyenne WY         1:51:29.0                                                    56 
   42 CL  Joseph Scimone          32 Cheyenne WY         1:52:34.7   13:46    3:02   59:31    0:46   35:27            83 
   43 CL  Quintin B. Davis        50 Cheyenne WY         1:53:15.1   19:53    3:11   49:32    1:53   38:44            64 
   44 AG  Roger Motten            66 Casper WY           1:56:13.1   18:23    3:25   50:58    1:52   41:33            52 
   45 AG  Jeff Fruhwirth          26 Cheyenne WY         2:02:54.6   14:40    2:42 1:11:00    0:42   33:47            90 
   46 AG  Daniel Fetsco           39 Cheyenne WY         DNF******   12:43   14:04                                    75 
   47 PC  Kelly Thornbury         38 Cheyenne WY         DQ*******   16:10    3:32   44:36    2:37   46:15             1 
   48 AG  Jason Dimick            26 Cheyenne WY         DQ*******                                                    91 
 

 

 

Overall Females

                                                                                                                    
                                    6th Annual Cheyenne Sprint & Mini Sprint Triathlon
                                         Curt Gowdy State Park,WY - July 10, 2011
                                           OVERALL RESULTS - WOMEN - SPRINT TRI

Place Cat Name                    Ag City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Penalty No.   
===== === ======================= == =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 AG  Min Wang                34 Denver CO           1:17:23.7   12:49    0:41   38:56    0:31   24:25            33 
    2 AG  Judyann Cummings        52 Denver CO           1:18:14.5   14:29    1:32   37:24    0:31   24:17            16 
    3 AG  Elizabeth West          27 Cheyenne WY         1:19:34.6   13:47    0:42   38:35    0:29   26:01            45 
    4 AG  Chris Hall              49 Cheyenne WY         1:26:25.1   20:37    1:30   38:38    0:31   25:07            18 
    5 AG  Christine Sednek        24 Laramie WY          1:30:46.4   22:50    1:26   40:21    1:14   24:53            49 
    6 AG  Rhonda Lobatos          37 Cheyenne WY         1:31:09.8   17:49    1:37   43:25    0:44   27:32            29 
    7 AG  Kristi Ruben            41 Cheyenne WY         1:31:38.0   16:17    1:59   46:42    0:57   25:40            26 
    8 AT  Sara James              30 Cheyenne WY         1:33:12.7   16:32    2:02   46:48    0:42   27:06            39 
    9 AG  Maggie Warner           25 Gillette WY         1:34:19.0   19:02    1:12   48:56    1:13   23:53            46 
   10 AG  Kari Ward               24 Laramie WY          1:37:37.0   15:57    1:04   53:10    0:32   26:51            48 
   11 AG  Nicole Clikeman         20 Gillette WY         1:38:35.3   14:52    1:48   50:32    0:55   30:26            50 
   12 AG  Karen Pope              44 Cheyenne WY         1:40:21.1   15:55    1:42   51:32    0:42   30:27            23 
   13 AT  Tolly McFarland         49 Cheyenne WY         1:40:52.0   14:41    2:20   48:45    1:01   34:04            19 
   14 AG  Gretchen Hynes          25 Cheyenne WY         1:41:09.4   15:19    1:36   50:00    1:00   33:11            47 
   15 AG  Tina Box                36 Cheyenne WY         1:41:29.6   18:40    1:19   49:38    1:26   30:24            32 
   16 AG  Robin Gray              37 Laramie WY          1:41:38.2   15:19    1:28   52:45    1:11   30:53            31 
   17 AG  Jamie Farris            30 Cheyenne WY         1:41:40.9   20:52    1:44   49:13    0:27   29:23            43 
   18 AG  Bowdoin McBeth          33 Cheyenne WY         1:41:45.6   17:34    1:08   48:31    1:00   33:30            34 
   19 AG  Susan Spackman          55 Laramie WY          1:42:00.3   20:03    2:07   44:45    1:17   33:45            15 
   20 AG  Audri Jo Morgan         30 Rawlins WY          1:44:19.7   17:46    2:15   48:52    1:15   34:09            42 
   21 AG  Lara Pietsch            43 Cheyenne WY         1:49:01.1   18:53    2:37   54:21    0:32   32:36            24 
   22 AG  Anna Nowak              30 Laramie WY          1:51:14.2   14:14    3:15   59:02    0:24   34:18            41 
   23 AT  Heather Tupper          31 Cheyenne WY         1:51:17.9   19:35    1:47   52:08    1:21   36:25            38 
   24 AG  Susan Londe             51 Cheyenne WY         1:51:39.1   22:12    2:25   51:04    1:14   34:42            17 
   25 AT  Carrie Chitty           30 Cheyenne WY         1:59:22.9   17:25    1:56   57:22    0:52   41:46            40 
   26 AT  Joann Young             31 Cheyenne WY         2:07:59.0   18:15    2:48 1:03:39    2:24   40:51            37 
   27 AT  Mary Keane              49 Cheyenne WY         2:10:11.6   21:55    2:28 1:02:30    1:38   41:38            20 
   28 AG  Ann Robinson            45 Louisville CO       2:16:07.5   24:15    2:48 1:05:06    1:11   42:46            22 
   29 AT  Ruth Dukeman            38 Gunnison CO         2:27:44.1   26:18    3:44 1:07:09    2:46   47:45            28 
   30 AG  Jennifer Bales          43 Cheyenne WY         2:36:02.7   26:26    2:51 1:20:57    0:54   44:54            25 
   31 AT  Jamie O'Dell            32 Cheyenne WY         2:39:28.5   31:42    2:36 1:14:51    0:47   49:29            35 
   32 AT  Autumn Dimick           39 Cheyenne WY         DQ*******   33:36                                            27 


 

Relays

          
                                                    ALL SPRINT RELAYS
Place Relay Team Name                Total     Swim    Trans1  Run     Trans2  Bike    Penalty No.   
===== ============================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 KRUST KREW                     1:24:36.6   15:24    1:02   23:01    0:28   44:39           136 


                                                   ALL DUATHLON RELAYS
Place Relay Team Name                Total     Swim    Trans1  Run     Trans2  Bike    Penalty No.   
===== ============================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 THE TURTLES                    1:33:30.5   18:28    0:40   18:55    0:24   55:00           295 



Aqua-Bike

 AQUA-BIKE FEMALES - AGE GROUP: 40 - 98
Place Name                    Age City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Penalty No.   Cat 
===== ======================= === =================== ========= ======= ======= ======= ======= ===== === 
    1 Fran Kline               40 Cheyenne WY         1:37:12.9   26:44    2:36 1:05:14           122 AQ  
    2 Pamela Winter            65 Cheyenne WY         1:37:22.2   32:43    3:35   59:25           120 AQ  




Duathlon


                                                                                                                    
                                    6th Annual Cheyenne Sprint & Mini Sprint Triathlon
                                         Curt Gowdy State Park,WY - July 10, 2011

                                                OVERALL RESULTS - DUATHLON
Place Cat Name                    Ag City/state          Total     Run1    Trans1  Bike    Trans2  Run2    Penalty No.   
===== === ======================= == =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======= ===== 
    1 DU  Taner Norton            42 Cheyenne WY         1:20:27.2   18:06    0:43   42:23    0:45   18:29           292 
    2 DU  David Hartman           67 Black Hawk CO       1:30:58.2   19:24    1:13   49:16    1:10   19:53           291 
    3 DU  Jason West              40 Ft. Collins CO      1:37:35.9   18:24    0:48   57:26    0:36   20:20           293 
    4 DU  Amber Travsky           56 Laramie WY          1:41:52.4   20:57    1:30   54:23    1:28   23:32           290 
    5 DU  Travis Hunter           28 Cheyenne WY         1:50:10.0   20:42    0:47 1:02:59    0:47   24:52           294 



Best of WY

              
                     6th Annual Cheyenne Sprint & Mini Sprint Triathlon
                          Curt Gowdy State Park,WY - July 10, 2011
                                  BEST OF THE US - WYOMING

                                      SPRINT DISTANCE

                        TOP WYOMING FINISHERS - MEN
Place E Name                Ag City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Category 
===== = =================== == =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======== 
    1 T Galen Gough         32 Cheyenne WY         1:10:37.4   10:55    0:47   36:17    0:41   21:55 AG       
    2 T Jason Bird          46 Cheyenne WY         1:11:37.0   14:35    1:06   32:39    0:35   22:39 AG       
    3 T Michael Walker      52 Cheyenne WY         1:14:47.1   12:59    1:04   37:22    0:43   22:38 AG       
    4 T Bob Koehler         55 Cheyenne WY         1:17:48.9   15:23    1:10   34:08    0:40   26:27 AG       
    5 T Evgeniy Panzhinskiy 25 Laramie WY          1:18:02.5   20:19    1:12   34:55    0:43   20:51 AG       
                       TOP WYOMING FINISHERS - WOMEN
Place E Name                Ag City/state          Total     Swim    Trans1  Bike    Trans2  Run     Category 
===== = =================== == =================== ========= ======= ======= ======= ======= ======= ======== 
    1 T Elizabeth West      27 Cheyenne WY         1:19:34.6   13:47    0:42   38:35    0:29   26:01 AG       
    2 T Chris Hall          49 Cheyenne WY         1:26:25.1   20:37    1:30   38:38    0:31   25:07 AG       
    3 T Christine Sednek    24 Laramie WY          1:30:46.4   22:50    1:26   40:21    1:14   24:53 AG       
    4 T Rhonda Lobatos      37 Cheyenne WY         1:31:09.8   17:49    1:37   43:25    0:44   27:32 AG       
    5 T Kristi Ruben        41 Cheyenne WY         1:31:38.0   16:17    1:59   46:42    0:57   25:40 AG